Helyszín: Récsei Center
Esemény: MP-párosbajnokság
Idő: Képlékeny
Ügy fedőneve: Magas kockázat
Nemrég kezembe került egy régi kémregény. Olvasása közben valami nem hagyott nyugodni. Aztán rájöttem: hát ez az egész olyan, mint egy bridzsjátszma. Tele tervekkel, esélyekkel, üzenetekkel, fordulatokkal. Megihletett, hogy ha már a bajnokságokról írok, megpróbáljam megidézni különböző kémregények hangulatát. Igyekszem felváltva keresni az osztályokból partit a hétre, amit a képeslapokhoz hasonló kérdezz-felelek formátumban olvashattok.
Kiindulási adatok: harmadik hely, bell-mans.
Zebra tudta, hogy nagy tétek forognak kockán, amikor diplomáciai eseményt kezdeményezett a célpontjául szolgáló szervezet vezetésével. A tárgyalóban ő, a partnere, és a célpontjának két vezére foglalt helyet. Békekötés volt a céljuk, és sok múlthatott azon, hogyha ez nem sül jól el. Az alábbi információi voltak:
A partnere 1 kőrrel nyitotta a tárgyalásokat, azonban ellenfele teret nem adva a kommunikációhoz azonnal 4 pikkre ugrott. Mit lehet ilyenkor tenni? Türelmesen várni, hátha az ellenfél vállalásai túl magasak voltak, vagy esetleg felül kell kerekedni ezeken az elvárásokon?
Zebra azt gondolta, hogy ilyen felvevőjáték-értékekkel, mint a sikén pikk, nem lehet passzolni. Ha most nem mutatja meg partnerének, hogy jó lapja van játszani, lehet sosem érik el a jó eredményt, és az ellenfél olcsón megússza. Lehet ugyan, hogy túl sokat vállal, de az ellenfél sem lesz könnyebb helyzetben dönteni. Nem megemlíteni a színtalálkozást, egy jobb treff reményében gyorsan elvetette, ha küzdeni kell, a partnere nagyon nehéz helyzetben lesz, ha nem tud a színtalálkozásról és jó döntést kell hoznia a tárgyaláson. Így 5 kőrt mondott.
A másik vezér megállt gondolkodni, majd 5 pikket mondott. A partnere kontrázott, és ez jött vissza hozzá. Most mi legyen?
Ő már megtette, amit tudott. A partnere, ha felmerült volna, hogy szlemet kéne mondani, passzolt volna, ahogy ezt a forszos helyzetek szakkönyvei is írják. A kontrával kifejezte, hogy nem kívánja ezt magasabban folytatni, remélve, hogy az ellenfél túlvállalta magát.
Megállapodtak a kedélyek, jön a behajtási fázis. Zebrának kell ezt elkezdenie. Mivel indítsa ezeket a folyamatokat?
Amikor az ellenfél ennyire agresszív, feltethetően van egy-két rejtett értéke, amit ha ki tud játszani, akkor bajban lehetnek. Mivel ezeket nem ismerte Zebra, felelőtlennek találta, hogy a minorjai közül válasszon. Jobbnak gondolta, hogy körülnézzen az asztalon először, hátha megtalálja először ezeket a rejtett értékeket, így elindult a kőr ásszal. Nem félt attól, hogy ez igérné a királyt, ilyen magasságokban pont ennek elkerülésére azt játsszák, hogy az ász tagadja a királyt, és ász-királyból a királlyal indulnak.
Ez történt az első ütésben:
Hogyan tovább? Minden lehet jó és tömhet is? Vagy esetleg ennél lehetett jobb gondolata Zebrának?
Lehet treff rövidség a partnernél, akkor meg kéne hívni a színt. Lehet káró ász a partnernél, akkor meg azt kéne. Lehet, hogy kőrrel kell átadni az ütést, hogy ő hívjon kárót. De az a kőr bubi a partnerétől nem lehet véletlen. A partnere tudta, hogy nincs királya, ha a kőr hívás jó lett volna, akkor megkéri. Ezen belül is a legmagasabb körének tűnt ez a bubi. Zebra ezt színpreferenciának értelmezte káróra. Feltehetően a partnerénél van az ász. Így hívta a káró nyolcast, mint ahogyan ők azt lapszám szerint szokták.
Így a parti kétszer bukott el.
Akció végkimenetele: Sikeres.
Egyéb megjegyzések: Észak 5 pikk licitjével tudunk szimpatizálni. Az árnyalt indulás, és az 5 kőr licit jelentősen megnehezítette a helyzetüket. Észak nem lát elég ellenjáték ütést az 5 kőr ellen, ő nem tudja hogy a partnerénél van a treff rövidség, és ha van is, sem biztos, hogy a két ütésen kívül jut még nekik másik. Mellesleg nem ő indult, így ha a partnere nem találja ki a treffet, lehet, hogy a színre már későn fog sor kerülni. Rosszkor voltak rossz helyen.