Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel, Bozzai Bence - 2017. szeptember 18.

Őszi levelek – Csapatbajnokság 2017 1. forduló

Megkezdődött hát, amire egész nyáron vártunk: az őszi csb! Ahogy mostanában rendszeresen, idén is rövid összefoglalókkal, parti elemzésekkel, esetleg a következő hét rangadóinak előrejelzésével jelentkezünk majd. Ezúton kérjük minden kedves játékostársaink/olvasóink levelét, történetét, hogy azzal is színesíthessük cikkeinket: gulyas.danielKUKAChotmail.com – különös tekintettel a II. és a III. osztályokra, ahonnan akár érdekes partikkal és/vagy azzal kapcsolatos kérdésekkel várjuk a leveleket.

I/A
Az első forduló nagyon csonka lett, a hat meccsből összesen hármat tudtak megrendezni, ennek bizonyára leginkább Marjai Gyuri barátunk aznapi temetése lehetett az oka, innen is őszinte részvétünk a hozzátartozóknak és a barátoknak, csapattársaknak. Hiányozni fogsz, Gyuri!

Véleményem szerint a mezőny ezúttal talán 3 részre tagolható. Egyrészt a dobogóért/bajnoki címért küzdőkre: GAMAX, Galim, Dumbovich és a Visoft sorolható ide. Másrészt a középmezőnyre, akik biztos bennmaradók, és a hatba kerülésért küzdenek majd. Ide sorolható a tavalyi meglepetés csapat, a Royston, valamint az Elastron, a FÉSZEK  és az Interface. A harmadik csoport a kiesés ellen küzdőké. Ide a tavaly feljutók (SZTAKI, Printech), az osztályozót nyerő Csillagvirág mellett a Budaörs 17 tartozik, amely korábban Vakrandi néven ért el szép eredményeket, azonban idén számos jó játékosa szerződött el, nem utolsó sorban élpárja, Marjai–Szabó Galimba igazolása érintette érzékenyen.

Az eredmények közt tallózva látszik, hogy az Interface szoros első félidő után hozta a „kötelezőt”, míg a két friss feljutó csatája szoros eredményt hozott, ez azonban bizonyára egyiküknek sem okoz nagy örömöt, a bennmaradáshoz pont a riválisok ellen kellene sok pontot gyűjteni.

A lejátszott meccsek közül talán a mi meccsünk, azaz a Dumbovich–Elastron számított a legnagyobb csatának, kevés ponton tudtuk tartani a szeniorokat, azonban magunk is keveset szereztünk a hibákkal tarkított mérkőzésen.

A forduló partiját nehéz volt kiválasztani, mivel eléggé unalmas partik voltak, amolyan „első fordulós” szett (hosszú évek szubjektív tapasztalata, hogy az első forduló minden nagyobb versenyen nyugisabb partikból áll, bizonyára megnyugtatandó az éppen a versenyt elkezdőket, a vad dupla gémek, bonyolult nagyszlemek majd később jönnek).

22. leosztás

„Honnan a fenéből kellett volna tudjam, hogy pikkel kell indulni?” Ha Kelet természetes 1 treffel indul, akkor is végül Nyugat lesz 3 szanban felvevő, és Északnak kell indulnia partnere pikk közbeszólása után.

Mi jut eszünkbe ilyenkor? A partner színét „leszanolták”, ott nem tudunk meglepetést okozni, bezzeg itt ez a jó kis titkos hatos kőr, ha a partnernek ebből van figurája, könnyen lehet, hogy ezen kicsinálhatjuk őket! A mi meccsünkön mindkét induló így gondolkodott, és máris csak az volt a kérdés, hány szür lesz a bukós gémben…

Ilyenkor a legjobb, ha nem álmodozunk – ha van legalább két lapunk a partner licitált színéből, nem tanácsos új csodát keresni. Nem mindig lesz persze jó a partner színe, de hát épp ezért szólt közbe – ráadásul annyira gyenge a lapunk, hogy ha neki nincs a mi színünkből három, már semmi esélyünk, és ha van, akkor sem biztos, hogy nem tudja a felvevő feltartóztatni a harmadik menetig, azután pedig már nem jövünk divatba. Ha viszont a partner színe lett volna a jó, nem csak betömtünk egy gémet, de a partner (és esetleg mi) is bosszankodni fog(unk), hogy ezt elrontottuk…

Rangadó: ráérő érdeklődőknek ajánlott a Dumbovich–Visoft mérkőzés megtekintése. Természetesen hazai győzelmet várok...

I/B
Az erővonalakat itt talán nehezebb átlátni, de pár forduló után tisztább lesz, kinek mi a célja idén.

Az A-csoportban két szoros és két nagy különbségű mérkőzést játszottak. Némi meglepetés, hogy a tavaly a feljutásért küzdő Minarikék (igaz, kicsit más összeállításban) nagy vereséget szenvedtek a Nyárádi-Kelen családi csapattól.

Pálék kissé új összeállításban vágtak a bajnokságnak, hiszen szerkesztő úr az I/A-ba szerződött, kisegítendő az ex-Vakrandit, ez azonban első meccsükön nem látszott, korábbi ifiválogatottakból álló csapatuk simán győzött.

A B-csoportban három óriási győzelem mellett (ebből kettő tojás osztás volt!) egy szoros csata volt, a feljutásra is esélyesnek tűnő Izobau tudott csak kis arányban nyerni. Igaz, a három nagy győztes is jelölt, itt könnyen lehet, hogy az első forduló négy győztese lesz felső ágas.

Rangadó: a forduló meccse a Hodosi–Izobau összecsapás lehet, a két csapat győzött az első fordulóban, de tekintetüket a felső házon tartják majd, ahová (reményeik szerint) ez az eredmény is be fog számítani. Döntetlen közeli eredmény várható.

23. leosztás (IT)

A bridzs nem mindig igazságos – úgy vélem, ezzel nem mondtam újat.

Hisz ha egy vonalon van 32 figurapont, abból már eleve azt a következtetést lehet levonni, hogy a szlem igencsak közel van. Főként akkor, ha hozzávesszük azt, hogy az egyik játékosnak van ötös színe, amivel szemben a partner dublót hoz, ráadásul a figurák közül csak a dáma hiányzik. S ha ebből véletlenül nem ütnénk ötöt (amennyi kéne a felvétel teljesítéséhez), csak négyet, akkor még van esély egy 4–3-as színben színből négyet ütni, ami speciel sikerül is. Az apró gond, hogy az előbb említett 5–2-es színből csak három ütés jut nekünk az adott partiban.

Dél passza után Nyugat vélhetőleg elindul 2 szannal, ami után pároslicit következik. Ha Kelet kissé pesszimistán játssza a játékot, akkor a Stayman, majd 3 kőr licit után csak 4szan kvantitatív licitet ad, amire Nyugat vélhetőleg válaszol, erre egyből jöhet a 6 szan – ez elkerülhetetlen. Hovatovább felmerül, hogy Kelet lapjával valamilyen ászkérdést tegyünk fel, aztán, mivel nem áll ki két ász, licitáljunk adu nélküli szlemet.

A parti a már előbb beharangozott 5–2-es színen múlik, amiből csak 3 ütést lehet kisajtolni. A sors iróniája, hogy ebből a színből viszont benne van a szlem, egy levetkőztetős-végállásos játékkal.

Nálunk az ellenfél 1 kőrrel indult, jött az 1 pikk, majd a 3 szannal jelezte az erejét, ami után körpasszba fulladt a parti. Az asztal leterülése után Nyugat számon kérte partnerét a további licitek elmaradása végett – ekkor én hátradőltem, mondván egyfelől ebben a partiban nem lesz dolgom, másfelől jó eredmény lesz. A végén persze mégis az ellenfél örülhetett. A bridzs nem mindig igazságos...

II. osztály
Itt sem könnyű előre látni, mi várható az alapszakaszban.

Az A-csoportban nagy a hölgytúlsúly, több csapatban is csak nők játszanak, bár ezek közül az Ifiknek van a legjobb okuk rá: a jövő évi vb-re készülnek, ahova a magyar női ifjúsági csapat a nyár elején kvalifikálta magát a somorjai Eb-n, ezért nekik külön drukkolunk picit.

Talán némi meglepetésre a Budaörs vezet, akik frissen jutottak fel, és náluk nagyobb rutinnal rendelkező hölgykoszorút győztek le az első kanyarban.

A B-csoportban mind a négy meccs nagy különbségű véget ért, itt sem lenne meglepetés, ha a négy győző mehetne végül a felsőházba, itt talán a rutinos Hazai csapat nagy arányú veresége volt váratlan.

Rangadó: A Hazai–Artemix csata az állás alapján nem feltétlenül az, de tudjuk jól, hogy Hazaiék mindig képesek meglepetésre, Kerényiék pedig egyértelműen szeretnének visszajutni az I/B-be, ennek megfelelően az Artemix győz majd, ha nem is hatalmas arányban.

III. osztály
Számomra kellemes meglepetés, hogy 14 csapat is indult az idei III. osztályban, emlékeim szerint ez több a sokéves átlagnál. Itt is korai lenne már a feljutókra tippelni, mindenesetre két csapat szerzett maximum vagy közel maximum pontot az első fordulóban, megalapozva a magasabb osztályba lépés reményét: a Szeniorok és az Expassz – különösen impozáns előbbiek mindössze 10 leadott IMP-je, miközben a legtöbbet is ők szerezték.

Rangadó: A Sütik–Zen csata érdekes küzdelmet ígér, a rutinos rókákból álló Zen a meccs esélyese, de mint mindig, ezúttal is a fiataloknak drukkolunk, hiszen a Sütik U16-os és U20-as fiatalokból áll. Ezúttal talán még a rutin győz, de néhány év múlva már lehet, hogy nem rájuk fogadnánk…