Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2011. október 20.

Csak ne kapkodj! – csb I/A 6.forduló

Azt tudjuk, hogy a múlt mindig visszaköszön, de ezen a héten már az első partiban megtörtént a dolog. Most nem az aduszínben kellett volna az előző heti visszatekintésben ismertetett fogást alkalmazni, hanem egy mellékszínben.
 


1. leosztás


Olyan gyenge kettest játszik az ellenfél, ami első helyen ebben a szkórban hatos szín vagy nagyon jó ötös, a lap meg nem túl erős és nem túl gyenge, tehát olyan „öreguras”. A kőr tízes indulás után _a bubira a dáma jön_ lehívjuk az adu ászt, és kiderül, hogy Délnél van mindhárom adu. Káró királyunkat Észak üti, és visszahívja a színt. Mi a tervünk?

Azért bontottuk meg a kárót, hogy kiderítsük a pikk király helyzetét. Ha Délnél lett volna a káró ász, akkor Északhoz tettük volna a pikk királyt, így viszont inkább Délnél keressük. Már csak azt kell eltalálnunk, hogy dubló királyra, esetleg KJx vagy KTx kombinációra tegyük. Az utóbbira is van játékunk – lopunk egy kőrt, káróra eldobjuk az utolsó kőrünket, és körbeengedjük a pikk hetest. Most aduval mindenképpen visszajutunk az asztalra, és jöhet a pikk dáma. Megint az intraimpassz volt a nyerő, úgy látszik, ez az osztógép kedvence.


Északnak lett volna lehetősége nehezíteni a játékunkat, hogyan is?

Mondjuk a káró királyt „csuklóból” nem üti meg, és akkor nem tudjuk, hogy kinél van az ász. Most rögtön pikket kell hívni, különben a harmadik káró meghívásával idő előtt elfogyasztják az asztali átmenetünket. Észak kicsit tesz, és ebből esetleg kiszagolhatjuk, hogy nincs nála a király, tehát mi is kicsit teszünk. Káró hívás jön, üt az ász, káró vissza – ellopjuk a magas kárót, és felgöngyölhetjük Dél pikkjét _persze azt is ki kell szimatolnunk, hogy KT vagy KTx volt nála_.

Kis „csontot” betettek nekünk, de nem hagytuk magunkat… Lett volna még valami fegyverük? Esetleg a pikk hívásba lendületből belehelyezhette volna Észak a bubit?

Ajaj! Ez már sok lett volna!

Szingli bubija nem nagyon lehet, tehát a legvalószínűbb JTx ellen védekezve most kicsit kell tennünk, a JT _és az igen valószínűtlen KJx, KJT, esetleg KJ_ ellen pedig a dámát – amit üt a király, és legközelebb megkíséreljük beejteni a tízest.

Egy helyen teljesítették ezt az 5 treffet, ahol a pikk bubi indulás után nem kellett sokat kínlódni. Gondolom, általában az vezetett a bukáshoz, hogy a nyerő játéktervet Észak felborította a pikk bubi beletevésével…

3. leosztás


Ez a lapunk, a partnerünk második helyen, bell–mans helyzetben 1 treffel indul – ezek után próbáljunk két teljesen eltérő helyzetben licitálni.

1_ az ellenfél passzol, az 1 pikkünkre a partner 2 pikket mond – most nagyon optimistának kell lenni ahhoz, hogy rámenjünk a szlemre
2_ az ellenfél 3 káróval bevetődik, és a kontránkra a partnerünk 4 kárót licitál – most meg iszonyatosan pesszimisták vagyunk, ha beletörődünk a gémbe.

A két lap így festett _az ellenfeleknél minden szín egyenletesen volt elosztva_:


A tanulság szerintem az, hogy a kizárások sokkal kevésbé hatékonyak akkor, ha az egyik ellenfél már licitált. Néha zavarnak, néha segítenek – ellentétben az élről védekezéssel, amikor az ugrabugrálásunk nagyon megnehezítheti az ellenfeleknek a beavatkozást.

5. leosztás


Mit licitáljunk ezekkel a képekkel a következő helyzetben?

Partnerünk az első helyen bell–mans helyzetben passzolt, ellenfél meg 1 káróval elindult.
Nyilvánvaló, hogy itt az utolsó alkalom, hogy az indító kijátszást belicitáljuk, nehogy valamelyik nemessel induljon a partnerünk a szan vagy a nemes színű gém ellen. Sikerül is a terv, a partnerünk rossz indító kijátszását elhárítottuk – csak az a baj, hogy így az ellenfél indul a kontrázott 2 treff ellen, és 800-1100 között tudjuk menteni azt a mans gémet, amit 24 pontból és két egyenletes lapból még be is kellene mondani az ellenfeleinknek. Nem a 800 vagy az 1100 az igazán drága, hanem az, hogy szinte a „semmiért” kockáztattunk, hiszen nagyon valószínűtlen, hogy gémünk legyen ebben a leosztásban.

10. leosztás


Ez a lapunk általános bellben, partnerünk első helyen passzol, ellenfél 1 káró, mi passz, 1 kőr, passz, 2 kőr… Kontrázunk vagy nem?

Az előző parti testvérkéje ez, picit jobb kiadásban amiatt, hogy most pikkünk inkább nekünk van, kicsit rosszabb viszont az, hogy most nincs ötös színünk. Megint 800 és 1100 között van a kettes magasságú „mentésünk”, de most sokkal könnyebb bemondaniuk a gémet a 26 pontból – viszont nehezebb megcsinálni, ha végig passzolunk.



A 4 kőrt csak úgy lehet megcsinálni, ha Nyugat licitált, vagy ha treffel, esetleg az adu ásszal indul, különben kiáll két adu, és egy-egy minor ütés. A 3 szan jobb felvétel _hárman megtalálták_, de a pikk indulás kicsit rombolja a közlekedést benne. Ha az ellenfelek végig passzoltak, még akkor is teljesíthetünk, ha eltaláljuk a játékot.

Asztalon ütünk, hívjuk a kőr hetest_!_, nyolcas, király, ász – újabb pikk. Ütünk, és kőr impasszt adunk, jön a harmadik pikk, de most káróra fordulunk, kilőjük az ászt, és a kőr ötössel vissza tudunk jönni a negyedik káróért. Ha előbb hívunk kárót, és utána adjuk meg a kőr impasszt, az is jó. Az se segít az ellenfeleken, ha a harmadik pikk helyett treffet hívnak, három pikket, két kőrt, három kárót és egy treffet előbb ütünk meg, mint ők a lehetséges öt ütésüket. Csak a második treff ütésünket ne akarjuk megszerezni, mert akkor kiadhatunk ötöt, mielőtt mi besöpörnénk a kilencet.

Ha meg Nyugat licitált _és nem csíptük meg_, akkor kézben ütjük az első pikket, és kőrt hívunk a szingli vagy dubló kőr ászra játszva, és semmi gondunk nincs.

15. leosztás
Egy szépen _és gyorsan_ belicitált szlemet láttam a sarokról:


A 2 káró 0-1 kontroll, a 4 kőr Splinter, négyes aduval és még valami használható értékkel. Simán megvan a szlem, ha káró király van a partnernél, vagy treff dáma _nem dubló_, vagy magasítható treff, vagy elindulnak a káró király mellől, vagy ha ül az impassz.

Ha egyik se _mint az adott partiban_, akkor is jó kísérlet volt, kár érte.

21. leosztás
Mióta írogatom ezeket a cikkeket, gondosan ügyelek arra, hogy a legnagyobb marhaságokat is megfontoltan és látszólag átgondoltan kövessem el, nehogy állandóan én adjam az anyagot. Most mégis megesett az a dolog, hogy csúnyán elkapkodtam valamit.


A 2 treff kényszerítő szannak megfelelő licit volt _az 1 szan válasz gémforsz náluk_. A kőr ász indulás után egy kis kőr jött _a dáma ütött_, majd káró király, káró dáma – ez volt az első négy ütés, majd hívtak egy treffet. Mit lehet ezek után elrontani?

Leginkább azt, hogy számba vettem, hogy három feketét és egy adut legalább ütünk az ellenfél gémje ellen, tehát árnyékra vetődött a partnerünk. Megfogalmaztam magamban gúnyos véleményemet arról, hogy három ütéssel és egy közbeszóló partnerrel, ponterőben túlerővel nem szerencsés menteni azt a gémet, amiben az ellenfélnek még komoly színtalálkozása sincs.

Szóval a lementett gém sorsának elemzése helyett jobb lett volna az adott felvétellel foglalkozni. A treff hívásra kicsit tettem a kezemből, és amikor nem lopták el, már éppen teríteni akartam. Aztán megálltam egy pillanatra áttekinteni a helyzetet, de akkor már késő volt.

Ugye látszik, mit rontottam el?

Az ötös kőr mellett lehet hatos káró és dubló treff _naná, hogy ez volt_, amikor a pikk ásszal kell lopni a kárót, és kell egy treff lemenet is a pikk T843 bevillázásához. Ráadásul ebben az esetben benne volt a szépen belicitált 4 kőrjük, és zseniális volt a partnerünk, aki ezt kiszagolta, és mentett. Még az se vigasztal, hogy írtunk a partin így is, mert a mi partnereink 4 kőrt játszottak 5–2 aduval és 19 figuraponttal.

25. leosztás.


2 in 1 feladvány, az első fele egyetlen licit.

Azt sejtjük, hogy nem az adu ütéseire kontrázott a partnerünk, talán egy darab treffje sincs, csak néhány ásza és királya itt-ott. Igen könnyen szlemünk lehet benne, de mit licitáljunk?

A 6 treff felüllicit első közelítésben igen szellemes megoldásnak látszik, de jobban átgondolva borzasztóan rossz ötlet. Ha mindenképpen szlemet akarunk játszani, akkor 5 szant mondjunk inkább, amire bemondhatja a hosszú színét, vagy 6 treffel érzékeltetheti, hogy minden színből van legalább négyes támogatása.
Ha ez kicsit bonyolult nekünk, vagy attól félünk, hogy a partnerünknek lesz az, akkor legjobb, ha passzolunk inkább – kis szerencsével egy szép nagyot írhatunk így is.

Megérkeztünk a feladvány második részéhez, az indító kijátszást kell kiválasztanunk.

Megvan?

Akkor előbb elemezzünk: a hiányzó két ász valószínűleg a partnerünknél lesz, és egy-két figurája talán lesz még ezeken kívül is. Szóval semmi se lehet nagyon sürgős, és kár lenne látatlanban bármelyik színbe belepiszkálni. A legokosabb tehát látszólag az adu indulás, ami ütést nemigen adhat, és esetleg az asztal lopási lehetőségeit is csökkentheti. Legjobb lenne rögtön kétszer is aduzni, hogy a keresztlopást minél jobban akadályozzuk, nem?

Remélem, senkit se sikerült megtéveszteni, és rábeszélni az adu ász indulásra. Nem úgy néz ki a lapunk, hogy itt gyorsan keresztbe fogják lopni a partit – viszont nagyon hülyén fog festeni, ha a partnerünk huszonegyesét rögtön elfogjuk a skízzel:


Egy ütést ad az adu ász indulás, amikor megfojtjuk vele a királyt, és még egyet, amikor ezzel egy többlet lemenet keletkezik a felvevő két királyának szöktetéséhez. 1400 helyett 800, ami nem katasztrófa, ha a másik asztalon a szlemet bukják a lapjainkból…

32. leosztás


Ilyen helyzet is volt a múlt héten, a bellben teljesíthető a 6 kőr, de a mansban 6 pikkel olcsón menthető. Ilyenkor meg kell próbálni elhitetni az ellenféllel, hogy nem akarunk szlemet játszani, nincs hozzá lapunk, már az ötös magasságra is csak mentési céllal merészkedtünk, és félünk attól, hogy az 5 pikk benne lehet, tehát inkább lementjük 6 kőrrel…

Megpróbáltuk megint eljátszani a színdarabot, de most már hiába – így is lementették a jó kis szlemünket. Talán jobb lett volna hallgatni a módszereinkről, esetleg hamis információkat terjeszteni…