Öt autóval vágtunk neki a Somorjai Eb-nek, első utunk a szállásunkra vezetett a Duna partján kb. 30 km-re a verseny helyszínétől. A szállásunk eltér a megszokottól, előnye, hogy bármikor meg tudunk mártózni a Dunában és szép a környezet. A hátránya leginkább a távolság, minden nap utaznunk kell kétszer fél órát, és a sofőrök többnyire a játékosok, reméljük, nem fog ez gondot okozni.
Nagy vihar fogadott minket, de ez nem tartotta vissza a társaságot egy jó úszástól. Szombaton a csapatok feladata a pihenés volt, társasoztunk, dumáltunk, és este megjelentünk a megnyitó ünnepségen. Az ünnepség érdekessége, hogy idén 70 éves az Európai Bridzs Szövetség, és pont 70 csapat indul ezen a versenyen.
A verseny helyszíne egy luxus sportszálló, jól illusztrálja a színvonalat, hogy a Galatasaray focicsapata is itt száll meg. A játékosok jóleső izgalommal várják a versenyt, a hangulat kellemes, és már mindenki szívesen ülne asztalhoz.
A tervünk Bozzai Bence NPC-társammal, hogy minden nap írunk egy kis beszámolót, egy partit és három mini interjút.
Fischer Brigitta (Girls)
– Szinte minden magyar bridzsező ismer, mondj valamit magadról amit nem tudunk.
– Nagyon rossz vagyok ilyen interjúkban. (Fotó: EBL)
– Hogyan kezdtél el a bridzsezni?
– Fazekasban jóban voltam a Konkiék osztályával, és egyik délután csak hárman voltak, ezért játszani kellett. Annyi instrukciót kaptam, hogy az adu ászba ne rakjam a királyt.
– Miért szeretsz bridzsezni?
– Hét percenként egy új feladvány kezdődik, és mindegyik más. Attól függően, hogy ellen- vagy felvevő játékos vagyok mindig mást látok, és új kihívásokat kell megoldanom.
– Milyen az ideális partner?
– Fontos hogy stabil legyen, nem kellenek az extra megoldások csak kooperáljon velem, szerintem csak így lehet a maximumot nyújtani.
– Milyen terveid vannak bridzsben és az életben?
– Közel vagyok a diplomámhoz mint építész, és ezen a pályán szeretnék elhelyezkedni. Mellette folytatni szeretném a bridzset. Nagy élmény lenne egy Bermuda-kupán elindulni.
– Van-e példaképed, ki inspirált?
– Zia hozzáállását kiemelném, mindig jó atmoszférát teremt az asztalnál, és könnyen azt hinnéd, hogy örömjátékot játszik, közben minden lépése megfontolt és precíz. Helgemo–Helness mint profi pár a példaképem: mindent tudnak a másikról, és egy rossz döntést rezzenéstelen arccal fogadják a másiktól. Tudják azt is, hogy a partnerre mindig lehet számítani.
– Miért ajánlanád a bridzset másoknak?
– Csak négy ember és egy pakli kártya, és máris a következő pár órádban megvan az izgalom, a szeretet, a miegymás és a többi (pontos idézetet hallottunk).
– Miben változtál az utóbbi időben?
– Rájöttem, hogy ezen nem az életem függ. Egy partit sokkal könnyebben engedek el, és tudok a következő feladatra koncentrálni. Teherbírásom sokat nőtt.
– Mit csinálnál másként?
– Nem tennék csípős megjegyzéseket egyeztetés során (pl.: „ez a felvétel mégis hogy lett meg?!”). Már kinőttem belőle.
Tubak Dániel (U26)
– Hogyan kezdtél el a bridzszeni?
– A Fazekasba jártam, ahol több osztálytársam elkezdett bridzsezni. Wazsi, Wágner Zsolt, Konki, Konkoly Csaba, Barna, Szirmay-Kalos Barnabás. Ekkor még dacból ellenálltam, nem akartam belefolyni az ő hobbijukba. Wazsi kijelentette, hogy ez tarthatatlan, és beíratott a Bridzsakadémia egy kurzusára 2008-ban, a többi már történelem.
– Miért szeretsz bridzsezni?
– Örökké kihívást jelent. Bridzsben még a legjobb játékosok is messze vannak a tökéletestől. Sose lesz unalmas.
– Milyen az ideális partner?
– Nem bridzs tudás alapján döntenék erről. Azzal jó játszani, aki felismeri a szerepét a partnershipben. Gyengébb játékosként az a dolga, hogy pontosan kommunikáljon és „tegye a dolgát”. Erősebb játékosként pedig, hogy tudja vezetni a másikat és megoldani a problémákat.
– Van-e példaképed, ki inspirált?
– Leginkább a Kornél, mert mindig tudatos az asztalnál. Arra hajt, hogy az adott tudásából mindig a maximumot hozza ki. Ez a tulajdonsága példaértékű és maximálisan segíti az egyéni fejlődést.
– Miben változtál az utóbbi időben?
– Régen fegyelmezetlen és agresszív voltam, nagyobb prioritás volt, hogy történjen valami extra az asztalnál, mint a várható értéket kihozni. Sok furcsa helyzetbe kerültem ezek miatt, de ebből tudtam tanulni. Még nem hiszem, hogy ebből teljesen kilábaltam, de már sokkal inkább a partnerrel közösen próbálok dönteni és nem spekulálni.
– Miben tudsz majd segíteni a következő ifigenerációnak?
– Pont ezekben tudok majd ifiknek segíteni, mi az a mód és hozzáállás amivel lehet stabilan fejlődni. Nem csak technikai elemeket tudnék tanítani, hanem a tudatos célok és fejlődési pontok meghatározásában tudnék segíteni.
– Mi lesz 5-10 év múlva?
– Mindig is bridzsezni fogok, amíg képes vagyok gondolkozni. Sok példát láttunk erre, például Gabos Gábort. Remélem stabilabb alapokra helyeződik a licit- és technikai tudásom. Szeretnék minél hamarabb a felnőtt válogatottban játszani. Utánpótlásképzésből is könnyen lehet, hogy kiveszem a részem. Eddig is tettem pár lépést e felé, de ennél rendszeresebben és átgondoltabban is tudnám csinálni. Ha bárki többet szeretne rólam tudni, akkor bátran keressen meg egy bridzsversenyen.
Széles Márk (U21)
– Hogyan kezdtél el bridzsezni?
– Peti (Burlacu Péter) osztálytársam vett rá anno, hogy kezdjek el játszani.
– Mi a jó szerinted ebben a játékban?
– Az tetszik igazán benne, hogy sok szellemi kihívást tartogat, nagyon jó időtöltés. Továbbá a társaság miatt is abszolút megéri játszani.
– Mit tervezel a továbbiakban a bridzset illetően?
– Szeretnék hobbi szinten jobban bridzsezni, mint jelenleg. Igazából amíg nem tudtam meg, hogy válogatott leszek, addig fel se merült bennem, hogy játszhatok Európa-bajnokságon. Ha tudtam volna, akkor jóval többet foglalkoztam volna a játékkal előtte. Nem titkolt célom, hogy legalább egyszer kijussak világbajnokságra is – ehhez persze az kell, hogy továbbra is ifiválogatott legyek, de majd nekiállok szakirodalmat olvasni, és persze sokat játszani, hogy meglegyen az esélyem rá.
– Ha már a jövő: mi a terved 5-10 év múlva?
– Azt, hogy hová fogok továbbtanulni, majd idén nyáron eldöntöm, de valószínűleg külföldön fogok folytatni tanulmányaimat, programozó vagy programozó matematikus szakon.