Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Darvas Róbert - 2021. január 12.

A kártyák mesélnek: Az a kis különbség… – A Káró Kilences disztingvál

Egy nőgyűlésen a nők politikai jogait követelték, még 1930 körül történt ez. A szónoknő így harsogott:
– …Égbekiáltó igazságtalanság, hogy az összes politikai jogok a férfiakat illetik, holott mi nők számtalanszor bebizonyítottuk, hogy minden munkában, tudományban, művészetben épp úgy megálljuk helyünket, mint a férfiak. Valójában csak egy kis különbség van a férfiak és közöttünk…
– Éljen az a kis különbség! – kiáltott közbe egy egészséges gondolkozású hallgatónő.

Igen, a bridzsben is a jó átlagjátékos és a zseniális mester között csak egy kis különbség van, talán csak minden tizedik játszmában térnek el egymástól és lehet, hogy a mester sem csinál több ütést, de mégis ez a kis különbség nyújtja a bridzs legszebb finomságait, produkálja azokat a partikat, amelyekről érdemes beszélni és írni. Ezek a játszmák mutatnak be új eszméket és olyan műfogásokat, melyeket azután a jó játékosok is alkalmaznak később, vagy nem alkalmaznak… A mester külön klasszisa abban áll, hogy feltaláló is egy kissé.

Bemutatok itt egy játszmát, melyben lehet, hogy a mesterjáték sem ér el jobb eredményt, mint a jó játék, mégis lebilincselő a játékvezetésben bemutatott új ötlet szellemessége. Külön érdekessége a játszmának, hogy a technikai műfogás egy szerény 2 pikkes felvételben adódott, még csak nem is manspartiban.

Nyugat a pikk dámával indult a 2 pikk felvétel ellen, melyet a felvevő okosan kiengedett. Kelet ütött az ásszal és a treff királyt játszotta, Nyugat a káró négyest dobta. Kelet lehívta a treff ászt is, Nyugat ismét kis kárót adott. Kelet újból treffet hívott, Nyugat lopta, és az adu bubit játszotta ki. Észak királya ütötte.

Eddig a pontig felvevőnek lényeges szerepe nem volt. Kiadott négy ütést és az ellenfélnek még egy adu ütése van. Ezen kívül nem szabad több ütést kiadnia. Nézzük meg, mit ígér a helyzet. Biztos ütése van még két adu, két kőr, egy káró és egy treff. Ez azonban csak hat a szükséges hét helyett. Hogyan szerezhető meg a hetedik?

Vagy a káró dáma, vagy a kőr bubi lehet a hetedik ütés. A kőr bubiból vagy a dáma esése, vagy a sikerült impassz által válhatik ütőlap, a káró dámából a sikeres impassz által, a király esésére az első menetben semmi esély sincs. Igen ám, de ha az impassz nem sikerül valamelyik színben, a felvétel máris elbukott. Van-e impassz nélküli módszer? Van! Ha az egyik impassz nem jó, de a másik jó, ez azt jelenti, hogy a két kritikus figura egy kézben van. Ha pedig ez a helyzet, az a kéz, amely a két figurát tartja kényszerdobásba hozható. Például pikkel kiadja az ütést most felvevő Nyugatnak, aki kárót hív vissza, üt az ász, treff lopás a kézben, még egy adu, melyre asztal kőrt dob, kőr ásszal átmenet az asztalra és a treff bubi lehívására kényszerdobásba kerül az a kéz, amelynél együtt van a védett kőr dáma és a káró király, mindegy, hogy ez a kéz Kelet vagy Nyugat-e. Felvevő kőrt hív az asztalról és üt a királlyal.

Elég szép játékmód, gondolta Dél, ám nézzük meg, mi a helyzet, ha nincs egy kézben a két kulcsfigura, hanem különböző kezekben van kellően védve? Evvel a játékmóddal elbukom, mint a pinty. És rossz rágondolni, hogy akkor is elbukom, ha mindkét impassz jól fekszik. A kényszerdobási játékkal elbuknám azt a partit, melyet minden pancser impasszal teljesít. De van-e jobb? Hopp! Megvan, rajtam a pancserek nem fognak nevetni!

(A teljes kiosztások mindegyikében a Next gomb segítségével követhető a lejátszás)

Az épületes monológ után Észak lehívta a treff bubit és Dél engem, a Káró Kilencest dobott az ütésbe. Nyugat szintén kárót dobott. Észak most adut hívott, Nyugat került ütésbe a pikk tízessel. Kárót hívott vissza, Észak a dámát adta, az impassz sikerült és felvevő teljesített, a káró dámára és ászra két kőrt dobott.

Vizsgáljuk meg közelebbről felvevő játékmódjának előnyeit. A szellemes káró dobás lehetőséget adott felvevőnek arra, hogy minden olyan esetben teljesítse a felvételt, amikor az kiterített lapokkal egyáltalán teljesíthető, éspedig minden impasszrizikó nélkül. Szögezzük le, hogy ha Keletnél a káró király és Nyugatnál a kellően védett kőr dáma, a felvétel teljesíthetetlen. Kelet kényszerdobásba sem hozható, mert Észak treffje és kárója után ülve azt dobja, amit Észak.

A felvevő bemutatta a teljesítést az esetre, ha Nyugatnál a káró király. Nyugat a pikk tízessel ütésbe kerülve a kárón kívül csak kőrt hívhatott volna, hiszen pikkje és treffje már nem volt. A kőr hívás pedig szintén kézbe adja a partit, gábliba hív.

Ha a kőr dáma és a káró király is Keletnél lett volna, a játék így alakul: Nyugat káró hívásába Észak a dámát teszi, Kelet királya fed, Dél aduval üt. Lehívja utolsó aduját asztalról kis kőrt dobva el. Most átmenet az asztali kőr ászra. Észak lehívja a káró ászt, és Kelet kényszerdobásban van az asztal treffje és a kéz kőrje miatt. Ha treffet dob, magas lesz az asztal kis treffje, ha kőrt dob, az asztal kőr hívásába beleesik a kőr dáma és a bubi magas.

Ha a kőr dáma bárhol blank, az kiderül akkor, amikor felvevő az asztal kőr ászára átmegy.

Csiklandós a helyzet, ha Keletnél a káró király és Nyugatnál az egyszer védett kőr dáma. De ez is kiderül! Nyugat a pikk tízes ütés után kárót hív, az asztal káró dámáját Kelet fedi, Dél aduval üti. Lehívja utolsó aduját, kőr ásszal átmegy az asztalra és lehívja a káró ászt. E pillanatban az asztalon a treff hatos van és a kőr ötös. Kelet még nem dobta el treffjét. Viszont a Nyugatnak eredetileg csak két kőrje volt (az egyszer védett kőr dáma) akkor Keletnél eredetileg négy kőrnek kellett lenni. Tehát már két kőrt el kellett dobnia. Felvevő figyelte, hogy két kőrt eldobtak, a káró ász után kőrt hív az asztalról. Kelet kőrt ad, de nem a dámát. Felvevő eddig a hiányzó hat kőr közül ötöt látott megjelenni, egy hiányzik, a dáma. A dáma csak Nyugatnál lehet, mert tudjuk, hogy a Kelet kezében maradt egy kártya, a treff tízes.

Természetesen a teljesítés előfeltétele, hogy felvevő figyelje az eldobott lapokat, illetve ezek közül a kőröket és az utolsó treffet kell csak számon tartania.

Üde ötlet volt a felvevőtől, hogy az asztal magas treffjére engem, a Káró Kilencest dobott el és ezáltal kezét sikénné tette és a káró impasszt rizikómentessé.

Igaz, hogy azokban az esetben, amelyekben a felvevő e játékmóddal teljesített, más játékmóddal is teljesíthetett volna, éppen csak nem lehetett előre tudni, melyikkel. Így azonban az összes sánszot megjátszotta – kockázat nélkül. Azt mondhatja valaki, hogy hát ez igazán nem nagy különbség. Így is van, de… Éljen az a kis különbség!


További cikkek ebben a témában