Többnyire 3 vagy 4 pikk volt a felvétel, Kelet kezéből. A Dél helyén ülő játékosok leginkább káróval támadtak. A 4 pikket játszó felvevők ennek örültek, gyorsan beírták az egy bukást, léphettek tovább.
Nyílt 27. forduló, 4. leosztás
Néhányan treff négyessel kezdtek, ezzel esélyt adtak a felvevőnek. Ám a lejátszást mímelő versenyzők gépiesen ütöttek a treff ásszal, aduztak, majd vártak Dél hívására. Az asztalon ott sorakoztak a treff katonák, hát persze hogy a védő más szín után nézett. Volt, aki lekapta a kőr ászt, partner nem kér, tehát irány a káró. Volt, aki azonnal kárót hívott, Dél másodjára Lavinthal-jelzéssel megkérte a kőrt.
Itt a felvevő gondolhatta, lopásra indulnak. Menjen be a hetessel, és ne az ásszal üssön! Ha bubit tesz, és kivágja a pikk dámát, talán Dél másodjára is treffet hív. Nyugat kezéből láttam teljesítést, Észak a pikk bubival indult. Grundon megteszi.
Nyílt 27 forduló Wales–Monaco 0–20
A 11-es parti fölöttébb érdekesnek ígérkezett, több csatát is megtekintettem.
Helgemo Monacóban játszik. Nyugaton 1 szannal indult az ötös kőr ellenére, majd 3 szant vettek fel. Ez a felvétel az egész mezőnynek tetszett, egy-két kivételtől eltekintve, mindenki 3 szant játszott. No nézzük a norvég mestert.
A pikk indulást Kelet vitte, kárót hívott, a kilencest furcsán méregette, majd dámát tett. Észak a királlyal ütött, és kilőtte az asztal pikk fogását. Schwartz Északon kihagyta a káró dámát, de nem nyert vele. A káró ász után a felvevő kőrt hívott a tízes felé.
Ott tartunk, hogy Helgemónak már nincs pikk ütése. Kézbe ment a káró ásszal, ebbe Dél kőrt dobott. A káró nem húz, treffet nem lehet hívni, pikkben gátszakadás lesz. Persze volt, aki ugyanígy járt, de nem teketóriázott, lement a treff ásszal, levette káró ütéseit, átfordult kőrre és impasszt adott. Ha netán Dél nem ment be a kőr tízesbe, egy-két szür is kerekedett a dologból. Biztonsági játék ide vagy oda, a Észak tíz ismert lapja miatt esélyes a kőr impassz. Igaz, volt aki egy kőrt levett, aztán játszott így.
Megint térjünk vissza Helgemóhoz. Megcsillogtatott egy kis technikát, mert a treff ászt meghagyta, és kitette a pikk bubit. Az ellenfelek közlekedését szétszedve. Biztosan Ferenczy Gyurira gondolt, aki gyakorta alkalmazta ezt a technikát a 30-s években. Tehát Észak levette pikkjeit, szorongatva partnerét. Tulajdonképpen nincs szorítás, mert a kőr impassz ül, de az 1 szan indulás miatt nem gondoltak Nyugatnál ötös kőrt. A védő treffet tartott, a felvétel teljesült.
Máshol 1 kőr indulás után Kelet játszott 3 szant. Dél pikkel kezdett, a pikk ász ütése után kőr tízes jött. Dél fedett, Nyugat ütött. Káró ász, káró dáma következett. Aki Észak helyén ütött, nem tartóztathatta fel a teljesítést, minimum 9 ütés van, és szép játékkal biztos szür. Mert a piros ütésekre mind a két védő vetkőzik, és vihető két treff. Az a jobb ellenjáték, ha Észak kihagyja a dámát. Persze Dél treffet dob, kőrjét félti.
Ebben az állásban Nyugat hív. Ötöt kell vinnie, vagyis négyet adhat ki.
Kedves Olvasó, melyik a 100 százalékos játék?
A felvevők kipróbálták a szerencséjüket, például pikkel le, káró bubi. Ha netán Északon hatos a pikk, kampec.
Legbiztonságosabb játék, ha treffel megyünk le, és káró bubit hívunk. Ugyanis a megmaradó treffek védik a színt, továbbá közlekedésünk is fut mindkét irányba.
Most egy rövid feladat következik. Így néznek ki a kárók:
Észak hív, ha kettőt üt, buktat. Adus a játék, más szín nem jöhet szóba, a felvevő dob-lop játékkal nyer. Dél kezébe belefér egy káró figura.
Nyilván Délen van az ász, ez nem is kérdés. Ha Nyugaton a BT9, akkor nincs megoldás. Az is igaz, ha Dél ABx-et tart nyerünk.
Ha Dél A10x lapokat bír, Keleten a B96. Ekkor nem hívhatunk dámát. Ha kicsivel jövünk, és partnerünk beteszi a tízest, hiába üt a bubi, a kilencessel elbír a D8.
A leosztásban ez volt:
Észak nyolcast hívott, biztatva partnerét, a kilencessel ne menjen el. Nyugat hiába ütött, nem volt mentsége. Ha az adott állásban Észak az ötöst hívja és Dél beteszi a kilencest, akkor sincs baj. Tulajdonképpen a D8x elég erős, csak Dél tartsa vissza az ászt.