Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2012. február 16.

OCSB-döntő 2012

Nem volt nagy meglepetés a négyes döntő mezőnye, az évek óta egymással versengő három csapat _Dumbovich, Galim, Gamax_ mellé most az „öregfiúk” kerültek be. Sajnos a vidékiek most sem tudtak beleszólni a versenybe – a megfelelő erősségű ellenfelekkel való rendszeres játék hiánya nagyon érződik a teljesítményükön.
 
 

A 64 leosztás után elég szoros eredményt hozó elődöntőkön a Dumbovich az Elastront, a Galim pedig a Gamaxot győzte le. Ha a 16 leosztásos „negyedeket” külön néznénk, akkor mindkét párharc _de a másnapi döntő is_ 2–2 arányú döntetlennel végződött volna.

A döntőt szoros küzdelemben, 2 IMP különbséggel a Dumbovich csapat nyerte meg – győzelmük értékét mutatja, hogy a tavalyi KMR bajnok, az idei KMR bajnok, valamint a tavalyi OCSB győztes előtt értek célba. Gratulálok a győzteseknek!

Egy-egy jó megoldás a döntőről _voltak kevésbé sikeresek is_:

7. leosztás
Ebben a partiban a Galimos pár precíziósban belicitálta a 6 pikket, amiben káró indulásra kellett „megélni”. Az 1 szan valószínűleg gémforsz volt, és arra tippelnék, hogy az induló itt ki lett kérdezve rendesen _a másik asztalon szintén precíziósban 1 pikk–4 pikk volt a licit, ami sokszor jó taktika, de néha nem…_. Mi legyen a terv, és mik az esélyek?


Megvan?

A treff felmagasítása nem rossz ötlet, 3–3 treff és 3–2 adu esetén 13 ütést vihetünk el – de ez az OCSB-döntő és nem az MP-bajnokság. Felesleges kockázatokat rejt a treff szín bolygatása, mivel alapozhatjuk a játékunkat arra is, hogy a kőr ász-király birtokában talán nem káróval indultak volna a szlem ellen

3–2 adunál szinte biztos a teljesítés, ha háromszori aduzás után treffet dobunk a kőr dámára _persze akkor, ha nem fedik_, majd később elfogjuk a számításunk szerint Kelet kezében lapuló másik figurát _5 pikk, 2 kőr, 4 káró és 2 treff ütésünk lehetne, csak közben egyet kiadtunk_. Ha az adu 4–1, akkor kőrre játszva mindkét figurának Keletnél kell lennie _nem adhatunk ki kőrt_, és még egyéb feltételeknek is teljesülnie kell. Ebben az esetben talán a treff magasítás jobb esély _3–3 elosztás esetén egy lopással magas a treff_.

A helyes játék szerintem az adu ász után a dámával ütni – ha adtak, akkor harmadszor is aduzni. Ezután van három átmenetünk _a kárót átüthetjük, hiszen három káró ütés elég_, és jöhetnek a kőrök. Ha 4–1 az adu, akkor meg a harmadik adu lehívása előtt lehet egy treff lelopásával kisérletezni. Az adott kiosztásban 5–1 volt a treff és 3–2 az adu, és helyesen kőrre játszva simán meglett a szlem.



Van egy nagyon egyszerű szabály, érdemes megjegyezni: „ha bemondasz egy éles szlemet, csináld is meg”.

20. leosztás


Ha már rámozdultunk erre a 4 kőrre, akkor a treff dáma indulás után jó lenne megcsinálni – az előbbi szabályt lehet a gémekre is alkalmazni.

Ezt a gémet Dumbovichék vették fel – Nyugat közbeszólása most kicsit segített ebben, hiszen így Észak 2 kőr licitje egy árnyalattal jobb lapot ígért, és erre Délnek akkor is „megjöhetett a kedve”, ha Kelet nem tette meg azt a szívességet, hogy megemelje a partnere színét. A másik asztalon Kelet–Nyugat végig hallgatott, és az 1 kőr–2 kőr licit után Dél nem „álmodta meg” a partnerénél az ideális lapokat. 

Az indulás után már nagyon valószínű, hogy a káró ász Nyugatnál lesz, de „sohase lehet tudni”. Pikkel az asztalra megyünk, és kárót hívunk – a királyt fejbeverik, és újabb treffet hívnak. Most nem aduzhatunk kétszer, és elszállna minden reményünk akkor is, ha a dubló aduból lopnák el a káró dámánkat. Ezért a kőr ásszal átmegyünk, hogy megadjuk a káró bubi elleni impasszt. Ha kiütne a dubló bubi, vagy előttünk szingli káró lenne, akkor még mindig nem buktuk el a partit – de most szépen beteszik élről az eredetileg dubló káró bubit. Már semmi gondunk nincs, lehívjuk az adu királyt, és terítünk – egy kárót és egy adut adunk ki, még egy szürt is csináltunk.

Vagy mégse? 

Erre a játékra a 4–1 adu nagyon fájna, hiszen elvennék a maradék 1–1 adunkat, és le tudnák hívni az összes kinnlévő treffjüket. Ha az aduzás helyett a magas lapjainkat hívjuk, akkor csak két adut adhatunk ki a káró ász mellett. Az asztal mellett ez történt, szép biztonsági játékkal teljesült a jó érzékkel bemondott gém.



32 leosztás után 50 IMP feletti előnnyel vezetett a későbbi győztes, amit a második 32 leosztásban kezdett szépen „leadni”. Ezekből a partikból már nehéz lett volna kimazsolázni a közlésre érdemes szép megoldásokat, a játékosokon egyre inkább a fáradtság jelei mutatkoztak. Lehet, hogy sok a két napon 64–64 leosztást végigjátszani?