Utánpótlás-válogatott játékosok vállalták magukra az idei MP-párosversenyről a tudósító szerepét. Minegyikük egy-egy osztályt visz, amiben játszik, sajnos most elegen vannak hárman ehhez, hiszen az alacsony létszám miatt a II. osztály a legalacsonyabb divízió.
I/A
A címvédő Argay Zsolt–Kemény Már pár mindjárt az első fordulóban nagy előnyt szerzett, 6 százalékkal vezetnek a második Kemény–Szalka–Trenka trió előtt.
Az I/A 29-es partijáról fogok írni, de előtte szeretnék tenni egy kis kitérőt.
Mindenki korán megtanulja, hogy 9 adu esetén az ász-királlyal felfegyverkezve, még ha lapul is mellette bubi, esésre jó játszani. Aztán később sokan azzal is találkoznak, hogy amint olyan információk birtokába kerülünk, hogy az impasszban ülő kéznek kettővel kevesebb lapját ismerjük, ha nem is sokkal, de jobb lesz az impassz.
Kedden hasonlóan éles és izgalmas színkezelési problémába ütköztek a Nyugaton ülő játékosok. A legtöbb asztalon 4 pikk volt a felvétel kőr indulásra.
Kiáll három ász és egy második treff kiadása is fenyeget, ha Délről meghívják, és nem találjuk el, hogy a dáma vagy az ász van Délen. Emellett még arra is vigyázni kell, hogy ne adjunk ki két adut. Ezt a színt extra információ nélkül azt hiszem, mindenki úgy kezelné, hogy kétszer hív az asztalról a király-dáma felé, csakhogy az adott partiban van egy kis bökkenő: csak egy asztali lemenetünk van. 2–2 adura így se lesz probléma, de 3–1 esetén nehéz helyzetbe kerülünk. Ekkor az egy eset, amit meg tudunk nyerni a 2--2 feladása nélkül, a szingli ász Délen. Lemegyünk asztalra, és onnan hívjuk a pikket. Ha ütünk a kezünkben, körbeengedünk egy kicsit, és reménykedünk. Egy közlekedés mellett ez a legjobb színkezelés, ez adja a legnagyobb esélyt az egy adu vesztőre.
Nagyon sok asztalon viszont ennél több információ volt, ugyanis Észak az első passza után kontrával belépett a licitbe, ez arra utal, hogy a pikkje rövid lesz, és külső színekben lesz extra hosszúsága. Amikor ennek az információnak a szerintem lehető legkonzervatívabb változatát felhasználjuk, miszerint feltételezzük, hogy Északon 4, Délen 3 kőrt tudunk, ezzel eggyel kevesebb helyet hagyva Észak kezében, a cikk elején említett helyzethez hasonlóan az esélyek megváltoznak. Így már kézből kell hívni a királyt, hogy az Északról eső bubi vagy tízes esetén impasszolhassuk a másik középlapot az asztali lemenetünkkel. Elnézést kérek az olvasóktól, ha túlságosan belemerültem ebbe a színkezelésbe, de nagyon izgalmasnak találtam, hogy ilyen apró különbség már átbillenti az esélyeket.
Na de akkor hogyan is játsszuk a partit? Végig egy asztali lemenetről beszéltünk, de igazából vannak esélyeink egy második megteremtésére káróban.
Az egyik lehetőség, hogy kicsit hívunk a király alól, és reméljük, hogy Északon van az ász és nem rohan be vele, amit nem egyszerű megtalálni a második ütésben. Ha ez sikerült, akkor a kárót már el lehet dobni kőrre, amivel még 11 ütésre is esély adódik.
A másik lehetőség, hogy kihívjuk a káró királyt. Ez különösen jól működik, ha Északon kontráztak, ugyanis ekkor jó eséllyel sejthetjük, hogy nem csak lemenetet teremtünk a káró magasításával, hanem káróra és kőrre eldobhatjuk a vesztő treffjeinket, ha nem hívják meg. Ha pedig Délen ütnek és meghívják a treffet, akkor megadjuk az impasszt, mert a treff ász várhatóan Északon lesz, ha a káró Délen volt, majd visszatérünk az eredeti tervhez, és kétszer ráhívunk a pikkre. Ha nem ütik meg a káró királyt, akkor kőrre eldobhatjuk a kis kárót, majd ráhívhatunk a treffre, végül a pikket a kezünkből kezelve jó esélyeink lesznek. (VM)
I/B
Az I/B-ben Fazakas Gergely és Molnár László csaknem 3 százalékos előnnyel, 60 százalék alatt végzett az első helyen, mögöttük öt pár van 56 és 57 százalék között.
Kimagaslóan sok érdekes parti volt az 1. fordulóban. Ezek egyike a 16-os.
Északnak kell 4 pikket játszania. Valószínűleg a treff a legerősebb indulás, tehát nézzük meg, hogy mi történik, amennyiben treffel indul Kelet.
Abban az esetben, ha Nyugat treffet hív vissza, valószínűleg tízet üt a felvevő, hiszen kiad egy pikket és a káró királyt nagyon nehéz beejteni. Viszont hogyan játsszon a felvevő, ha hibát vét az ellenjátékos és pikket hív? Akkor a felvevőnek minél több ütés reményében a bubit kell tennie, hiszen csak akkor veszít, ha nem ül a pikk impassz, de dubló káró király van elöl vagy szingli tízes hátul, hiszen ha ütnek és visszahívják a biztos teljesítés érdekében a káró ászhoz kell hívni, míg ha az ászt rakjuk, akkor treff lopás, kicsi a kőr ászhoz, pikk király, pikk bubi után már nyugodtan adhatunk káró impasszt. Viszont ha ül a pikk impassz, akkor talán az a legjobb, ha levesszük a kőr ászt, majd kicsit hívunk a káró dámához arra készülve, hogy eldobjuk a treffünket kőrre, majd pikk impasszt adjunk, ezzel a játékkal ülő pikk és káró impassz esetén 12-t, nem ülő pikk impassz esetén (ha nem szingli a káró király) tízet és egyik ülése esetén nagyrészt 11-et ütünk.
A másik kiválasztott parti a 21-es.
A nagyon gyakori pikk indulásra 12-t is lehet ütni, de talán azt nem az optimális játékkal lehet elérni. Szóval lássuk, hogy mi néz ki a legjobb játéknak.
Mindenhol, ahol tudott, Dél közbeszólt 1 pikkel, ebben az esetben tudjuk, hogy nála van a pikk dáma és nagyon nagy valószínűséggel a káró ász is. Tehát ütünk a pikk bubival (nem számít, hogy Keletről vagy Nyugatról játsszuk), majd körbeengedjük a treff kilencest, hiszen az a legjobb esély az 5 treff ütés megszerzésére, hogy mindkét treff figura Északon van. Majd a feltételezhető pikk hívásra levesszük a treff ászt, hívunk egy kis kárót a dámához, lehívjuk a treffjeinket, egy kárót és egy kőrt dobva, figyelve, hogy miket dob Dél, levesszük a pikk királyt, majd a kőr király, kőr ásszal folytatjuk, és amennyiben Dél dobott két pikket, akkor levesszük a pikk ászt, ha nem, akkor kárót hívunk, végállásba rakva Delet.
Abban az esetben, ha pl. 1 szan–3 szan volt a licit, Dél kis pikkel indul, akkor ütünk a királlyal, és a kezünkből hívunk egy kárót a dáma felé, jobb minél előbb, mert ha véletlenül Északon lenne a káró ász, akkor sokkal kevésbé hívja vissza a kárót. Tehát ha ütünk a dámával, akkor ugyanúgy kipróbáljuk a treffet, ha kiüt egy figura és kőrt hív, akkor ütünk a királlyal, levesszük a treff ászt, felmegyünk a pikk tízessel, majd levesszük a treffeket, aztán ugyancsak figyelünk, hogy mit dob Dél, de jelen helyzetben csak remélni tudjuk, hogy 5-ös pikkje volt, mert ha 4 volt neki, akkor leszinglizheti a dámát. (ZB)
II. osztály
A Covid eltűntette a IV. osztályt, most olyan kevesen lettek volna a III.-adban, hogy egybe kellett olvasztani a II. osztállyal. Ráadásul nagy bakival indult a bajnokság: kb. félidőnél kiderült, hogy az ültetésnél el lett írva valami a gépben. A nagyobb körben (játékosok háromnegyede) többen is fognak játszani olyan partikat, amiket már játszottak. A helyben hozott döntés az volt, hogy 60-60 százalékot kapnak a vonalak azokon az asztalokon, ahol az adott partit korábban játszotta valamelyik pár. Körülbelül a forduló háromnegyedénél a játékot abbahagytuk. Az utólagos döntés az lett, hogy az eddig elért eredmények félig fognak csak számítani (a 60 százalékok érvényben maradnak).
Elöl szoros az állás: Upor András–Derzsenyi Tibor–Kerekes Sándor, Németh Ádám–Szetey András–Simonyi Zsuzsa és Balásy István–Tihanyi Katalin vezetik a mezőnyt kb. 60 százalékokkal, mögöttük sincs nagy lemaradás.
Úgy tűnik, mintha egy egyszerű 4 kőr egyenlő lenne Kelet–Nyugat vonalán a partiban.
De mivel Északon van a pikk dáma-bubi és a hosszú káró, be lehet szorítani, csak elegendő közlekedés kell, hogy ne hívják meg a pikket kétszer Délről. Nyugat játssza a 4 kőrt, treffel indulnak és visszahívják. A második treffet lopja a felvevő az asztalon, és a kőr dámát hívja, amibe beüt az ász. Dél kárót hív, bubi, király, ász, az utolsó adut elveszi a felvevő az ellenjátékosoktól, káró dáma, treffet lop, kárót lop és a kőr királyt lehívja. A következő pozíció áll elő, a felvevő a kezében van (Nyugaton):
Nyugat a kőr kilencest hívja, amibe ha Észak pikket dob, az asztalról mindegy, mit tesz a felvevő, a pikk ász-királyba beesik a dáma-bubi. Ha a kárót dobja el Észak, a felvevő a kis pikket kéri az asztalról, pikk királlyal lemegy, és a káró magas. Bármit dob Észak, a felvevő tizenegyet üt. (Nguyen-Kovács My) Linh sikeresen be is szorított, topszkórt szerezve az ifi triójuknak (nekünk)!
Ha az ellenjátékosok kétszer meghívják a pikket Délről, a beszorítás nem működik. Az egyszeri pikk hívás Délről (a kőr ász ütés után) is sikert hoz az ellenjátékosoknak, ha a felvevő arra játszik, hogy figura-kilencesből jött: kicsit tesz, hogy később a tízessel impasszolhassa a Délnél feltételezett figuráját. Ebben a kiosztásban az a nyerő játék a felvevőtől, hogy kézben viszi a pikk hívást az ásszal, ekkor marad lemenet a fenti beszorításhoz és fenyegetés az asztali káró. (KA)