A cím csupán ideiglenes. A mese végén ott lesz az igazi cím, ha ideírnám, lelőném a poént.
Dél helyén 1 kőrrel indultunk, majd partnerünk géminvitje után optimistán kulcslicitálásba kezdtünk, és a végén ászt kérdeztünk, majd bemondtuk a kisszlemet. Az ellenfél végig passzolt.
Nyugat a pikk tízessel kezdett. Hogyan kellene játszani?
Nyilván a treff színen múlik minden. Leginkább el kéne találni, hogy impasszra vagy szöktetésre játsszunk, persze ha előtte kiaduzunk, eltűntetjük a külső színeket, akkor Nyugat szingli treffje esetén nem kell talágatnunk. Ez nagyon pici pluszt jelent, ráadásul 2–1 aduelosztás is kell hozzá.
Hívhatunk cselesen már a második ütésben treffet, hátha ettől Kelet azt gondolja, hogy a szingli királyt akarjuk gyorsan szöktetni, és elrobog az ásszal, ha nála van. Persze ez a játék jelent némi kockázatot is, például szingli dáma Keleten vagy színhiány Nyugaton (róla azt gondoljuk, hogy szingli kis lappal elindult volna). Az is lehet, hogy Kelet a játék közepe táján meghívott treffbe azért nem ütne be, mert úgy gondolja, hogy szingli királlyal a kézben már a második ütésben hívtuk volna a színt. És a kígyó a saját farkába harapott.
Szerintem van a fentieknél jobb játék, de ennek megtalálásához le kelleni játszani egy másik partit.
Ugyanez a licit, ugyanez az indító kijátszás, de picit mások a lapok a kézben:
Meg kell úsznunk egy treff kiadóval. Ha Keletnek szingli treffje van, akkor „saját erőből” nem tudunk kettőt ütni.
Ha Nyugat szinglije az ász, akkor a treff nyolcashoz kell hívnunk, ha a dáma, akkor a királyhoz, ha kis lap, akkor akár a bubihoz, akár a nyolcashoz.
3–2 elosztást feltételezve játszhatunk arra, hogy a dáma és a tízes Keleten van, vagy arra, hogy nagygáblit tart a kezében. Előbbi játék nyer a Keleten lévő QTx (2), QT, AQ, QTxx, AQTx (2) esetén ami összesen hét eset. Utóbbi játék nyer Keleten lévő AQx(2), AQ, QT, AQxx, AQTx (2) esetén, ami szintén hét és persze mindkét játék nyer, ha Keletnél van az összes treff.
Van azonban eliminációs játék itt is. Ha aduzás és külső színek eltűntetése után treffet hívunk a királyhoz, akkor teljesítünk az alább felsorolt esetekben. Fontos, hogy legyen asztali adu átmenetünk arra készülve, hogy ha Kelet a treff király alá dobja a dámát, szöktethessük a bubit.
Nyugaton Qx(2), QT, Q, QTxx, ami ugyan csak hat eset a fenti hetekkel szemben, de ha Keletnek dubló ásza (2) van, akkor bajba kerülhet, ha elsőre nem üt be vele, még akkor is ha a felvevőnél a király mellett nincs bubi. Sőt mi tőbb, ha dubló dámát (2) osztottak Keletnek és kis lapot tesz az első menetben, akkor kellemetlen helyzetbe hozza a partnerét, ha annak harmadik kisgáblija van, itt még segíthet a treff ász utáni kis treff királlyal való ütése (krokodil csel), de ha AJx volt a felvevő felszerelése, akkor már a treff dáma be nem tétele adja a partit.
Egy szó, mint száz, a harmadik játékmód a legvonzóbb, mert az objektív esélyeink mellett számos esetben az ellenfél amúgy logikus játékkal fog a segítségünkre sietni.
Na de hogy jön ez az eredeti partihoz? Hát el kell hitetni az ellenfelekkel, hogy a kézben olyan kártyák vannak, mint a másodszor bemutatott esetben, vagyis nem szabad lelopni a harmadik pikket!
Most már nincs szükség az ideiglenes címre, tessék a valódi: Kamu elimináció.