Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2021. június 27.

2. nap – Bridzs Európa-bajnokság, Oslo, 1938. június 27., hétfő

A skandináv államokban a bridzs rendkívül népszerű, talán még a futballt is megelőzi. Ferenczy György tudósításából kiderült, hogy a legegyszerűbb társadalmi osztályok is bridzseznek, így például a norvég határon a vámőrök kikérdezték a magyar csapatot a 2 treff (Vienna) rendszer helyes alkalmazása felől. Poggyász vizsgálatról természetesen szó sem volt. A norvég lapok az első oldalakon óriási cikkeket szenteltek az Európa-bajnokságnak. A közönség érdeklődése pedig – dacára a rendkívül borsos helyáraknak – napról-napra jelentékenyen emelkedett.

Az egyik német csapat gróf zu Dohna, a híres német flottaparancsnok kapitánysága alatt, a másik az 1937-ben a budapesti Vigadóban rendezett világbajnokságot nyerő osztrák Wiener Team cím alatt, Frischauer és Jellinek nélkül játszott, akiktől, miután nem árják, a német szövetség megvonta a startengedélyt. Érdekes, hogy az osztrák bridzsvezér, Paul Stern – aki közben Londonba emigrált – és maga Hans Jellinek is mint nézők részt vettek az oslói Európa-bajnokságon. A közvélekedés azonban úgy gondolta, hogy az osztrák csapatban játszó négy játékos mindegyike kiváló klasszis, így a győzelemre is esélyesek. Ezért nagy meglepetést keltett, hogy az 1. fordulóban a világbajnok osztrákokat a Gold Cupot nyerő angol csapat megverte.

A 3. fordulóban a magyar csapat az angolok ellen játszott. Ez a meccs rendkívül színes és fordulatos játékot hozott, a magyar csapat bravúrt bravúrra halmozott és végül a képzett és fejlett technikájú angol csapat ellen 4–0 arányú győzelmet aratott. Ezen a meccsen adódott az alábbi két érdekes játszma, melyet szerencsére Ferenczy György az Esti Kurírhoz eljuttatott.

Az angolok ezt a szép szlemet nem mondták be. Hogy mivel kezdett Nyugat, arról nem szólt a fáma, de adu indulásra kell az ülő kőr impassz és a pikk dáma esése, mert jó ellenjáték esetén nincs remény. Káró vagy treff kezdésre a két feltételből már csak az egyik kell, kőr indulásra egyik sem.

Az angolok 4 pikkje ellen Klór kis kőrrel kezd (a licit nem maradt fönn). Ferenczy üt az ásszal és visszahívja a színt. Dél lehívja az adu ászt és kis káróval folytatja. Klór beszalad az ásszal és kőrrel meglopatja Keletet. Ferenczy treffet hív, Nyugat üt a királlyal és újabb kőr lopás következik. Az eredmény három bukás és 7 meccspont Magyarország javára. A magyar csapat harmadszor is maximummal nyert!

A közönség és a külföldi szakírók persze a címvédő osztrák csapatra is figyeltek. A svédek elleni meccsükön fordult elő a torna legdrámaibb és az egyik legjobb játéka.

A licit elég vad volt. A 7 káró teljesíthető, de nem valószínű, hogy megoldották volna az asztalnál. A kontrázott 7 kőrben ötöt lehet ütni, ezért kár volt lementeni, mert a 7 szan felvétel reménytelennek látszik – gondolhatták a svéd szurkolók. De soha nem szabad azt mondani, hogy soha…

Kaltenegger a kőr tízessel indult, és Putte Kock egy jó darabig apatikusan nézte az asztalt, mert semmi esélyt nem látott a teljesítésre. Végül az asztalról a kettest tette. A Délen ülő Blühdorn nagyon erősen akart jelezni, de mellényúlt, és a pikk királyt tette az ütésbe! Mindenki elhűlve nézte, hogy mi történt, senki nem hitt a szemének. Kock is furcsán nézett, de hirtelen feléledt.  Elválaszthatatlan szivarja, amely félholtan lógott a szája egyik sarkában, azonnal forogni kezdett az ajkai között. Rájött, hogy van esély a 13 ütésre, és olyan szépen játszott, hogy a partit követő vastapsot teljes joggal kiérdemelte. Látjuk-e megoldást?

Kock ütött a kőr ásszal, megadta a kőr impasszt, lehívta a pikk ászt, a kőr királyra pikket dobott, és lehúzott négy kárót. Ez volt a helyzet:

A káró ötösre Délnek őriznie kellett a pikket, ezért a treffet feladta és a nyolcastól vált meg. A kéz treffet, Észak pikket dobott. A treff ász és a pikk dáma következett, és most Kaltenegger került bajba. A kőr dámát őriznie kellett, ő is treffet dobott, így Putte Kock kétoldali háromszínű beszorítással teljesített, mert a treff négyes vitte el az utolsó ütést.

De hogyan lehet teljesíteni a 7 kárót?

Tételezzük fel, hogy Dél a káró hatossal indul. Kelet üt az ásszal, lehívja a pikk ászt, kárót hív, és a kilencessel impasszt ad Dél tízese ellen. Pikk lopás következik a káró királlyal, majd az asztal üt az adu bubival. A felvevő a pikk hetest a káró dámával lopja, és ezek a lapok maradnak:

Kőr ász, kőr impassz következik a bubival, majd a kőr királyra treffet dob az asztal. Kelet a treff ásszal asztalra megy, és eljött a kegyelemdöfés ideje. A káró nyolcasra előbb Észak, majd Dél szorul be, mindketten treffet dobnak, és ekkor is a treff négyesé lesz az utolsó szó.

Az esti 4. forduló előtt a következő volt az állás:

Este 10 óra tájékában, azaz még a lapzárta előtt a Pesti Hírlap kiküldött tudósítója telefonon jelentette:
„Az Európa-bajnoki bridzsversenyben a magyar csapat áll az élen. A három első fordulóban a magyar válogatott csapat fölényes győzelmet aratott. Vasárnap délután és este bonyolítottak le két fordulót, hétfőn délután a harmadikat, hétfőn este pedig még folyik a negyedik forduló. Hétfőn este a magyar csapat Hollandiával szemben félidőben 12 meccsponttal vezet. A verseny kilátásai igen jók, a magyar csapat frissen, ötletesen játszik, és nagy fölénnyel intézte el eddigi ellenfeleit. A mostani forduló csak selejtező, a négy első újabb mérkőzést fog vívni, és már most is bizonyosra vehető, hogy Magyarország csapata benne lesz a négyes döntőben.”

A tudósító optimista volt, mert valószínűleg akkor még nem tudta, hogy a bridzsben minden megtörténhet, sőt, annak az ellenkezője is. Nem szabad elfelejteni, hogy ekkor még csak a selejtezők felénél tartottunk. De a tudósító nem kiabálta el, neki lett igaza.

A 4. fordulóban tehát a holland csapat volt az ellenfél. A félidei 12 meccspontos vezetésünk 8-ra csökkent, ami azt jelentette, hogy 2–2 lett a végeredmény (9 MP-nél már 3–1 lett volna ide).

Egy sorsdöntő parti a mérkőzésről.

A hollandok sztárpárja, a Goudsmit fivérek nem találták meg a jó 7 kőr felvételt és 7 káróban landoltak. Észak kezéből teljesíthető lett volna a parti, de Dél volt a felvevő. Nem érkezett hír arról, hogy Ferenczy melyik lappal kezdett, ha pikkel, akkor a felvétel bukik. Más kezdésre viszont teljesíteni lehet, ha a felvevő pikk-treff beszorításra játszik.

Tételezzük fel, hogy Nyugat aduval indul (nagyszlem ellen ez ma már szinte kötelező), üt az ász. Treff király, káró tízes, treff lopás következik az adu dámával. A felvevő kőrrel kézbe megy, aduzik, és hívja kőrjeit. Ezek a lapok maradnak:

A kőr hetesre Kelet bajban van. Ha leszinglizi a pikk királyt, akkor bele fog esni az ászba, ha treffet dob, magas lesz a treff kilences. Persze sokkal valószínűbb, hogy E. Goudsmit nem erre játszott, így a felvétel egyet bukott. A magyar Widder–Pór páros 6 kőrt játszott egy szürrel, így a magyar csapat nagyot kaszált ezen a partin.

Ez volt a 4. forduló után az állás:

(Június 28-án folytatjuk)

 

Kapcsolódó cikkek: