Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Fazakas Gergely, Gulyás Dániel - 2024. szeptember 13.

Csb 2024, 2. játékhét

A pulai verseny miatti szünet előtt a második fordulóval folytatódott a budapesti csapatbajnokság. Született pár váratlan eredmény is. Nézzük, hogyan is alakultak a meccsek.

I/A
Gamax–Libella 11,07–8,93 (+5)
Meglepetés! A kupagyőztes és tavalyi bronzérmes Gamax nagy győzelemre számított bizonyára, azonban a hibákkal sűrűn tarkított meccsen végül örülhetett a kis arányú győzelemnek. Winkler–Lakatos – vélhetően az olimpiai készülés jegyében – ezúttal is végig játszott, tehát azt sem állíthatjuk, hogy tartalékosok lettek volna.

Visoft–Gulyás 12,42–7,58 (+12)
Bódis–Szilágyi megint eredményesen játszott, míg a másik asztalon három játékos által felsorakoztatott legalább 220 év(!) kor/tapasztalat megmutatkozott néhányszor (Csepeli Miklós, Kovács Mihály és Szappanos Géza együtt talán még több is ennél). Nagy hibákból talán a hazaiak követtek el kevesebbet, így megérdemelten győztek. Örömmel láttuk hosszú idő után újra a versenyasztalnál Csepeli Miklóst (bár most nem örültünk annyira a lovag úr jó megoldásainak, mint máskor). A szerző csapata újabb kis vereséget szenvedett, reménykedik a jobb folytatásban.

SZTAKI–FÉSZEK 4,9–15,1 (–29)
Hittmannék távollétében talán nehezebb dolga volt Lazsóéknak, ki is kaptak az így élre ugró Bárczyéktól, a viszonylag fiatal vendégcsapat egyelőre a legforróbb a mezőnyben, nem jön jól nekik a szünet.

Angels–Galim 16,24–3,76 (+38)
A címvédő a második meccsén már nem hibázott, így a Galim a második nagy vereségét szenvedte el, és ezzel meglepetésre a tabella végén találja magát. Hosszú még a szezon, de ez nem néz ki túl jól számukra jelenleg.

Feel the Card–Lowel 13,46–6,54 (+18)
Az ezüstérmes hazaiak épp ebben a pozícióban állnak most is, bár az újonc ellen talán több pontra számítottak. A vendégeknél Kerekes Zsuzsa pedig bizonyára az utolsó partiól álmodik – rosszakat.

Szigethy–Eco 3,43–16,57 (–41)
Tavaly mindkét csapat elégedett lehetett a szezon végén: a hazaiak az országos döntő, míg a vendégek a bennmaradás miatt. Ezúttal a vendégek voltak keményebbek, és simán győztek.

A tabellát a FÉSZEK vezeti 5 ponttal a Feel the Card, Gamax, Visoft hármas előtt, de az Eco is még átlag felett áll az ötödik helyen. Talán korai még a helyezésekről beszélgetni, hiszen a hatodik és az utolsó közt is kevesebb mint 10 VP van.

Nézzünk néhány érdekes partit!

A mi mérkőzésünkön az ellenfeleink igen hatékonyan mondtak 5 minor felvételeket, és mindet meg is csinálták.

Délen egy kétséges 3 káró licittel belépett Bódis Gyula, és meg is csinálta a minor gémet, míg mi végig passzoltunk odaát, és csak 100-at írtunk a 4 kőr ellen, 11 oda.

A mezőny java közbeavatkozott a gyenge 2-esre, bár volt, ahol Kelet passzolt első helyen – így persze nem meglepő, hogy Észak–Dél gémet mondott. Más kérdés, hogy a 4 pikket többen is elbukták.

Egy sikeres (és persze kicsit szerencsés) védekezéssel 10 pontot kerestünk.

Az 4 treff ígért volna kárót is, de persze láttam, hogy legalább gémje van az ellenfélnek, és amíg nem kontráznak, ráérek kárót licitálni. Az 5 treffre Keletnek már nem volt licitje, míg Nyugaton 11 ütéses lap volt, azonban éppen a treff színnel volt a baj, így elég volt az 5 kőr.

A legtöbb asztalon Dél 2 vagy 3 káróval indult, a kontrára Észak 5 kárót jelentett, és ezután nyugodtan mert Nyugat 6 kőrt licitálni. Ahol pedig Kelet be tudta/merte mutatni 0 pontos lapja dacára szép hetes pikkjét, már erősen fékezni kellett, hogy ne nagyszlemig menjenek. A treff ászt látva persze kicsit tikkelni kezdtek az önállóan szlemre ugró Nyugatok, de szerencséjükre a partner hozta a rövidséget.

Ez egy tipikus licitmenet volt. Ritkák az ilyen tiszta 11 ütéses lapok, mégis páran megállták, hogy ne mondjanak szlemet, az önmegtartóztatás ezúttal azonban nem hozta el várt gyümölcsét.

Az utolsó partira is maradt izgalom, hiszen egy kétséges szlemet lehetett mondani, ami normális játékkal teljesíthető is.

Kelet 2 szanjára Nyugatnak döntenie kell: szleminvit szanban, esetleg bemutatni a káró színt?

Így mondták be Talyigásék például a 6 kárót, amivel 12 pontot kerestek, miután odaát csak 4 szanig jutottak.

A 4 szan invitre Nyugatnak nincs könnyű dolga. A kártyái ugyan tetszetősek, de minimális figurapontja van, és nem tudja, miféle kártyája van a partnernek. Talán tanácsosabb a válaszoló részéről bemutatni az ötös kárót, amire máris sokkal jobb lapja van az indulónak. Káró találkozás, és még egy esetleges pikk lopásra is van esély a rövid aduból.

A 4–1 adu miatt erre ugyan nem kerülhet sor, de a treff impassz után Dél be is szorul kőrben és treffben, így sok helyen vittek haza 13 ütést.

Hogy a hét felvevőből hogyan bukott kettő is, azt fedje jótékony homály, maradjunk annyiban, hogy a treff szín kezelése okozott problémát mindkét esetben.

A mezőny tehát viszonylag tömör, és ez egy hétig így is marad, hiszen a pulai verseny miatt egy hét szünet következik, utána viszont mérkőzés-dömping: több előrehozott meccset is a következő hetekben játszanak az olimpián érintett csapatok. Addig is jó pihenést, jó játékot a Horvátországba látogatóknak! (GD)

I/B
Mindkét csoportban ismét rangadókat rendeztek, azaz a feljutásra esélyesek egymás ellen játszottak. Az A csoportban továbbra is minden nyitott. A Budaörs 17 9 ponttal verte a Vicit, a PT-Vida 3 ponttal az MTK-Catherinát, azaz nagy kár sehol sem esett. Ezúttal a Blackout maradt ki a rangadókból, és verte 51 ponttal az Ernyő alatt csapatát. A Blackout pontjainak zömét egy visszatérő páros, Riesz András és Szentes Szabolcs szállította. A feljutásra esélyesek tehát mind átlag felett vannak, és közel hozzájuk az XY is – igaz, ők még erősebb ellenfelet nem kaptak.

A B csoport rangadói sok mindent tisztáztak. A múlt héten nyertes két csapat, az Izobau TSC és a Bosszorkány ezúttal is remekelt, vagyis az Interface és az ELTE is másodszor is nagy vereségbe futott bele. Az első két felsőházas hely sorsa eldőlni látszik már a második forduló után – és most már kérdéses, hogy a No Trump, a veszprémi Viadukt vagy a Balásy nem tréfálja-e meg valamelyik esélyest.

A héten elsősorban az Izobau–Interface meccsre koncentráltunk.

Az 5-ös partiban az Északok 4 kőrt próbáltak teljesíteni. Észak 1 kőrjére Dél a négyes támogatást és inviterős lapot ígérő Bergen-emelést alkalmazta. Ha a megegyezésük alapján ezt 3 káróval abszolválta, Nyugat általában csendben maradt. Ha 3 treff volt az erősebbik Bergen, sok Nyugat kontrázott. A szokásos megállapodás, hogy gyenge Bergen esetén még az is lehet, hogy mi játszunk, és információs a kontra, erős Bergen esetén a kontra hívásirányító. Ha Kelet treffel indult, Északnak sok mindent el kellett találnia.

A frissen összeült és egyből jó szkórt hozó Benedek Béla–Berkes Márton párnak ez a parti nem sikerült. Holyinka Péter a 3 treff kontra után engedelmesen treffel indult, és Berkes Márton semmit sem talált el. Hasonló indulásra Udvari Szabolcs egyből eltalálta a pikket, és utána káróban segítséget is kapott – az adu dáma eltalálására nem is volt szüksége.

A legkiélezettebb helyzetbe Bekő-Révai Marcsi került, ő 5 kőr kontrát játszott. A kontra után a kőr dámát jó helyen kereste, a káróban is megkönnyítették a dolgát, úgyhogy 850-t írt abban a partiban, ahol a többség a 4-et is elbukta.

A 14-es partiban Észak–Dél szanban, kőrben vagy káróban is gémet teljesíthetett, sok múlhatott azonban Kelet–Nyugat küzdésén, hiszen pikkben Kelet kezéből 8 ütés is megszerezhető volt.

Holyinka Péter talán egyedül a mezőnyben Keleten 1 treffel indult, a kontrára Topolyi Magditól a kizáró 2 pikk érkezett, és utána tovább nem küzdöttek, Benedek Béláék akadálytalanul játszhatták a 4 kőrt.

A legtöbb Kelet passzolt, és Dél 1 kárójára kellett Nyugaton viselkedni. Sokan passzoltak, de 2 pikk vagy 3 pikk zárás is érkezett, amelyre Észak negatív kontrával tudott belépni. Ha Kelet tovább emelt, Délnek végkontraktot kellett választania – pikk ellenjáték, kőr vagy káró?

Az Udvari–Varga pár rosszul döntött, és a 3 pikk kontrát játszották le. Észak tudott aduval indulni, ütött a király, és ha most kőrök következnek, eltűnik a lemenet az asztal magasodó treffjeihez. Varga István inkább még egy adut hívott, és ezzel Andrási Miklós megkapta az első segítséget. A treff bubit hívta, és valószínűleg nem találja el a treffet, ha Észak nem robog el az ásszal. Ráadásul az adu ász lemenet is az asztalon maradt, vagyis a treff eltalálásán egyetlen bukás múlhatott. Már az is jó parti lett volna, de a treff dáma beejtésével gémet írtak fel a túloldalra.

A 15-ös parti a licitek finomhangolásáról szólt.

Szinte minden pár 3 szanban landolt kőr fogás nélkül, és a szín 5–3-as eloszlása bukást hozott.

Az Interface–Izobau meccsen mindkét Dél kétszínű major lapjával beavatkozott a licitbe, így Kelet–Nyugat a teljesíthető 5 treffet választotta. Észak kőr ászt, majd kis kőrt hívott, és a harmadik kőrbe a felvevőnek döntenie kellett. Ha Délnek 5–6–1–1 a lapja, magasan kell lopnia, ha 5–5-je van a majorokban, kicsivel. Holyinka Péter eltalálta, Andrási Miklós nem.

A legizgalmasabb felvevőjáték esélye a 16. partiban került elő. Észak–Dél általában megállt 4 pikkben, amelyben kiállt egy természetes aduütés. Ha Kelet nem indult el káró ászával, adu impassz után a felvevő le tudta nyelni két káró vesztőjét, és 12-t is tudott ütni.

Persze, 6 pikkben izzasztóbb volt a játék – még ha nem is káró ász volt az indulás, a felvevő játszhatott úgy is, hogy levesz két magas pikket, ha nem esett a dáma, majd kiadja később, és most nekiáll eltüntetni a káró vesztőit.

Ez a játék most nem jött be.

A 6 szan azonban megcsinálható. Ha Kelet a káró ásszal indul, vagy az első vagy második káró hívásokra elszalad, máris minden színben van három ütésünk. Szinte minden asztalon treff indulás történt, amit az asztalon ütünk és megadjuk a pikk impasszt. Nyugat mondjuk fed, és most ráhívunk a káróra. Se a pikk, se a kőr tisztázása nem sürgős, ha bármelyik húz, már otthon leszünk. A káró király üt, most treffel fel az ászhoz, és dönteni kell. Kihagyta-e az álnok Nyugat a káró ászból? Nyilván ő látja, hogy húz-e a pikkünk – a fedésből gyanús, hogy nem fog működni. Öt kőr ütés, hat fekete ütés elég, de a három–három kőrnek csak úgy 35 százalék az esélye… Hívunk még egy kárót, megint kicsi, és a dámát tesszük – hátulról a bubi esik. Még egyet pont rá tudnánk hívni a tízesre, felmenetnek ott még a kőr dáma a kezünkben, de több kárónk már nincs a kézben. Ha nem húz a kőr, akkor két lehetőségünk van: vagy Nyugat tartja mindkét majort, vagy Kelet a pirosokat. Ha Nyugat szívózik velünk, ellene nem tudunk mit tenni. Az utolsó kézi átmenetet, a kőr dámát el kell használnunk, és akár kőrrel, akár pikkel kiadjuk neki az ütést, megszakad a két kezünk közti kapcsolat. Nézzük Keletet. Lehívjuk a treff dámát is, majd kőr dáma és még egy pikk következik. Nyolc ütésünk már van, két pikk, két káró, három treff és egy kőr, az asztalon még négy kőr és a káró tízes. Az utolsó pikkre Keletnek döntenie kell, a négyes kőrt vagy a káró ászt tartja.

II. osztály
A nagy esélyes Els & Co az élre állt, miután 39,34 pontot szerzett a napi két meccsen. Az osztály- (két osztály-…) különbség már egyértelműen kirajzolódik, a cross IMP-ben is minden tagjuk két számjegyű eredménnyel rendelkezik. A feljutásra esélyes további csapatokból a Tavirózsa, az RR, a Diamond Dogs és a Tatabánya szorosan követi egymást, a Nyárádi csak pont átlagon áll. A sakkozók csapata, a PTG is jól kezdett, ha kitart a lendülete, meglepetést okozhat.

7. leosztás

Észak–Délnek impasszos nagyszlemje akadt. A licit Dél lapértékelésén múlt – csinos 20 pontos, háromvesztős, kontrolldús, háromszínű kezét mivel indítja. Ahol 2 treff abszolút forsz került az asztalra, ott Észak kétpontos keze is aktívabb lehetett, lopások formájában hozott három fedőt. Argay Gyula és Zoller Róbert három bemondással mondta be: Robi 1 treffel indult, Gyula 3 treffre ugrott, Kelet még küzdött 3 pikkel, de a 6 treff zárólicitet tűrnie kellett. A 6 treffet csak két pár, Argayék mellett a mind összeszokottabb Földesy László–Major Gyula pár vette fel. (FG)