Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2011. február 23.

Kupahétfő - Csoportkör 3. nap

Barátságos hangulatú mérkőzésekkel fejeződtek be selejtező küzdelmei _nincs tisztelet a kivételnek_, a jövő héttől már élesben folytatódik a verseny. Mintha az osztógép is szelídült volna a hétfői harmadik selejtezős napon, kevés szélsőséges elosztású lap volt. Azért izgalomban így sem volt hiány.
 
 


Bemelegítésnek egy négylapos „feladvány”, Észak játszik 3 szant és a kőr 6-os az indulás. Üt a kőr király, a kőr visszahívást meg az asztal valamelyik lapja.
A felvevő szemével nézve a dolgot, 4 pikk, 2 kőr ütés mellé 3 minor ütés kell – az ellenjáték meg leginkább 3 kőr és 2 minor ütéssel lehet sikeres.

Nézzük a folytatást. A káró hívásba Nyugat „természetesen” beteszi az útban lévő bubiját, Keletnek meg ütnie kell, különben a felvevő treffre fordulva kilencet üt. A harmadik kőr hívást követően Keletnek káróban is, meg treffben is van ütőlapja a magas kőrök lehívásához, Nyugat zseniális eléfekvése meggátolta a felvevőt abban, hogy Kelet kizárásával a káró színben könnyedén még egy ütést szerezzen. Tehát a felvevő reménytelen helyzetbe került… vagy mégse? Mondjuk a felvevő Kelet elégedett mosolyából már sejti, mi a helyzet, és lemondóan lehívja a négy pikk ütését, a negyedikbe kézből kárót dobva.


Kelet most válogathat, hogy három ujja közül melyiket harapja meg: ha kőrt vagy treffet dob, akkor treff ász, treffet hívunk, és megvagyunk, ha kárót dob, akkor meg két kárót ütünk.

Az ellenjáték tanulsága: ha Kelet gondolkodás nélkül kihagyja a felvevő figuráját az első káró hívásnál, akkor még minden lehet – a felvevő könnyen tévútra tévedhet _teljesíthet 3 pikk, 2 kőr, 3 káró és 1 treff ütéssel is, ha a káró ász neki jó helyen van_. Elég látnoki ellenjáték az ATx színből nem megütni a felvevő királyát _vagy dámáját_, amikor a partnerünk az asztali kicsi hívásba a bubit teszi, és az valószínúleg nem szingli...

12. leosztás


Öt pár találta meg az adott fekvésben bukhatatlan 3 szan felvételt. Bevallom, előítéletem van a fordított emelésekkel kapcsolatban, és ez a parti is rávilágít az aktív vonalon való védekezés bizonytalanságaira a vonal célját illetően. Szerintem Kelet lapja közelebb van az inviterőhöz, mint a „kizáráshoz” a partnere 1 káró indulása után, mégha ellenjátékban nem is ígér sokat. De akik fordított emelést játszanak, azok valószínűleg 3 kárót licitáltak vele, ezért maradtak ki a gémből. Vicces az egészben az, hogy ezzel a lappal, akár egyenes, akár fordított emelést játszom, tehát akár védekezést, akár invitet jelent, mindenképpen 3 kárót licitálnék…

13. leosztás

Ez a parti azoknak „feküdt”, akik a 2 treff indulásra két magasfigurás színt licitálnak _az eredeti Dallas szerint_. A lejátszást nem lehetett elrontani, mert a tref ász is jó helyen ült, meg a pikk is 3
3 volt.



A fordított emeléssel kapcsolatos eszmefuttatáshoz ez a parti is hozzájárult. Nyugat helyén ülve szívem szerint 2 kárót licitáltam volna, ha ezt a többiek „nem értik félre”. A rendszer szerint 1 szan lenne a licitem, de attól idegenkedtem, hát „védekeztem” egyet. Dél licitjéről csak annyit, hogy ezzel a lappal kétszínű, védekező jellegű lcitet leadni ebben a szkórhelyzetben nem éppen célravezető, szerintem az 1 kőr licit nagyságrendekkel jobb választás.

A 4 kőr felvétel egyik érdekessége az volt, hogy Észak kezéből általában elbukták, Dél kezéből meg inkább teljesítették. A kérdés az, hogyan tudja elbuktatni Kelet Nyugat a 4 kőrt a káró indulás után.

A felvevő jó játéka treff ász, treff, amit Kelet üt a dámával, és adut hív. Most kezd érdekes lenni az is, hogy Nyugat licitált-e 1 szant. Ha igen, akkor elég reális játék ütni az adu ásszal, lopni egy treffet magasan, ledobni egy pikket a káró királyra és hívni egy adut. 2 2 kőr vagy 3 3 treff esetén már meg is van a parti, és valamelyik nagyon valószínű, hogy fennáll.

Hogy lehet akkor elbuktatni a gémet? Két mód is van rá: vagy Nyugatnak kell látnoki módon a treff királlyal elrohanni a kis treff hívásba az asztali nyolcast látva, vagy sokkal inkább Keletnek kell a treff dámát belehelyezni az ászba, nehogy ő kerüljön ütésbe a második treff hívásnál. Nálunk a felvevő kis treffet hívott az ász helyett, aminek a kilencessel mentem elé, pedig a bubival kellett volna! Szerencsére nem DT volt a partneremnél, így meg tudtam hívni a pikket.



Talán a legérdekesebb parti ezen a napon. Kicsit bonyodalmas, ezért ezt is a négy lapot látva próbáljuk követni. Adu indulásra elég reménytelennek tűnik a helyzet, mivel 3
2 adunál _az indulás után ez valószínű_ is csak 5 adu, 3 pikk és 1 treff ütésünk van _én legalábbis nem látok többet_. Káró indulásra más a helyzet, el kell engedni, és most adu vagy pikk hívásra már könnyen megélhetünk, ha Nyugat is pikket vagy adut hív vissza a pikk ütés után. Treff hívásra megint csak nem látok esélyt a teljesítésre, hiszen az adun kívül minden színből kiáll egy, és vagy még egy pikk vagy még egy treff vagy egy adu attól függően, hogy egy fekete színt akarunk magasítani, vagy esetleg a keresztlopást kíséreljük meg.

Pikk figura indulásra viszont még komolyabb esélyeink lettek:
háromszor aduzunk, impasszt adunk a pikk kilencesre, és így négy pikket ütünk.
kétszer aduzunk, és a pikk hívást a bubival ütjük _Nyugat most sem mehet el a dámával_, majd pikk lopás, adu, pikk, amibe kárót dobunk.


Nyugat csak treffet hívhat _a káró hívását elengedjük, és terítünk_, a treff királyt rajtahagyjuk és most se hívhat kárót, tehát a treff tízest is ki kell hívnia, ami után a treff nyolcas lesz a tizedik ütésünk. Várjunk csak…Mi van, ha Nyugat a treff tízest hívja először? Fedünk a bubival, ráteszik a dámát, és ezt is ki kell hagynunk, különben a következő treff után Nyugat kárót hívhat. A kis treffet ütjük meg az ásszal, beejtjük a királyt és így ütjük meg a parti kulcslapját, a treff nyolcast.
Ha viszont nem aduzunk legalább kettőt a pikk figura indulást megütve, hanem anélkül visszahívjuk a pikket, akkor Nyugat üthet, és ellopathatja egy pikk ütésünket a dubló adu kilencessel. Az amúgy is kevés ütésünkből még egyet el is visznek.

24. leosztás


Mivel induljunk a kontrázott 4 kőr ellen?

Semmivel se...

Csepeli Miki inkább 5 treffet mondott, mert abból indult ki, hogy azért nem érdemes kontrázni, hogy 50 helyett 100-at írjunk, és inkább aktív lapot gondolt nálam, mint egy halom ellenjáték ütést. Mivel éppen a tanítványa ült vele szemben, aki ezt pont ugyanúgy gondolja, ezért 420-at írtunk a 300 helyett, de írhattunk volna +550-et is a 590 helyett, ha picit más lapok vannak.


27. leosztás


Nem könnyű helyzet… Ha passzolunk, akár úgy is elbukhatjuk az 1 treffet, hogy a nemes gémünk benne lett volna. Ha licitálunk, és nagyon nincs fit, akkor meg elég méretes bukásnak nézünk elébe. Mondunk 1 kőrt, partnerünk 2 pikk, ami nem jelent 7
6 elosztást, csak riverzerőt négyes pikkel. A legjobb lenne ezt lepasszolni, hiszen nem sok esélye lesz a gémnek, de a bizalom fontosabb. Négy pikket jelentünk, és olyan lassan jön vissza a tálca üresen, hogy közben háromszor is megbánjuk, hogy nem passzoltunk valamikor már előbb.

Végül is egész jó kis gémbe keveredtünk, meg is lett.


Vagy 2 szan indulás, vagy egyéb _pl. gyenge ugró válasz_ miatt páran 4 kőrbe keveredtek, ami kicsit rosszabb esélyű felvétel. Ha valaki nagyon eltalálta benne az adut _esetleg némi segítséggel_, és megúszta két kiadóval, akkor két pikkjétől megszabadulva már bármelyik elöl lévő pikk figura ellen is teljesíthetett. Ha nincs a figurákra támpont, akkor egy érdekes csapatverseny taktika kerül előtérbe. A mérkőzés eddigi állásától függően játszhatunk arra, hogy akkor teljesítsünk, amikor a 4 pikk is meglesz _akkor a bubival kell elmenni_, vagy akkor, amikor a 4 pikk elbukik _ekkor meg a királlyal_. Tehát most játszhatunk egálra, és játszhatunk nagy írásra ide vagy oda.

Persze 10 leosztásos meccsnél ez ritkán jön elő, de a 64 leosztásos mérkőzéseknél, amikor az utolsó 16 leosztás előtt 40 IMP-vel vezetünk, vagy ugyanennyivel égünk, akkor majd gondolni kell ilyesmire is.