Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Szetei Zsolt - 2017. május 16.

Második negyed – IMP I/B 3–4. forduló

Szerzőnk négynegyedes sorozata második részében a korábban megismert rend szerint vezet végig a soron következő két játéknapon, ellenfeleken, gémeken, szlemeken, buktatókon és bukásokon, ügyes megoldásokon.

8. oktáv, ellenfél: Kardos János–Andrási Miklós
Kihagyott impasszos nagyszlem, rengeteg küzdés és egy szép felvevőjáték Andrási Mikitől. Mindezt kicsi győzelem követte. Kifejezetten eseménydús oktáv volt, most nézzünk két izgalmas helyzetet.

1. leosztás

Második helyen kellett választanom indító licitet. 5–3–3–2. 16 és fél pont. Ötös major. 5 pont a hosszú majorban, így szokásom szerint az 1 szant választottam. Partnerem 2 treffjére Észak kontrázott. A 2 pikk amellett, hogy természetes, tagadta a treff fogást! Ágnes úgy vélte, hogy ezek után nem ad invitet se (amit fogadtam volna), és lepasszolta. Sok pár játszott gémet (gondolom, Észak treff kizáró indulására), amit kontrával buktak. A 10 ütés csak Káró ász-király kezdésre nem teljesül erre a kiosztásra, mivel a kontra után könnyű megérezni a négyes pikket mögöttünk. Én a könnyed rövid aduból való lopást választottam, mivel nekünk elég volt 8 ütés. Még így is meg lett volna a plusz kettő, ha kiszállok káróval, mivel Dél végállásba hozza magát a sok beütésével. Visszafogottságunk közel 4 IMP-t hozott.

2. leosztás

14+ pont, 5–4, rövid királyok. Ideális 1 szan indulás. Ellenfelünk ezt kontrával akarta lejátszani, partnerem jól érezte, hogy ki kell menni 2 káróba, sajnos ez a rendkívül összeszokott ellenfelünket nem zavarta meg, és bevágta bell gémet. Andrási Mikinek egy feladata volt, beejteni a rövid káró királyomat, amit magabiztosan meg is tett. 5 IMP lett a jutalmuk. Meg is érdemelték!

9. oktáv, ellenfél: Dumbovich Miklós–Talyigás Péter
Kicsit mindig megszeppenve ülök le a Mester ellen játszani. Olyan ez, mintha Nyilasival tengóznál, Varró Danival kínrímeket gyártanál vagy Murakamival átnéznéd a lemezgyűjteményét. Egy olyan világba csöppenek bele éppen, amiben egy művész kalauzol végig. Az érzés megfizethetetlen. Minden másra ott a…

Óriási csatát vívtunk, és azzal az érzéssel álltunk fel az asztaltól, hogy sikerült is megvernünk őket. Végül –1 lett, de nekünk győzelemmel ért fel.

Egy ideje itthon Talyigás Péter a partnere, ha tehetem, minden versenyen mellé akarok ülni, mivel igen kevés ember bírja elviselni a stílusomat. Ő az egyik. Mindig óriásit mulatunk, Szipó legnagyobb bánatára.

9. leosztás

Indokolatlanul hosszú licitmenet után leálltunk 3 káróban, pedig a passz fél treff fogás ígért. Tényleg nincs benne gém, de nem írtunk a partin, mert négy helyen teljesült a 3 szan. Ráadásul ebből egy helyen még treffel is indultak. Pech.

16. leosztás
Viszonylag egyszerű licitmenet után partnerem került komoly gondba azzal, hogy mivel induljon a 3 szan ellen.

Feladatát (szokás szerint) jól oldotta meg. Káró dámával indult, ami, ha nem kőr az indulás, a legerősebb támadás. Felvevő valamennyit gondolkodott: király, ász, kilenceses. Itt már a kezemben volt a kőr ász, de valamiért azt gondoltam, hogy a káró tízes után még lesz időm lehívni. (Szokás szerint) tévedtem. A felvevő terített. Függöny.

Talyigás az oktáv vége után próbált mentegetni, hogy nem hibáztam akkorát. De megbeszéltük, hogy ha kis kárót kér az asztalról, szinte soha nem fejtem meg ezt a helyzetet. Ezzel a partival visszahozták magukat a meccsbe.

10. oktáv, ellenfél: ellenfél Dienes Ödön–Marcin László
Dömös ellen játszani olyan, mintha visszautaznánk időben. Kávéházi hangulat, bridzsérzék mesterfokon és minden (értsd: minden) parti kielemezve. Ha ezt el tudod viselni, rengeteget tudsz tanulni tőle. Most nézzünk egy mesteri indulóerő színlelést. Bele is sétáltunk a csapdájába.

18. leosztás
Dömös 1 káróval indult Keleten, és végünk is volt.

Partnerem kontrájára 2 kárót licitáltam, amit gémforsznak szántam bármivel, vagy 4–4 majornak legalább géminvittel. Dömös persze erről is kifejtette véleményét, ami szerint ez csakis 4–4 majort jelenthet. Sajnos partneremmel félreértettük egymást, és a 4 kőrben landoltunk, pedig most az a ritka eset adódott, hogy ellenvonalon nem csak szlem, hanem egyenesen 13 ütés található treff adu mellett.

21. leosztás

Egy ellenjáték-feladat adódott a 4 kőr ellen. Marcin Laci a pikk ásszal indult. Könnyen kitalálható, hogy az, akinek 1 kőr licit után pikk ász-királya és treff királya van, az nem fog passzolni, tehát nem ül a treff impassz, és kiáll minimum egy adu. Tehát a felvevőnek azért kell imádkozni (na jó, tennie valamit), hogy Nyugat ne váltson a másik fekete színre.

Tehát pikk ász indulás után Keletnek, ha kicsivel kérnek a bubit (nyugodtabb emberek a hetest), ha naggyal, akkor a kettest kell tennie, hogy lebeszélje a pikk folytatásról. A licitmenet után, a treff váltás egyértelmű. Ez most nem történt meg, partnerem meg is csinálta a gémet, mivel beesett a harmadik pikk bubi…

11. oktáv, ellenfél: Benedek Béla–Csóka Árpád
A sok kihagyás és a kevés alvás miatt az utolsó oktávra rendszerint elfáradok. Erre most is sor került. Rengeteg hibával játszottam, rendre kevesebbet ütöttem, mint a mezőny. Ebben a partiban azonban az ellenfél küzdött remekül, meg is lett a jutalmuk. Nagy arányú vereségünk jogos volt.

32. leosztás

Rém gyenge lap, de vaskos támogatás az induló majorban. A 3 kőr mellett döntöttem (4+ kőr, válaszerő alatt). Dél először kontrázott, majd hosszas gondolkodás után 5 káró licitált a major gémünkre. Jól tette, mivel az 5 kőrünk egyet bukott.

12. oktáv, ellenfél: Kaderják Levente–Molnár László
Vannak olyan párok, akik ellen mindig nagy IMP-forgalmú meccseket vívok. Kaderják–Molnár ellen most is így történt.

3. leosztás

Partnem Délen indulóerőnek minősítette hosszú pikkes lapját, én gémforsznak az enyémet, már csak az volt a kérdés melyik gémet mondom be. Az induló 2 pikk viszontválasza nálunk nem feltétlen hatos, azonban tagadja a négyes kőrt, így a 2/1 majorom miatt a 4 pikk felvételt választottam. Káró indulásra gyerekjáték volt Ágnesnek a teljesítés. Ellenfeleink megjegyezték, hogy pikk indulásra már nem csinálná meg. Látva a teljesen kiosztást a treff magasítás működik, még akkor is, ha a két treff figura a két asztali figura mögött található. Nincs kétségem arról, hogy partnerem megtalálta volna-e a helyes felvevőjátékot.

4. leosztás

Levente Nyugaton jól vezette a licitet egészen a 6 káróig. Hosszas gondolkodás után nem mert továbbmenni, mert nem tudott partnere hosszú és zárt treffjéről, így nem vállalta a nagyszlemet. Pedig nagyszerű felvevőjátékával azt is megcsinálta volna erre a rendkívül zord kiosztásra. Kőr király indulásomat megütötte, aduzott egyet, pikk dámával lement a magas treffekért, és eldobta a vesztő kőrjeit. Majd a magas treffek továbbhívásával felszedte partnerem sokadik bubiját. Szép játék volt.

8. leosztás

Ebben nekem volt (lett volna) feladatom. Gyávaságom megint kiütközött, ugyanis nem mertem erős szanra 3 kárót licitálni, amit a mezőny egyharmada megtett. Több okom is lett volna pedig: jó színminőség, tartalmas mellékszín, jó pozíció. Csak a dubló treff dáma csúfítja el a képet.
Molnár Laci „szerencsére” még invitet is adott a lapjával, így a két bukás valamelyest kozmetikázta a hibámat.

13. oktáv, ellenfél: Kerényi István–Ráduly Csaba
13. leosztás

Első helyen kellett volna valamit virítanom. Sajnos rosszul kalkuláltam, és a kizárás mellett döntöttem, pedig K&R-kalkulátor majdnem 19 pontra minősíti ezt a lapot. Három helyen teljesítettek gémet a kezünkből, noha nincs benne egyik színben/szanban sem…

14. oktáv, ellenfél Gombás Gábor–GerőIstván
Gerő ellen nagyon szeretek játszani, mivel ő is a nagy öregek közé tartozik, engem mindig megragad az a hangulat, ami a játékukat övezi.

18. leosztás

2 szan felvétel ellen Gombi a káró dámával jött. Kihagytam majd körbeengedtem egy kis kőrt. Ezután kiderült, hogy Gerőnél hosszabb a káró, aki treffet hívott a második kőr hívásom után. Most választás elé kerültem. 3–3 kőrre játsszak vagy 3–3-as pikkre és/vagy 4–2-es pikkre, ahol vagy rövid a bubi, vagy a negyedik bubi az ász-tízes kombó előtt van. Impasszt adtam a pikkben. 8 ütés. Amikor kicsit is úgy tűnik, hogy kimaxoltam egy partit, akkor mindig van valaki, aki 3 szant teljesít. Nincs igazság…

19. leosztás
Negyedik helyen (már megint) egy licitdilemmában találtam magam.

Nyissak vagy ne nyissak? Ha nyitok, akkor meg mivel? Először arra gondoltam, hogy ekkora laperővel nyitnom kéne. 2 licit merült fel. Az 1 szan és a 2 káró. Ezekkel az volt a bajom, hogy mindkettő hazugság, még ha kicsi is. Ráadásul a pozícióm sem túl jó, hiszen az indulóerő plusz mögöttem ül. Nem volt nehéz meggyőznöm magam a passzról. Jó döntés volt, mivel odaát gém volt…

20. leosztás
Már csomagolni készültem, valamint bezsebelni a nagyarányú győzelmet, amikor az utolsó partiban majdnem visszahoztam ellenfeleinket a meccsbe…

Partnerem kettes bell kizárása után gémre ugrottam, remélve, hogy nem lesz tükörlapunk, vagy ha igen, sokan vesznek fel szlemet.

Egyik se talált.

15. oktáv, ellenfél: BíróLajos–Vági Péter
Régi haverok ellen az utolsó oktávba talán a legjobb párosítás. Kicsit fáradtnak éreztem magam megint, de mind Lajossal, mind Péterrel remek a kapcsolatom, így kedélyesen ébren tartottuk egymást. Kis arányú vereségünk igazságosnak mondható.

31. leosztás

Először alálicitáltam a lapom, utána félre. Nem a legszerencsésebb párosítás, ez tény, ettől függetlenül Vági Peti megtalálta az egyetlen buktató indulást, a kőrt. Sajnos rosszul gondoltam, miszerint az 5 káróhoz szinte ugyanaz kéne, mint a 3 szanhoz, így buktam is egyet. Két pár vállalkozott rajtunk kívül gémre, ebből csak az egyik 5 káróra. Sajnos lemaradtunk a nagy fogásról, pedig nagyon közel volt.

32. leosztás

A 2 treff induláshoz túl sok a vesztő, ezért egyértelmű az 1 pikk licit. Kelet 2 treffjére akkor mondanék 4 pikket, ha 4 pikkes indulásom lenne többleterővel. Az nem volt, így a 3 pikkre ugrás választottam, amit játszhattam is. Sikerült azt licitálni, ami pont benne van. Meg is kaptuk érte a 0 IMP-t, mivel sok helyen (köztük egy gémben) türelmetlenebb volt az ellenvonal, és meghívták a kőrt…