Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Zoller Róbert - 2013. március 30.

A Lackwoodról

Bulvárcíme lehetne akár a „Hiány és a Blackwood” is, de maradjunk inkább a címbéli angol elnevezésnél. Miről is van szó valójában? A Blackwood ászkérdés egy speciális helyzetben történő alkalmazása major fit és deklarált szleminvit esetén. Azok a párok, akik az aduszín 4-es magassága feletti liciteket az ász/kulcslap kérdésnek, illetve az azt követő adu dáma kérdésnek és királykérdésnek tartják fenn, néha szembesülniük kell azzal a problémával, hogy jó lenne ászt/kulcslapot kérdezni, miközben azt is kellene tudni, hogy az ellenfél által licitált színben, vagy egy olyan színben, amit nem kulcslicitáltunk, van-e fogásunk. Ennek a megoldására született a Lackwood elnevezésű konvenció. _Részletesebb leírását lásd a Fred Gitelman által írt cikksorozat II. részében , és itt a másik kettő: I. , III. _
 
A Lackwood két leggyakoribb előfordulása
Az összeemelt major szín licitje az 5-ös magasságon
a_ vagy a normál kulcslapkérdés/4 szan ászkérdés helyett
b_ vagy az ellenfél közbeszólása után a normál kulcslapkérdés/4 szan ászkérdés helyett _az ellenfél által licitált színben lévő fogás ismeretének hiányában_
 
Jelentése: az én lapom szerint kiáll két ütés a nem kulcslicitált színben vagy közbeszólás esetén az ellenfél színében. „Kedves partner, ha neked legalább biztos másodmenet fogásod van a kérdéses színben, akkor mondjuk be a szlemet. Mégpedig, ha pontosan másodmenet fogásod van, akkor mondj 6 adut _csak kis szlemünk van, mert az ellenfél az ászt le fogja tudni hívni_, ha nincs első- vagy másodmenet fogásod, akkor passzolj.”
 
Első menet fogással a partner az ászkérdés/kulcslapkérdés szerinti választ adja, így a nagyszlem bemondására is marad esély _szóval a Lackwood egy opcionális ászkérdésféle: elsőmenet fogással az ellenfél színében ászkérdés, anélkül meg nem_.
 
Talyigás Péter barátom az ászválaszra nagyon frappáns megoldási javaslatot adott: abban az esetben, ha ászválaszt adnánk _azaz van első menet fogás_, az ászválaszt az Exclusion Blackwood _itt a sikén színében lévő ászt nem számoljuk_ szerint adjuk, azaz a válaszkor a kérdéses színben _közbeszólás esetén az ellenfél színe_ lévő ászt nem vesszük figyelembe. Mivel tudjuk, hogy ászválaszt konvencionálisan csak első menet fogás birtokában adunk, érdektelen, hogy az ellenfél színében ászunk vagy színhiányunk van-e, így az ász/kulcslap válaszból pontosan tudható, hogy a külső színekben mennyi ászunk/kulcslapunk van.
Nem is tudom, milyen fantázianevet lehetne ennek adni? Lecklusion vagy Lexclusion?
 
Mivel a Lackwood alkalmazásával az ominózus színben lévő, akár másodmenet fogás birtokában is a kisszlemet bevállaljuk, magától adódik a következtetés, hogy ez esetben az adu dáma megléte nem kérdés. Ezt az okfejtést elfogadva Péter barátom a fenti vezérfonalat tovább gombolyítva újabb jópofa ötlettel állt elő.
 
Ha a Lackwoodra első menet fogás birtokában adnánk a kulcslapválaszt, úgy ebbe a rendszerbe még beletuszkolhatjuk azt is, hogy van-e többletünk ahhoz képest, mint amit eddig ígértünk. Mégpedig úgy, hogy a választ az opcionális ász_kulcslap_ kérdésnél alkalmazott megoldás szerint adjuk. Azaz:
5 adu +1: van többlet. Erre az első lépcső licitje kulcslapkérdés _0-3,1-4, 2_
5 adu +2-től 6 adu –1-ig: nincs többlet 0-3, 1-4, 2 kulcslap
 
Az elnevezésre ez esetben már nincs ötletem. Ha valakinek van, írja meg.
 
Néhány példa a Lackwood helyzetre
itt a kérdéses szín a káró
 
itt a kérdéses szín a treff
 
Last Train helyzetekben
itt a kérdéses szín a kőr _a 4 kőr Last Train_
 
itt a kérdéses szín a káró _a 4 káró Last Train_