Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Scharnitzky Péter - 2014. november 26.

Ne mondj csütörtököt! – csb III. osztály 11–12. forduló

Újabb dupla fordulón van túl a csütörtöki mezőny. A visszatekintésben elsősorban a gémmagasságon meghozott olyan döntésekről lesz szó, amit nem minden asztalon sikerült hatékonyan megoldani.
 
 
11. forduló _szerda_
13. leosztás  


Keletnek a harmadik licitjénél el kell döntenie, hogy a saját hosszú és erős színét ismételje-e meg, vagy a partner hosszú színét emelje. Amennyiben jelentős figurális erő különbség van a vonalon, akkor általában kifizetődőbb, ha annak a játékosnak a hosszú színét választjuk adunak, aki a lényegesen gyengébb, mert így az ő hosszú színéből mindenképpen lesznek ütések. Ebben a partiban a döntést az is megkönnyítette, hogy a gyengébb játékos hosszú színe volt a nemes. Látható, hogy még az 5–1-es adu elosztás sem veszélyezteti a felvételt, mert a külső hat magas lapunk mellé megütjük a kőr ászt, és még legalább három adut. Ezzel szemben a népszerű káró vagy treff gémnek semmi esélye. A nem olyan könnyen felvehető szan gém viszont bármelyik kézből terített, mert egy ütés kiadásával magasítható a káró miközben minden színben van legalább dupla fogás.
 
21. leosztás  
 
Az adu nélküli gém ellen a kőr támadás a legerősebb _a káró indítás rögtön szolgáltatja a hiányzó ütést, a pikk sokat segít, a treff semleges_. Érdemes a dámát kihagyni, hátha kedvező az elosztás a színben. Ha mégsem, akkor marad a feladat pikkből hármat ütni vagy esetleg Északot kényszerhívásba hozni. Először húzzunk le három menet treffet és a kőr ász-királyt az asztalon végezve, így kiderül, hogy Észak 2–2–6–3-as elosztással született. Most már pikket kell hívnunk. Két játék jön számításba: körbeengedjük a nyolcast _persze fedünk, ha Dél nagyobbat tesz_ vagy kicsit hívunk a tízeshez. Mindkét játék nyerő, ha Északnál két kicsi van vagy dáma-bubi _ekkor rajtahagyjuk a második pikket is, hogy kárót hívjon_. A kicsi a tízeshez akkor is jó, ha Északnál 9x van _4 eset_, míg a nyolcas körbeengedése sikeres, ha Északnál B7/D7-et vagy B9/D9-et találunk _szintén 4 eset_, mert a második pikket Dél nem ütheti át, így Északon marad az ütés, jöhet a káró hívás. Az adott leosztásban bármelyik játékmód adta a teljesítést, míg a kőr gémek elbuktak, mert abban ki kellett adni két-két adut és kárót.
 
12. forduló _csütörtök_
9. leosztás


Szinte mindenhol gémet játszottak Nyugat kezéből káró figura indítás után. A legtöbben nyolcat ütöttek, néhányan tízet, és egy felvevő kilencet _amennyi a gép szerint double dummyban optimális játék esetén elérhető_. Próbáljuk meg kideríteni, hogy mi is történhetett. Első szemle: biztosan ki kell adni legalább egy adut és egy treffet. Eldobható az összes káró vesztő, ha egyenletes a kőr. Ha szökik a treff dáma, akkor elég egy treffet lelopni. Az első kérdés, hogy hányat aduzzunk a magas kőrök lehívása előtt. Igazából erre az aduzásra akkor van szükség, ha azt akarjuk elkerülni, hogy a rövidebbik pikkes lopja el a magas kőrt, ha a hosszabbik pikkes lop, az nem baj, sőt. Mivel az asztali adukkal mi is lopni szeretnénk treffet, ezért tanácsos az aduzást későbbre halasztani. Jöhetnek egyből a kőrök.
 
Most Délen a gondolkozás sora. Lopja-e el a kőr dámát, és ha igen, melyik aduval? Az biztos, hogy kis aduval nem szabad lopni, hiszen így Dél egy természetes adu ütését áldozná föl. Az is valószínű, hogy ha naggyal lop, arra a felvevő ugyanazt csinálja, mintha nem lopna be: eldob még egy kárót. Kérdés, hogy van-e jó dobása vagy fontos hívása Délnek? Most bizony van. A felvevőnek lesz néhány treffje, amiket esetleg el akarhat lopni. Déltől az nem jó terv, hogy treffet dob a kőrre _meg később is_, majd felüllopja az asztalt, hiszen így csak az egyébként is ütő adja_i_ fog_nak_ ütni. Jobbnak tűnik aduzni, majd a treffeket „lábon” megütni. Tehát a nyolcassal kell belopni, és kis adut hívni, majd a treff király ütés után még egyszer adut hívni. Így csak egy treff lopáshoz tud hozzájutni a felvevő, és kilencet fog ütni. Látszik, hogy azok a felvevők, akik a parti elején óvatlanul aduztak akár csak egyszer is, erre az ellenjátékra nem tudtak egyetlen treffet sem lelopni, és meg kellett elégedniük nyolc ütéssel.
 
10. leosztás  


A fenti egy elképzelt licitmenet, az asztaloknál másképp alakulhattak a dolgok, mert többnyire K–Ny vállalkozott különböző magasságú fekete színű felvételre, aminek a zöme el is bukott. Ha Kelet a használható minőségű tíz minor lapjával a kizárás mellett dönt, akkor Nyugat már aligha fogja a pikkjét megemlíteni, így É–D megtalálhatja a kőr gémet, de tudják-e teljesíteni is?
 
A treff indítás után már látszik pár dolog. A szín elosztása nyilván 6–1, Keletnek aligha lesz pikk ásza, és talán kőr figurái sem. Tehát egy csomó pikket kellene lelopni az asztalon _mert nem szökik a király és nem is fog kimagasodni_, ezért nem szabad sokat aduzni. A treff ász, káró ász-király után hívjunk pikket, és tegyük a tízest. Nyugat üt, és az egyetlen jó hívása a káró, amit lopunk _kiderülnek Kelet káró figurái is_. Most tegyük ki a kőr dámát, amit Nyugatnak fednie kell. Lopjunk még egy kárót a kilencessel. Nyugat választhat, hogy felüllop, és adut hív _ekkor megment a vonalának egy pikk ütést, de csak egy adut fog ütni_ vagy hagyja hogy egy pikk lopás után az ötödik káróra treffet dobjunk, amit a kis aduval is megüthet, majd aduzhat is egyet, de utána hátulról bele kell hívjon a pikk királyunkba.
 
17. leosztás  


Két egyenletes lappal 25 figurapont birtokában minden színben fogással adu nélküli gémre vállalkoztunk, és nem vagyunk boldogok az asztal leterülése után, mert nem nagyon látszanak az ütéseink _az ellenjátékosok kőr ütései és pikk ásza annál inkább_. Mi legyen a tervünk?
 
A teljesítéshez mindkét olcsó színből az összes ütést meg kell szereznünk. Káróban ehhez a bárkinél levő dubló dáma vagy a Keletnél levő szingli dáma kell. Treffben jó lenne Nyugatnál a DTx _megadjuk a kettős impasszt, de kell három lemenet_, vagy Nyugatnál a szingli vagy dubló dáma _impasszoljuk Kelet tízesét, de kell még egy átmenet, mert blokkol a treff_, vagy Keletnél a dubló dáma-tízes vagy szingli dáma _ekkor másodjára impasszoljuk Nyugat tízesét, amihez kell még két lemenet_. A káróval érdemes kezdeni, mert ott csak egyféleképpen tudjuk kezdeni a játékot, de fontos, hogy a káró ászba a hatost, majd a királyba _miután Nyugattól esett a dáma_ a kilencest tegyük, hogy legyen Délre még egy átmenetünk. Nem mindegyik treff esély megjátszásánál szabad a káró ász után a királyt is lehívni az átmenetek miatt.  


A kőr indításra szan gémet játszók többsége nem találta ki az aktuális treff elosztást. Talán ebben néhány Kelet is ludas volt, aki megnehezítheti a felvevő dolgát, ha ravasz módon az első nagy treffbe bedobja a dámát.
 
30. leosztás  


Nagyon jó lapokat kaptunk, kár lenne elbukni a felvételt. Igazából egyik impasszra sincs szükség, hiszen kiadhatunk egy-egy kőrt, treffet és pikket is, csak arra kell vigyázni, hogy a treff bubira időben el tudjunk dobni egy pikket. Ha pikk figurával támadnak, akkor ezt ki kell hagyni, hogy ne tudják folytatni a színt _Bath-coup_. Ha adura váltanak, akkor be kell ütni az ásszal _hogy Észak ne tudjon pikket hívni_, de nem szabad még az aduzást folytatni, hanem treff impasszt kell adni előbb, hogy ha nem is ül, akkor is kimagasítsuk a bubit, amire aduzás után eldobható a vesztő pikk. Az adott partiban a treff ász-dáma is jó, csak ne tegyük még a bubit, ha egy harmadik treffel folytatná Dél, mert ellophatják. Meglepő módon a pikk indításra kőr gémet játszók fele valamelyik akadályban elbukott.