És kigyúltak a fények. Emlékeznek még a totóbotrányra 30 éve? Számtalan kötet foglalkozott akkor a témával, a talán legjobb a Pótmérkőzés címet viselte. Saját tapasztalatból tudom, hogy milyen kellemetlen áram nélkül élni; most a II. osztály játékosai is megtapasztalhatták ezt, valamint azok a csapatok _így mi is_, akik szeptember 30-án pótolták _volna_ az elmaradt felsőbb osztálybeli összecsapást. Áramszünet miatt végül csak az első félidőre került sor, a pótlás _javasolt_ időpontja most, október 9. volt.
Mivel mi nem pótoltunk, kíváncsi voltam, milyen játék jellemző a II. osztályra. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az igazán nagy szakadék az I/A és az I/B között tátong: kiesők szinte bizonyosan feljutnak, a feljutók meg kiesnek, így tart a liftezés. A II. és az I/B esetében nem beszélhetünk ekkora különbségről: aki betartja az általunk _is_ javasolt elveket, az lehet, hogy jövőre már az I/B-ben küzd a feljutásért?
A 24. leosztásban Keletnek kellett döntenie, hogy mit kezdjen az alábbi lapokkal Nyugat első helyes 2 szan indulása után az alábbi lapokkal:
Az IMP-bridzset alapvetően a gémek bemondására találták ki, így teljesen elfogadható és támogatandó, hogy ha valaki nem tör szlemre és a konzervatív 3 káró_transzfer_ –3 kőr–3 szan licitvezetést választja. 11 pont és 11 pont között van különbség: itt most gyengék a színek és a rövid színekben levő figurák is óvatosságra intenek.
Ha már szleminvit, érdemes két licitmenet utáni folytatást megbeszélni: 2 szan–transzfer_3 káró_ –3 kőr–4szan, valamint azzal az eltéréssel, ha a válaszoló 4 treffel ad szleminvitet.
Úgy tapasztalom, hogy a játékosok nagy része a kvantitatív szleminvit után ászválaszt játszik, ami szerintem csak akkor indokolt, ha nem lehet színtalálkozás vagy csak a válaszoló színében lehet. Tehát az előbbi esetben a 4 szanra a kőr kulcslapok számát javasolt közölni.
A második esetben sokkal nehezebb a helyzet, itt azt javasolnám, hogy 4 kőr, 4 szan és 5 treff gyenge, míg a 4 káró _másik minor_ treff mellett, a 4 pikk _másik nemes_ kőr mellett ászkérdés.
Látható, hogy csak Nyugat kezéből teljesíthető a nem rossz esélyű treff kisszlem: amennyiben 3–2 az adu, akkor a 3–3 a kőr vagy 4–2 esetén _mint most_ segít, ha Északon van a pikk király.
Kelet helyén csak akkor teljesíthetünk, ha Dél káróval kezd _a gömbölyű színekkel való indulásnak semmi értelme_. Ha már káró, akkor legyen kicsi, hiszen így a partner dámája is elég lehet. Pikk kezdésre a felvevőnek csak rossz választása van: nem a király alól indultak és nem 3–3 a kőr.
Gyakori, még haladó játékosnak is fejtörést jelentő feladat, hogy egy adott lappal a közbeszólást vagy az információs kontrát jobb választani. Rögtön a következő játszmában ez volt a feladat.
Meggyőződésem, hogy ez nem valódi kérdés: úgy vélem, csak az egyes magasságon és ott is csak erős színnel merül fel, hogy a közbeszólást válasszuk minor színünkkel a kontra helyett.
Egy asztalnál láttam a leosztást és szerencséjükre, mivel Keletnek ötös pikkje volt, nem maradt ki a gém.
Elég hihetetlen, hogy ezt sem Dél, sem Észak nem mentette le.
Egy másik asztalon Nyugat kontrázott, de mivel Kelet csak 2 pikket, majd 4 treffet mondott, az olcsóbbik fekete színben vállalkoztak gémre, és ez persze a nem ülő adu impassz miatt elbukott.
Érdekes kérdés, hogy a 4 pikkben kőr ász, majd kis treff után hogyan kell játszani. A harmadik treff király 11 százalék, a szingli treff 2x13. Ha belegondolunk kissé alaposabban, még egyszerűbb a döntés, mivel Dél treff Kxx-e esetén úgyis kettőt lopnak: nem teljesíthetünk. _És arról a szempontról se feledkezzünk meg, hogy Észak miért nem ment sikén treffel._
Következő leosztás, következő döntés, most Nyugaton:
Több megközelítés lehetséges Nyugat lapjával. Sokan egyszerűen 4 kőrt mondanak, és reménykednek, hogy ellenfelük nem folytatja 4 pikkel, és ha mégis, „majd meglátjuk”. Ennél ígéretesebb megoldásnak látszik két másik út is. Aki ilyenkor Splintert játszik, az nyilván 4 treffet mond. Szerintem jobb csak az ellenfél színére korlátozni ilyenkor a rövid szín közlését, a 4 treff/káró ígéretes mellékszínt jelentsen.
Amit láttam viszont, az minden várakozásomra rácáfolt:
Fura leértékelni Észak lapját, de az igazán nagy meglepetést Nyugat passzivitása jelentette. Az ellenjáték már csak hab volt a tortán: úgy vélem, nagyobb esély egyke treffünkkel támadni, mintsem a legalább kilenclapos kőrrel.
Most treffre simán bukik a 3 pikk, míg kőr dáma-király-ász után csak akkor, ha Kelet treff ász, treffel folytatja.
Már a mérkőzés vége felé érkeztünk az alábbi, látszólag unalmas leosztáshoz:
Dél rengeteget gondolkodott, végül jól döntött, hogy a 4 pikket választotta. Mint elmondta, félt a sikénjével szant játszani. Felmerül egy olyan „javítás”, hogy kissé felülértékelve lapunkat Smolen 3 kőrrel _pontosan négyes kőr, legalább ötös pikk, gémforsz_ folytassuk, mert akkor elég valószínűtlen, hogy Észak a 3 szant választja.
És az utolsó érdekesség – nem fogják elhinni, ismét 5–4–3–1, ötös káróval és szingli treffel az ellenfél 1 treffje után:
Itt egyetértek a közbeszólással, de Kelet olyan hibát követett el, amit a haladó könyvekben már súlyos hibának tartanak: megismételte ötös színét.
Erre rövidebb-hosszabb habozás után mindenki passzolt, ezt játszották le.
Treff indulás, káró impassz, újabb treff. A felvevő most még teljesíthetett volna, ha leaduzik és lehívja magas lapjait, de nem így tett _nem tudta, hogy esik a kőr dáma_; pikk magasítással próbálkozott, mire kirövidült: két bukás.
Kelet Nyugatot hibáztatta, hogy nem mondott 2 kőrt – arról nem ejtett szót, hogy ha már nem emelte a pikket vagy nem licitált támogatás-kontrát, akkor harmadik lehetőségként maga is mondhatott volna 2 kőrt.
De a középhaladó játékosok számára legfontosabb tanácsunk: emeljük partnerünk nemes színét, ha lehet!