Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Fazakas Gergely, Gulyás Dániel, Zoller Róbert - 2024. november 22.

Csb 2024, 11. forduló

Véget ért a budapesti csapatbajnokság. A legtöbb lényeges kérdés nem kiélezett küzdelemben dőlt el, az I/A-ban például az Angels végül magabiztos különbséggel védte meg címét.

I/A
Ahogy várható volt, az Angels (Argay Zsolt–Kemény Márk, Trenka Péter–Kemény György) győzött meggyőző fölénnyel megvédve címét. Gratulálunk! (Címlapképünkön balról: Kemény Márk, Kemény György, Argay Zsolt, Trenka Péter)

Ezüstérmes lett az új összeállítású FÉSZEK. A Bárczy testvérek mellett Vikor Attila ezúttal Tubak Dániellel játszott, valamint a még ifi Szücs Leó–Jánosik Máté kettős erősítette őket.

A harmadik helyet a tavaly csak osztályozón bennmaradó Visoft szerezte meg, pedig saját bevallásuk szerint mások nem nagy jövőt jósoltak az „öregítéssel” próbálkozó csapatnak, hiszen a régi Old Boys csapat romjain építkeztek, sikerrel. A névsor: Bódis Gyula, Szilágyi László (a két oszlopos tag), Csepeli Miklós, Kovács Mihály, Szappanos Géza (a híres szeniorok/olimpiai bajnokok), Zöld Ferenc, Földi József (fiatalabb szeniorok).

Negyedik lett a sokáig a dobogóért hajtó, sőt, még az első helyre is esélyesnek tűnő Gamax. Hol van már a régi idők dicsősége, a sok-sok bajnoki cím? A csapat (és talán az egész ország) legjobb játékosa, Winkler Gábor kevesebbet tűnik fel mostanában a versenyteremben, a többiek pedig, bár remek játékosok, félkarú óriások nélküle, úgy tűnik.

A tavaly szintén halovány Galim szörnyű szezonkezdés után magára talált, és végül elcsípte az ötödik helyet – a szezon végére talán összeálltak a frissen összeálló párok?

Szintén országos döntőt ért a szerző csapatának, a Gulyásnak a hatodik hely. Mi is rosszul kezdtünk, majd javuló eredményekkel biztosnak tűnt az első hat, végül viszont csak „mellbedobással” értük el ezt a célt – mázlink volt!

A középmezőnyben végzett a Feel the Card, az tavalyi bajnokság meglepetése, akik az utolsó két forduló győzelmeinek hála majdnem odaértek a felsőházba.

Az Eco tavaly talán meglepetést okozott, idén már talán nem volt az, hogy benn maradtak, hullámvölgyeik dacára biztosan őrizték meg az első osztályú tagságukat.

A SZTAKI újoncként kiesőjelöltnek indult, azonban új párjuknak, Hittmann–Szőnyinek is hála, centikkel ugyan, de megkapaszkodtak.

Tizedik lett, és így osztályozóra kényszerül a tavalyi országos döntős Szigethy, akik kisebb változtatásokat eszközöltek az összeállításban, de végül lemaradtak az azonnali bennmaradásról – meglátjuk, sikerül-e az osztályozó.

Szinte végig a kiesőzónában tanyázott, és nem nagy különbséggel ugyan, de simán kiesett a tavalyi I/B bajnok Lowel, akik (néhány fellángolásuk dacára) nem tudtak stabilan jó teljesítményt nyújtani.

Egy másik tavalyi „csodacsapat”, a Libella nem tudta megismételni a csodát, és bár küzdöttek, nem tudták elkerülni a kiesést.

Nézzük, hogyan alakultak az utolsó forduló eredményei.

Gamax–Feel the Card 2,31–17,69 (–52)
A tavaly jó hajrával bronzot nyerő hazaiaknak ezúttal is összejöhetett volna egy érem, azonban az utolsó két napon halovány teljesítményt nyújtottak, a negyedik helyük így is biztos volt, míg a vendégek nagy győzelmükkel majdnem a felsőházba is bekerültek.

Szigethy–Angels 6,88–13,12 (–16)
A hazaiak próbáltak megkapaszkodni, és a bajnok elleni kis vereség nem rossz eredmény, lehet készülni az osztályozóra. A bajnok győzelemmel zárta a bajnokságot.

Eco–SZTAKI 18,53–1,47 (+62)
A forduló előtt a vendégek álltak jobban, és egy hasonló győzelemmel hatba is kerültek volna, azonban Wettl Mártáék nagyon simán nyertek, míg Kisgyörgyék majdnem az osztályozós helyig csúsztak, kb. 1 IMP-n múlt, hiszen 0,23 VP-vel előzték meg a Szigethyt…

Lowel–Visoft 3,76–16,24 (–38)
Kerekeséknek hasonló arányú győzelem kellett volna a bennmaradáshoz, Bódisék azonban éremért jöttek, és magabiztosan győztek is.

Galim–Libella 17,41–2,59 (+49)
Gál Péterék simán nyertek az utolsó ellen, behúzva az ötödik helyet, míg a vendégeknek maradt a kiesés.

FÉSZEK–Gulyás 16,68–3,32 (+42)
Talán kicsit optimistán tekintett a mérkőzésre a szerző, ötödik helyet, és a hazaiaknak dobogóról lecsúszást vizionált – épp ellenkezőleg történt: Bárczyék (bár a kapitány távollétében, de) simán behúzták az ezüstöt, míg a vendégeknek, azaz nekünk az utolsó pillanatig izgulnunk kellett, de végül némi szerencsével megőriztük felsőházi tagságunkat.

Nézzünk a sok érdekes partiból néhányat!

Ezt a jó kisszlemet a fele mezőny kihagyta, érdekes módon.

A Galim azonban egyenesen nagyszlemet vállalt, ehhez kellett az is, hogy két kőr lopás után Nyugat tudta csak tartani a piros színeket, azaz beszorult a 13. ütésért. Szép játék. 13 pontot persze a 6 pikkel is írtak volna, így tehát 26-ot kockáztattak 4-ért, hiszen így 17 IMP-t kerestek a partin.

Ez a parti beleillik múlt heti sorozatunkba: miért nem mondják be jó(-nak számító) párok sem ezeket a kitűnő szlemeket? Lássunk még pár asztalt, mi lehetett a baj?

A Gamax rutinos, bár nem teljesen összeszokott párja így licitált. Nem kellett volna Délen 3 szant (komoly szlemérdekeltség) licitálni a 3 pikkre? Esetleg Északon észlelni, hogy a három kulcslap és az adu dáma talán jól jöhet, és ezekről a partner nem tud, tehát nem leállni 4 pikkben?

A másik asztalon:

Itt is elmaradt a serious 3 szan:

Nálunk így ment:

A 3 káró középerős lapot ígért négyes treffel, ezután mindenki tette a dolgát, még a nagyszlemet is bemondtuk volna, ha van még valakinél egy piros dáma.

Talán kicsit erőltetve, de bemondtuk ezt a szlemet, igazán a treff tízes birtokában nagyon jó felvétel lenne, de így sem drámai.

De vajon hogyan kell játszani? Nyilván el kell tüntetni a kárót és a pikket, majd valahogy megúszni egy treff kiadóból. Ha biztosra vesszük a színek elosztását, a legjobb esélyünk a szingli figura, tehát kicsit kell hívni az ász alól, ha azonban 4–2 a treff, dubló figurát kell találni valakinél. Persze ha Nyugat éber, be tudja dobni azt az ászba, ezért korán le kell hívni az ászt, míg Kelet nem szabadul: ha nem dobja be, ütésbe kerül vele és dob-lopot hív, ha bedobja, szökik a kézi bubi. Talán kitalálható, hogy Nyugatnak a felderített 5 kárója mellett lesz 5 pikkje is talán (hiszen a vonalon 11 van a színből), két adut pedig már láttunk, így inkább lesz szingli, mint dubló a treffje.

Érdekes módon sehol máshol nem volt ez a felvétel, bár volt, akit meggyőztek, hogy benne van.

A mentés jó volt, csak éppen a szlemet nem biztos, hogy megcsinálták volna.

Végül pedig a mi meccsünk sorfordító partija, ami a hatba jutásról döntött.

A nyílt teremben nem vállalták a mieink a 4 pikk kontrát, és az 5 káró csendben bukott kettőt. A zártban nagyon más volt a licit dinamikája.

Utolsó parti, tudjuk, hogy nem állunk jól, vajon mit kéne passzosként a 3 káróra mondani? Kontrát, hátha a partner benne tud maradni? A két ászunk jól jönne ehhez kétségtelenül, de ha neki indulóerő közeli lapja van, esetleg egy négyes majorral, akkor nem tud a 3 káróra licitálni, mert sok a kárója (és ha nincs legalább 3 a másikból, kontrázni sem tud). Tehát az tűnt a legjobbnak, ha kicsit furán (hiszen már kiderült, nincs nagy lapunk) de gémig vezettem a vonalat – legalább a jó színt játsszuk, ha nem is biztos, hogy a jó magasságon.

Mindkét ellenfél a licitjéhez képest (passz, illetve harmadik helyes kizárás) maximális lapot szorongatott, így a felvétel nem biztatott sok jóval.

Érdemes végig kattintgatni a partit, hogy teljesített Hodosi Péter. Persze kellett némi szerencse, de jó és pontos felvevőjátéka elnyerte jutalmát – az így szerzett 6 IMP pont elég volt, hogy visszaelőzzük a tabellán riválisunkat, és befussunk hatodiknak – itt is kb. 2 IMP lehetett a különbség összesítésben.

Általánosságban a csapatbajnokságról szólva: sajnos kevesebb a csapat, és a színvonal is csökken. Mindenképp elgondolkodhatna a szövetség egy kisebb, akár nyolc csapatos első osztályú bajnokságon (bár, köztünk szólva, talán nincs nyolc első osztály szintjét megütő csapat sem…). Persze érdekes, hogy szinte hétről hétre kapkodjuk a fejünket, hogy ki vert meg kit, de úgy tűnik, hogy a tavalyi hasonló szezon után idén is eléggé random volt, ki jut a felsőházba, és ki esik ki – négy erős csapat talán körvonalazódik, és a többi nyolcból szinte bárki ki is eshet, ahogy hatba is kerülhet, akár egyetlen fordulón belül is. Ettől még lehetne egy erős, de kiegyensúlyozott élmezőny, de sajnos (ahogy az elmúlt hetek szlempéldái is mutatják – sokszor terített, vagy nagyon jó esélyű 12 ütéses felvételek helyett gémben landol a fele mezőny) inkább a gyenge megoldásokban azonosak a csapatok. (GD)

I/B
Az utolsó forduló előtt a Bosszorkány 11 ponttal vezetett az Izobau TSC előtt, ők meg 16 ponttal előzték a nagyjából holtversenyes harmadik Vici és Budaörs 17-et. A Vici a Bosszorkány, a Budaörs 17 az Izobau TSC ellen meccselt. A Bosszorkány az elsőség ünneplése közben első, de igen jelentős vereségébe szaladt bele, 3,65 pontot szerzett csak. Ha az Izobau 15 környéki pontot szerez, meg is nyerhette volna az osztályt. Mivel 12,60-t gyűjtött, szoros másodikként ért be, és a Vici játszik osztályozót az I/A-s Szigethyvel. Az Interface 17 ponttal lett gazdagabb, és ha Vici is csak döntetlen körülit ér el, ők lehettek volna a harmadikok.

Az alsóházban a nyolcból hét csapat az életéért küzdött, hiszen hárman kiesnek, a negyedik pedig osztályozót játszik. Az Ernyő alattnak már nem volt esélye, és az XY bár gyakorlatilag döntetlenezett az ELTE ellen, kevés reménnyel élhetett előzetesen.

A PT-Vidából Vida Mihály 51 és 71 IMP-t szerzett az Artemix ellen, és a másik asztalon is saját hibáikból is jókat írtak, így a nullpontos meccsel a harmadik kiesők az Artemix lett. Végül az MTK Catherina nyert ugyan a Balásy ellen, de nem eléggé, ezért a 9,3 IMP-s átlaga dacára osztályozóra készülhet.

A partikból főleg a 7-es asztal, azaz a Bosszorkány–Vici meccsről szemezgettünk.

A 17-es partiban meglepően sokan tömték be a 4 pikket. Szinte mindenki a pikk dámával indult Keleten, és a felvevő a kezéből hívott egy kis kőrt. Ezt Nyugatnak kellene ütnie, és tudja, hogy kőr lopásban nem reménykedhet, vagyis ki kell szabadítania partnere treff királyát, egyszer nem.

Nagy Kartal azonban ügyesebben játszotta a felvételt. Az indulást az asztalon ütötte, és onnan hívta a kőr dámát, a gyanútlan Nyugat kicsit tett, így lemaradtak a treff ütésről.

A 18-as partiban négy asztal vette fel a káró kisszlemet.

A Vicinél Kaderják Levente adott ORKC-t, az ászválasz végén már 5 kőrnél tartottak, úgyhogy a szlemet kellett játszani. Dél viszont nem találta el az indulást.

Az ELTE párosánál Kelet kérdezett, és Nyugat válaszolt 5 kőrrel, melyet Észak magabiztosan tudott kontrázni. Fried Péter így kőrrel indult, ahogy minden információt nélkülözve Baláspiri Csaba is. A négy szlemből kettő meglett, kettő bukott.

A 30-as parti szkórlapja csak úgy hemzsegett az 550-ektől. A 1 szannal induló Dél jogosan érezte, hogy lopják a pénzüket, hiszen a 4 kőr nekik benne volt – több asztalon hagyták is ezt játszani.

Az 5 treff után ketten vetették el a kontrát: Vékony György passzolt, és írt 4 IMP-t. Mráz Máténak meg segített a 3 kőrre emelő partner, és egy bukással mentett.

A 20-as partiban sok asztalon kimaradt a pikk gém. Ha Nyugat nem tudott rendszerük alapján 2 káró kizárással indulni, a 3 kárót meg bellben nyilván túlzásnak érezte, ott Észak–Dél vígan licitálhatott. Káró kizárás után viszont Északnak döntenie kellett, hogy kontrázik-e dubló kőrje dacára, vagy hatos treffjét mutatja be.

A treffesek könnyen hoppon maradtak, mert partnerük nem mert licitálni. Berkes Mártonnak és Benedek Bélának pedig a szlem felé is sikerült még gém alatt egy lépést tenniük – ezt Kuttner György és Mráz Máté zavarás nélkül tette meg, a partit kihúzták.

A dobogósoknak gratulálunk, az alul végzőknek sikeres visszakapaszkodást, a többieknek jövőre veletek ugyanitt. (FG)

II. osztály

Az Els & Co (Toutenel Els, Selmeci Dávid, Zoller Róbert, Argay Gyula, Kelen Károly, Szentandrási Gergely) a várakozásoknak megfelelően rajt-cél győzelmet aratott, nagy különbséggel nyerte meg a II. osztályt. Az ezüstérmes Bazsarózsa (Nádasi Tibor, Horváth Attila, Petrás Gábor, Győry Anikó, Horváth Balázs, Tóth Andrea,Tóth András) 10 ponttot vert a harmadik RR-re (Fehér Péter, Moussong Gábor, Ferenci György, Réti Zsuzsa, Talyigás András, Budinszky András, Pásztor Ákos). Mindhárom dobogós feljutott az I/B-be. Jövőre eggyel feljebb folytathatja a negyedik Tatabánya is, ha az osztályozón legyőzi az I/B-ben 13.-ként záró MTK-Catherinát. A 2. csoportot a Tavirózsa, a 3.-at az Exu16 nyerte.

2. leosztás

A treff dámával indultam és folytattam a treffet. Lopott az asztal, majd a felvevő 2 menet káró után magasra lopta a színt. A felvevőnek 3–2 adunál semmit gondja nem lett volna, mert 5 adu, a pikk ász és 5 káró ütéssel 11 ütése lett volna. Két kézi magas kőr után azonban jött a rossz hír (4–1 az adu) és a felvétel ebben a kiosztásban már nem volt teljesíthető. A felvevő az asztal utolsó adujával még lelopott egy treffet, és a teljesítés reményében megadta a pikk impasszt. Ez nem ült, így bukott egyet. Keresztlopással teljesíthető a parti, ha a káró ász-király elmegy, mert elég lelopni az asztalon 3 treffet (kettőt kicsivel, a harmadikat a bubival).

6. leosztás

Két passz után Gyuszi félt, hogy az ellenfél szlemje benne lesz és mentett. Nyugat kontrázott, de nem találta el az ellenjátékot. A 4 bukáshoz a pikk indulás után a 2. ütésben kárót kellett volna hívni abban bízva, hogy a partner kőr ásza ütni fog és meg tudja lopatni káróban.

A nyílt teremben egy kicsit másképp folyt a licit. Kelet 4kőrrel nyitott. Dél 5 treffet licitált. Nyugat szeme előtt nagyszlem karikák táncoltak és 6 treffet licitált, kulcslicitnek szánva. Kelet a 6 treffet másképp értelmezte: ha nem áll le egynél több treff, mondj nagyszlemet. Bemondta. El is bukta, így nem kerestünk a jó kis mentésen.

15. leosztás

Északon nem volt indulóerőm, de megtetszett a lapom, 3 szant mondtam. Kelet kontrázott és Gyuszi 4 pikket mondott arra gondolva, hogy jobb lesz pikkben játszani még akkor is, ha van kőr fitünk. Nyugat a treff kettessel indult. Kelet látva az asztalt arra gondolt, hogy Nyugatnak inkább lesz szinglije, mint 3 lapja treffben, így a treff ász után visszahívta a treffet. Dél ütött az asztalon és megadta a pikk impasszt. Ezután lehívta a pikk ászt, majd a pikk bubi jött Kelet királyához.

Az ellenfél innét kezdve nem tudta elkerülni, hogy Nyugat végállásba legyen végül a kőr figurái valamelyikével. Kelet még megpróbálta a lehetetlent és a káró dámát hívta, de ez nem segített. Dél lopott, elvette Kelet utolsó aduját, majd kőr ász, kis kőrt hívott. Nyugat ütött (az se segít, ha Kelet átüti a királlyal, mert ekkor az ellenvonal csak 1 kőrt üt) és vagy treffel, vagy káróval rakta le a felvevőt az asztal magas lapjaihoz.

16. leosztás

Kelet pechesen indult, pikkel. Minden más indulásra elbukik a parti, de erre az adott kiosztásban épp benne volt. A pikk tízest ütöttem a dámával – az asztalról elment egy treff – és visszahívtam a kilencest. Kelet hosszas gondolkodás után rátette a királyt, lopott asztal. Nem tudtam, hogy van a pikk kiosztva, de azt láttam, hogy az asztal maradék két treffjét le tudom dobni a kézi két magas pikkre. Ha az adu 2–1, akkor két kőrt fogok csak kiadni és ha a káró király nem esik, egyet bukom. Mivel esett és Keletnek 4 pikkje volt, teljesült a gém.

A nyílt teremben barátságtalan volt az ellenjáték az 5 káró kontrában. Kelet a kőr ásszal indult. Kelet–Nyugat kicsivel kér, Nyugat a hetest tette. Hogy Kelet azért nem tudta, hogy a partnere kéri a kőr folytatást, mert Észak a dámát tette, vagy csak azért, mert elbambult, már nem tudom. Mindenesetre átváltott treffre és az ellenvonal lehívott 3 menet treffet Nyugatnál végezve. Nyugat lehívta a kőr királyt, majd meghívta a treff szürkut is, így a kontrázott felvétel 4-et bukott.

25. leosztás

A káró hetessel indultam a 4 pikk ellen. A felvevő azt gondolta, hogy ha lelop 3 kőrt az asztalon, akkor az 1-1 minor ütéssel hazaér. Ehhez sok minden kellett volna, többek között az is, hogy elegendő számú felmenetele legyen a kezébe. Abba a kézbe, aminek a káró ászát már az első ütésben kilőttük. Mindenesetre kőr ász- kőr lopással kezdett, majd lehívta a pikk királyt. Ezután hívott egy kis kárót. Nyugat elrobogott a másik káró figurájával és visszahívta a színt. Észak folytatta a tervét és hívta a 3. kőrt is, amit megpróbált egy kis pikkel ellopni. Nyugat felüllopta és a pikk bubit hívta. Így mire sor került volna a treffekre, már magas lett a kőr királyom. Ha Észak a kőr lopások előtt először kidolgozta volna a treffjét, teljesített volna.

31. leosztás

Dél a kőr királlyal indult, amit az asztal ásza vitt. A felvevő kőr lopással kézbe ment és gondolkodott. A kőr mariázs Délen lesz és így nagy valószínűséggel a treff ásznak és a káró ász-királynak Északnál kell lenni a 2 treff közbeszólásához. Egy kőr mariázzsal nem kontráznak az emberek, tehát Délnek aduütése lesz, ami csak úgy lehet, ha dáma-bubija van. Semmi baj, az asztali ász-király lehetőséget biztosít a kettős impasszra. Így hát hívott egy kis adut és amikor Dél a hármast rakta, impasszolt. Elbukta a felvételt, de az vesse rá az első követ, aki azt mondja, irreálisan játszott. (ZR)