Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Lippner Gábor - 2010. március 2.

Watertown Sectional

A bridzsező nemzetközi sztereotípiák felett álló kategória. Már több mint egy hónapja Bostonban élünk feleségemmel, és csak most merészkedtünk először bridzsversenyre. Hogy miért? Talán féltünk: idegen ország, idegen emberek, idegen szokások. Végül aztán nem bírtuk tovább, győzött a bridzs. A nagy nap estéjén izgalommal vegyes szorongással léptünk be az Örmény Oktatási és Kulturális Centrum nevű intézménybe _magyarul műv. ház_, ahol a versenyt rendezték. Aztán kiderült, hogy szorongásunk teljesen alaptalan volt, a bridzsező Amerikában is pont olyan, mint itthon. Már a verseny előtt izgatottan partit elemez, aztán ordít a partnerével, és még neki áll feljebb, amikor elfelejti a kettős cserét, és büntetést kap érte. Viszont amint meglát minket, boldogan közli, hogy milyen jó, hogy fiatalokat is látni errefelé. Azért különbség is bőven akad. Az amerikai rendszerben nemzetközi, regionális és helyi versenyek vannak, valamint minden héten klubokban lehet játszani. A sectional ebből a helyi versenyt jelenti, ami a mi esetünkben lényegében Boston és környéke. Péntek este és szombaton páros van, vasárnap csapat. De a párosra fordulónként lehet nevezni, így az is játszhat, aki nem ér rá végig. Díjakat nem osztanak, csak mesterpontot. Külön van verseny az amatőröknek, de a nyílt pároson is három külön kategóriában adnak ki díjakat mesterpont alapján. Nem kell előre nevezni, hanem a helyszínen a zsűritől meg kell venni az ültető kártyát. Ez szó szerint egy színes cetli, amire rá van írva, hogy hányas asztal és melyik égtáj, a neveket meg te írod rá. Ennek a rendszernek pénteken az lett a vége, hogy három perccel kezdés előtt bemondták, hogy aki a C szekcióba kapott jegyet, az jöjjön gyorsan, és cserélje ki másra, mert nem adtak el elég asztalt...
Ezt leszámítva meglehetősen simán ment a lebonyolítás. Pedig egy nagyon nagy teremben körülbelül száz asztalon folyt egyszerre a játék, mégse volt zaj. A cseréknél sem kellett várni, bár ez részben annak is köszönhető, hogy négy-öt fordulónként pár perc szünetet iktattak a játékba, „hospitality break”, avagy büfé szünet címen. Ez némi kiegészítésre szorul: meglepődve tapasztaltuk, hogy a $9 / forduló nevezési díjban _ez körülbelül 70 Ft / parti, jóval olcsóbb, mint mondjuk az IBBF nyílt párosa_ korlátlan kávé, sütemény és snack fogyasztás is van. Bridgemate-re és screenre sajnos az ittenieknek nem futotta, de azért egy bridgemate live_TM_-ot beszereztek: cserénként külön cetlire kellett írni az eredményt, amit fordulónként összegyűjtöttek, és így öt perccel a vége után már megvolt az eredmény. Bár a mi eredményünk jobb lett volna, ha nem kerül ki a falra, ennek ellenére remekül éreztük magunkat. Befejezésül álljon itt egy érdekes parti a versenyről: A lapunk: AQ9, AJ84, AKQ, AKT. 2 treff indulás után hamar a 6 szan felvételben landolunk. A gonosz ellenfél a kőr tízessel indul, majd felterül az asztal:



Mi a tervünk? Sajnos a kőr indulás elég kellemetlen, mert kevés az átmenet az asztalra. Ha jó a káró, tizenkét ütés biztos. Ha nem, akkor kell három pikk ütés. Lehívjuk a kárókat, és szomorúan tapasztaljuk, hogy 4-1. Ezért kőrrel asztalra megyünk és megpróbáljuk eltalálni a pikket. A 3-3 nem segít, mert kihagyják és elvágtak az asztaltól. Vagy dubló király kell JOE-nél, vagy dubló tízes--kicsi BOE-nél. Tehát ha balra volt a négyes káró, akkor a bubit hívjuk az asztalról, ha pedig jobbra volt a négyes káró, akkor kicsit hívunk, mert a dubló király a valószínűbb. Szép terv, de nincs-e jobb? Adjuk meg rögtön az elején pikk impasszt! Ezzel több legyet ütünk egy csapásra. Ha ütött a pikk dáma, akkor megnézzük a kárót. Ha 3-2, nincs gond. Ha 4-1, akkor a második káró után pikk ász, pikkre váltunk. Most bármelyik oldalon levő dubló tízes vagy király esetén megvagyunk, nem úgy, mint fent, amikor találgatni kellett. Továbbá a 3-3 pikk esetén is teljesítünk, és az se segít az ellenfélen, ha az impasszt 3-3-as pikkből kihagyta. Végül nézzük azt az esetet, ha nem ült az impassz. Ekkor a pikk bubi újabb lemenet az asztalra, ezért a 3-2 káró esetén még mindig teljesítünk. Ha mégis 4-1 a káró, akkor kitűnő beszorítási esélyek maradtak a 3-3 pikken kívül. Ha BOE tartja mindkét színt, akkor a treffek és kőrök lehívásától simán beszorul. Ha a pikk és a káró tartás nem egy kézben van, akkor a kőröket, kárókat és pikkeket hívjuk asztalon végezve. A háromlapos végállás kézben treff  AKT, asztalon egy-egy pikk, káró és treff. Ha az egyik ellenfél tartja a kárót, a másik a pikket, akkor a treff tízes lesz magas. Ezt a beszorítást az ellenfél ugyan el tudja rontani, ha treffet hív vissza, de egyrészt ez elég látnoki lépés lenne a harmadik hívásban, másrészt ezzel izolálja a treff tartást, így működhet egy treff-pikk vagy treff-káró beszorítás.