Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Scharnitzky Péter - 2014. október 19.

Ne mondj csütörtököt – csb 2014 III. osztály 6. forduló

A legutóbbi játéknapon különösen sok érdekes partit láthattunk, köztük jó néhányat a szlemzónában. Kezdjük is a fordulóra való visszatekintést az utóbbiak közül kettővel, amelyekben a nagyon népszerű, de sokak szerint nem a leghasznosabb ász-kérdésekből nyerhető információkat boncolgatjuk.
 
11. leosztás  


Dél amúgy sem gyenge lapja tovább erősödik a partner rövid kárót ígérő licitje után _igaz, egy splinteres lap ennél egy szemernyit sem lehet erősebb, vagy talán már ez is sok_, ezért elkezdi kideríteni a szlemhez szükséges kulcslapokat. Miután kiderül, hogy minden ász a vonalon van, a nagyszlem is képbe kerül, ha a partnernek még királya is lenne, hiszen abból a színből _treff vagy kőr_ így a dámánk is ütés lesz, és ráadásul egy átmenet a kis kárók lelopásához. A treff királyról is tudomást szerezve már a licitálás szakaszában kész tervünk van a lejátszásra: két kőrt eldobunk a treff ász-királyra, a kis kárók lelopásához a káró ászon kívül a treff dámával, kőr lopással és esetleg aduval fogunk közlekedni.
 
13. leosztás  


Az ász-kérdés után ebben a partiban is kiderült, hogy nem áll ki ász. Hogyan tovább? Kérdezzünk adu dámát, vagy az a tíz lapos adu miatt kevésbé fontos, és egyből a királyokat derítsük föl? Egyáltalán van megállapodásunk a partnerrel, hogy ebben a helyzetben az 5 szan királykérdés vagy valami más? Az utóbbi esetben királyt kérdezni csak adu dáma kérdésen keresztül lehet hasonlóan ahhoz, hogy csak ászkérdés után lehet királykérdést feltenni. Talán nem nagyon gyakori helyzet, de az látszik, hogy ennek a kérdésnek az átbeszélésére érdemes egy kis energiát belefektetni, mert ha nem vagyunk a partnerrel azonos hullámhosszon, az nagyon drága lehet. Most az adu dáma kérdés után pont annak örülnénk, ha a partnernek nem lenne, mert akkor több „helye” lenne a lapjában az ebben az esetben fontosabb királyoknak.
 
A nagyszlemhez már a káró király is elég lehet, ha 4–2–5–2-es az elosztása az indulónak, de ezt már nem tudjuk kideríteni. Persze az is lehetséges, hogy olyan korszerű licitrendszert játszunk, hogy ez már ki is derült: 1 minor–1 major után meg lehet különböztetni a gémforszos rövidség nélküli nemes emeléseket egyenletes, illetve kevésbé egyenletes lappal, ha az egyikkel 4 minort a másikkal 4 majort mondunk _ha indulóként a minorban szeretnénk szleminvitet adni, akkor a licitet másképp kell vezetni_. A rossz hírek miatt _van adu dáma, nincs treff király_ ezúttal meg kell elégednünk a kisszlemmel.
 
2. leosztás
Természetesen alacsonyabb magasságokon is találkozhattunk érdekes problémákkal. Nézzük például, hogy mit licitáljon Nyugat az alábbi helyzetben?  


Géminvit erejű lap fogás nélkül az ellenfél színében és nincs licitálható hosszúságú színünk. Talán kontrázhatnánk, de gyakran fogunk a 4–3-as _sőt akár 3–3-as_ kőrben játszani úgy, hogy a hosszabb adu rövidül rögtön, ami egyáltalán nem biztató. Pedig ennyi ponttal valami életjelet csak kellene adni! Vagy mégsem? Mielőtt bármit licitálnánk, gondoljuk végig, hogy ha passzolnánk, akkor hogyan folyna tovább a licit? Északnak kevés pontot és kevés kárót osztottak, nagy valószínűséggel passzolni fog. Ha mégsem, akkor esetleg 2 kőrt mondhat, ekkor a partnerünknek rengeteg fekete színű kártyája lesz, amivel meg fog tudni szólalni. Ha Észak passzol, akkor a partner a rövid kárójával szinte biztos, hogy ki fogja tudni nyitni a licitet _ha mégsem, akkor meg valószínűleg jó is, hogy nem mi játszunk_.
 
A legvalószínűbb, hogy kontrázik, de a pikk, kőr vagy treff szín licitje sem lenne meglepetés. Bárhogy is alakul, pontosabb képünk lesz a partner lapjáról, így megalapozottabb döntést hozhatunk. Az elosztásunk kifejezetten arra csábít, hogy maradjunk benne a kontrában, de a sok kis káró arra int, hogy ebben a partiban inkább játszani kellene, ráadásul mindhárom színben tudjuk a partnert valamivel támogatni. Ezzel együtt sem könnyű ebben a leosztásban felvenni a gémet, és ha már gém, akkor melyiket?  


A teljes kiosztásból látszik, hogy a treff gém sikeréhez el kell találni az adu dámát _ami a licit alapján nem nehéz_, és nem árt az egyenletes adu elosztás sem. Az adott lapokból az 5–1-es pikk adu mellett is teljesíthető a gém, de ez csak annak köszönhető, hogy az ellenfél a blokkoló káró ász miatt nem tudja kirövidíteni Keletet a 4 pikkben.
 
4. leosztás
Következzen egy indító kijátszási feladat.  


Alapvetően azt kell eldönteni, hogy megpróbáljunk-e kárót lopni, vagy inkább a kőr ütésünket akarjuk-e gyorsan kidolgozni. A káró lopáshoz a partnertől a káró ász vagy aduból beütés kell. A kőr ütés_ek_ kidolgozását segíti a partnertől egy kőr figura, de sokszor még az sem szükséges. Tehát az első esetben eléggé speciális feltételek kellenek, míg a második esetben meglehetősen puhák, azaz hosszú távon érdemesebb azt választani, ami akkor is működhet, ha a partner erejét nem találjuk el.  


Az adott parti azokat jutalmazta _volna_, akik nem a partnertől várták a csodát egy lopás formájában, mert kőr indításra mindenképpen bukik a gém, nem lehet eldobni a kőr vesztőt. Káró támadásra viszont egyszerű a felvevő dolga: megüti Észak egyik magas káróját, kiaduzik, majd kézből hív egy kárót, és amikor kiderül, hogy Délnek már nincs, akkor kiadja az ütést. Így megmarad az átmenet az asztalra, hogy a kárókra eldobhassa a kőr vesztőt. Különös, hogy a káró támadásra a felvevők többsége bukott _valószínűleg csak a harmadik menet kárót adták ki, és így nem maradt híd az asztalra_, de még érthetetlenebb, hogy a kőrrel indítók egyike sem tudott buktatni _talán dob-lopot hívhattak_.
 
8. leosztás  


Kelet–Nyugat lapjait látva egyértelműen az adu nélküli gém a legjobb felvétel. A teljesítéshez elég hat káró ütés és a három ász. A korlátozott közlekedés miatt a szingli káró királyt át kell ütni a 3–2-es elosztásban vagy szingli dámában bízva. Mindössze ez az egyetlen feltétele a teljesítésnek, mert ha az ellenfél kőrrel vagy treffel támad, ütünk az ásszal, és a remélt _csak_ egy káró kiadó után az ellenfél nem tud négy ütést lehúzni az indítás színéből. Kőrből erre eleve semmi esélyük, és treffből is csak akkor lenne, ha Észak pontosan KDT9x-ből támad. Ekkor viszont Délnek csak szinglije van, tehát nem tud aláhívni a bubinknak. A pikk támadás pedig még szürt is ad, ha tényleg csak egy kárót kell kiadni.
 
Jegyezzük meg, hogy a káró gém teljesüléséhez szükség van arra, hogy ne adjunk ki kárót _szingli vagy dubló dáma_ és üljön a pikk impassz is. Mindez persze aligha vigasztalja azokat, akik a szan gémet választották, mert a 4–1-es káró elosztás miatt bukniuk kellett, ráadásul többet, mint az 5 kárót választóknak. Hiába, a bridzs statisztikus játék, csak hosszabb távon jön ki a jobb esélyű játék előnye, egy-egy partiban olykor rosszul is járhatunk.