1993, Párosverseny. Dél osztott, 1 szannal indult. Lupan–Godtfredsen ültek az ellenvonalon. Ők így védekeztek:
Ekkor Kelet lehívta a káró ászt, és Dél három színben szorult. Ha eldobja a pikk ászt, azonnal kiad két pikket és két ászt, vagyis csak egyet üt. Legrosszabb a védő szereppel is rendelkező ütés eltávolítása. Ha Dél kőrt dob, akkor kiad két kőrt és a káró ászt, összesen kettőt visz. Ha Dél treffet dob, akkor pikkel megkapja az ütést, egy treffet még lehúz, de kiad két kőrt. Hangsúlyozom, a három színt védő kezek igen sebezhetőek.
Most kanyarodjunk vissza a múlt század harmincas éveihez. Mint említettem, a lejátszott érdekes partikat beküldték a szerkesztőségbe, és Darvas Róbert értő szemekkel válogatta ki a gyöngyszemeket, vagy készített feladványokat. Ebből az időből származik csodálatos könyvének több darabja. Az általa közölt töredék alapján találtam egy eddig ismeretlen beszorításos módot. Egy kis bevezetővel kezdem.
Hat lap, két asztali ütés. Mondjuk káró volt a hosszú szín. Témánk a két ütés hiányával fellépő önbeszorulás vizsgálata. Két szín van, és itt hiányzik egy-egy ász. Dél célja, a két természetes ütést kiadása. Az asztali ütésekre eltehető két x lap. De lesz-e önbeszorítás? A védelem két ütése most osztott, de lehetnek ugyanabban a kézben is.
A válasz a két kézbeli színtől függ. Ebben az állásban mindkét szín stabil. Az ütésekre eldobható a két felesleges lap, csak lyuk nélküli színek maradnak. Az ilyen színt nevezzük stabilnak. Ebben az esetben elvileg csak a két ász adó ki, ha a felvevő jól játszik. Az ellenjátékosok a legerősebb módon védekeznek, Hbm színt tartanak. Mi is ez? Hosszú szín, beütéssel, meghívható módon. Például Nyugat akkor lesz Hbm ellenfél, ha Dél két lapjánál hosszabbat tart, mondjuk 3 kőrt. Kőrt, mert ott a beütés. Keletre is hárul feladat, a meghívható mód szerint két kőrt tart. Ugyanis az első kőrt kihagyják a védők, majd Kelet üt a pikk ásszal és Nyugat két kőrt visz. A négy lapban nem fér el két Hbm szín. Nyugat 3 kőrt és 2 pikket nem tarthat. Amennyiben Dél a Hbm színnel kezd, az elsőt kihagyják a védők, majd visznek hármat. Ha Dél nem a Hbm színnel kezd, a védők tehetetlenek.
Más a helyzet lyukas szín esetén. Hiába jó az impassz, más tényező dönt.
Észak jön. Hány ütést ad ki a lejátszó?
Amíg dobható kis lap, jöhetnek az ütések. Dél eldobja a két kis ötösét. Viszont a védelem a lyukas színben építi fel a Hbm védekezését! A kárók után nem jöhet pikk, Nyugat kihagyná. Ha pedig kőr jön, Kelet elszalad, visszahívja, és Dél kézből kiad két pikket.
Nem mutatjuk, de négylapos végállásban az egy kézbe osztott két beütés gyengébb szerkezetet ad, a védelem legyűrhető. Viszont öt lap esetén a védelem nyer. Továbbá bonyolítja a helyzetet Dél kezében a treff ász, a védelem treffjei nélkül. Illetve a háromszínű vagy a közrefogott védelem. Ez utóbbira készítettem, Darvas Róbert töredéke alapján, a következő leosztást.
Dél 12–14 pontos 1 szannal kezd, ez marad a felvétel. Nyugat a 11-es szabály szerint a treff kettessel indul. A treff dámát viszi a felvevő. Mondjuk káró impasszal kezd. Kelet üt, treffel folytatja. Nyugat üt a bubival, ásszal, mindenki ad. Lehúzza a treff kilencest. Mit dob Észak? Van értelme a kérdésnek? A két nemes nem tökéletesen egyforma?
Minthogy a pikk villás, ott nincs értelme több lapot tartani. A kőr ilyen elosztása mellett a kőr hetes igen erős lap. Tehát pikket dobunk. Jól sejtettük, Nyugat a treffek végeztével kárót hív. Asztalról jönnek a kárók.
A treff kilencesre elment egy kézbeli pikk. Az egyik káróra pikket teszünk, a másikra hiába dobunk kőrt, a védők pikkben tartanak Hbm színt, és az ismert módon vesztünk. Csakhogy gyönyörű kőrünk átmenetbeszorításra alkalmas!
Tehát az asztali kőrre vigyáztunk. Most lehívjuk az utolsó kárót. Kelet nem dobhat pikket, (feladná a Hbm védekezését), mi kőrt hajítanánk és pikkel kezdenénk.
Kelet kőrt tesz, mi kőr figurát dobunk! Kis kőr a figura felé, és újból nagy kőr. Ha Nyugat visszavágja, a kőr hetessel lemegyünk és pikket szöktetünk. Ha Nyugat kivár, ő hív pikket.
Furcsa végállás. Kelet ütéstelen kőr középlapjaival és a Hbm színével szorult. Itt a közrefogott kőr védelem a satus felálláshoz hasonló. Mindazonáltal Nyugat hibázott. Ha nem húzza le az utolsó treffet, nem gyilkolja le partnerét. A treffel ráér, még nála a kőr ász. Viszont a mi játékunk sem volt fényes. Egészségesebb a kőrre való játék, elkerüljük az összes komplikációt.
A felvevői önbeszorításokhoz az ellenvonali önbeszorítások igen hasonlóak. A következő részben ebből adok ízelítőt.