Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2013. május 11.

Le is út, fel is út – IMP IV. (és I/B) osztály 3. forduló

Ezen a héten bevezetésként az I/B osztály partijai közül választunk egy érdekeset. Szerencsére nem kellett sokáig keresgélni a partik között.
 
 

 
1. leosztás  


Nyugat helyén ülünk és két passz után természetes rendszerben 1 káróval indul előttünk Dél – még be se melegedtünk, máris választanunk kell a sok lehetőség közül.
 
– Passzolunk, és később kontrázunk _ha úgy alakul_
– Kontrázunk, hiszen 15 pontunk és 4–3 nemesünk van
– 1 szant mondunk, hiszen 15 pontunk és káró fogásunk van
– Esetleg egy kárót a körök közé csúsztatva 1 kőrt licitálunk
 
Szerintem nincs tuti recept _mikor van?_ – én az 1 kőr licitnek adnám az első helyet, már csak azért is, mert innen folytatódik tovább a licit.
 
Passz–passz–1 káró–1 kőr– passz–3 kőr–passz–? A kérdés most az, mennyire gyenge ez a védekező 3 kőr? A véleményem szerint olyan „sima emelésnek” megfelelő erejű lappal jó ezt mondani, amivel küzdelmi licitben mindenképpen mondanánk még 3 kőrt is – és feltételezzük, hogy a 2 kőr amúgy se fog körbe menni. Játékerőben tehát olyasmi lehet, hogy ha a sima emelésünk után a partnerünk géminvitet adna, akkor azt akár el is fogadnánk. Talán így fogalmazott Linczmayer Lajos a könyvében 40 évvel ezelőtt: „konstruktív kizárás” _de már nem emlékszem rá pontosan_.
 
Persze lehet még gyengébbnek is játszani ezt a védekező emelést, néha talán az lenne a jó. Most viszont erre a „konstruktív” 3 kőrre a gémet is be lehet mondani. Nem ideális hozzá a lap, és elég érdekes lesz a játék, itt az összes lap:  


Négy pikk és hat kőr ütés van akkor, ha két kárót tudunk az asztalon lopni, és utána még ki is tudunk aduzni. Összejöhet ez?
 
Ha egy kicsit segítenek, akkor könnyen. Káró indulás biztosan elég lenne, de Észak aduval jön _szinte mindenhol adu indulás volt a kőr felvételek ellen_. Lemegyünk pikkel, és kárót hívunk, Dél üt, és újabb adut hív. Káró lopás, pikk ász, káró lopás, megvan a hat aduütés, de ha az alábbi helyzetben treffet hívunk, akkor Dél üt, és kétféle módon is elbuktathat:  


A káró ászba Észak pikket dob, és a pikk lopás a negyedik ütésük, vagy Dél pikket hív, és így nem tudjuk megütni a négy pikket. A treff hívás tehát nem jó, helyette magunktól fogjuk hívni a pikkeket, és eldobjuk a treffünket. Ha Észak lop, akkor az ötödik kárónk felmagasodik – ha nem, akkor mégis megütöttük a négy pikkünket.
 
Mi van akkor, ha Dél ezt látja előre, és a káró királlyal ütve „lekapja” a treff ászt, mielőtt a második adut hívná? Semmi, hiszen akkor a két káró lelopása után treff lopással tudunk kézbe menni Észak adujának elvételéhez, és megütjük az asztali pikkeket is.
 
Látszólag nincs ellenszer, vagy mégis van? Igen, a treff indulás, majd folytatás elég kellemetlen, hiszen a káró kiadása után az újabb treffet adu figurával kell lopni, és Északnál kimagasodik egy adu ütés. A két magas adu lehívása után a negyedik pikkbe eldobhatjuk az ötödik kárónkat, de a két minor ászon kívül egy adut és még egy kárót is kiadunk. Így van?
 
Nézzük meg:  


Most hiba lenne a negyedik pikket megpróbálni hasznosítani. Le kell hívni a pikk dámát, majd aduval kézbe keveredve a negyedik káró hívásával Északnak két lépésben mattot lehet adni. Ha nem lop, ütöttünk tízet _hét adu és három pikk_, ha lop, akkor treffet dobunk az asztalról, és most megint választhat: treff hívásra az asztal üt még egy adut, vagy adu hívásra a kéz viszi el a maradék két ütést. Terített 4 kőr – egy helyen a 20 figuraponttal be is mondták, és adu indulás után teljesítették.
 
A IV. osztályban játszott partik közül elsőként szintén egy 4–4 nemesben játszott gém akadt horogra.
 
9. leosztás  


Treff hármas az indulás _3./5._, ütünk az ásszal, Nyugattól az ötös jön – hogyan tovább?
 
Ha szingli treffből indultak _JT963-ból biztos nem_, akkor a treff lopás kivédése érdekében gyorsan ki kellene aduzni. Ha elkaptuk az adu dámát és 3–2 az adu, akkor ütünk öt adut, három treffet és a kőr ászt – a negyedik kárót már nem tudjuk megütni, mert csak egy kőr lopásra maradt adunk, és ők előbb tudják lehívni a magas kőrt, mint mi a negyedik kárót. Ha csak kétszer aduzunk, és úgy hívunk kárót, az akkor segíthet, ha a szingli treff mellett dubló adu van – ez nem nagy esély.
 
Nem kell feladni a partit, hiszen ha az ellenfél játszik valamit, akkor a mellékszíne nálunk mindig 3–3 elosztású – néha lehet nekünk is ilyen szerencsénk. Ha a treff 3–3, akkor viszont tíz ütésünk van, tehát nyugodtan aduzhatunk. Lehívjuk a pikk ászt, és Kelettől esik a dáma.
 
Három hírünk van, egy rossz és két jó: az rossz, hogy 4–1 az adu, viszont jó, hogy megcsíptük az adu dámát, és hogy a treff vagy 3–3, vagy esetleg a hosszú adu mellett van a hosszú treff is. Talán a legegyszerűbb az, ha most még egy treffet hívunk _kiderül a 3–3_ – majd kőr ász, kőr lopás után kiaduzunk, és még a negyedik treffet is meg tudjuk ütni. Most látszik az, hogy miért az adu ászt hívtuk elsőként: mindig azt a figurát kell meghagynunk, amire később inkább szükség lehet.

 
Sokféle játékkal megél a 4 pikk, hiszen még a káró színben is kidolgozható egy ütés.
 
13. leosztás  


Nyílt lapos feladvány következik, örök tanulságokkal. Első ránézésre elég reménytelen vállalkozásnak tűnik, de jobban megnézve a dolgot, Kelet kezéből bukhatatlan a 3 szan. Látszik?
 
Kőr indulás és a jó treff impassz után már nyolc biztos ütés van, és a káróban összejön a kilencedik is. Kis káró indulásra érdekes módon még az is jó, ha az ásszal ütjük, és pikket hívunk. Ha Dél nem akar kőrben vagy káróban ütést adni, akkor lehívja a pikk dámát is, és treffet hív. De ezzel csak halogatja az elkerülhetetlent: lehívjuk a fekete színeket, aztán ütésbe hozzuk káróval. Treff indulásra sincs gond, akár pikket, akár kárót hívunk, Dél szorult helyzetében ütést fog adni. A pikk indulásról meg ne is beszéljünk – akkor csak a szürért megy a játék.
 
De mi van, ha a káró dámát áttesszük Észak kezébe? Akkor bizony Kelet helyzete reménytelen, mert Észak ütésbe tud kerülni, és ezzel romba dönt minden tervet.
 
Az egyik tanulság az, hogy ha az ellenfeleinkről tudjuk, hogy minden figurájuk az egyiknek a kezében van, akkor bátrabbak lehetünk, általában egy-két ütéssel többet tudunk úgy elvinni.
 
A másik oldalról meg az a tanulság, hogy nem járunk jól azzal, ha mindent magunkhoz gyűjtünk – nekünk is jobb lenne, ha valamit másoknak is átengednénk…
 
22. leosztás  


Ebben a partiban a jó felvétel megtalálása a gond. Passzoltunk az első helyen _bellben mans ellen_, ellenfél is passzol, partnerünk 1 szannal indul.
 
Ha Észak passzol, látszólag egyszerű a helyzetünk: ha van négyes pikkje a partnernek, akkor 4 pikk, egyébként 3 szan. Persze még jobb lenne, ha lenne olyan módszerünk, amivel az elosztásunkat tudnánk közölni, hiszen sok olyan lapja lehet a partnerünknek, amivel minorban a szlem is esélyesebb, mint a 3 szan.
 
Ha nem játszunk ilyen konvenciót, akkor marad a Stayman. Ha 2 kőrt licitál a partner, akkor simán 3 szant mondunk, de ha 2 kárót, akkor jobban járunk a 3 treff licittel _gémforsz és ötös treff_. Kicsit hazudtunk, de nem olyan nagy baj ez, ha ilyenkor a fogásainkat mondjuk alulról felfelé.
 
Ha 3 kárót mond a partner, akkor 3 pikkel érzékeltetjük, hogy a kőrt nem tartjuk, ha 3 kőrt mond, akkor 3 szannal ígérjük a káró és pikk fogást, ha 3 pikket mond, akkor viszont már tudjuk, hogy a 3 szan nem lesz jó.
 
Teljesen más a helyzet, ha Észak nem passzol, hanem mondjuk olyan licitet ad le, ami a két nemes színt ígéri. Mivel nagyon valószínű, hogy lesz találkozásuk kőrben, ezért a büntető kontra nem látszik nagy üzletnek. Legjobb az, ha a licitünkkel közöljük, hogy gémet játszanánk, és az egyik színt fogjuk, a másikat nem _2 pikket mondunk, ami pikk fogást jelent, vagy 2 kőrt, ami kőr fogást keres – attól függően, hogyan állapodtunk meg_.
 
A harmadik variáció, hogy Észak 2 pikket licitál. Most nehéz kideríteni, hogy van kőr fogásunk – de nem is nagyon kell. Ez a 2 pikk kontra elég jó írás lesz – lehet, hogy nem bukik gém fölé, de a gémünk bizonytalan _a +500 jobb, mint a bizonytalan +600, ami lehet –100 is_. Még egy kérdés: mivel indulunk a 2 pikk kontra ellen? Ugye nem a szingli kőrrel?  


Az most is látszik, hogy ha lopogatunk a hosszú és erős adunkból, akkor ütünk összesen négy adut, és még három minor színű lapot, míg ha rövidítjük a felvevőt, akkor ügyesen kell játszania ahhoz, hogy üssön ötöt.
 
25. leosztás
Ellenjáték még nem volt a mai partik között, tehát épp itt az ideje egynek:  


Általában a partner színével szoktunk indulni – de csak ha nincs jobb ötletünk! Ha van olyan színünk, amiben három érintkező figura van _AKQ vagy KQJ_, abból azért el lehet indulni, a partnerünk nem fogja leharapni a fejünket érte.
 
Még egy ász-királyból is gyakran jó indulni, ugyanis így valószínűleg nálunk marad az ütés, és még mindig hívhatunk valami mást – viszont ha valami mással indulunk, akkor gyakran nem mi következünk, hanem az ellenfél. Mindenesetre ezekből a lapokból meg lehet kockáztatni, hogy egy treff figurát tegyünk ki.  


A partnerünk a kilencest teszi, és ha már ilyen jól választottuk ki az indulást, hívjuk a következő treffet is. Partnerünk az ötöst teszi, így tudjuk, hogy a harmadik treff is elmegy, tehát azt is lehívjuk, partnerünk egy kőrt dob. Hármat már ütöttünk, még kettő kellene.
 
Lehet a partnerünknél a káró ász-király? A licit alapján nem nagyon, a játék menetét figyelembe véve meg biztos, hogy nem lehet. Miért?
 
Mert a partnerünk nem bízhat abban, hogy majd kárót hívunk, ezért a harmadik treffet ellopta volna, nehogy csacskaságot csináljunk. Aki biztosan tudja, hogy mit kell hívni, az üssön – ezt ne felejtsük el.
 
Ha viszont nincs a partnerünknél két káró ütés, akkor hogy fog a parti elbukni? Egy káró és egy adu ütés nem jó? De jó lenne, csak hogy jön össze az adu ütés? Csak úgy, ha a partnerünknél van az adu dáma vagy a bubi, igaz? Különben a felvevő üt hat pikket, két kőrt, és legalább egy kárót. Tehát egy pikk figurának a partnerünknél kell lenni, és akkor ütünk egy pikket, de mi a feladatunk azzal kapcsolatban, hogy üssünk egy kárót is?
 
Próbáljuk megkeresni azt a trükköt, amivel most egy olyan káró ütést tudunk „varázsolni”, amit egyébként nem ütnénk meg. Megvan?
 
Remélem, hogy nincs. Kicsit megpróbáltam ködösíteni, hogy ne legyen olyan egyszerű a feladat. Természetesen nem egy káró ütést kell „kifúrni”, hanem még egy adu ütést. Meghívjuk a negyedik treffet is, és ha tényleg van a partnerünknél valami pikkből, akkor a felvevő bármit csinálhat. Vagy az asztali királlyal lop, vagy a partnerünk a treffbe belelop az adu figurájával – mindkét esetben két adut fogunk ütni.  


Még akkor is jó a negyedik treff hívás _nem ad szürt_, ha Kelet lapja valami ilyesmi: AQJ862, 7, A85, T74. Ha lop az adu királlyal, és eldobja rá a rossz káróját, akkor egy adut ad ki a káró helyett.