Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Scharnitzky Péter - 2012. április 13.

Utazás a turista osztályon – IMP II. osztály 1. nap

Szerzőnk a tavalyi kiíráshoz hasonlóan megint a turista osztályon utazva birkózik meg az IMP-bajnokság háborgó hullámaival, kiszámíthatatlan áramlataival és erős széllökéseivel. Manőverei nemcsak a II. osztályban játszók számára lehet tanulságos.
 
 
5. leosztás
 
Dél lapja csak 17 figurapontos, de rengeteg ütéssel és kulcslappal, ezért mindenképpen erősen kell licitálnia akkor is, ha a partner 1 kőrt válaszolna, de a passzostól a 2 szan tökéletesen leírja a lapot, ami után már nem nehéz belicitálni a szlemet, mégis csak négy párnak sikerült. A barátságos treff elosztás miatt a nem ülő káró impassz ellenére is könnyű volt a teljesítés. Az 52 lap ismeretében látszik, hogy 13-at is lehet ütni, ha a káró impassz helyett négy kőr ütést szerzünk intraimpasszal. Természetesen ezt senki sem próbálta meg, hiszen balsiker esetén a felvétel el is bukhat.
 
17. leosztás
 
 
Már Nyugat indulásakor sok minden eldől. Ha nem licitálja be az ötös kőrjét, akkor szan gémet fognak játszani, ha viszont kőrrel kezd, akkor még Kelet dönthet úgy a 4333-mal, hogy nem mutatja be a támogatását, vagy ha igen _pl. kényszerítő szanon keresztül_, akkor később is áttérhetnek szanra. Akik a kőr gémet választották, azoknak esélyük sem volt a teljesítésre, de mi a helyzet a 3 szannal, különösen akkor, ha a kőr szóba sem került?
 
Mivel indítson Észak? Nyilván valamelyik nemessel, de melyikkel? Látja, hogy az ellenvonal figurális erejének nagy része nála van. Ha a pikket választja, akkor a beütéseivel kidolgozhatnak egy-két ütést, de ehhez az is kell, hogy a partnernek legyen hasznos figurája a színből. Ha egy kőr figurát választ, akkor a kőr ütések betakarításához nem kell sok a partnertől, viszont ütést ad, ha a felvevőnél a király. Nehéz döntés. Az 52 lap ismeretében látszik, hogy pikk indításra a felvevő tehetetlen, viszont kőr dáma vagy bubi kezdésre teljesíthet, mert így nem csak ütést, de tempót is kap a kőr szín felmagasításához. Célszerű azonnal visszahívnia a színt. Innentől már az is elég lenne a célba éréshez, ha a pikk, a káró, a treff impasszok bármelyike ülne. Márpedig a treff kétfelé is adható, tehát akár el is lehetne találni. Sőt az sem baj, ha a nem ülő pikk impassz megadásával kezdi a felvevő _amit Észak hív, de már későn_, mert utána Dél bármilyen címletű káró visszahívása ütést ad. A kis kárót el kell engedni az asztali kilences felé, a bubit meg fedni kell a dámával, és később impasszolható a tízes. Pikk visszahívásra meg el kell találni, hogy melyik minor impasszal próbálkozzon a felvevő, és ha a treff mellett dönt, akkor az irány sem mindegy.
 
Ebben a nagyon barátságtalanul fekvő partiban mindössze egyetlen párnak sikerült gémet teljesítenie. Kelet játszott 3 szant pikk indításra, ami szintúgy ütést és tempót is ad egyszerre.
 
18. leosztás
 
Érdekes módon ebben a partiban is 5–3-as kőr színe volt a felvevővonalnak, mégis csak négy pár választotta ezt a színt adunak. Talán sok Kelet érezte úgy, hogy a kedvező manshelyzetet is kihasználva érdemes gyenge 2-essel elindulnia a használható kőr színnel, így Észak–Dél számára már csak a szan gém választása maradt, amelyben gond nélkül ütöttek zömmel 11-et.
 
De mi a helyzet a 4 kőr felvétellel, amelyet Észak–Dél nyilván azért választ, mert nem derült ki az 5–0-s adu elosztás? Nos, ez is problémamentes, mert ül a pikk impassz, 3–3 a treff, és még az is belefér, hogy Kelet akár mindhárom magas adujával üssön. De miért ütne annyit? Ha megüti a kőr királyt, akkor utána már kétszer impasszolható a bubi-tízese _asztali átmenet van bőven_, de ha kihagyja, az sem segít rajta. A szürhöz elegendő a bubi-tízes egyikét elkapni, mert a kis adukban sokkal jobb a felvevő.
 
21. leosztás
 
Ismereteim szerint a legtöbb pár azt játssza az ellenfél 1-es magasságú indulása és válasza után, hogy a válaszoló színének felüllicitje természetes, jó hatos színt ígér, míg az induló színének felüllicitje mesterséges _mintha direkt felüllicitet adtunk volna_. Ebben az esetben ez a majorokat ígéri csakúgy mint a kontra, sőt akár az 1 szan is _a „szendvics” szant nem érdemes erős egyenletes lapnak játszani a már tudottan legalább a pakli felével rendelkező ellenfelek ellen, mert gyakran elkaphatnak_. Nyilván ezek a licitek az ígért elosztásban különböznek.
 
Dél az elosztásos lapjával a versenyformára is tekintettel választhatja a minor gémet, bár a lapok ismeretében a szan gém sokkal könnyebben teljesíthető. Hogyan kell játszani az 5 treffet pikk indítás után?
 
Még akkor is csak tíz ütésünk van, ha egy ütés kiadásával tudnánk kiaduzni. Tehát lopni is kell a rövid aduból kárót, ezért csak egyszer aduzzunk az ásszal. Azért jó volna, ha a két káró figuránk elmenne, de sajnos a másodikat ellopják a bubival. A pikk hívást lopjuk, majd káró lopás, pikk lopás. Most a hatlapos végállásnál érdekes útelágazáshoz érünk.
 
Ha úgy döntünk, hogy lelopunk még egy kárót, majd a magas kőröket hívjuk, akkor az alábbi háromlapos végálláshoz jutunk:
 
Ha Kelet a kis adujával lop, akkor még két ütést adunk ki, és bukunk. Ezért a hatlapos végállásban nem lopunk kárót, hanem lehívunk két magas kőrt, majd pikket hívunk az asztalról:
 
Ha Kelet erre kárót dob vagy kis aduval lop, akkor _felül_lopunk, kárót lopunk, majd kőr hívással megszöktetjük az utolsó adunkat _coup en passant_. Ha Kelet a királlyal lop _amire persze kárót dobunk_, majd adut hív, hogy elvegye a káró lopásunkat, akkor bajban vagyunk, mert kiadunk még egy kárót, pedig az asztalon ott egy magas kőr. Hacsak nem voltunk annyira előrelátóak, hogy a korábbi két pikk lopást a közepes treffjeinkkel abszolváltuk, és megtartottunk egy igen értékes kis adut, így Kelet gyilkosnak látszó adu hívását most az asztalon tudjuk ütni a nyolcassal. Aki a kicsit nem becsüli…