Mindennek jónak vége lesz egyszer, hát még… Azért érdekes parti maradt még bőven a végére is.
17. leosztás
Dél helyén játszunk 4 kőrt, és a káró dáma az indulás, Kelet páratlan számú kárót jelez. Ne bízzuk el magunkat, mert négy ütés igen könnyen kiállhat ezekből a szép lapokból is _2 pikk, 1 treff meg egy adu_.
Az első gondunk rögtön az, hogy kezeljük az aduszínt akkor, ha semmiképp nem szeretnénk kettőt kiadni belőle, de igen jólesne, ha egyet se kellene… Keletnél QJ – ez egy eset – Keletnél szingli figura – ez két eset – Keletnél szingli kicsi, vagy két kicsi – ez hat eset! Sokaknak ez a fejében van, de nekünk ezt végig kell gondolni – tehát kézben ütjük a kárót, és kőr impassz. Kiütnek, újabb káró jön, ami után lehívjuk az adu ászt. Kelettől esik a másik adu figura – ez nem baj, ha az adu ásszal kezdünk volna, akkor is kiadtuk volna ezt az adu ütést.
Lehívjuk a harmadik adut, _Kelet kárót dob_, és bármilyen gyerekes próbálkozásnak tűnik, az legjobb, ha háromszor treffet hívunk. Lehet, hogy az ellenfél nem ismeri fel a helyzetet, és a dob-lop hívás helyett belepiszkít a pikk színbe, de az is lehet, hogy valami más történik. Most például az, hogy Nyugat kárót dob a harmadik treffbe. Kelet most kárót hív, és már mindent tud az, aki ismeri a 13-as szabályt.
Megvan?
Keletnél láttunk pontosan 5 treffet és 2 kőrt, valamint majdnem bizonyosan 5 kárója volt, hány pikkje lehet? Mi lesz a tervünk?
Ugye nem nehéz? Kézből kell dobnunk, és az asztalról kis pikket kell hívnunk az ász alól. Ha Keletnek tényleg csak egy pikkje van, akkor 100% a teljesítés, hiszen Nyugat vagy pikket hív vissza, vagy kézbe tesz az újabb pikk híváshoz, ha mindkét figura nála van, de az se baj, ha valamelyik figura Kelet szinglije.
Ez volt a teljes kiosztás, így senki se bukta meg a gémet.
18. leosztás
Mit licitáljunk most, hogy így „kibabráltak velünk”? Gondoljunk arra, hogy mit mondtunk volna, ha előttünk passzolnak, leállást vagy invitet?
Aki invitet licitált volna, annak példaképpen összerakok szembe egy lapot, amivel még bukik a gémünk, és a partnerünk jó esetben csak gémet mond.
Szóval a mi lapunk a legoptimistább szemlélettel sem éri el az inviterőt. Ha meg nincs inviterőnk se, akkor meg mit akarunk a négyes magasságon?
Nem ezek voltak a partner lapjai, de mindegy... És most jöjjenek a rejtvények!
– Nézzük a partnerünknek példaképpen összerakott lapot, és tippeljük meg, mi lett volna a végső felvétel, ha mi gyáván passzolunk?
– Össze tudunk rakni olyan lapot hozzá, amivel érdemes gémet játszani, de a partnerünk magától nem licitálna még egyet?
– Mi baj lehet abból, ha nagy vagányan bemondjuk a 4 kőrt, és a partnerünknek véletlenül akkora lapja van, hogy az meg is lett volna?
– Esetleg azért jó 4 kőrt mondani, hogy az ellenfelek 4 pikkjét buktassuk halomra a maréknyi ellenjáték ütésünkkel?
A helyes megoldást megtalálók a Mikulástól kérhetnek ajándékot, többieknek meg virgácsot visz…
Jöjjön most egy parti a következő héten kezdődő versenyre való tekintettel
21. leosztás
Indulás a kőr bubi, fedjük a dámával, és ütni hagyjuk Kelet királyát. Kárót hív, amit gondosan a királlyal ütünk, és hívunk egy pikket a kilenceshez. Kelet üt, és újabb kárót hív, mi meg újabb pikket, amit Kelet megint megüt _esik a dámánk_, és már kicsit elszontyolodva, de újabb kárót hív. Még egy kárót lehívunk _Nyugat pikket dob, Kelet kőrt_, és akkor ez a helyzet:
El kell helyeznünk a treff ászt valamelyik ellenfél kezébe, és ha eltaláltuk, akkor azon kívül nem adunk ki mást. Nyugaton lévő ász esetén egyszerűen szökik a királyunk, Keletet meg valamilyen végállásba tudjuk hozni, ha nála bújik meg a treff ász. Nagyon szeretnénk elvinni a kilenc ütést, kovácsoljunk rá terveket.
– Lehívjuk az utolsó kárót _az asztalról treffet dobunk_, majd lehívjuk a pikkeket is, így az utolsó pikk után Keletnél két kőr és egy treff marad.
A treff király hívásával még kettőt ütünk, ha Keletnél az ász _szép játék_, de ha mégse, akkor nem ütünk a kőr ásszal sem.
Van jobb ötlet?
– Lehívjuk az utolsó kárót _asztalról kőrt dobunk_, majd lehívjuk a pikkeket is.
– Pikkel átmegyünk, és az utolsó pikk jön, ha Kelet tartja a két kőrjét, akkor mi kőrt dobunk.
Ha így csináljuk, akkor csak most kell döntetnünk. Nyugat kezébe képzelt treff ász esetén egyszerű a dolog, de ha a szimatunk azt sugallja, akkor Kelet szingli ászát is megjátszhatjuk, mert ha tévedtünk, akkor komoly esély van rá, hogy a szingli dámáját tartotta meg, és akkor a 8 ütésünk még mindig megvan. Ha viszont előrelátóan előbb megválik a blokkoló dámától, akkor meg könnyen kitalálhatjuk, hogy a másik kéz markolja a treff ászt, hiszen az AQ birtokában _talán az Axx esetén is_ mindenképp a kőröket kellett volna hívogatnia , és nem a partner beütését keresgélnie. Egyedül akkor van baj, ha maximum bubija volt treffből, de hát kockázat nélkül nem megy…
A 22. parti bizonyos szempontból tipikus eset.
Bellben mans ellen első helyen passzoltunk Kelet lapjaival, és a rejtvényben három különböző helyzetben kell ezután viselkednünk _Észak mindig passzolni fog_:
1. Dél is passzol, partner 1 pikk
2. Dél 2 káróval indul, partner 2 pikk
3. Dél 3 káróval indul, partner 3 pikk
Vérmérséklet kérdése, miket licitálgatunk a különböző esetekben, de szerintem kb. az alábbi a „normális”.
1. 2 pikk – az 1 szan, majd 3 pikk kicsit erős lenne
2. 3 pikk – a 3 káróhoz _erős emelés_ ez a lap kevés – a 2 szan még szóba jöhetne, de a passz is…
3. 3 szan – ez talán inkább meglesz – esetleg 4 pikk –, de semmiképp se passz.
Arra volt tipikus példa ez a parti, hogy a kizárásokkal sokszor belekergetjük az ellenfeleket az egyébként nem mondandó gémekbe, és ezek a gémek igen gyakran megélnek valahogy. Ez a gém az adott leosztásban bukhatatlan _egy helyen megbukták_, esélye meg „hasraütéssel” olyan 5% körüli.
Öt helyen mondtak gémet, és Észak-Dél bátor védekezését mutatja még két 800-as írás is…
Tipikus elkapkodós licithelyzet az erős szant játszóknak a 24. parti
Aki transzfert licitál az egy szanra, az bajba kerülhet akkor, ha a partnere igencsak váratlanul 2 pikket talál mondani...
A helyes kicit szerintem 2 treff, a két pikk válaszra gémet mondanánk, egyébként meg 2 pikket, ami enyhe invit egyenlőtlen lappal, amivel nem akarunk 2 szant játszani.
Erre a 2 pikkre az induló 2 szan licitje szerintem mesterséges – a másik szín bemondását kéri _megállapodás esetén esetleg a szinglit_.
Azok a Keletek, akik csak a saját lapjuk jellegét vették figyelembe, és annak ellenére 3 szant mondtak _eltitkolva a pikk csatlakozást_, hogy a partnerük már 2 szant se szívesen vállalt volna, azok most jól ráfizettek, és megérdemelten buktak. Azok a Nyugatok, akiknek meg nem jutott eszébe idejében a helyes licit, legközelebb talán már előrelátóbbak lesznek…
A végére maradt egy „szokásos” indító kijátszás feladat.
30. leosztás
A 3 treff mesterséges, gyenge lapot jelez treff fogás nélkül, a partnerünk érzésünk szerint kontrázna, de fél attól, hogy ezt simán megcsinálják _joggal_. A 13 lapunk közül 4-re is bukik a gém
–
lehet találgatni!
Senki sem találta meg az asztal mellett a nyerő indító kijátszást, pedig rá lehet jönni, csak nem könnyű…
Az indulónak kárója, pikkje, treffje van – tehát valószínűleg szingli a kőrje, és mivel nagy lapja van, ez könnyen lehet egy figura – dereng már?
Szóval a kis kőr a nyerő indulás, de bukik a parti akkor is, ha a semleges káró indulást választjuk. A szokványos nemes indulások ütést adnak, a treff meg egy hiányzó átmenetet pótolva segít. Nem is értem, miért tömte meg mindenki ezt a 3 szant, kicsit se gondolkodik senki, mielőtt kiteszi az indító kijátszást?
Ha még jövőre is érdekel valakit ez a rovat, akkor viszlát a kupán…