Az MP-bajnokság mindhárom osztályában maradt az az első helyen, aki az évnyitót követően is ott állt, az I/A-ban ráadásul nagyot ment a címvédő pár az 5. fordulóban, és ezzel tetemes előnyt épített. Nézzük a hétfői és keddi történéseket, valamint a legizgalmasabb partikat!
I/A
Argay Zsolt és Kemény Márk úgy néz ki, megpróbálja idő előtt lezárni a versenyt a bajnoki címért. A legutóbbi 65 százalékos teljesítményükkel több mint 3 százalékos előnyt építettek ki a második Hittmann László–Szőnyi György páros előtt, ráadásul a harmadik helyen álló Kemény György–Trenka Péter páros után is még 1,5 százalékos szakadék van. Ha valaki meg akarja nyerni a bajnokságot Zsoltékon kívül, de pláne ha ezen a 3 páron kívül, akkor komoly hajrába kell kezdenie. A mezőny végén szintén kezd körvonalazódni a helyzet. Az utolsó 6 helyezés jár kieséssel. Jelenleg az utolsó 5 pár kicsit leszakadt a mezőnytől, de még mindenkinek van esélye és ideje javítani.
A héten volt sok parti ami tesztelte a játékosok vérmérsékletét, nézzünk ezekből néhányat.
Ebben a partiban volt aki a 8-as jó színnel 11 minor lappal az 5 treffet választotta, ami olyan jó kizárás, hogy benne is van. Erre Nyugaton nehéz helyzetben vagyunk, 5-5 piros, ellenjátékra és felvevőjátékra is alkalmas lap. Volt, aki passzolt beletörődve a kizárásba, volt példa 5 káróra és kontrára is, mindegyik nyerhet, nehéz eldönteni, hogy mi a jó stratégia egy ilyen kizárt helyzetben.
Voltak olyanok, akik első helyen a kicsit torzított gambling 3 szan mellett tették le a voksukat, ennek általában az lett a vége, hogy az ellenfél játszotta kontrázva, és ha jó fitet megtaláltak, akkor gém alá buktak.
Voltak, akik egy visszafogottabb 1 treff indulást választottak, ez mindenhol 5 treffhez, vagy 3 szanhoz vezetett.
A legizgalmasabb Bódis Gyula megoldása volt: az első licitben egyből csapdát állított az ellenfélnek, és passzolt.Ők utána már nem hitték el, hogy ezt a 4 treffet komolyan gondolja, és megkontrázták. Szürrel teljesült a felvétel.
Nem kellett sokat várni a következő hasonló döntési helyzetre. Nyugat lapjával kellett eldönteni, hogy kizárjunk-e, illetve hogy milyen magasságon.
A legnépszerűbb a passz volt, persze ezután mikor a partner kontrázik az 1 káróra, sokkal jobb lesz a lapunk, innen már bátran beszállhatunk a licitbe. Attól függően, hogy Dél hogy reagált a kontrára, több lehetőségünk is van, de mivel ilyen kevés pontunk van, ha lassan vezetjük, valószínűleg akkor se lesz körpassz. Persze a 4 kőrre ugrás is érthető, végül is mi mást akarnánk játszani a kontra után. Ekkor még Észak–Délnek van lehetősége, illetve feladata, az 5 káró jó mentés, amit a mezőny nagy része megtalált.
Másik megoldás a 2 kőr volt, ami mellett szintén jó érvek vannak. Alapból ez 6-os színt ígér, de ezzel a gyengébb lappal, ha nem akarjuk elszalasztani a kizárás és színünk bemutatásának lehetőségét, akkor ez a 7-es szín is belefér. (VM)
I/B
A múlt héten élre törő Lajos Hanka–Szűcs Villő pár megtartotta 1. helyét, de csökkent a különbség köztük és a mezőny között. A 2. helyen sem történt változás, továbbra is a Fazakas Gergely–Molnár László páros áll ott, őket követi Fülöp Zoltán és Mérei Balázs, a többi feljutást érő páros pedig a Baláspiri Csaba–Vida Mihály–Vinkler László, Budai László–Keresztény Andrea és Tőkés Dénes a szervővel játszva.
A 4. leosztásban nehéz helyzetbe csöppentünk Délen.
Tegyük fel, hogy úgy megy a licit, hogy Nyugat elindul 2 pikkel, Észak kontrázik, Kelet 3 pikket mond, valahogyan szlem felé kéne elindulni, vagy esetleg szlemet mondani egyből, felmerülhet az 5 kőr, a 6 kőr és a 4 pikk licit is. Az 5 kőr sokaknál jelenti azt, hogy kiáll 2 pikk, és amennyiben 2. menet fogása van, mondjon 6 kőrt, ha 1. menet, válaszoljon a fel nem tett ászkérdésre. Viszont, ha valaki csak sima szleminvitnek játssza, annak kicsit erősnek néz ki, hiszen látunk egy rossz esetben kilences, jó esetben tízes fitet és mellé 31-32+ pontot és a partnernek 0-1 pikkje lesz. Ha egy van, akkor kell a kőr ász és a káró ász meg a káró király, illetve a treff király-dáma közül az egyik. Míg a 6 kőrrel az lehet a baj, hogy a partner nem fogja tudni jól értékelni a lapját és közel soha nem fog tudni erre 7-et mondani.
Tehát a 4 pikk, bármennyire nem tudja senki, hogy pontosan mit is jelent, a legjobb megoldásnak tűnik, mivel ha erre licitál valamit, és azután mondunk 6 kőrt, akkor úgy fog tűnni, hogy érdekel a 7, de kéne még valami, például sikén pikk. Viszont miután szépen elvetettük az 5 kőr licitet és azt az előbb említett módon játsszuk, akkor újra fontolóra vehetjük, mivel biztosan van legalább 2. menet pikk fogása, így veszélytelenül megkérdezhetjük a partner ászainak számát.
A 7-et egyedül a mezőnyben a Lévai–Hegyi páros mondta be, így:
A 20. partiban az örök klasszikus király-bubiból a királlyal ütés motívuma jött elő.
Mivel látszik, hogy a felvevő hagyott magának egy lemenetet az asztalra és kicsit elhamarkodottan a kilenceshez hívott, így tudatva Déllel, hogy tízese is van, ezért a királlyal kell megütni, mert látszik, hogy a felvevőnek még vannak káróban is pontjai. Így, hogy a káró ül, a pikk meg nem, azt kell sugalni, hogy ez fordítva van.
Végezetül még egy licitproblémával kerülünk szembe, a 21. partiban.
Mind a licit, mind a lejátszás teli volt izgalmakkal. Az, hogy Kelet elinduljon-e 3 treffel, az teljesen stílus kérdése, a 7 vesztő megfelelő, a színminőség is rendben, több külső-, mint belső értékünk van, csak hatos a színünk és rövidségünk sincs.
Amennyiben elindul, Délnek egyértelmű a 3 kőr licitje, mire Nyugat eszébe juthat az unortodox 3 szan, mivel akár benne is lehet, vagy teljesülhet kisebb ellenjáték hiba után, vagy jó mentés lehet az ellenfél 3 kőrje ellen, de az igazi sikert igazából az jelentené, ha megkontráznák és kimehetnénk 4 treffbe, amit kontrával, vagy anélkül megúszhatunk 1, 2, rossz esetben talán 3 bukással, de persze simán lehet, hogy az ellenfélnek nincsen gémje, sőt a 3 kőr se teljesül, tehát ez elég nagy kockázat, és valószínűleg negatív a várható értéke.
Emellett lehet még passzolni, meg 4 treffet mondani, a 4 treff ugyanúgy rizikós, mivel nagyon zavaros a helyzet, az is lehet, hogy még a 3 kőr teljesülése is kérdéses, míg a 4 kőr is simán teljesülhet.
Teljesen máshogyan alakulhatnak az események, ha Kelet passzol, így Dél indul el 1 kőrrel, Nyugat 1 pikket mond, Észak passzol, majd Kelet nyugodtan mond 2 treffet, vagy esetleg 1 szant, de utóbbi választásának esetén sokkal nehezebb küzdelmi helyzetben lennénk. Erre a 2 treffre Dél 2 kőrt mond, lehet 2 kárót is, de ha a 3-ason is licitálna, akkor érdemesebb 2 kőrrel kezdeni, hiszen utána még tud 3 kárót mondani, tökéletesen leírva a lapot. Tehát a 2 kőrre a Nyugat mondhat 3 treffet, a passz-passzra pedig Délnek a már megénekelt 3 káró licitet érdemes választania, ez pedig optimálisan körpasszba fulladna. (ZB)
II. osztály
A forduló első helyén 61,27 százalékkal végzett Upor András, Derzsenyi Tibor és Kerekes Sándor. Szorosan mögöttük 61,15 százalékkal Dobóczky András–Szombati István–Burian Fendall. A 3-4. hely is szoros lett, 60,8 százalék Bárány Judit–Bárány Péter–Tibor Tamásék által (ők vezetnek összetettben Zábrádi Zsófia és Juhász-Molnár Mirkó, illetve Nyárádi Gabi és Ibolya előtt), 60,51-et hozott Pölöskei Petra és Retteghy Orsolya.
A mezőny nagy része felvette a 4 pikket Délről, valószínűleg Kelet közben licitált valahány kőrt, ezért a kőr nyolcas indulás nagyon népszerű volt. Az asztali bubira ráteszi Kelet a dámát, ütjük az ásszal, leaduzunk három menetben, a káró ászt lehívjuk és a kezünkből megadjuk a káró impasszt. Akkor nincs 12 ütésünk (2–2 adunál), ha a káró impassz nem ül, és akár üthetnek még kettőt (10 ütés), ha a treff impasszt megadjuk, nem ül és Kelet lehívja a kőr figuráját.
Szóba jön az a játék is, hogy a másik irányba adjuk meg a káró impasszt, ez esetben a pikk dámát is hídként kéne használni, hogy reális legyen lemenni majd a káró ütésért.
Tegyük fel, hogy rá szeretnénk menni a 13 ütésre: kőr ász után leaduzunk (kőrt dobunk, Kelet is), káró ász, káró bubi, tegyük fel, hogy lefedik, királlyal ütünk, és a felmegyünk a kezünkbe a tízessel, erre Kelet megint kőrt dob.
Elkezdjük lehívogatni a maradék 3 pikkünket. Nyugat nem dobhat kárót, mert akkor lemegyünk a treff impasszal és eldobjuk a vesztő kőrünket a kárónkra, ezért Nyugat sec treff király-bubival és egy káróval marad.
Kelet nem dobhatja el az utolsó kőrjét, mert a kezünkben lévő ötös magas lesz, akkor a harmadikat treffből kell dobnia, ami azt jelenti, hogy a harmadik treffünk felmagasodhat.
Már csak azt kell megnézni, hogy mi mit dobunk. Az asztalon lévő kőrünket eldobhatjuk, a kezünkben úgyis lesz egy, ami felmagasodhat, illetve a negyedik treffet is, nem kell senkinek. Az utolsó adura dobhatunk kárót, ha már látjuk, hogy Nyugat nem dobta el az övét. Nyugaton marad a dubló treff és szingli káró, az asztalon a treff AQ8, Keleten egy kőr és két treff, a kezünkben ugyanez. Előbb Nyugat szorult be a minorokra, majd Kelet treffre és kőrre. Megadjuk a treff impasszt, és lehívjuk a magas treffjeinket, 13 ütés.
Két asztalon vitték el az összes ütést 3 szanban, illetve 4 pikkben. (KA)