A húsvéti szünet után újult erővel folytatódott a küzdelem az IMP-kért. Több érdekes licitálási probléma is adódott, amelyek közül néhányat majd be is mutatok. Ez a játéknap sem múlhatott el a nélkül, hogy valaki ne kapott volna egy nyolclapos színt. Meg is néztem a Bridzs Enciklopédiában: 0,4668% _tehát kevesebb, mint fél százalék_ az esély arra, hogy valaki bármelyik színben nyolc lapot kapjon...
Nehezen licitálható pontosan Észak lapja. Kivéve akkor, ha 3 héttel ezelőtt _1. forduló 16. parti_ már találkoztunk hajszálra ugyanezzel az elosztással, majdnem ugyanezekkel a figurákkal viszont fordított manshelyzetben. Gondolom, minden pár ejtett legalább egy-két szót arról, hogy hogyan kezelte volna ezt a lapot. Ennek látszik is az eredménye: most a két osztályban együtt 5-21-4-en játszottak gémet-kisszlemet-nagyszlemet, míg akkor 16-13-1 volt ez a mutató. Akkor még páran kontráztak _nem a nagyszlemet_, most már senki.
A mezőny nagy része eljutott 4 kőrig _feltételezem, hogy azok álltak meg részjátéknál, akik szerint Kelet lapja nem indulóerős_, de csak négyen mondták rá a 4 pikket _pedig milyen gyakran szoktuk félig tréfásan emlegetni, hogy ha pikkünk van, akkor az ellenfél 4 kőrje az transzfer_, és utána két K–Ny nem hagyta magát, hanem 5 kőrt is vállalt, amit nem volt nehéz teljesíteni. Kelettel ellentétben Észak lapja nem indulóerős _a rövid színekben vannak az ászok_, de ha mégis az 1 káró mellett dönt, még azzal sem tudja megakadályozni, hogy ellenfelei ne licitáljanak 4 kőrt, mert Nyugat lapja minden előtte elhangzó licittel _káró és pikk az ellenféltől, kőr a partnertől_ csak egyre erősebbé válik. A 4 pikk mentés akkor bukik gém fölé, ha Nyugat kétszer is meg tudja lopatni a partnerét káróval _ha ugyanis a kőr ászt nem lövik ki az elején, mert kárót lopatnak, akkor káróra később eldobható a kőr vesztő_. Ezt még akkor sem könnyű megtalálni, ha nem kőr az indítás, hanem egy treff figura, amit a partner nem kér meg, mert ekkor a kőr hívás kínálja magát.
Az 5–4–4–0-ás elosztású lapokat nem könnyű belicitálni. Ha mindhárom színnek szeretnénk esélyt adni, akkor mindenképpen alacsonyan érdemes kezdeni 1 kőrrel. Ha erre a passzos partner nem 1 pikket mond _hanem pl. 1 szant_, akkor aligha lesz 4-es pikkje, tehát már nem érdemes pikkben riverzet adni, hanem inkább a treffet mutassuk be másodszor. Az adott partiban szinte bármilyen lejátszási terv sikerre vezetett, mert ült a treff impassz _ezt érdemes megadni, mert ha nem ül, akkor is ütünk 3 treffet_, és dubló a pikk dáma. A két osztály között ebben a partiban markáns eltérés mutatkozott: a 2. osztályban 10-en vállalkoztak szlemre, míg a 3. osztályban csak 3-an, és közülük is egy bukott.
Kelet a 2 szan után először meglepődik, hogy nem neki van az adott leosztásban a legerősebb lapja, majd elgondolkozik, hogy mi kellene a partnertől a nagyszlemhez. Kideríti a 3 ászt, a káró dámát és a királyok hiányát. Mindez 14 pont, tehát még egy major dámája kell, hogy legyen a partnernak, de akár mindkettő is nála lehet. Az utóbbi esetben szinte terített a 13 ütés, míg az előbbiben kell a treff impassz _kőr dáma esetén_ vagy a kőr impassz _pikk dáma esetén_. Impasszos nagyszlemet normál körülmények között nem szívesen mondunk, bukott nagyszlemen _persze nem mentésként bemondva_ szinte soha nem lehet IMP-ket szerezni. Akik fegyvertárában a mellékszínű dámák felderítése is megtalálható, azok magabiztosabban nem licitáltak 7-et.
Akkor izgalmas a parti, ha pikk indítást kapunk. A nyolc fejütésünk mellé szeretnénk még egyet, amelyre valamelyik piros színben tehetünk szert. Ha kárót szeretnénk ütni, akkor kétszer kell a figuráink felé hívni _bízva abban, hogy nem Nyugat tartja mindkét nagy kárót _kb. 75%_, vagy ha igen, akkor Kelettől esik a tízes, kétszer kell az ütést kiadni, tehát kell a 4–4-es pikk _kb. 33%_ vagy az olyan 6–2-es _kb. 17%_, ahol a rövid pikkesnél van káró figura _ekkor persze az első pikk hívást ki kell hagyni_.
Az alternatíva a kőr színben egy harmadik ütés _vegyük észre a kőr 10-est, sőt a 8-ast is_. Ez akkor sikerül, ha 3–3 a szín elosztása _kb. 36%_, vagy ha 4–2, és a dublóban két magas lap is van _kb. 48%-nak a 40%-a, azaz kb. 19%_, vagy ha Nyugatnak szingli kőr figurát _kb. 2%_ osztottak _persze ekkor a kőr királlyal kell kezdeni_. Ennek alapján egyértelműen a kőr szín a favoritunk _57%>37%_. Nézzük az indítást!
Ha sztenderdet játszunk, akkor Dél lesz a felvevő, és valamelyik pikk középlap az indítás, ami gyakran nem 4-es színt fog ígérni _függően az ellenfél indítási megállapodásától_, tehát emiatt is a második alternatívát kellene megpróbálni. Ha precízióst játszunk, akkor várhatóan Észak lesz a felvevő, és ekkor a pikk dámával támad az ellen, amiből a szín hosszúságára nem nagyon tudunk következtetni. Üssünk a pikk királlyal, és hívjuk le a kőr királyt _hátha esik valami_! Mivel a 9-est kapjuk Nyugattól, folytassuk a színt, és nem is csalódunk.