Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Talyigás Péter - 2011. január 27.

Kömaré, a PárBaj hőse – MP I/B 6. forduló

Cáfoljunk meg minél több bridzsközhelyet egy kanyarban! Mert a kivétel erősíti Kömaré Kárátét! Nemhogy japánul nem tud, de latinul sem. Ez nagy baj, mert akkor tudná, hogy a kenyeret és cirkuszt, az nem ugyanaz. Márpedig itt most cirkusz jön, egy kis szellemi kenyérke.
 
_Mielőtt fellángolna a vita, hogy a kivételekről szóló mondás egy félrefordítás eredménye lenne, egy kis olvasnivaló , ellenlábasoknak pedig a Wikipédiát ajánlom hasonló témában, amely egyébként meghivatkozza a fenti Mérő cikket, körkörös hivatkozás._

Következzenek Kömaré Káráté, a PárBaj hősének antidogmái!


A PárBaj hőse szerint passzos + kizáró = gém. És tényleg.


Kelet indítókijátszása adja a kilencedik ütést, ha nem, akkor szökik a pikk király…

BM: Harangozó–Szalay bemondta a 19 pontos 3 szant, egy pár 5 treffet bukott, a többi asztalon Kelet–Nyugat játszotta a kilenclapos pikket. Tizenegyen kilencet ütöttek: közülük egyet megkontráztak a 3 pikkben, öten gémben buktak, öten részjátékot teljesítettek. Három Nyugatnak segítettek tízet ütni.



Ha már a pont alatti gémeknél tartunk… Káráté nem hagyja abba:
– Ha már hiányzik egy szín, akkor ne fukarkodjunk, legyen szemben egy király! A 18 pontos gémbe bele kell férnie…

És hogy a történet még kacifántosabb legyen: arra a királyra nagy szükség is van! Már ha Kelet játszik _Nyugatról bukik a gém, ha keresztül indulnak a kárón_, de Kelet kezéből felvéve Nyugat lapja nem rövidül ki, így hozzá lehet jutni a treffekhez.

BM: 2 pár játszhatott Kelet–Nyugaton pikket: már a részjátékban elért kilenc ütés is sokat ért, nemhogy a tíz. A többiek Észak–Délen kőröztek, több-kevesebb sikerrel.

27. leosztás


Utolsó kérdés gémerőltetés terén. Mit kellene huszonnégy ponttal, két, lényegében egyenletes lappal, minden színben két fogással és egy 6–3-as elosztású, figurákkal és középlapokkal ellátott minor színnel csinálni? Kömaré szerint könnyű a válasz:
– Hacsak lehet, játsszunk 5 minort! Különösen párosversenyen!

Az adott partit elnézve, nem is feltétlenül rossz tanács ez. Ahhoz, hogy a minor színek ütései magasodjanak _és mind a kettő kell_, kétszer ki kell adni az ütést. Kőr indulás után nem lesz egyszerű teljesíteni.

És az 5 treff? Ha ül a pikk impassz, akkor már nagy pech kell a bukáshoz, ha nem ül, akkor még segíthet a csoda az aduban. Mindenesetre ennek a gémnek legalább van esélye. _Ha ül a pikk impassz, akkor egy treff kiadóval a 3 szan is megvan, de az igaz, hogy az 5 treffben extrasansz van: nézzük csak... – a szerk._



Csak érdekességképpen: a pikk impassz nem ül, az aduban nincs csoda, Délről játszva nyílt lapokkal mégis benne van az 5 treff. Feladványocska.

BM: Hét asztalon teljesült a 3 szan _közülük négy helyen Kelet kőrrel kezdte az ellenjátékot, és mégis…_, hét helyen elbukott a 3 szan. A maradék két Észak–Dél treff részjátékot választott.



Ez aztán az ínyenc falat! A fekete bárány számára igazi aranybánya!
– Bellben ments!
– Ötre ötöt mondj!
– Nyolclapos major fittel ÉS tízlapos minor fittel szant játssz!
– A 4 szannál nincs szebb felvétel!

Nos, ebben a partiban Kelet–Nyugat terített 4 szanja ellen Észak–Dél 13 hasznos ponttal licitálandó 5 pikkje _az egyik bubi semmire, a másik csak a 4 kőr buktatására jó_ kitűnő mentés.

BM: Kilencféle eredmény született. A skála a szűrrel teljesített 3 pikk kontrától a kontrázva teljesített 5 káróig terjed. A két legnépszerűbb felvétel a 4 kőr és az 5 pikk volt: nyolcszor egy bukás. Gyanítom, az 5 pikkeket nem a 4 szanra licitálták…



– Kedves Káráté, mire gondolna, ha ezt a lapot fogná a kezébe?
– Arra, hogy akár a hatos magasságig is elmegyek, hogy lementsem az ellenfél pikk gémjét. Hiszen az ötös magasság lehet az ellenfélé, de a hatos magasságig érdemes küzdeni! – Elgondolkodott, majd hozzáfűzte, hogy – aki két treffel indul, az ne szégyelljen menteni!



Kelet–Nyugat 18 pontos 5 pikkjében egy-egy minor lapot kell kiadni – mindenféle hókuszpókusz nélkül. Kelet–Nyugat kőrjátékából három fekete gyorsütés áll ki, szintén a lehető legegyszerűbben.

BM: Négy asztalon teljesült a 4 kőr. Hat asztalon egyet bukott az 5 kőr. Egy asztalon hármat bukott a 6 kőr _nyilván mentettek_. Öt asztalon teljesült az 5 pikk, nem meglepő módon mindenütt kontrázva.



Ugye, hogy mindenki öt treffet mondana? Gratulálok! Még kontrával is kitűnő mentés a 2 treffestől, hiszen a Kelet–Nyugaton bemondott négy káró terített! _Épp csak az imént tanultuk, hogy a 2 treffes ne szégyelljen menteni, és tessék, már is itt van az élő bizonyíték._



BM: Öt Kelet–Nyugatnak sikerült gémhez segítenie az ellenfelet _3 szan, 5 treff, 4 kőr_!__, egy Északnak engedték, hogy lejátssza a 4 treffet, két helyen Kelet–Nyugat játszhatta le a 4 kárót, a többi asztalon az 5 treffek egyet, a 3 pikk_!?_ és a 4 kőr kettőt, a 3 szan hármat bukott az erősebbnek gondolt vonalon.



És a végére néhány játéktechnikai tanács marad. Káráté megpróbálja a fenti leosztás alapján összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat. Szinte minden asztalon kőr töredéket játszott Kelet. Dél a pikk ásszal indul, és Észak dublót jelez _ha valamit_. Íme a tanácsok:
– Ne lopasd el az ellenfelek magas lapját a partner rövid adujával!
_Az adott partiban a pikk király, pikk folytatás a negyedik pikk révén szürt töm._
– Ne aduzz nagyon! _Hogy mégis mennyire nagyon? Hát pont annyira, amennyire kell…_
_A felvevővonal ütéseit minor színek lopkodásával tudja maximalizálni, ugyanakkor a pikk ütéshez is hozzá akar jutni._
– Ne adj impasszt!
_Ebben a partiban legalábbis teljesen felesleges. Alakulhat úgy a parti, hogy bármelyik impassz megadása azonnali ütésvesztéssel jár._
– Vagy lopd felül az ellenfelet, vagy ne!
_Ha a harmadik ütésben Észak a kőr hatossal lop, akkor az a jó játék, ha Kelet felüllopja, ha Észak a kőr kilencessel próbálkozik, akkor jobb eldobni a vesztő kárót._

BM: Hét felvevőnek sikerült, nyolcnak nem. Egy ilyen útvesztős partiban ötven százalék a várható értek. Vagy összejön, vagy nem.