Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Scharnitzky Péter - 2014. október 12.

Ne mondj csütörtököt! – csb III. osztály 4-5. forduló

A héten a harmadosztályban dupla fordulót rendeztek, mint karácsonykor Angliában a futballbajnokságban. Nézzük, milyen érdekességek akadtak!
 
 
 
 
 
 
4. forduló _szerda_
30. leosztás

 
Kezdjük egy licitálási problémával! Keletnek majdnem indulóerős lapot osztottak két négyes nemes színnel. Nyilván van gémerő a vonalon, ha a partner a hármas magasságon kontrával be tudott lépni, de melyik nemes színben mondjunk gémet? Természetesen most azonnal egyikben sem. Kiszorított helyzetben egyáltalán nem biztos, hogy a partner az ideális 4–4–4–1-es elosztást hozza. Kontrázni fog 5–4–3–1-es, 4–4–3–2-es, sőt akár ezektől is eltérő elosztással, ha a lapereje erre feljogosítja, tehát nem nekünk kellene eldöntenünk, hogy melyik nemesben játsszunk, mert nekünk gyakorlatilag mindegy. Licitáljunk 4 kárót, hogy a partner dönthessen!
 
Vagy van még más lehetőség is? Hát persze! Nem is egy. Játszhatunk adu nélküli gémet is! Sőt az is lehetséges, hogy nem is nekünk kellene játszani, azaz benne is maradhatunk a kontrában. Persze kettős _vagy legalább másfél_ nemes színtalálkozás esetén ez nem életbiztosítás.

 
Az adott leosztásban senki sem választotta, hogy benne maradjon a kontrában, pedig a lapokat látva ez lett volna a legkifizetődőbb, mert ha Kelet nem engedi le az asztalra a felvevőt, akkor az nem tudja beimpasszolni a káró figurákat, így hármat bukik.
 
A szan gém is könnyen teljesíthető káró indításra, mert Keletnek így két fogása _nem feltétlenül ütése_ lesz, és lesz ideje kidolgozni egy-egy pluszütést a nemesekben. Ha esetleg nem káró az indítás _de miért ne az lenne a jó káró szín és a pikk beütés miatt_, hanem a semleges treff _esetleg a szingli kőr_, akkor a felvevőnek először pikkből kell kiadnia az ütést, hogy a káró színből veszélytelen Dél üssön, így mindenre marad elegendő tempó.
 
A legtöbben a kőr gémet választották, és bele is tört a bicskájuk, mert ami a szan gémnél előny volt _Észak rövid kárója nem tette lehetővé, hogy a védők kimagasítsák a kárót_, az itt a bukást jelentette egy lopás formájában.
 
10. leosztás

 
Talán a legtöbb helyen a fentiek szerint haladt a licit, pedig Keletnek a két jó ötös színnel érdemes elindulnia. Ha megteszi, teljesen más vágányra kerül a licit, mert Észak újranyitó helyzetben már nem tud erős 1 szannal nyitni _az újranyitó 1 szant a leginkább 13–16 figuraponttal mondják_, kénytelen kontrázni, amire Kelet bemutathatja a másik színét is, és most megint Északon a sor. Nem ideális 2 szant mondania, mert a gyorsütései inkább színjátékra alkalmasak, az újabb kontrához viszont kevés a treffje.
 
A szan gémek sorsa már az indító kijátszásban eldőlt. A káró indítás rögtön kimagasította a színt, míg a pikk egyszerre ütést és tempót is adott. Honnan lehet tudni, hogy melyik kétfigurás ötös színből támadjunk, ha a partnerről semmit sem tudunk? Ahhoz, hogy a kiválasztott színt ki is tudjuk magasítani, mindkét esetben szükség lesz a partner valamilyen támogatására _figurára vagy legalább három kis lapra_. Ráadásul még le is kell hívni a felmagasodott lapokat, ezért talán inkább abból a színből érdemes támadni, amelyikben nincs ászunk.
 
12. leosztás

 
Egy újabb parti a szokásos témára: mindkét oldalon nagy színtalálkozás, nem tudni ki kit ment. Ilyenkor főleg kettős színtalálkozás esetén elég sok ütést össze lehet gereblyézni, ezért érdemes óvatosan bánni a kontrával. Észak a 6–5-tel mindenképp gémig kell menjen, de nem biztos, hogy 4 kőrt kell mondania, mivel sejti, hogy az ellenfél erre 4 pikket jelent. Szóba kerül a 4 treff licit is, hogy a partner megalapozottabb döntést hozhasson a várható 4 pikk után. A 4 treff ellen szól viszont, hogy azért inkább kőr indítást szeretnénk, ha úgy adódik. A 3 pikk licit a színhiánnyal egyértelmű szleminvit lenne, márpedig ez az ász nélküli lappal nem javasolt, mert a partnertől a szlemhez két ász is kellene, ami nem kizárt, de elég valószínűtlen.
Sokan mondtak még 5 kőrt _nyilván az Északok_ is, ami érthető, mert a teljesítéséhez alig kellene több, mint egy ász a partnertől, de most ennyi sem volt. Az adott partiban még a 4 kőr is buktatható, ha Nyugat kis treffel támad az ász alól, majd később meglopatja a partnerét, de ez kitalálhatatlan.
 
5. forduló _csütörtök_
15. leosztás

 
Ez egy kétségtelenül erőltetett licitmenet, bár néhány párnak sikerült gémet mondania. Inkább a lejátszás az érdekesebb. Mik az esélyek, ha még a fentieknél is bátrabban szlemre vállalkoztunk? Ha nincs adu indítás, akkor könnyű 12-t ütni, mert annyira barátságosan fekszik a parti: szingli a treff király, a kőr impassz is ül, valamint le tudunk lopni két kárót. Az utóbbit veszélyezteti az adu támadás, de kivédhetjük, ha a káró bubit hívjuk a második ütésben, mert így elzárhatjuk az ütéstől azt az ellenjátékost, akinek még van aduja. Ha nem voltunk ennyire szemfülesek, és kis kárót hívtunk, akkor a második adu hívást üssük a dámával _remélhetően nem ezt a lapot tettük az indításba_, és kezdjük meg az ötödik pikk felmagasítását, amihez a szín egyenletes elosztására van szükség _és persze a sikeres kőr impasszra_.
 
29. leosztás

 
Nyugat lapjával semmiképp nem szabad benne maradni a kontrában a jó káró ellenére sem, mert csak három ütésünk van, és a partner egyáltalán nem biztos, hogy hoz másik négyet. És ha igen, akkor sem leszünk valószínűleg jó felvételben. A kőr impasszal nyolc ütésről indulunk a szan gémben. A káró szín erőltetése nyilván a mi malmunkra hajtja a vizet, viszont ha nem hív kárót az ellenfél, akkor honnan szerezzük meg a szükséges kilencedik ütést?
 
Rájátszhatunk az egyenletes pikk elosztásra. Ekkor kiadunk két pikket, tehát kőrt nem adhatunk ki. Az ellenfél úgy tudna buktatni, ha előbb jutna hozzá a harmadik menet kőrhöz, mint mi a negyedik menet pikkhez. Ehhez kőrrel kell támadnia, méghozzá figurával, különben üthetnénk kézben a tízessel, és másodszorra is figurát kell majd tennie _hívnia_. Csakhogy ha egy pikk kiadása után másodszor is kőrt hívnak, akkor csapást válthatunk, és inkább kőrből szerzünk egy harmadik ütést köszönhetően Dél eső hetesének. Persze ehhez az is kell, hogy először előre látóan kis pikket hívjunk, nem a pikk ászt, hiszen akkor most kiadnánk a kőr mellett két-két pikket és kárót is.
 
Már éppen elégedetten hátradőlnénk a felvázolt kitűnő játékterv feletti örömünkben, amikor szöget üt a fejünkben, hogy mit tennénk az első ütésbe az asztalról, ha nagy káróval támadnának? Hát, sajnos erre nincs jó megoldás. A negyedik pikk az A-terv, a negyedik kőr a B-terv. Ha netán egy treff ütéstől válnánk meg, akkor viszont mind az A-, mind a B-tervre szükség van, ami együtt viszont három ütés kiadását jelenti _ráadásul az ellenfél kőr figura hívásai is kellenének_, márpedig az a kárókkal együtt már nem fér bele. Az asztaloknál érthetően mindenki kis káróval támadott, ami azonnal szolgáltatta a hiányzó ütést.
 
26. leosztás

 
A teljesítés senkinek nem okozott gondot, csak a szür volt kérdés, ezért játsszunk el a gondolattal, hogy mi lenne a tervünk nagyszlem esetén! Ha nem akarunk semmilyen piros impasszt megadni, akkor csak négy külső ütésünk van, tehát aduból kell összehozni a maradék kilencet. Ez persze csak akkor lehetséges, ha nem aduval támadtak. Lehívjuk a négy külső ütést, a treff ászra kőrt dobunk, majd megpróbáljuk keresztbe lopni a maradék lapokat _a lopási sorrend: treff, káró, kőr, káró, kőr…_. Sajnos az ellenfeleknek van egy számottevő aduja, a bubi. Lopnunk kell Északon három kárót, Délen egy treffet és két kőrt kis adukkal. Arra van szükségünk tehát, hogy Keletnek legyen három treffje és hét piros lapja _benne minimum négy káró és egy kőr_, Nyugatnak pedig három treffje és hat piros lapja _benne legalább három kőr és egy káró_, hogy a bubinál kisebb aduinkat semmiképp se lopják fölül az adu bubi helyzetétől függetlenül.
 
Az adu támadás nagyon gyakori nagyszlem ellen, ezért jobb esélynek tűnik valamelyik piros impasszt vagy lop-impasszt megadni. Ezek közül a kőr impassz a legkecsegtetőbb, mert siker esetén megismételhető, azaz nem kell sokat lopni, már az elején háromszor is aduzhatunk. Lehet persze arra is játszani, hogy a keresztlopás közben esik valamelyik rövid piros király, és akkor lehet aduzni. Ennek az esélye azonban a sima impassznál kevesebb.

 
English _észlelve_ » Hungarian
 
 
English _észlelve_ » Hungarian