Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Scharnitzky Péter - 2014. szeptember 20.

Ne mondj csütörtököt! – csb III. osztály 1. forduló

Rögtön egy érdekes partival indult a bajnokság a III. osztályban a nyílt teremben játszóknak. El kell-e indítani Észak lapját valahány kőrrel? Az 1 kőr nemigen jön szóba a 10 pontos szingli királlyal, míg az első helyes gyenge 2-eshez túl offenzív a lap. Marad a passz, nézzük, mire megy a magára hagyott ellenfél.
 
1. leosztás  


A kulcskérdés, hogy a válaszoló mit licitáljon másodszor? Szant vagy kárót, és ha szant, akkor mennyit? A jó minőségű pikk és a szingli kőr miatt pontosabb képet festünk a lapunkról, ha bemutatjuk a második színünket is, ami gémforsz, szemben a jellegtelen szan viszontválasszal. Ezzel a partnerünk számára érdekes döntési helyzetet teremtünk: a dubló pikk dáma-bubival, káró támogatással és üres kőr ásszal már érdemes inkább az 5–2-es pikk gémet választania.
 
A lejátszásban a kulcsszín a káró. Vagy dubló ász kell valamelyik ellenfélnél, és ki kell találnunk, hogy kinél, vagy bubi-tízes, vagy szingli bubi vagy tízes bárkinél. Ha Észak licitálta a kőr színt, akkor csökken az esélye, hogy hosszú kárója is legyen. Érdekes módon a káró gém is teljesíthető, mert nemcsak a káró, de a treff szín is kedvezően van elosztva: a káró ászosnak szingli treffet osztottak, így hiába indítják az ellenjátékot treffel a védők, nem tudják lehívni a treff ütéseket, így a felvevő aduzás után el tud dobni treff vesztőt a pikkekre.
 
2. leosztás
A következő partiban is egy határeset gém került kiosztásra:  


A szan gém teljesítését nem lehet megakadályozni, mert hiába hagyja ki Nyugat kétszer is a pikket, a felvevőnek van elég átmenete a szín felmagasításához, a kőr szín kezelését meg nem lehet elrontani. Sokkal érdekesebb, ha pikk gémet játszunk. Ebben a felvételben két kőr ütésre van szükség, amihez minimum kétszer kell kőrt hívni. Mivel az adu is igényel átmenetet, ezért óvatosan kell játszani. Minor indításra azonnal kőrt kell hívni, és impasszolni a dámát, majd csak ezután szabad aduzni. Érdekes módon az nem veszélyezteti a felvétel sikerét, hogy így Nyugat hozzájuthat egy kőr lopáshoz, mert ettől a felvevő még tud két kőrt ütni. Másképpen is lehet teljesíteni: lelophatunk egy treffet egy magas aduval, majd később káró lopással „beimpasszolhatjuk” Nyugat pikk hetesét, így csak egy ütésre van szükségünk kőr színben. Ezzel a módszerrel ütünk négy adut, két-két treffet és kárót, egy kőrt és egy treff lopást.
 
5. leosztás  


Határeset, hogy az ötből egy kiálló ásszal és adu dámával, de legalább kilences aduval és adu bubival be kell-e mondani a szlemet. Lehet, hogy épp az adu király-dáma hiányzik, amikor mindenképpen érdemes bemondani. Nézzük, mik a teljesítés esélyei!
 
Nyilván az adu dámát el kell fogni, és pikkre el kell dobni a vesztő treffeket. Ez utóbbinak az az alapfeltétele, hogy Keletnél legyen a pikk ász _ekkor, az aduzás utáni kézi pikk hívásunkkor, ha elmegy az ásszal, akkor három dobásunk lesz, ha nem megy el, akkor nem adtunk ki pikket, és magasítjuk a treffet_, vagy Keletnél legyen a pikk tízes _ekkor impasszt adunk_, vagy rövid legyen a pikk tízes _ekkor esni fog_. Láthatjuk, hogy most egyik eset sem áll fenn, mégis van egy furcsa mód a teljesítésre, ami nem a legjobb játék. Ha valahogyan kiszagoljuk, hogy Nyugatnál van pikkből az ATxx_x_ és nem pikk az indítás, akkor aduzás majd a kőr és treff ász-király lehívása után hívjuk meg a szingli pikket. Most Nyugat végállásba került, vagy visszahívja a pikket, vagy dob-lopot hív. Ezt a végállást a védők csak pikk indításra tudják elkerülni.
 
11. leosztás  


A 4 pikket érthető okokból sehol sem hagyták játszani. Nagy elosztással csapatversenyen inkább meg kell kockáztatni még egy licitet, azt is vállalva, hogy a 4 pikk és az 5 minor is bukik egyet, mert ilyenkor keveset vesztünk, viszont ha bármelyik vonalon gém van, akkor sokkal többet nyerünk. Nyugatnak ezzel az erős 5–5-tel nem volt problémája, hogy mit licitáljon a 4 pikkre, de mit kellett volna tennie, ha az egyik treffjét áttesszük a kárók közé, tehát 6–4-gyel? Ilyenkor a 4 szan licitet érdemes alkalmazni, ami most nem ászkérdés lenne, hanem olyan kétszínű lapot jelent _alapértelmezésben a minorokat_, amikor nem egyforma jók a színek. Most nem hogy jó mentésnek bizonyult az 5 treff, de szinte csak látnoki ellenjátékra buktatható: a felvevő első színével kell támadni megtartva a kőr ász átmenetet, hogy majd meglopathassuk a partnert. Ezt az indítást érthetően egyetlen Észak sem találta ki.
 
15. leosztás
Végül egy olyan partiba pillantsunk bele, ahol az Északok különböző _többnyire gém_ magasságú kőr felvételben ütöttek 7 és 10 között.  


A gém bemondása kicsit erőltetett, Észak lapjával a passzos partnerrel szemben talán jobb kontrázni, mint 3 kőrt mondani, de most inkább az ellenjátékkal foglalkozzunk! Szinte mindenhol a pikk kilences volt az indítás, amire az asztalról egy figura jött, Nyugat ütött, és a treff tízest hívta, és kézből kicsit tett a felvevő. Mit tegyen Kelet?
 
Ha a nem látott treffek 2–2-ben vannak, akkor semmi értelme az ászt tenni, de mi legyen, ha a partner a szinglijét hívta? Nos, ebben az esetben sem szabad nagyot tenni, hiszen a következő két menet treffet majd mi fogjuk ütni, hiszen a felvevő treffjeit nincs mire eldobni. Aki úgy gondolta, hogy beüt az ásszal, és megpróbálja meglopatni a partnerét, az alaposan pórul járt annak ellenére, hogy a lopás sikerült. Ennek ugyanis az lett az ára, hogy a treff szín felmagasodott, és a felvevő el tudta dobni az összes káró vesztőjét még akkor is, ha a lopás után a pikk bubit hívta vissza Nyugat, ugyanis most kézből két magas adu után le lehet hívni a blokkoló treff dámát, majd az adu biztosítja az utat az asztalra a magas treffekért.