A monacói 3. Téli Játékokon kedden játszották a KO első napját, azaz a legjobb 16 közti meccseket, 3x20 leosztásban. Mivel (még) nem tableten játszanak, ezért élőben csak azt a négy meccset lehetett követni, amit a BBO közvetített.
Az első harmadban Team Ventin–Coldea meccset figyeltem. Némi meglepetés volt, hogy a második helyen bejutók a kilencedik románokat választották, akik remekül játszottak a svájci szakaszban, bár a harmadik napjuk gyengébb volt, mint az első kettő.
A románok számos jó megoldással rukkoltak elő, ez volt az egyik, amelyik megtetszett.
Látható, hogy a kevés pont ellenére a gém könnyen teljesíthető, a 16 asztalból 9-en be is mondták. Ahol látni lehetett a licitet, Észak általában vagy géminvitet adott, vagy egyenesen gémet mondott, ahol Nyugat kontrázott. Ha Nyugat passzolt, akkor általában Észak is, esetleg tett valamilyen gémkísérletet, amit persze Dél fogadott.
Marina azt gondolta, nincs elég anyag a gémhez, és a kontra után küzdelmi 3 kőrt mondott. Amikor azonban az ellenfél 3 pikket licitált rá, már kezdett tetszeni a lap: a partnernek káró és kőr figurái lesznek, talán még rövid pikkje is, akár meg is lehet próbálni a gémet! Érdekes, hogy nálunk az a közvélekedés, hogy ha egyszer nem mondtunk gémet, fegyelmezetlenség később mégis bemondani, de úgy vélem, ebben az esetben jól döntött a román játékos.
A 8 meccsből amúgy ötnél hozott 10 IMP-t ez a parti valamely csapatnak, hármon húzták ki: kettőn a gémet, Guptáéknál a 170-et – itt nem lépett be Nyugat egyik asztalon sem.
Az első játékrész után a legtöbb meccs 10-20 pont közötti különbséggel állt, két meccs volt szorosabb, 5 pontos, az egyik Coldeáéké, akik 57–52-re nyerték az első 20-at – talán kicsit dúsabb volt a szett itt, mint kellett volna… Egy meccs pedig meglepetéssel indult: a legerősebb összeállításában játszó Swiss team 37 pontos hátrányba került egy bolgár párral megerősített angol csapat ellen.
A „mindennel szóljunk közbe” ellenreklámja volt a következő parti a második játékrész elején:
Meckstrothéknál így ment a licit, és az 1 pikk után nem is nagyon volt mit tenni. Romanski talán respektálta túlságosan az ellenfelet, ezért nem kontrázott, a 4 bellbeni bukás jónak tűnt talán így is.
A másik teremben azonban 4 kőrig jutottak a „kötelező” 1 pikk közbeszólás után – ennek az az előnye volt, hogy ezt tényleg nehéz megkontrázni. Itt egy rossz dobás miatt végül elmaradt a 4 bukás, így az olasz-lengyel csapat 3 pontot még keresett is.
Sok asztalon azonban 800, sőt, 1100 is látható a szkórlapon, és ezért talán nem a Nagy Osztót kellene bántani. Egyedül Lavazzáéknál nem szólt közbe Észak, és a 2 kőr teljesítésével tudtak 5 pontot keresni.
Valahogy nem kerek az a rendszer, ahol Észak közbeszólhat, és Délnek (ezek szerint) a 14 pontos, 6–4 elosztású lapjával nem szabad gémig licitálnia…
Zimmermann beültette magát a hollandok helyett, és 6 parti alatt le is dolgozták a hátrányt, sőt, 50–0 volt ekkor a szett, azaz 13 ponttal vezettek már. A folytatás már egyenletesebb volt, végül 76–24-re nyerték a 20 leosztást Zimmermannék, és máris ők vezettek 15 ponttal.
A harmadik játékrész kevesebb izgalmat tartogatott, szinte minden vezető csapat növelni tudta előnyét, illetve akik nagyon vezettek (Lavazzáék), azok kicsit leadtak, igazán szoros végül egyetlen meccs lett, a Team Ventin–Coldea, ahol a románok 18 pontos hátrányból 16-ot ledolgoztak 4 partival a vége előtt, azonban ezután csak az ellenfél szerzett (négy) pontot, így végül nem tudtak nyerni.
A legjobb 8 között elég erős párosítások lesznek, ami persze a mezőny erejét ismerve nem meglepetés. Íme az összecsapások szerdán, zárójelben a legismertebb játékosok:
Gupta(Meck-Zia-Helgemo)–Pepsi(Pszcola és erős lengyel párok)
Russia (orosz válogatott)–Netherlands (holland válogatott szintű csapat)
Moran (ír nyílt és szenior válogatottak)–Swiss team (Zimmermann és barátai)
Team Ventin(svéd-francia együttes)–Lavazza (a közismert olasz profi csapat)
Az izgalmak napról napra fokozódnak, szerdán már a legjobb négy közé jutás a tét. A negyeddöntők is 3x20 leosztásosak 10.00, 14.00, illetve 17.05 órás kezdésekkel.