A második játéknapra került sor a héten minden osztályban. A fordulók előtt tüntetéssel (szerencsére nem a tablet ellen…), a hét végén pedig a húsvéttal ünnepeljük, hogy a negyedén túl vagyunk.
I/A
Az I/A osztályt az újra egymásra talált Harangozó–Hittmann vezeti, miután 50 IMP-vel megnyerték a napot, és összesen 73-mal állnak. Második Marjai–Talyigás 60, harmadik pedig Dumbovich–Winkler (hm, mintha ezeket a neveket már hallottuk volna korábban…) 45 ponttal, de 30 felett áll még további 5 egység, tehát egyelőre még hétről hétre változhat az élmezőny.
A mezőny végén továbbra is sok ismert név áll, négy páros is –50 alatt tanyázik, ami elég sok két nap alatt, de aggódni egyelőre korai – csak meg kéne találni a jobb formát.
Nézzünk a legmagasabb osztályból pár izgalmas partit.
Molnár Lászlóék nem véletlenül állnak jól (32 pontot szereztek a napon), hiszen ezt az éles szlemet nem sokan mondták be, és még kevesebben buktattak.
Vajon megfejthető a treff indulás? Ha úgy döntünk, hogy aktívan kezdünk, bizonyára, de könnyen lehet, hogy olyan ütést adunk, ami nem visszaszerezhető (képzeljük el például, hogy az asztalon van a dáma, a felvevőnél az ász, vagy fordítva…). A kőrön kívül szinte bármi szóbajön.
Mindössze hárman kezdtek a megfelelő minorral, és ebből kettő szlem ellen. Dumbovich Miklósnak annyi extra információja volt, hogy az asztal tagadta a treff kontrollt, ha jól értelmezzük a licitet – bár hogy ez esetben miért mondott 6 pikket Észak, nehéz megfejteni. Welker Jácint szintén treffel indult, kb. hasonló információkkal rendelkezett, mint pl. én. Gratulálunk!
Milyen magasságon indítsuk el Kelet lapját?
A „gyenge 1-es” hívei tudtak a legjobban járni, hiszen alacsonyan lehetett fékezni. Sok Észak nem látta, hogy le kell hívni a kőr ászt időben, és pikk szürkúval próbálkozott, itt még a 3 káró (egy helyen kontrával!) teljesült is.
A többség 3 vagy 4 káróval kezdett, amivel egyet tudunk érteni – nyolcas, jó minőségű szín, összesen három major színű kártya. A hármas kizárás nyitó kontrájára Dél általában nem passzolt, hanem 4 treffet vállalt, ahol 11-12 ütést vitt haza. A 4 kárót volt, aki még 5-re is emelte… Ez –800-ba fulladt (közel –11 IMP). A legbátrabb azonban Szűcs Villő volt.
A fiatalok nagyon tisztelték őt, ezért kontra nélkül játszhatott, megúszta –300-ból, ami még így is majdnem –2 IMP volt.
Egyetlen asztalon vállalt gémet Észak–Dél.
Bár már a 4 káró bukott volna 500-at, ez a 600 csak jobban mutatott (és kicsit többet is ért).
I/B
Az I/B-ben Pölöskei András és Székelyhidi Tamás 55 pontos forduló győzelme egyben első helyet is ért, míg Demeter Gábor–Szilágyi László stabil 30 körüli napjai hozzák a második helyet. Szentadrási Gergely és Wettl Márta kicsit csendesebb nappal is még harmadik – e három egység van 50 felett, és Ferenci–Réti +39-es napja is említésre méltó, amivel negyedikek most.
Az utolsó hat pár van –36 alatt, de mindössze az utolsó helyen szerzett –57 tűnik kicsit nehezebben kezelhetőnek.
Lássunk egy izgalmas partit innen is.
A kissé excentrikus 3 káró közbeszólás (hozzátéve Észak agresszív 4 treffjét is) egyedül juttatta el a jó szlemhez Vinkleréket.
A legtöbb asztalon inkább így jutottak el a küzdelemben bemondott gémig.
Még ezen is lehetett keresni 2 pontot, mivel ketten gém alatt álltak meg, egy Észak–Dél pedig a színtelen játékban kereste a megoldást – de nem találta… Sokan a tömör pikk színben hittek, ami még a sikénnel szemben is biztos gémfelvétel volt, 650 volt itt az eredmény.
II. osztály
A II. osztályban a Kaderják–Szőts (minősítésében inkább első osztályú) páros vette át a vezetést, mivel 40 pontot írtak, és összesítésben 63 IMP-jük van. A nap legjobbja, Keresztény–Ferge 50-et szerzett, és ezzel második, míg a múlt heti első Uporék szoros harmadikok. A rosszul kezdő Budinszkyék javítottak, és már számos párt megelőznek az „alvégen”, míg az utolsó helyzett –82-je már kicsit erős, tiszta szerencse, hogy ebből az osztályból már nem lehet kiesni.
Egy csendesebb, de talán tanulságos partit hoztunk innen is.
Persze sok szlem partit innen is találhattunk volna, de a sok vállalt ütés megfekheti a gyomrokat így húsvétkor, ezért nézzünk egy töredéket.
Itt is sok ütésről van szó, de nem egy vonalon, hanem a kettőn együtt, hiszen közösen 9+9=18 ütést lehet szerezni major színekben. Bár az összes ütés manapság kevéssé emlegetett törvénye* elleni vétek látszólag, hogy 16 aduval ilyen sok az összes ütés, az eredeti szabályokban benne vannak a módosító tényezők. Ha színek „tiszták”, azaz nem lógnak kívül rossz dámák vagy bubik, az segít (pl. egy támogatás nélküli külső dubló dáma ellenjátékban ütés lehet, felvevőjátékban szinte sosem), nem csökkenti a várható ütésszámot, míg a duplafit kifejezetten növeli, hiszen így mindenki a szokásosnál kevesebb aduval is még lopások nélkül is egy mellékszínre alapozva vihet el több ütést, mint a laperő és az aduhosszúság indokolná. Az adott partiban is ez a helyzet, mindkét vonalon a 8 jó adu mellett található egy 4–4-es minor találkozás is, ami hozza a szükséges pluszt.
*Az összes ütés törvénye szerint küzdelemben a két vonal leghosszabb színének, azaz adujainak számát összeadjuk, kb. kijön, hogy a két vonalon összesen mennyi ütést lehet szerezni, például, ha mindkét vonalon van 9 lapos fit, akkor esélyesen lehet ütni összesen 18-at – 9-9-et, vagy ha az egyik nyolcat, a másik tízet, stb. Amennyiben a licitből egyértelműen kiderül, hogy kinek hány aduja van, ezzel a számítással esélyesen pontosabb döntést hozhatunk küzdelmi helyzetben (pl. ha tudjuk, hogy nálunk 8, náluk 9 adu van, még talán mondhatunk 3-ra 3-at, de ha csak 8+8 a helyzet, már nem lesz jó kilenc ütést vállalni, mert vagy ők, vagy mi már túl vagyunk a megfelelő, teljesíthető magasságon).
Az aktuális parti tehát épp a módosítások miatt épp ennyire ritka. A pontok nagyjából egyenletesek, az aduk is 8+8 arányban oszlanak, mégis mindenki teljesít a 3-as magasságon a már említett dupla fit miatt.
Mivel azonban egy ilyen küzdelemben nem mindig tudható (ahogy most sem), van-e mellékszín találkozás, nem meglepő, hogy nem mindenki mondott 3 pikket, így utóbbiak 4,3 pontot, míg a 3 kőrösök 3,3 IMP-t kereshettek, tehát több, mint 7 pont múlt egy ilyen döntésen (néhányan még, vagy a 4 kőrre, vagy önállóan, de mondtak 4 pikket is, ők úszták meg olcsóbban).
Talán az ábrában jelzett módon mehetett a licit. A lapok választ adnak, miért nem tudott mindenki 3 pikket licitálni. Dél lapja erősebb, míg partnerének csak egy ásza van, és 4–3–3–3 elosztása, ha tehát fegyelmezetten passzolt Dél 1 pikkje után az ellenfél 2 kőr–3 kőr küzdelmére, már nem került sok a fit megtalálására. Amennyiben Észak mégis emelni tudott időben, Dél már biztosan legalább 3 pikkig elment (de a 4 pikkek is talán így keletkeztek).
Leegyszerűsítve: ha Észak mond 2 pikket, Dél is mond 3-at.
Folytatás jövő héten minden osztályban, bár a húsvét miatt a II. osztály fordulója szerdára kerül ezúttal.