Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Fazakas Gergely, Gulyás Dániel - 2024. szeptember 5.

Csb 2024, 1. játékhét

Itt a szeptember, eljött az idei csapatbajnokság ideje is. Egy új szabályt hozott a versenyrendező testület, ezután a halasztott/előrehozott meccsekért fizetni kell. Nos, ez persze a válogatott csapatokra nem vonatkozik, és mivel ősszel rendezik a World Bridge Games (régi nevén: bridzsolimpia) versenyt, ami három játéknapot érint, így elég sok meccset nem a megszokott keddi napon fognak/fogunk játszani a csapatok, bár a mesterséges sorsolási sorrendet igyekeztek úgy alakítani, hogy az érintett csapatok minél többször pont ezekben a fordulókban találkozzanak. Szóval, megint csak sokszor az átlagokra kell majd hagyatkoznunk, ha tudni szeretnénk, ki vezet.

Még egy apró megjegyzés: sajnos, még mindig nem igazán értik a legöregebb rókák sem, hogy miért kérik őket, hogy a meccs végeztével ne az asztal mellett, hangos elemzések közepette beszélgessenek, főleg, ha épp mellettük játék folyik… Tényleg nagy kérés ez? Még akkor is igaz ez, ha épp másik osztály játszik mellettünk: az ő partijaikat hangosan elemezni még büntetést is vonhat maga után, de akkor is zavaró, ha egy nehéz felvevő- vagy ellenjáték közben azt kell hallgatnunk, hogy „és akkor 4 pikket mondtam, amire az ellenfél…”

I/A
Gamax–Eco 16–4 (+36)
A hazaiak egyik csodafegyverét, Winkler Gábort bevetették. Bár Gábor nem szívesen játszik idén, hiszen nem találta még meg igazi új partnerét, akivel a válogatottban játszhat majd, de Lakatos Péterrel az olimpiai készülés jegyében egy félidőre asztalhoz ült, míg ezt tette Dumbovich Miklós Homonnay Gézával a második félidőben, a csapat húzópárja azonban Fischer Brigitta és Szabó Csaba voltak. A vegyesválogatottal szép sikereket elérő pár nyerte a napi cross-IMP-t, csapatuk pedig a félidei szoros állás után simán győzött.

Az ellenfél, a korábbi Ecosoft csapat bekeményített: ezúttal csak Eco néven indultak, és bár Hámori–Honyek jól tartotta magát, a tavalyi bennmaradásban fontos szerepet játszó Wettl–Dörnyei rossz napot fogott ki.

Lowel–Szigethy 6,22–13,78 (–20)
A friss feljutó I/B bajnok vajon megkapaszkodik idén, és abbahagyja a liftezést? Nos, a tavalyi negyedik ellen szoros első félidő után közepes vereséget szenvedett a két szokásos párral (Kerekes–Varga, Sztrapkovics–Jakab) felálló Lowel, amely újra játékra hívta a régóta nem bridzsező Welker Katalint, aki testvérével, Jácinttal ült asztalhoz. A kissé új összeállítással próbálkozó Szigethy (Bárány–Bíró, Demeter–Fogaras) jól kezdte a szezont idén is, és még a harmadik, talán legerősebb párjuk (Kepecs–Mirk) asztalhoz sem ült! Tavaly sok betegség miatt sokszor kellett felforgatott párokkal felállniuk, ha idén ezt megússzák, megint odaérhetnek az első hatba.

Galim–Feel the Card 6,06–13,94 (–21)
Tavaly mindkét csapat meglepetést okozott, amíg azonban a vendégek pozitívat, hiszen másodikok lettek, addig Gál Péterék váratlanul lemaradtak az országos döntőről is. Nos, a tavalyihoz képest alig változott a kártyát érzők összeállítása, de leszerződtették a női válogatott Hegedüs Orsolyát, aki Nyikita Malinovszkij párjaként remekül debütált, míg a szokásos Ormay–Siba és Tichy–Zalai párok egy-egy félidőt játszottak ezúttal.

A Galim összeállítása is változott, hiszen (reméljük, hogy csak ideiglenesen) pihenőt kért a csapat korábbi egyik legjobbja, Szalka Tamás, így maradt Dombi–Gál, és új párként Czímer–Zábrádi (ezúttal nem ült asztalhoz Marjai–Talyigás). Az idény eleji forma vereséget hozott, kíváncsian várjuk, miként sikerül az ifjú reménység, Zábrádi Benjámin beépítése a csapatba.

FÉSZEK–Angels 17,69–1,79 (+55, –3/–3)
A tavalyi budapesti és országos bajnok nagy meglepetésre súlyos vereséget szenvedett a legutóbb még hatba sem jutó FÉSZEK-től. Utóbbiak új játékost igazoltak, hiszen Vikor Attila Tubak Dániellel alkot majd párt (bár ők ezúttal nem játszottak), míg az ifiválogatott Jánosik–Szücs kettős folyamatosan fejlődik, és jól mutatkozott be új csapatában. Bárczy–Bárczy hozta a szokásos stabil formáját, így történhetett meg, hogy alaposan elpáholták Keményéket. Bárczyékat Argay Zsolttal egy asztalhoz ültetni nem volt jó ötlet, egy partira már nem jutott idő, így mindkét csapat büntetést kapott lassú játékért.

Gulyás–SZTAKI 7,95–12,05 (–10)
Az első félidőben 30 pontos előnyt szerzett Kisgyörgy–Liska jó játékának köszönhetően a vendégcsapat, de a második félidőben „Lazsó” partnert váltott, és Bodnár Jánossal kevésbé volt sikeres, így szorossá tudtuk tenni a a meccset. A SZTAKI egy stabil párt is igazolt: Hittmann László régi-új partnerével, Szőnyi Györggyel (és szokatlan, de hatékony rendszerével) biztosíthatja a bennmaradást. A Gulyás csapatban az állandóságot a névadó és partnere, Hodosi Péter jelenti, valamint Dezső Kende, aki tavasz óta Vági Mátéval alkot erős párt, rájuk alapozzuk a jövőt, míg Mezei–Honti reményeink szerint a rutint jelenti majd (valamint biztosítja nekik a készülést a vegyescsapat világversenyekre a csb).

Libella–Visoft 5,61–14,39 (–24)
Újabb két meglepetéscsapat tavalyról: a Libellát mindenki biztos kiesőnek gondolta, ők azonban rácáfoltak erre, sőt, az országos döntőt is elérték hatodik helyükkel, míg a korábban sokszor dobogós Visoftot a kiesés szele is meglegyintette, hiszen osztályozón kellett biztosítaniuk a bennmaradást. Idén fordítva kezdődik a szezon: a hazaiak egy darabig vezettek ugyan, de a félidőben már 16 pontos hátrányban voltak, és végül közepes vereséget szenvedtek, míg a vendégek új összeállítása ezúttal jól működött: a klasszikus Bódis–Szilágyi pár hozta magát, míg két szenior olimpiai bajnok, Szappanos–Kovács is jól játszott – ezúttal nem ült asztalhoz a régi-új Földi–Zöld kettős.

A hazaiaknál nem játszott Vági Péter, így a Bíró–Szabó, Ráduly–Scharnitzky párok játszottak végig, akik ezúttal nem tudtak meglepetést okozni.

A tabellán nyilván a FÉSZEK vezet a Gamax előtt. A jó kezdés fontos, de nyilván nem lehet még hosszú távú következtetést az állásból, különösen, ha a bajnok 12. helyét nézzük.

Nézzünk pár izgalmas partit az első napról!

Czimer Csaba tökéletesen játszotta ezt a nehéz partit. A többség (köztük a szerző is) kapkodott, és abban reménykedett, hogy az adu ász is Északon lapul, azonban Csaba megmutatta, hogyan lehet elkerülni a treff lopást. Miután az első menetben kiderült, hogy a káró ász is Északon van, meg lehetett adni a lopimpasszt, miután asztalra kerültünk a treff bubival, a magas káróra és a harmadik menet pikkre pedig eldobható a két, amúgy magas, de lopás veszélye alatt álló treff. Ezután már csak a kőr bubi helyzetét kellett eltalálnia – ha óvatlanul adut hívott volna a végjátékban a dámához és ászhoz, Észak adu bubija így is ütéssé válik újabb treff hívásra, hiszen az adu király mögött kilophat.

(Teljesített Bárczy Péter is, neki azonban könnyebb dolga volt, segített az ellenfél: folytatta a kárót.)

Egy egyszerűnek látszó szlem nehézséget okozott pár asztalon.

Demeterék így licitálták, nem tűnik bonyolultnak – mégis két játékos is hasonló helyzetben passzolt a 4 kőrre. Lehet félni sok mindentől a partiban, de aki a többleterős partnerrel szemben 18 figuraponttal a veszélyeket keresi, ki fog maradni sok terített szlemből.

Páran megpróbálták a nagy lóvét, azaz passzoltak a 2 pikk közbeszólásra, remélve a partner nyitását. Ez kicsit kockázatos lehet, hiszen nem biztos, hogy van megfelelő ereje és elosztása a szemben ülőnek. Ezúttal azonban ez működött, a 2 pikk sokat, a 3 treff kicsit kevesebbet bukik, de még az is több, mint a mans szlem értéke.

Ha már kontráztunk, legyen pontos az ellenjáték, mint itt is látjuk, bár a túloldali 4 kőrrel szemben már biztosított volt a nagy írás.

Folytatás a jövő héten a második (egyelőre még teljes) fordulóval. (GD)

I/B
A mezőnyt szokásosan két csoportra osztották. A csoportokban lévő 8-8 csapat körmérkőzést játszik, és a felsőházi 4-4 csapat aztán a feljutásról, az alsóházi 4-4 a kiesésről dönt. A kiemelések és az eddigi játékerők alapján előzetesen az A csoport nagy esélyese A Budaörs 17, és továbbjutásban a PT-Vida, a Vici, a Blackout és az MTK-Catherina reménykedhet a legjobban. A B csoportban az Interface, az Izobau, az ELTE és a Bosszorkány tűnik a legerősebbeknek.

Az első nap egyből rangadók és meglepetések sorjáztak. Az A csoportban két meccsen is a feljutásra esélyesek játszottak, és meglepetésre az MTK Catherina legyőzte a Budaörs 17-t. A jó szkórt a frissen összeült Dienes Ödön–Jakus László pár hozta. A csoportot a Vici vezeti, akik a vezérpár, Kaderják Levente és Szőts Gábor 53 IMP-s crossának is köszönhetően győztek.

A B csoport nagy meglepetését a No Trump szállította, akik 42 ponttal verték az ELTE-t – Bárány Judit és Péter 58 IMP-t szállított csapatának. A legfontosabb meccset azonban a Bosszorkány nyerte, akik 21 ponttal verték a duplán számító meccsen az Interface-t – a győztes csapatból a Sinkovicz házaspár hozta a nagy pluszt. A csoportot az Izobau vezeti, ahol a megszokott rutinos párok megosztoztak a pozitív szkórokon.

A 4-es partiban a felvevők zöme bukott a 3 szanban. Nyugat 1 szanos partnerével szemben ötös pikket és négyes kőrt ígért gémforsszal, és a 3 szan ellen egyedül Pölöskei András támadott szingli kőrével, és nem saját erős ötös treffjéből – ebben az segítette, hogy Székelyhidi Tamás a 3 kőr Smolenre hívásirányító kontrát adott. A pontos ellenjáték végén Vida mihály nem is tudott teljesíteni.

Treff indulás után is sokan buktak, és jó pár asztalon tömték a gémet. Magyar Ádám azonban nem kért a segítségből, és beszorítással teljesítette a felvételt.

Ezt a partit kihúzták, mert bár Csehó Zoltánnak sem segítettek, a pikk dáma deblokkolásával ő is fel tudta használni az ellenfél kényszerhívásait.

A 6-os partiban segítség nélkül nem oldották meg a 4 kőrt Nyugat kezéből. Pedig benne van. Észak a káró királlyal támad (megegyezés szerint ebbe dublóval nem kérünk, csak bubival vagy ásszal, a dámát meg bedobjuk), majd az elutasító jelzésre pikkre vált. Lehet dolgozni rajta!

A 23-as partiban Kelet–Nyugatnak kellett eljutnia a nagyszlemig. Nyugat tipikusan 2 szannal indult, és utána mindkettőjüknek erősítenie kellett, hogy a 13 ütés vállalásáig eljussanak. Lajos Hanka szellemesen oldotta meg a kérdést: Szűcs Villő magas transzferjét 5 pikkel utasította el – vagyis partner, ahány adu magasfigurád van, annyit emelj. Villő megszámolta, kettő volt neki, repült a 7 pikk.

Az XY generáció tagjaiból Anders Tibor gyorsan megoldotta a licitet. 2 treffel indult, melyre Kellner László ötös pikket jelzett a két hiányzó magasfigurával. A 3 pikk további beszélgetést javasolt, melyre Kelet a káró stopperét is bemutatta – Nyugattól máris jött a 7 pikk.

Pár Dél úgy gondolta, hogy Ligthner kontra után – partner, indulj a hosszú színedből – van esélyük buktatni, hiszen treffből sikénje volt. Északnak viszont két hosszú színe is volt, így inkább a biztonságos káró királyt választotta szinte mindenütt. A 6 pikk kontra plusz 1-gyel mindkét csapat, a PT-Vida és az Interface is pluszt írt – Baláspiri Csaba a gyenge kéz 6 pikkre ugrása után nagyszlemet mondott, Topolyi Magdolna pedig kacifántos licitmenet végén rekontrázta is a kisszlemet.

II. osztály
Már évek óta nem lehet kiesni a 2. osztályból – ezúttal 18 csapat gyűlt össze a 16 leosztásos körmérkőzésekre. A mezőnyből kiemelkedik Kelen Károly kapitány csapata, az Els & Co – a korábban első osztályú Zoller Róbert, Toutenel Els, Kelen Károly, Szentadrási Gergely mellett Selmeci Dávid és Argay Gyula a csapat tagjai. A feljutásban a kettévált Tatabánya, a Nyárádi és az RR is reménykedhet. A mezőnyt az első nap után azonban két maximális győzelemmel a Tavirózsa vezeti, ahol mind Nagy Enikő Sápi Vilmossal, mind Dócs Attila és Kovásznay Ádám brillírozott az első napon.

32. leosztás

A nagyszlem bemondása nyilván hozzájárult Nagy Enikőék hatalmas szkórjához – rajtuk kívül még három pár, Csipka Szilvia–Burlacu Líviu, a Ferenci házaspár és Tőkés Dénes–Szatmáry Zsolt licitált még sikeresen.

A legnagyobb szórást azonban a 27-es parti mutatta, ahol a 4–4-es pikknél az 5–0-s elosztás okozott izgalmakat. (FG)