Az olimpia még tart, így a nyolcadik forduló is igen hiányos volt az I/A-ban. Az előző hétről halasztott meccsen a Feel the Card hétfőn legyőzte a SZTAKI-t, így maradt az átlag felettiek közt, míg a vesztesek hátra csúsztak. Egy „konzerv” mellett két további meccset nem játszottak le, így három mérkőzésre került csak sor a héten, néhány meglepetéssel. Az I/B-ben pedig a szétválás utáni első forduló hozott érdekességeket.
I/A
A Visoft–Gamax az egyik csúcsrangadó lett volna, de Winklerék és Szabóék még Argentínában vannak, így ez későbbi időpontra került – ez a mérkőzés akár a végső győztes kilétét is meghatározhatja majd.
A SZTAKI–Libella igazi kiesési rangadóvá vált. Aki itt kikap, valószínűleg megváltja a jegyét az I/B-be. Erre a meccsre sem került sor, így még marad a bizonytalanság.
Angels–Gulyás 11,67–8,33 (+8)
A címvédő a felsőházba tartó együttesünk ellen, ezt az összecsapást három hete játszottuk, ahol viszonylag magas színvonalon csatáztunk (legalábbis az összes IMP alig érte el a 80-at), a bajnokok pedig ezzel élre álltak, de persze hiányzik a fenti nagy rangadó eredménye, hogy pontosan lássuk, valóban ők-e az elsők.
Feel the Card–FÉSZEK 0,5–19,5 (–76)
A felsőházba kerülésért, esetleg egy éremért hajtott a két csapat, azonban a meccs nagyon egyoldalú volt. Ormayék alig szereztek pontot, és így inkább hátra, mint előre kell tekingetniük, hiszen átlag alá kerültek megint, míg Bárczyék ezzel átmenetileg a másodikok (a Visoft, vagy a Gamax még előzhet), és bátran várhatják a bajnokság hajráját.
Szigethy–Galim 5,18–14,92 (–27)
A hazaiak idén nem fényeskednek, és már kieső helyen tanyáznak, míg a Galim végre megtalálta a góllövő cipőket, hiszen zsinórban másodszor győzött, és már a középmezőnyben van, 9 pontos átlagon. Ha jól hajráznak, akár a felsőház is meglehet – ha viszont megint becsúszik pár vereség, még újra bajba kerülhetnek.
Eco–Lowel 14,54–5,46 (+25)
Wettl Mártáék újra fontos rangadót nyertek, ezzel épp megelőzve ellenfelüket, sőt, a Galimot is majdnem behozták. Nekik bizonyára az elsődleges cél a bennmaradás, efelé tettek fontos lépést. Ha jól játszanak, a hatodik felső házi helyet is akár elérhetik.
A mezőny megint kicsit kettészakadt, az első öt 11 feletti, míg a többiek 9 VP és az alatti átlaggal állnak, tehát a hátralevő három forduló inkább eszerint lesz fontos a csapatoknak, hogy melyik zónában küzdenek. Várjuk az elmaradt mérkőzések eredményét, bár jövő héten is lesz pár „fémdobozos” még, az utolsó két forduló a tervek szerint megint teljes lesz.
Lássunk pár érdekes partit keddről!
A rossz szlemek sokba kerülhetnek.
Két asztalon is így ment a licit. Nagyon rossz ötlet a gémforsz emelés után a 4 majorra ugrást minimális lapnak játszani, hiszen minden teret elveszünk a limitálatlan partnertől. Bár nagyot kell álmodni ezzel a lappal Délen, hogy elhiggyük, benne lehet a szlem, sok felfedezésre már nincs lehetőség, passz vagy ászkérdés. A partner egész jó lapokat hozott, ezért tiszta impasszos volt a szlem, de lehetett volna ennél rosszabb is a helyzet.
A Galim meccs másik asztalán azonban volt lehetőség alacsonyabban nyomozni, nem igazán érthető, miért vadult meg Talyigás Péter (talán a 3 pikket jobb lapnak vélte? Esetleg a partnere mondhatott volna 4 kőrt – nincs minor kulcs, de a minimumhoz képest elfogadható lap, nincs vesző kőr érték a rövidséggel szemben).
Így ezen a meccsen kihúzták a bukást, míg a FÉSZEK leállt és 13 pontot keresett.
Az egész Feel the Card–FÉSZEK meccs mottója a „rossz szlemek” lehetett, itt például ki lehetett a hibás?
2 pikkig egyértelmű a licit. Itt Észak szerette volna bemutatni a mellékszínét, azonban nem értesítette partnerét, hogy már van pikk találkozásuk, bár a természetes rendszerekben nem szokás 1 kőrre 1 pikket válaszolni négyes színnel, ha gémforsz lapunk van, hiszen az kiderül az 1-re 2 után is. Ezért talán igaz, hogy nem lehet sok kárója, négyes pikkje és gémereje, hiszen akkor 2 káróval kezd. Dél bizonyára aludt, mert nem 3-4 pikket, hanem 3 szant mondott, amit Észak bizonyára biztatásnak vett (bár gyanús kellett volna legyen, hogy mit is jelent ez a licit, hiszen az 1 szannal már limitálta erejét Dél).
Kétségtelenül nagyon csábító Észak lapja, hiszen indulőerővel szemben szép kétszínű, négy vesztős kártyát tart, azonban sok minden arra utált, hogy Délnek kőrben és treffben elvesző értékei lesznek, és nagy csoda lenne, ha a 4 fontos lapból, a három ászból és káró királyból három is nála lenne.
Vegyük észre, hogy a „megint nem ült a káró impassz, micsoda pech” erős túlzás, hiszen az még önmagában nem biztosítja, hogy van 12 ütésünk, hogy nem kell azonnal kiadni egy kárót (3–3 káró is kell valószínűleg, vagy jó pikk középlapok, és azt sem ígérte senki, hogy nincs Axx a partnernél, ami megint csak lehetetlenné teszi ütéskiadás nélkül kezelni a színt).
Összességében, az olimpiát is figyelve valami nem jó a magyar szlemlicitekkel. Kimaradt jó, és reménytelen elbukott szlemek sora látható itt is, hiszen később a FÉSZEK is elbukott egy közepeset, igaz, ott a 2–1 adu sokat lendített volna a teljesítési esélyeken.
Jövő héten reményeink szerint utoljára lesz foghíjas a forduló, és a véghajrá izgalmas lesz. (GD)
I/B
Az I/B az utolsó négy meccset felsőházban és alsóházban vívja a másik csoportból ugyanoda jutó négy ellenféllel. A felsőházban a feljutás, az alsóházbaan a kiesés elkerülése a tét. Már úgy tűnik, hogy főleg a felsőházban jó pár csapat légüres térbe került – semmi esélye feljutni.
A felsőház nagy rangadója a Budaörs 17–Interface meccs volt, ami jó néhány éven át az I/A-ban lehetett volna csata. A vendégek, mint csoport-harmadikok voltak a nem-kiemeltek, de ők nyertek, 33 IMP-s különbséggel. A Budaörs feljutási esélyei erősen lecsökkentek, de az Interface-nek is még nagyon sok minden kellene hozzá, hiszen a Vici a No Trumpot, az Izobau TSC a Durostone-t verte nagy különbséggel. Mivel az eddig megingás nélküli teljesítményt nyújtó Bosszorkány csak 5 ponttal verte (és így még mindig veretlen) az épphogy bejutó Blackoutot, az élen álló hármas összébb zárkózott. A Vici pár század VP-vel vezet a Bosszorkány előtt, az Izobau pedig 5 ponttal van mögöttük. A Budaörs 17-nek további 8 pontot kellene hozni rajtuk.
Az alsóházban a legérdekesebb csatának a Dienes Ödön által vezetett MTK-Catherina és a sorozat első négy meccsét katasztrofálisan teljesítő ELTE meccse ígérkezett. A zárt teremben azonban Quittner Gusztáv és Tichler Krisztián a rég várt eredményt hozta: hiába cserélt partner Dienes Ödön, 71 IMP-t szereztek, és nagyjából mindegy volt, mit csinált a másik asztal. A hátul állók közül az XY a Viadukttal, az Ernyő alatt az Artemixszel remizett – még mindnyájan izgulhatnak.
Fókuszáljunk tehát a Budaörs 17–Interface csatára.
Puha vagy, Jenő! – mondhatta sok Dél a partnerének a 16-os partiban, mert mansban bell ellen hatodik kőr mariázzsal és egy külső szinglivel csak 2 kőrrel zárt ki. Azon a három asztalon, ahol Bozzai Bence, Szőts Gábor és Sinkovicz Péter a 3-as magasságon zárt, Kelet–Nyugat nem tudott mit hozzátenni a licithez, és csendben bukott. (Ízlés szerint egyet, kettőt vagy hármat, de ez az ellenfél bellbeli 3 szanja ellen nem sokat számított.)
A 2 kőr nyitás után a hosszú káróra alapozva Kelet–Nyugat esélyes 3 szant vehetett fel – már csak indulni kellett.
Ezúttal a partner hosszú színére alapozó szingli pikk indulás gémerejű írást ért, a 3 szan ellen indulók fele buktatott így.
15 asztalon Észak játszott 3 szant, és az indítókijátszásra minden szín előfordult. Ha Nyugat 2 pikkel vagy a harmadik helyre tekintettel a vicces 1 pikkel nyitott, ott nem volt problémája a felvevőnek, hiszen a pikk impasszokkal teljesíthetett.
Ha Kelet nem fedi az első kárót, a rutinos felvevő körbeengedi a tízest vagy a nyolcast, és négyet üthet a színben, de csak egyszer van lent az asztalon ráhívni figuráira. A káró szín első fedésével csak három káró ütés marad az asztalon, de a felvevő kétszer jut oda.
Blancz Tamás nem kapta meg a két pikk impassz lehetőségét, két treffet és két kőrt is ki kellett adnia, de a 11. ütésben jó helyre sikerült kiadnia az ütést, és teljesített.
Hasonló végállásban Kuttner György nem találta el, hogy treffel szálljon ki, így az ellenfelek a négy gömbölyű ütés mellé a pikk királyt is megkapták.
Ez a bukás az Budaörs 17–Interface meccsen nem sokat számított, mert a másik asztalon katasztrófa történt. A már passzos Kelet megkontrázta az 1 szan indulást, ami az anti multilandy konvenció szerint (van ennek a konvenciónak valami szokásosabb neve?) egy legalább ötös minort és egy pontosan négyes majort ígért. Ha ezt Nyugat megérti, akkor nyilván majorban próbál leállni, és a 2 kőr felvétel nem fúl tragédiába – három bukás mansban, ráadásul nem nagyon tudja egyik kéz sem büntetni. A végső 3 káró kontrában pontosan négy ütés járt csak a felvevőnek.
És végül a 6-os leosztásban egy sikeres nagyszlem. Az addig vezető Dienes Ödönék szerencséje ezen a partin fordult meg, innentől Quittner Gusztávnak és Tichler Krisztiánnak minden bejött.
A nagyszlemmhez kellett, hogy Guszti off-system licitet adjon le. Először dubló kőrrel is a 4 kőrt választotta a gémforszos 3 kőr licitre, félve az egyetlen pikk fogástól, majd az 5 treff exclusion ászkérdésre nem válaszolt, hanem szlemre ugrott. Kirsztián kezében volt a pakli másik fele, a másfél szanos indulótól legalább a harmadik adu királyt és a pikk ászt elvárhatta, a többi meg az erő maradék részéből összejöhetett – tehát nagyszlem. Nem is rossz esélyű, a maximum harmadik kőr bubi esélye 50 százalék feletti.
II. osztály
A 17 meccses körmérkőzésből már csak egy fél nap, azaz egy meccs van hátra, de a feljutó helyek még messze nem tisztázódtak. Ennek egyik oka, hogy a feljutásra esélyes Pikk drámának és Nyárádinak még egy plusz meccse hiányzik, bár a táblába saját átlagukkal a meccset lekönyvelték. Miután az elmaradt meccset egymás ellen játsszák, és mindketten nem tudnak nyerni, a honlapon közölt pontok kicsit zavarják a képet. A hatos döntőre tehát nagy a tülekedés: Elsék mögött a Bazsarózsának is tíznél több pontnyi előnye van, Nyárádiék pedig a két maradék meccsből bizonyára eleget szereznek. Az RR, Tatabánya, Tavirózsa, Diamond Dogs és Pikk Dráma ötösnek a saját maga eredményén túl a többi asztalokra is figyelnie kell majd.
12. leosztás
A legtöbb szív környéki fájdalmat ez a parti okozhatta.
A dupla színtalálkozásoknak köszönhetően a pakliban 22 ütés rejtőzhetett: Észak–Dél bármelyik minorban 13-t, Kelet–Nyugat a 11-lapos kőrtalálkozásban kilencet tud a gép szerint ütni. Két asztal azonban nemcsak hagyta alacsonyabb magasságon a kőr mentést, de még plusz ütést is adott – ez különösen 4 kőr felvételben lehetett fájó (–13,7 IMP).
A 24 figurapont dacára kisszlemet tudott mondani a Zábrádi Zsófia–Tőkés Dénes és a Pásztor Ákos–Talyigás András pár – ez utóbbiak 50 IMP-s szkórjába ez a parti is 11-t pontot hozott.
Az impasszos (no de kérem!) nagyszlemet Argay Gyula és Zoller Róber mutatta be. Észak 1 káróval indult, Kelet 2 kárót licitált, amelyre más volt a felvilágosítás a függöny két oldalán. Dél a helyes információt kapta, hogy két majorról van szó, Észak úgy tudta, hogy a pikk mellett bármelyik másik szín is lehet. Így amikor Dél szándékai szerint 3 kőr fésű licitet adott, azaz káróban leállni szeretne majd vagy gémerőt, a túloldalról ez természetes kőrnek hangzott. Nyugat tudott a kőr találkozásról, a 4 kőr licitje viszont Északnak felüllicitnek tűnt, így passzolt, és persze Kelet is, aki örült, hogy partnere a másik három szín közül pont az ő kőrjét találta meg. A sor végén Dél már helyrehozta a dolgokat, 4 pikkel jelezte, hogy ő legalább gémre gondolt káróban, Észak a treff mellékszínt is futtában megemlítette. Kelet most már tovább küzdött, 5 kőrt majd Dél 6 kárójára 6 kőrt is mondott, ami még mindig gém alá bukott volna. IMP-ben számolva az 50 százaléknál jobb esélyű 7 káró bemondása a két lapból és a licitből reális döntés: a kétszínű majorban kevésbé lesz ott a hiányzó treff király, bukás esetén a +500 helyetti –100 12 IMP, győzelem esetén pedig +1640 pont a különbség, azaz 17 IMP. (FG)