Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2011. október 14.

Csak ne kapkodj! – csb I/A 5. forduló

Érdekes ez a verseny, a csapatunk folyton kikap, és egyre előrébb kerülünk a tabellán. Még egy kiadós vereség, és máris az első helyen találjuk magunkat. Persze egyre több mérkőzés eredménye hiányzik; nem nagyon igyekszik az I/A mezőnye az előírt időben asztalhoz ülni. A múlt héten főleg ellenjáték-problémák kerültek terítékre, most inkább az elhamarkodott vagy éppen szépen átgondolt liciteket és felvevőjátékokat elemezzük.

2. leosztás


Mansban bell ellen indulunk az első helyen 1 pikkel, partnerünk 3 káró licitjére _Bergen_ az ellenfél 3 pikket mond – ez tulajdonképpen információs kontra a 3 pikkre _vagy kétszínű, ki mire játssza_, csak nem lehet benne maradni. Most úgy látjuk jónak, hogy 4 pikkel élről mentjük a valószínűleg benne lévő 4 kőrjüket. Feltételezésünk jó volt, hiszen tőlünk balra még 5 kőr is jön, passz, passz. Mentsük ezt is?

Látszólag menteni kell, hiszen az 5 kőr nem nagyon fog elbukni, és ha nyolcat-kilencet tudunk ütni, akkor már keresünk a bolton. Mi a baj akkor?

Csak annyi, hogy könnyen rámondhatják az 5 pikkre a 6 kőrt, és akkor a saját csapdánkba estünk bele: mentsük le azt a szlemet, amit nem is akartak bemondani? Egész más a helyzet, ha 5 kőr, passz, 6 kőr jut el hozzánk, akkor nagy bátorság kell ahhoz, hogy ne mentsünk, hiszen kis veszteség áll szemben a nagy nyereséggel. Ha az ellenfél elég ravasz, akkor viszont nagyon jó lappal passzol az 5 kőrre, mert tudja, hogyha azonnal hatot mond, akkor azt biztos lementik, és a mentés nem lesz drága. Annyira nem, hogy lehet, hogy az 5 kőr +1 többet ír, mint a 6 pikk kontra… Ha mégse törődnek bele az 5 kőrbe, és 5 pikkel is mentenek, akkor meg talán már hagyják játszani a 6 kőrt.



6. leosztás
Mansban bell ellen második helyen 1 pikkel indul a partnerünk, ellenfél kontrázik, mi meg ezt a lapot markoljuk Észak helyén:


Annál kicsit jobb ez a lap, hogy 2 kőrt mondjunk – ahhoz meg elvileg hiányzik egy pici, hogy rekontrázzunk. Mondhatunk 1 szant _7–9_, de elég csábító az, hogy bellben van az ellenfél.

Ha úgy döntöttünk, hogy rekontrázunk, akkor passz, passz, 1 szan után megint mi jövünk, és most nagyon nehéz licitünk van… Hogy tudnánk valamilyen licittel kifejezni azt, hogy kicsit árnyékolt volt a rekontránk? Vagy mégis van erre megfelelő licit, csak ritkán jut eszünkbe?

Az adott partiban Keletnek teljesen korrekt kontrája volt _15 figurapont, 2–4–4–3_, így is 800-at lehet írni a rekontra után _ha megtalálják a jó felvételt_. Tízből nyolcan mégis megúszták valahogy…



17. leosztás
Érdekes parti – indító kijátszás, felvevő- és ellenjáték szempontból is, nézzük tehát az összes lapot. A felvétel 4 pikk, miután Dél 1 káróval indult, és Észak licitálta a treffjét.


Ha Nyugat a felvevő, akkor Észak legjobb indulása a kőr – minor indulás esetén eltűnik a másik minor vesztő, az adu indulás meg egy átmenetet biztosít ahhoz, hogy treffre el lehessen dobni egy kárót. A kőr bubi indulásra is lehet teljesíteni – nem tesszük rá a királyt, a következő kőrt már fedjük valamivel, és Dél jön:
– kőrt és treffet nem hívhat
– adu hívását elengedjük, és treffre fogjuk eldobni a rossz kárót
– káró hívását elengedjük, és Észak választhat:
– kárót és pikket nem hívhat
– ha kis treffet hív, akkor a harmadik aduval asztalra megyünk, káró impassz, káró ászra eldobjuk a treff bubit, és magasra lehet lopni egy treffet, amire elmegy a rossz kőr _a treff király hívás zseniális, de a licitből kiszámolható, hogy a dáma Délnél van_
– ha kőrt hív, akkor a lopás után le kell hívni a treff ászt, majd az adukat

Ezek a lapok maradtak, az utolsó adu hívásra Dél föladja a küzdelmet:


Ha Dél indul, akkor a kis káró a nyerő indulás, a többire könnyen teljesíthet a felvevő. Észak üt, a kőr bubit fogja hívni, és még nincs veszve semmi. A kőr bubi után a tízesre is kicsit teszünk, és már célhoz is értünk:
– káró vagy pikk hívás szóba se jön
– ha Észak folytatja a kőrt, akkor pontosan az előbbi végállás, alakul ki
– ha treffre fordul, akkor meg az a variáció működik, amikor aduval közlekedünk, a káróra elmegy a treff, aztán meg magasra lopunk egy treff ütést

Hogy bukik el ez a gém? Nagyon egyszerűen… Dél káróval indul, Észak meg valamikor kis kőrt hív _elsőre vagy másodikra_, hogy Dél üthessen, és meghívhasson egy kis treffet. Nem is értem, hogy mehetett másképpen a játék az asztaloknál, amikor az egész olyan egyszerű _nyílt lapokkal, és egy órás fejtörés után..._.

22. leosztás


Az 5–3 találkozást előtérbe helyezve kőr gémet játszik Észak, pikk bubi indulásra. Jó lenne kicsit többet tudni az ellenfelek lapjairól, de bellben a mans ellen sajnos nem kotyognak annyit közbe, mint egyébként. Ha megtették volna, akkor talán az ellenjátékra kellene odafigyelnünk, így meg az adut kell kezelnünk. Az egyszerű játék lehívni az ászt, majd kicsit hívni a dáma felé, de azzal a heti csemege partik közé nem lehet bekerülni. Próbáljunk valami mást, ne hívjuk le az ászt, és tegyük a nyolcast az első ütésbe, ha Kelet kicsit adott. Ha ezt a bubi-tízes egyikével vitték el, akkor legközelebb hívjuk a dámát az asztalról. Csak az intraimpassz alkalmazásával lehetett az adott partiban tizenegyet ütni…



30. leosztás
A második parti rövid időn belül, ahol 4–4 és 5–3 nemes találkozás is van, és választani lehet, hogy melyiket akarjuk játszani. Mellőzve a lehetséges licitmeneteket, nézzük a két lehetséges gémet, mindkét esetben Dél kezéből játszva, treff bubi vagy kis kőr indulásra:


Ha pikket játszunk, akkor treff indulásra 4–1 adunál a kirövidülés, kőr indulásra a kőr lopás fenyeget. Ha mindkét káró figura rossz helyen van és az adu dámát sem találjuk el, akkor valószínűleg akkor is bukunk, ha arra koncentrálunk, hogy kárót tudjunk lopni a rövid aduból. A legjobb játék talán az aduzás _az ásszal kell kezdeni, mert az a legjobb esély_, és ha ki kell adni egy adut, még akkor is sokféleképpen teljesíthetünk.

Ha kőrt játszunk, akkor 3–2 adura semmi gondunk nincs, kiadhatunk egy pikket és két kárót is. Ha viszont 4–1 a kőr és kétszer aduztunk, már gondjaink lehetnek, ha kiadjuk a pikket. Ha meg csak egyszer aduzunk, akkor még 3–2 adura is bukhatunk, ha olyan az elosztás.

Jó játéknak látszik a treff ász, a kőr dáma és a kőr ász lehívása után _Kelet nem ad_ körbeengedni a pikk kilencest. Nyugat üt a dámával, kőrt hív, lopunk egy treffet, és pikkel visszamegyünk leaduzni. Csak akkor bukunk, ha Nyugatnak szingli pikk dámája volt.

A lapok így voltak kiosztva: