Az I/B osztály 3. fordulójában volt néhány vad parti.
All in!
Scharnitzky Péter bízott abban, hogy ha netán kiáll két pikk ütés, az ellenfél nem azzal fog kezdeni. Ez be is vált. A káró indulást kézben vettem azzal az elgondolással, hogy felülről húzom az adut, és ha nem esik a dáma, akkor a kárón megpróbálom eldobni a pikk vesztőket. A kőr ász lehívása egyszerre hozott jó hírt (esett a dáma) és rossz hírt (kiadó egy adu). Aduztam, amíg lehetett, aztán rátértem volna a káróra, de Észak nagy-kicsi tevése és Dél két káró dobása elég nyilvánvalóvá tette, hogy Északon már nincs káró, viszont van egy adu. Márpedig akkor csak egy pikket lehet eldobni. Nem volt mit tenni, rá kellett játszani a treff impasszra, hiszen nagyjából mindegy volt, hogy egyet bukom (ha kárót hívok és pikket dobok) vagy hármat (ha treff impasszt adok és nem ül). A szerencse most mellettünk volt, és a treffre el tudtam dobni egy pikket, majd a káróra (amit Észak lopott) a másik pikk kiadót is.
A teljesített szlem 96 százalékot hozott, mert Lajos Hanka–Szűcs Villő is szlemet mondott, és Hanka gyakorlatilag ugyanazt a játéktervet alkalmazta (igaz, ő elblokkolta a kárót a kőr impassz kedvéért, majd aduzott, deblokkolt, és a treff impasszal ment le a kárókért).
„Ha két és fél honőr trikk elég volt Culbertsonnak, akkor elég nekem is”, gondoltam, és elindultam 1 treffel. Egy ideig mindenki mondta a magáét, bár utólag meglepődtem a 2 kőr liciten, hiszen ezt sokan nem kényszerítőnek játsszák, ahhoz viszont túl erősnek tűnt a lap. 4 pikk után átengedtem a döntést a partnernek, remélve, hogy rálicitál vagy kontrázik (bár ez nyilván nem volt kényszerítő passzos helyzet). Scharnitzky Péter kontrázott, és a treff ütéseinket védve adu ász-adut hívott.
Ezzel a felvevő számára megnyílt az út a 9 ütés, azaz egy bukás felé. Azonban Jakus László nem sejthette, hogy egy (ránézésre) részjátékpartiban a –200 60 százalék körüli írást jelent. Ezért mindent egy lapra (egy kiadóval magasítható kőr) tett fel: kiaduzott és rájátszott a kőrre (bár jobban belegondolva akkor is ki kell adjon minden színben egyet). A 4–1es eloszlás három bukást eredményezett, ami túlírta a kontrázott 5 treffet: topszkór.
A 4 pikk megkontrázása elméletileg helyes volt, mert az 5 treff buktatható, de csak a teljes kiosztás tudatában (káró indulásra a felvevő nem tud időben lemenni a pikk ászért, hogy eldobja a káróját). A gyakorlatban minden treff felvételben, legyen az 3-as, 5-ös vagy 6-os szint, 11 ütés született (kivéve egy helyen, ahol a felvevő túl sokat – egyet – aduzott).
Két kontrázott 4 pikk egy cserében!
Ha nincs a 2 szan közbeszólás, akkor talán mi is szlemet mondunk, főleg ha Scharnitzky Péter Jacoby 2 szannal válaszol. Erre szingli treffet és nem minimumot jeleztem volna, ami után szinte biztosan ászkérdés következett volna.
Sajnos a szokatlan szan elvette ezt a lehetőséget, ezért Péter splinterrel próbálkozott. Az elvesző káró király és gyenge pikk szín miatt leértékeltem a lapot, és leálltunk gémben.
Hámori Zsuzsa talán úgy gondolta, hogy ha Kelet káróban rövid, akkor treffben már nem lesz az, és néhány treff meg esetleg egy káró ütés mellé akár két pikk ütés is lesz, ezért kontrázott. Azzal nem számolt, hogy partnere most akarja visszanyerni az előző 4 pikk kontrában elveszített meccspontokat, és két figuraponttal szól közbe. Igaz, ebben nem volt egyedül: az Északok fele jelentkezett a licitben (általában 2 szannal, de volt aki a zárt(!) szín mellett tette le a garast egy 3 treff közbeszólással).
Felírtuk a két kontrázott szürt, és meglepődve olvastam, hogy ez kemény 57 százalékot ér. A mezőny fele szlemet mondott, pedig közülük csak két párnak adatott meg a háborítatlan pároslicit.
Fogaras András az 1 pikk–2 szan után nem sokat teketóriázott: ászt kérdezett, majd a 2 + dáma válasz után szlemet mondott. Ugyanúgy licitált Nagy Enikő is.
Számomra a legmeglepőbb az 1 pikk–4 káró–4 kőr–4 pikk pároslicit. A splinterre a 4 kőr bíztató megmozdulás kell legyen, valószínűleg kulcslicit. Ha ez a kőr ász, akkor rengeteg ütés lesz a partiban.
Még egy 4 pikk kontra!
A Michaels után naivan abban reménykedtem, hátha kihagyja az ellenfél a gémet. Ha mégsem, akkor lementem, hátha megússzuk 500-ból, vagy tovább licitálnak. Ez nagyon rossz taktikának bizonyult, mert megkönnyítette a kontrát. Sajnos a partnernek olyan lapja volt, amelyik nem illett az enyémhez (dubló kőr, zárt két vesztős káró, hogy az én dubóm semmire ne legyen jó). Az már mindegy volt, hogy –1100 helyett csak –800 lett az eredmény: 36 százalék. A csendes 4 kőr +2 már 64 százalék lett volna nekünk.