Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Scharnitzky Péter - 2014. október 25.

Ne mondj csütörtököt! – csb 2014 III. osztály 7. forduló

A nemzeti ünnep miatt szerdára áttett fordulóról kezdjük a beszámolót egy egyszerűnek tűnő partival, ahol minden asztalon ugyanaz volt a felvétel, viszont mind a négy színnel próbálkoztak az indítók.
 
 
 

 
4. leosztás  


Az látszik, hogy piros színű támadás megoldja a felvevő problémáit, tehát elég csak azzal foglalkoznunk, hogy mi történik adu vagy treff indítás esetén. A felvevőnek szüksége van a piros színekben 3 ütésre úgy, hogy kettőt ki is adhat. A kőr színben el kell döntenie, hogy az asztalról a dámát vagy a tízest tegye, ha Délnek van elég lélekjelenléte, hogy kicsit tegyen. A káróból pedig kétfelé impasszolható a bubi. Az viszont nem mindegy, hogy a két lehetőséget milyen sorrendben próbálja ki. Nyilván nem lenne helyes azonnal a káró bubi elleni impasszal kezdeni, mert ha ez nem ül, a parti már menthetetlen. Először szöktetni kell a dámát, és siker esetén _mint az adott partiban_ visszafelé ingyen lehet impasszolni a bubi ellen. Most ez is nyerőnek bizonyult, így az egyik vesztő kőr eldobható. De mi történt volna, ha Dél üt a bubival és hívja az ászt is? Akkor marad a kőr szín, de előtte még tüntessük el a treffeket is, hogy a kőr színt eliminált helyzetben hívhassuk meg. Így mindig ütünk két kőrt, ha mindkét figura egy kézben van, vagy ha osztott figurák esetén eltaláljuk a helyes asztali bemenetelt, amire támpontot nyújthat, hogy az ellenjátékosok eddig mikor mit _és mit nem_ hívtak.
 
9. leosztás
Folytassuk egy licitproblémával. Mit licitálnánk az alábbi lapokkal, és milyen későbbi terveink vannak a különböző válaszok függvényében?  


Rendkívüli módon megnőtt a laperő a partner és az ellenfél licitjei után. Adhatunk felüllicitet, ami után ha a partner nem mond szant, az további pozitívum. Ekkor jöhetnek kulcslicitek, és később esetleg egy kőr nélküli ászkérdés _exclusion Blackwood_ is, ha rendelkezünk ilyen fegyverrel. Egy másik lehetőség, hogy ugró felüllicittel splintert mondunk, ami után Délen a sor, hogy értékelje a kontrolldús lapját. A teljes kiosztás:  


Ebben a partiban nem vizsgázott jól a mezőny, mert a többség még gémet sem mondott, szlemre pedig csak egy pár vállalkozott. A lejátszás is okozhatott volna kis izgalmat, ha valaki _indokolatlanul_ nagyszlemre vállalkozott volna, mert látszólag csak 12 ütés áll rendelkezésre, de mivel Kelet tartja mindkét fekete színt, ezért a kőrök lelopása után az összes adu lehívására automatikusan beszorul _Észak tartja a treff, Dél a pikk fenyegetést, így bármelyik ellenfél beszorítható_.
 
10. leosztás
A következő parti a visszavágás ígéretét hordozta Kelet–Nyugatok számára:  


Indokoltnak tűnik két egyenletes lappal a vonalon lévő 30 figurapont ellenére is kimaradni a szlemből, de azért játsszunk el a gondolattal, hogy teljesítettük volna-e a 6 kárót! A külső színekben van hat ütésünk, és kőrből lehet még egy, ha 3–3 a szín _treffre dobunk egy kőrt, majd ellopjuk a harmadik menetet_ vagy ha ül a kettős impassz, de ezt nem érdemes megpróbálni, mert ha nem ül, azonnal bukunk. Ha nem egyenletes a kőr, akkor aduból kell a másik hat ütést megszerezni. Azaz vagy két pikket lopunk az asztalon, vagy két kőrt kézben. Látszik, hogy most mindkét terv bevált volna, mert egyik színben sem tudnak fölüllopni, ezért is különös, hogy a három káró szlemre vállalkozó párból csak egy teljesített.
 
15. leosztás
Következzen még egy licit feladvány, ahol megint a káró a domináns szín.  


Már bemutattuk a laperőnket, azt is, hogy tetszik a káró, sőt az ellenfél kontrája után még a fél fogást is tudnánk jelezni, de hát nekünk igazi fogásunk van! Mielőtt 3 szant mondanánk, azért gondoljuk végig, hogyan fogunk kilencet ütni. Nyilván kell a partnertől a káró ász-király, ami biztosítja a hat káró ütést. Persze elég lehet csak az ász is, ha ül az impassz. Ezen kívül vagy a pikk ászra vagy a treff királyra vagy hetes káróra van szükség. Ha a partnernek nincs káró ásza, akkor a szan gém reménytelen, de az 5 káró még összejöhet. Szinte ezen az egy lapon múlik, hogy melyik gémet válasszuk, márpedig az információ a partner birtokában van, dönteni viszont most kellene, mégpedig nekünk. És ha mégis megpróbálnánk elodázni egy kicsit a döntést egy passzal, hátha kiderül valami? Ha a partner fél fogást keresne nálunk, akkor aztán igazán jó szívvel tudnánk 3 szant mondani, de akár a következő is történhet:  


Minden együttérzésem azoké a pároké, akik fogással az ellenfél színében, zömmel középfigurák birtokában, három kiálló ásszal inkább a szan gémet választották az 5 káró helyett, de ez most szerencsétlen döntésnek bizonyult.
 
25. leosztás
Végül nézzünk egy partit, ami felvevő- és ellenjáték szempontból egyaránt említésre méltónak bizonyult.  


Treff indításra felvevőként milyen játéktervet készítenénk? Ha a megszerezhető ütéseinket nézzük, lehet öt káró, két treff, egy pikk és 2-3 kőr, ami már elég is lenne, de kiadunk legalább két kőrt és egy pikket, és a közlekedéssel is lehetnek gondok a treff lopásról nem is beszélve. Ha meg szeretnénk úszni két adu ütés kiadásával, akkor az egyenletes elosztáson kívül szükségünk van az osztott figurákra és két asztali lemenetre is. Az utóbbi rendelkezésre áll a káróban, de csak ha átütjük a bubit, így búcsút inthetünk az öt káró ütésnek, marad csak három. Segíthet még a pikk, amiből az Északnál levő figura-tízes esetén két ütést is szerezhetünk, ráadásul a licitmenet jóval meg is növeli ennek az esélyét.
 
Tehát ütjük a treffet, káróval az asztalra, kőr hívás. Mondjuk Észak üt, és hív egy pikket. Elengedjük _ha beütnénk az ásszal, akkor később két pikket is ki kellene adni_, Dél figurával üt, és treffet hív. Ütünk _szerencsére nem lopnak_, pikk impasszal _vagy káróval_ le az asztalra, és újabb kőr. Még van két lemenetünk az asztalra, tehát nem tudnak elvágni attól, hogy aduzás után a vesztő treffet eldobjuk a magas káróra. Viszont ha Északnak marad aduja, és Dél treffet hív, akkor az adu tízes szürkuba kerül. Az ellenjátékosoknak arra kellett vigyázniuk, hogy először Észak üssön az adujával, hogy Délnek legyen elég tempója a harmadik menet treff meghíváshoz, valamint hogy időben kibontsanak egy pikk ütést is.
 
Még kicsit bosszankodva a bukás miatt felmerülhet a felvevőkben, hogy nem lett volna jobb inkább adu nélküli játékot játszani? Abban biztos nincs lopás, és kevesebbet is kell ütni. Ez igaz, de sajnos a treffet az ellenfél előbb tudja kimagasítani _ha nem 7–1 az elosztás_, mint hogy mi hozzájussunk egy kőr ütéshez. Ehhez megint csak annyi kell, hogy először Észak üssön a nagy kőrjével, amíg tud treffet hívni. Akkor hát mindenképp bukásra van ítélve a parti? Természetesen nem. A szan gémben ugyanis a kilencedik ütést nemcsak kőrben, hanem pikkben is meg lehet szerezni. Sőt, az utóbbihoz csak egyszer kell kiadni az ütést, amit a treff fogásunk még elbír.