Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Szalay György - 2010. november 1.

Egy marék aranyért: Hallo, Wien! (Achtung Baby) – csb I/A 7. forduló

Kedves Olvasó! Elgondolkozott már azon Bécsben járván, hogy miért nincs ott ötös metró _U5_? És milyen színű lenne, ha mégis? Kizárhatjuk az alábbiakat:
U1: piros, U2: lila _Austria – Dózsa_ U3: narancs U4: zöld _Rapid – Fradi_ U6: barna _ezt magunktól is kizártuk volna_.
 
 
 
 

„Mert ugye van az a világ, ami van, van az a világ, ami nincs, és a kettő között létezik egy harmadik: a lehetőség szerint létező. Egy világ, amelyik lehet. Akár a mi ismert világunkkal párhuzamosan létező valóság, ahol ugyanúgy 2010. november elsejét írnak, mint mi, de nem a Párducisten földreszállásától számítják az időt, hanem valamiféle Emberisten születésétől. Ugyanúgy a Máglya folyó két partján élnek, mint mi, de nekik sokkal több bridzsük hídjuk van, mint nekünk, és a folyót sem Máglyának, hanem mondjuk Dunnának nevezik.”

Tapasztalatainktól és világlátásunktól függően mást jelent nekünk október vége, november eleje: a
reformáció világnapját , Halloweent , mindenszenteket, halottak napját. Vagy éppen csak azt, hogy tovább aludhatunk egy órával. Esetleg, remélhetően megtörünk tabukat: két egymás utáni napon megnézzük ugyanazt a színházi előadást, szóba elegyedünk ismeretlen városokban kebabosokkal, leszólítunk különös embereket. _Lányokat, asszonyokat._

Aki tanult harcászatot, tudja: kevés megérkezni a folyóhoz. A sikerhez a hídon át kell menni .
Ki kell lépni a mantrák és a megszokások teréből: gondoljanak a harmadfokú egyenletre! Bár a valós számok körében keressük a megoldást, elkerülhetetlenül ki kell lépnünk a komplex számsíkba. Mernünk kell _meg_kérdezni!

Önök szerint ez a lap bellben mans ellen indulóerő?


Úgy véljük, Kelet lapja erőben kevés az egyes induláshoz, a gyenge kettest meg a borzalmas szín akadályozza meg. Így
a lehetőség szerint létező világunk passz_ív_.

Felejtsék el az előző kezet _ez csajokra, partikra nézvést is jó tanács, hallgassanak ránk_! Mit terveznek ezekkel a kártyákkal két passz után?


Aki ezzel a lappal 1 kőrrel kezd, majd utána nyilván 2 treffel folytatja, az szinte bizonyítványt állít ki arról, hogy inkább nézi a neki osztott lapjokat, mintsem látja.
_Hogy explicitek legyünk, a javasolt megoldás: amennyiben a 15 figurapont benne van a szanzónánkban, akkor 1 szan. Amennyiben nincs: 1 kőr, majd az 1 pikk válaszra 1 szan. Annyira még nálunk sem gyenge az erős treff, hogy azt proponálnánk ezzel a 15 ponttal._

Természetesen 1 szan után  gyorsan-lassabban 4 pikk lesz a vége.

Az erős szannal legalább annyit elérünk, hogy Nyugat játszik. _Jegyezzük meg, hogy Kelet következetlen, ha azonnal magastranszfert licitál az erős szanra: ha lehetőségünk van rá, mutassuk be mindkét színünket!_

Általában igaz az, hogy az átmenethiányos leosztásokban jobb színgémet játszani, de nem most:


Mivel Nagypénteken a harangok Rómába, ilyenkor meg még a BM-esek is a temetőbe mennek: nem jelentenek. Magunkra vagyunk hagyva. Nehezen érthető, hogyan tudta két Kelet is teljesíteni a 4 pikket. A szinglik arra valók, hogy megszüntessék létüket _erre még visszatérünk!_. Természetesen kőr dáma, kicsi, ász után Kelet bedobja a királyt, de ki az a mesüge, aki arra számít, hogy partnere a dubló, részben védett dámáját vágja ki?
Mindeközben, ha zegernyésen is, de teljesül a 3 szan. Az élet igazságtalan?

Nem gondoljuk, legfeljebb várnunk kell cseppet.

Mivel indulunk az alábbi lapokkal a _kontrázott_ 5 káró ellen? _A felvevő az adu mellett treffet is licitált._


A gondolkodás nélküli kőr ász után már véget is ér a játszma. Ez nem meglepő, hiszen két biztos ütéssel azért harmadikat keressünk, ne legyünk lunatikusok!
Természetesen más indulásra is teljesíthető a gém, különösen, ha a felvevő jó nyomozó.
Ezek voltak a kártyái:


Nyugat 1 pikk közbeszólása és _szerintünk egyértelmű_ adu kezdése után úgy véljük, nem kell a _párduc_isten unokájának lenni a teljesítéshez: egyetlen esélyünk a szingli ász. Továbbá: amikor kiderül Nyugat szingli kőrje, lehet az más, mint az ász?
Jobb is, hogy nem jelent a BM: csak a kőr ász után tudtak teljesíteni a felvevők, adura vagy a még „csengősebb” pikk dámára hárman is tököt lőttek, elbuktak.

A második félidő két licitálós ikerjátszmája:

Mi a tervünk _1szan_–passz–_passz_–2 treff _majorok_ után, ha ezeket a kártyákat osztották nekünk:


Nem szabad lebecsülni a szingli királyokat, és érdemes agresszívnak lenni, pláne bellben. Mi egy mérkőzés/félidő elején gémet mondanánk bellben, de a legóvatosabb felfogás szerint is megér egy erős invitet: 2 káró _kéri a hosszabb/erősebb majort_, majd 3 kőr. És erre Északnak kell értékelnie a szinglilét _magánéletben persze kétséges_ örömeit.

Az összes kártya:


Próbálunk udvariasak lenni, de hagyni az 1 szant ebben a szkórban nagyjából annyira röhejes, mint a 80-as években a telefonhelyzet. Azért annak örülünk, hogy aki már licitált Észak–Délen, azoknak 40%-a belőtte a gémet.

A szinglik ereje szlemlicitben is érdekes lehet:


Előbb sajnos már elhasználtuk a „röhejes” kifejezést, de azt a tényt, hogy párok fele nem tudott eljutni nagyszlemig _a 7 szant azért nehéznek érezzük_, sőt negyedük szlemig sem, nehéz finomabban megfogalmazni. Kell egy konvenció. Splinter, a szingli jelzésére?

Ha Nyugat az 1 treff–1 piros _szerintünk ez már 1 káró, de lehet 1 kőr is annak, aki határesetben a nemeseket szereti_ után bátran és bölcsen 3 treffet mond, nem kell feltétlenül splinterezni. Az óvatos 2 treff után a _nagy_szlemhez elkerülhetetlen Nyugat kooperációja. A 3 pikk _szinglis_ splinter után Nyugat egyébként sem gyenge kártyája olimposzi magasságokba emelkedik. In concreto: ászt kérdez.

Persze a szingli Ikr_ek_et is eléri néha a végzet, Skorpió képében.

Elkezdtünk játszani, színpadokon. Van aki hegedűn, másvalaki előbb Lenint, majd kártyákkal; mindenképp agyakkal. Időnként szerelembe estünk. Nem lőhetünk mindig tököt. De nem hagyhatjuk, hogy megöljenek. Van, hogy a tudás: hatalom.

_A cikkért köszönet színésznőknek és Paninak, a linzi koszovói albán kebabosnak._