Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Konkoly Csaba - 2020. június 1.

A Magyar Bridzs Szövetség gazdálkodásáról

A Magyar Bridzs Szövetség nonprofit szervezet, céljai között szerepel többek között a bridzs népszerűsítése és terjesztése, a hazai versenybridzs szervezése, irányítása, az utánpótlás biztosítása. Ezekhez a feladatokhoz elengedhetetlen az évről évre működőképes gazdálkodás, amely biztosítja a pénzügyi kereteket. Az alábbiakban erről szeretnék röviden beszámolni, ismertetőt adni a tagságnak, segítve a transzparenciát.

Beszámolómat három pont köré gyűjtöm:
– Hogyan néz ki egy átlagos év az MBSZ gazdálkodásában
– A koronavírus miatt bekövetkezett változások
– Előre tekintés

Általános működés
A költségvetésünk általában nullszaldós, eltartja magát, de tartalékot nem termel, illetve vannak évek, amikor mínuszos és ezért támogatók segítségére van szükségünk, hogy fedezni tudjuk az egyedi kiadásokat, például ifijeink nemzetközi versenyeztetését. Éves bevételeink megoszlása:

Állami támogatás: 30%
Budapesti bajnokságok nevezési díja: 57%
Versenyengedély: 8%
Egyéb: 5%

Ezeknek kell fedeznie a költségeinket, melyeknek éves megoszlása:

Versenyterem bérleti díj és rezsi: 27%
Bérköltség és zsűrik: 30%
Ifiválogatottak versenyeztetése: 22%
Felnőtt válogatottak versenyeztetése: 11%
Egyéb: 10%

A költségoldal nagyon érzékeny arra, hogy az adott évben hány kategóriában indítunk nemzetközi versenyen ifi válogatott csapatot, illetve ez melyik országban kerül megrendezésre, ugyanis az ifiket igyekszünk teljeskörűen finanszírozni.

Az MBSZ működésében érdekesség, hogy költségeinek körülbelül egyharmada a nyári időszak tájékán merül fel, viszont bevételt ez idő alatt alig termel.

Az állami támogatást a sportági szakszövetség általános működési támogatására kapjuk, ennek felhasználásának a sportág fejlődését is szolgálnia kell. A fejlődés lehet minőségi és mennyiségi is. Előbbi a bajnokságok, a versenyterem, a válogatottak témaköröket illeti, utóbbi a tömegsport jelleget is magában foglalja, ez a képzésről, az utánpótlásról, a klubéletről, a rendezvényekről, a népszerűsítésről szól. Jelenleg az állami támogatás a lélegeztetőgép szerepét tölti be. Hosszútávon szeretnénk ezen a helyzeten változtatni. Céljaink az önfenntartás, a tartalékképzés, valamint a minőségi és mennyiségi fejlődés együttes megvalósítása lépésről lépésre.

Koronavírus
A koronavírus számos nehézség elé állított mindannyiunkat az elmúlt hónapokban, de ebben a részben csak arra térek ki, hogy ez hogyan érinti közvetlenül az MBSZ működését.

2020 tavaszán a budapesti IMP-párosbajnokság egy az egyben elmaradt, így számottevő bevételtől estünk el. Az új elnökség megválasztását követően egyik első lépésünk volt írásban és szóban is a XII. kerületi önkormányzathoz folyamodni annak érdekében, hogy méltányolják nehéz helyzetünket és engedjék el vagy csökkentsék a Böszörményi úti terembérletből adódó kötelezettségünket egy átmeneti időszakra. Jelen pillanatig sajnos csak minimálisnak mondható engedményt kaptunk, nem állunk sokkal jobban költség oldalon.

A Magyar Kupa három elmaradt fordulóját ősszel tervezzük pótolni, de kérdéses, hogy meddig és milyen formában tudunk versenyeket bonyolítani a Böszörményi úton. A törvényi feltételektől és a versenyzők szándékaitól most eltekintve meg kell továbbá vizsgálnunk, hogy milyen körülmények megteremtése szükséges a biztonságos Böszörmény úti versenyzéshez. Ez további extra költségeket fog jelenteni (például rendszeres fertőtlenítés, esetleg embersűrűség csökkentése végett több versenynap bevezetése).

Természetes és érthető módon a vírushelyzet miatti távolmaradások következtében a tagság és a versenyzői létszám további csökkenése is lehetséges.

Nem elhanyagolható szempont még, hogy terveztük támogató partnerek felkutatását és bevonását terveink megvalósításához, viszont a jelenlegi gazdasági környezetben egyelőre ez lehetetlen.

Jelen helyzet alapján, ha semmin nem változtatunk és feltesszük, hogy tudunk versenyeket rendezni ősztől, a Magyar Bridzs Szövetség 1 éven belül várhatóan csődhelyzet szélére kerül (még mielőtt jövő májusban folyósítanák az állami támogatást), és 2021-ben ez az állapot állandósulhat, ha nem cselekszünk időben.

Előretekintés
Az elnökség hosszú távú céljai között olyan magabiztos, önfinanszírozáson alapuló gazdálkodási működés kialakítása szerepel, amely tartalékot is képes termelni évről évre. Tartalékok nélkül nem lehetséges fejlődni, egyről a kettőre lépni. A mostani gazdasági helyzetre sem mi, sem senki más nem lehetett felkészülve, de ebben a nehéz időszakban is arra törekszünk, hogy céljainknak megfelelően cselekedjünk, bármilyen nehéz is. Többek között továbbra is nagyon fontosnak tartjuk az utánpótlás bázisának építését, például az idén tavasszal elkezdett online ifi oktatás folytatását a nyáron. Rendszeres ifi dzsemborikat tervezünk tartani, egy közösség formáló eseménysorozatot a már interneten jól megismert gyerekekkel, akikkel nekünk is ez lesz az első személyes találkozásunk. Akárhogyan is alakuljon az élet, erre mindenképp szorítunk helyet a költségvetésben: a megkezdett munkát folytatni kell.

Világos, hogy nagyon gyorsan át kell alakítanunk működési struktúránkat: vagy extra bevételekhez kell jutnunk, vagy észszerűen költségeket kell tudnunk csökkenteni. Alább felsorolás szintjén megemlítem, hogy mikről gondolkodunk hétről hétre: 
– rendszeresen szervezett online versenyekből bevétel (BBO, Funbridge)
– versenyterem egész éves bérlésének felülvizsgálata
– részvételi díjak, versenyengedélyek összegének növelése, illetve prémium tagság intézményének bevezetése
– nemzetközi versenyeken a magyar felnőtt válogatottak támogatásának felülvizsgálata
– pályázatok beadása utánpótlás-fejlesztésre