HUEN

Kezdőoldal

Bozzai Bence, Gulyás Dániel - 2019. február 21.

Mindenki egyért! – Magyar Kupa 2019 2. játékhét

A selejtező utolsó játéknapja következik. Van, ahol másfél meccsnyi VP-előnnyel vezet az első a második előtt, de a legtöbb helyezés nem ennyire egyértelmű. Harc a főtábláért, illetve a minél kedvezőbb továbbjutó hely elcsípéséért.

Hétfő (IT)
Kaufmann-csoport
Számomra mind közül ez (jelenleg) a legérdekesebb csoport. Hol is kezdjem? No, menjünk felülről lefelé.
A Galim azzal keltett meglepetést, hogy simán kikapott az ELTE-től (16 partiban mindössze 7 IMP-t szereztek, míg ellenfelük majdnem 40-nel többet). A Hiányzó Málna úgy második, hogy kétszer kikapott, igaz, pont a mögötte lévő csapattal csatázik, alighanem a második helyért. Ők pedig a Lapszámosok, akik igazi hullámvasutat mutattak be, hiszen az első mérkőzésen legyőzték a papíron jóval esélyesebb egyetemistákat, hogy aztán kikapjanak 5 pontnyival a sereghajtótól. Poór Istvánékról már ejtettem szót (ők még éppen a negyedik helyen vannak), őket követi a hirtelen névváltoztatáson átesett Vikor Good-Badd csapat. Ám ez a változás sem segített rajtuk, mert hiába arattak két győzelmet, nyilván több VP-ben reménykedtek. Az Ernyő alatt győzelme mellett arra is büszke lehet, hogy az első meccsén igencsak megszorongatta az előbb említett csapatot.

A Galim továbbjutását (és szerintem első helyét) nem fenyegeti veszély – 7 VP-vel is már tuti elsők. Utánuk viszont a 2. és 5. hely között nagy a tömörülés, hiszen kicsivel több mint 4 VP-n belül vannak a csapatok, ami akár azt is eredményezheti, hogy Bakó Daniék második kalaposként kiszorulnak a legjobb négy helyről – ehhez az kell, hogy a Galim megverje őket, a második és a harmadik helyezett közel döntetlent érjen el, az ELTE pedig legyőzze Bednay Deskééket. No de ahogy a bevezetőből láttuk, ebben a csoportban már semmi sem biztos, borult már többször is a papírforma.

A csoport fontos meccse: Hiányzó Málna–Lapszámosok +25
Azért választottam ezt a mérkőzést, mert az előzőekben leírtak alapján több csapat sorsa is függ e meccs kimenetelétől, de most koncentráljunk csak rájuk. A hazai csapat két kis vereséget szenvedett, aminek oka talán az lehet, hogy a legutóbbi IBBF páros B csoportját megnyerő Pölöskei András és Székelyhidi Tamás fáradt volt, ami nyilván a következő hétfőre már el is múlik. S miután ellenfelük, azaz Kuttner Zoliék formája egészen kilengő, ebben a csatában ők fognak alulmaradni.

Keleti-csoport
Két csapat, a P-T és TMX nagyon elhúzott a többiektől – ráadásul mindkettő veretlen (igaz, Kotányi Balázséknak épp a legutóbb becsúszott egy döntetlen), az utolsó nap számukra csak arról szól, hogy ki jut tovább első helyen, és melyiküknek kell megelégednie a második placcal.

Lejjebb már nem ennyire egyszerű a helyzet, de azért a következő két csapat is joggal bizakodhat a főtáblában – még akkor is, ha ők is egymás ellen fognak játszani. Hiszen az Artemix úgy harmadik, hogy két vereséget is begyűjtött az elmúlt játéknapon, a Koboldok viszont az éllovastól elszenvedett vereség után megverték a papíron esélyesebb Expasszt. Az Expassz viszont pont az Artemix csapatnak okozott némi meglepetést győzelmével.

A csoport fontos meccse: Artemix–Koboldok +2
Tudom, hogy egy cikk írójának nem illik kifejezni egy csapat iránti drukkját, ám most mégis ezt teszem, hiszen Spielmann Jánoséknak hatodik kalaposként – a többi csoport közül egyedül – adatik meg a lehetőség, hogy bejussanak a főtáblára. Ráadásul biztosra is mehetnek, igaz, ehhez meg kell verniük Kerényi Istvánékat (de nem is olyan nagy arányban), hiszen ekkor eleve megelőzik őket. Nos, a győzelem el fog maradni, de a döntetlen közeli eredmény is bejutást fog eredményezni a Koboldok csapatának.

Kovács-csoport
Itt egy mérkőzésen sem borult a papírforma: a GAMAX megint kiosztott egy 20–0-t, amivel biztos csoportelsőként mehet tovább (előnyük majdnem 30 VP!), miközben a Szlemvasút két kis győzelemmel folytatta menetelését. A Cerebrum hozta a kötelezőt a Next ellen – igaz, talán Hajdara Botondék több VP-ben reménykedtek, mert így Járai Zsigmondék rendesen rájuk tapadnak.

Bajban van viszont a negyedik kalapos Relé, amely a legutóbbi nap két veresége hatására az ötödik helyen tanyázik, kereken négy ponttal lemaradva az előtte állótól. A Slambucnak még nem sikerült nyernie, s habár matematikai esélye még megvan, hogy bejusson a legjobb négy közé, véleményem szerint lelkileg már a Káró Kupára készülnek.

A csoport fontos meccse: Relé–Next –5
Avagy ki szerzi meg a negyedik helyet? Netán kéz a kézben jutnak tovább? Hiszen egy közel döntetlen és a Cerebrum esetleges nagy veresége esetén még ez is lehetséges. De valószínűbbnek tartom, hogy inkább arról dönt, hogy ki melyik napon folytathatja. A zászló papíron Réti Zsuzsáéknak áll, de sokatmondó, hogy első napon alig sikerült felülkerekedniük a mostani sereghajtón – márpedig egy (maximum) 12–8-as győzelem nem feltétlen elégséges, hiszen akkor nem érik utol ellenfelüket, ha még vereséget is szenvednek… Gömböm meglepetést szagol (tud egy gömb szagolni?) a levegőben.

22. leosztás (GD)

Újra száguld egy régi kedvenc, a duplagém, azaz mindkét vonal gémet teljesíthet. Jelen esetben az 5-ös magasságon még jó játékkal mindkét vonal nagy pluszhoz juthatott, ha hagyták játszani.
A par score a 6 treff kontra –1, ezt egyetlen asztalon játszották. Talán ha az ellenfél az 5-ös magasságig licitál bell-mansban, akkor esetleg hihetünk neki…

Általában így kezdődhetett a licit:

Itt lehettek elágazások, bár talán volt, ahol Kelet csak 2 pikket mondott, amitől más lett a licit dinamikája, de így nehezen tudom elképzelni, miként hagyhatta Nyugat több asztalon a 4 kőr felvételt.

Több asztalon itt Észak talán passzolt, és Dél kontrázott, vagy tette ezt egy magassággal feljebb, de végül a pikkes vonal kontrával teljesített, 850 és 990 voltak a népszerű írások. Talán itt újra lehet értelmezni a klasszikus mondást (A pontok nem ütések!), és mondhatjuk, hogy az ütések nem ütések…

A mi asztalunknál Blancz Péter nagyobb nyomás alá helyezett minket, de az eredmény hasonló lett.

Balázs persze nem hagyta annyiban az 5 treffet, és a bell-mans szkór ellenére licitált még egyet az 5-ös magasságon, ami 850 pontot hozott a konyhára.

A nagyobb izgalmak a másik asztalon történtek:

Itt persze nem volt mindegy, Nyugat melyik színével indul, hiszen káróra bukik a felvétel, azonban a pikk király után nem volt több esélye, Kelet pedig nem sejthette, hogy partnere sikén treffje után a kőrje szingli, és dobott kettőt a negyedik bubiból… A 11 ütésért járó 1360 pont a mi 850-ünkkel együtt 19 pontot hozott a konyhára, ami ritka nagy szám.

Kedd (IT)
Cohen-csoport
Egy, csak egy legény maradt talpon, méghozzá az Interface – ráadásul Varga Pipiék biztosan az elsők lesznek a csoportban, tehát az utolsó napi forduló számukra már csak formaság. Nem úgy, mint ellenfelüknek, az Elastronnak, amely előbb megverte a Csipka csapatot, aztán „szokás szerint” (tessék csak visszakövetni az utóbbi négy évet) kikaptak tőlünk, azaz az Ecosoft csapattól. Szappanos Gézáék persze nem azon izgulnak, hogy kihullanak-e, hanem hogy másodikként jutnak-e tovább – ugyanis utolsó ellenfelük pont az éllovas lesz.

Érdekesség a csoportban, hogy a negyedik kalapos Csipkának még nem sikerült győznie, ami azt jelenti, hogy már csak matematikai esélye van a továbbjutásra – kell ehhez, hogy a Budaörs ne nyerjen 14 VP-nél többel ellenünk, valamint hogy 20–0-ra verjék meg az Ördögszekér csapatát. Márpedig, tapasztalatból mondom, az utóbbi közel sem lesz annyira egyszerű, ugyanis nekünk speciel nemhogy nem sikerült győznünk Meskó Gézáék ellen, hanem egyenesen kikaptunk.

A csoport fontos meccse: Elastron–Interface +15
Miután a vendégeknek már tét nélküli a meccs, esetleg új felállást is kipróbálhatnak. Ellenben a gumigyárosoknak fontos, hiszen egy esetleges vereség esetén az is felmerülhet, hogy visszacsúsznak a negyedik helyre – ehhez csupán nekünk 3, míg az Ördögszekérnek 5 VP-vel kell többet szerezni. Nyilván inkább a második helyen óhajtanak továbbjutni, így végül is precíz játékkal, kis különbséggel legyőzik ellenfelüket, ezzel marad a második hely.

Darvas-csoport
Az első két hely sorsa már eldőlt, mivel az első két kiemelt esélyeshez méltóan eddig mindegyik meccsét megnyerte. Az utána lévő Mesdames és SZTAKI viszont nagy csatát vív a harmadik helyért, no meg azért, hogy ki ne essen. Igen, még ez is lehetséges, habár ehhez kisebb csodára lenne szükség, az pedig ebben a csoportban elég kevés volt eddig.

Az elmúlt játéknap talán az keltett meglepetést, hogy a Fröccs legyőzte a Hazai csapatot, a saját helyzetét persze nem könnyítette meg, hiszen továbbra is sereghajtó, viszont ellenfele életét megnehezítette, ugyanis Madi Tiboréknak most már vagy egy bravúros nagy győzelem kéne Nagy Enikőék ellen, vagy esetleg egy kisebb győzelem, csak szenvedjen viszonylag nagy vereséget a SZTAKI.

A csoport fontos meccse: Hodosi–Lowel +18
A két „ász” egymás ellen döntheti el a csoportelsőség sorsát. A meccsen talán az dönthet, hogy a friss IBBF-csapat győztes Tubak Dani és Gellér János milyen napot fog ki. Az összesített (keddi) cross-IMP-ben a második helyet foglalják el úgy, hogy eddig végigjátszották mind a két napot – aligha kell ennél jobb ajánlólevél. Persze ellenfelüket sem olyan fából faragták, akik megijednének ellenfelüktől. Állják a sarat, de azért vereséget szenvednek, azaz a Hodosi megtartja első helyét!

Ottlik-csoport
Meglepetés nélkül zajlott le a második játéknap: mindig az a csapat nyert, akinek alacsonyabb volt a kiemelési száma. Ezzel talán csak Jakab Sanyiék nem lehetnek elégedettek, megverték ugyan a Bóc csapatot, de alighanem több VP-re vágytak volna egy mindössze 1 pontos győzelemnél – ezzel alighanem nem jön össze a csoportgyőzelem.

A harmadik-negyedik hely sorsa is el van döntve, mivel az utolsó fordulóban a Cyan lesz kimaradó, 12 VP-jével már biztosan nem fog megelőzni egyetlen csapatot sem. Úgyhogy nem maradt más kérdés, minthogy ki melyik továbbjutó helyre kerül. Hiszen a Pál egy Bóc feletti győzelemmel megelőzheti ellenfelét. Erre nagyobb esélyt látok, mint hogy az első helyen lesz változás.

A csoport fontos meccse: FÉSZEK–Rest +33
Ha a művészek kikapnak, akár vissza is eshetnek a második helyre, de nem erre utal Konkoly Csaba–Bárczy Péter remeklése (cross-IMP 3. hely), miközben a Gombás Gábor–Hittmann László páros még nincs teljesen összeszokva. Az eredmény ezáltal egyértelműnek tűnik: győz a FÉSZEK.

1. FÉSZEK
2. Rest
3. Pál
4. Bóc
5. Cyan

Widder-csoport
Itt is van kimaradó, ennek ellenére egy csomó meglepetés született. Kezdve ott, hogy a Visoftnak nem sikerült legyőznie első kalaposként a harmadik kalapos Grant Thonrtont, folytatva azzal, hogy ez olyan nagy lökést adott Retteghy Orsiéknek, hogy rögtön megverték a második kalapos Izobaut is – ez az ő napjuk volt, amihez még az is hozzájárul, hogy miután az utolsó napon az Emendemsz ellen játszanak, könnyen lehet, hogy meg is nyerik csoportjukat.

Meglepetés számba megy még az is, hogy a Zsuga Liga, habár győzött az Emendemsz ellen, ellenfelük szépen állta a sarat, Honyek Andráséknak be kell érniük a negyedik hellyel a csoportban, miáltal az utolsó napon kimaradók lesznek.

A csoport fontos meccse: Visoft–Izobau +11
Honti Laciéknak a cél az első hely megtartása, miközben Andrási Miklóséknak a második hely megszerzése, amihez „csupán” annyi kell, hogy 2 VP-vel többet szerezzenek, mint Dömösék, ami nem lesz könnyű az előzőekben leírtak alapján. Ráadásul az esély és a rutin is az ellenfelük győzelme mellett szól, akik ezáltal csoportelsőként fognak továbbjutni.

1. Visoft
2. Grant Thorton
3. Izobau
4. Zsuga liga
5. Emendemsz

Zánkay-csoport
Az első 16-ban két 20–0-t is kiosztottak a csapatok, név szerint a Leo és a Szigethy. A második meccsen is volt egy 20–0, itt a Lufthansa került ki győztesként – érdekes, hogy az első meccsen még ők voltak az egyik szenvedő fél. Nem mondhatni, hogy kiegyensúlyozott a teljesítményük!

A csoportot a Budaörs 17 vezeti, de pont az előző nagy győzelem miatt szorosan tapad rá a Leo. Utánuk nem nagy lemaradással következik a Szigethy, ám miután pont Zöld Feriék ellen játsszák az utolsó mérkőzésüket, alighanem be kell érniük a harmadik hellyel. A negyedik helyért lesz nagy csata, ráadásul a hely sorsát egymás közt dönthetik el.

A csoport fontos meccse: Balásy–Lufthansa –14
3 VP-nél is kevesebb a különbség a repülősök javára. A kérdés az, hogy rá tudnak-e (rep)ülni az eredményre. Ugyanis még egy kis vereség is belefér Gráf Gáboréknak. Ráadásul nagy győzelemmel hangoltak erre a végső összecsapásra, ellentétben ellenfelükkel, Tihanyi Katiék az elmúlt két mérkőzésükön nem tudtak a győzelem közelébe kerülni. Véleményem szerint borul a papírforma, s nyerni fog a Lufthansa – ezzel megőrizvén negyedik helyét.