Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Bozzai Bence, Gulyás Dániel, H - 2018. október 12.

Barangolás Oktáviában – csapatbajnokság 2018 5. játékhét

A következő játékhéten érkezik féltávhoz a mezőny, a két középső osztályban pedig azután már csak egy forduló, és szétválik alsó és felső házra a 16-16 csapat. Helyzetjelentések, partielemzések és pár tipp az előttünk álló fordulóra.

I/A (IT)
Régen volt már olyan, hogy egy adott játéknapon minden csapat játszana egyszerre. Most viszont ténylegesen létrejött a rangadó, ahol is Czímer Csabáék győztek a Dumbovich csapat felett – ráadásul pontosan annyi IMP-vel, amennyit előzetesen megjósoltam. Ahhoz képest, hogy a Csillagvirág behúzta a legutóbbi két mérkőzését, most kvázi megsemmisítő vereséget szenvedett a művészektől – Szentandrási Gergelyék ugyanis 19,5 VP-t szereztek, amivel természetesen továbbra is százszázalékosak. A mezőnyben rajtuk kívül egyedül a GAMAX veretlen (most épp az Elastront verte meg) – de nekik még hiányzik két mérkőzésük.

Az élen a FÉSZEK áll, ám a GAMAX-nak jobb a VP-átlaga (hogy meg is tartsák ezt, ahhoz a Dumbovich és a Visoft csapatok felett kéne diadalmaskodniuk, ezek a mérkőzések nem ígérkeznek egyszerűnek számukra). Jól tartja magát a Budaörs 17, a héten pont Bódis Gyuláékat győzték le, és elvileg utánuk jön a. .Böszörmény csapat, de nekik is van még elmaradt meccsük. Kerényi úr, mekkora oddsot adna arra, hogy a végén a top 3 csapat a FÉSZEK, a Budaörs 17 és a GAMAX lesz? Tetszőleges sorrendben természetesen.

Tipp a 6. fordulóra: FÉSZEK–Galim +20, GAMAX–Budaörs 17 +35
Minden héten rangadó. Ezennel a művészek próbálhatják megtartani veretlenségüket a Galim ellen. Véleményem szerint Konkoly Csabiék lelkessége odáig vezet, hogy ezt a meccset is behúzzák – ezzel még távolabb sodorván ellenfelüket a címvédéstől. Összecsap a VP-átlag chip leader a budaörsiekkel is. Ezen a meccsen gömböm szerint bejön a papírforma, azaz Winkler Gábor varázsol egy-két éles partiban, aminek Zöld Ferencék nem fognak annyira örülni.

11. leosztás (GD)

Viszonylag csendes partik voltak ebben a fordulóban, bár gondolkodásra (és hibázásra…) ezúttal is volt lehetőség bőven. Egy unalmas(nak tűnő) húzó körüli gondolatokat osztom meg ezúttal. Mi itt az érdekes? Sima tíz ütés, ül a káró impassz is, ha nem vigyáznak, akár szür is lehet. A parti azonban mégis sokáig tartott, alant leírom, miken gondolkodik ilyenkor az ember.

A rendszer 2 káró indulásának hála Északon voltam felvevő 4 kőrben. A kicsit várt adu indulás helyett a káró nyolcassal indult Czímer Csaba. Erről nem gondoltam, hogy a dáma alól jött, inkább tűnt dublónak, hiszen akár aduval, akár treffel indulhatna passzívabban, nem adtam tehát impasszt, hogy legyen közlekedés a treffekhez, illetve hogy tudjam majd később a pikket hívni kézből. Nem akartam ugyanis rögtön pikkel kezdeni, mert ha nem találom el az elmenetelt, rögtön adukat hívnak, és máris a káró magasítás lesz az egyetlen esélyem, gondoltam a treff magasítás majd ad támpontot, hogy merre keressem a pikk figurákat. Ez fényesen bevált, a második treffet ütötte Szalka Tamás, és némi töprengés után visszahívta a kárót – ő sem gondolta, hogy ez a káró helyzet. Ezután már úgy tűnt, nála lehet a kőr ász, és ezért a pikk ászt Csabihoz tettem. Ütöttem tehát a káró királlyal, és pikket hívtam, kicsi, beütöttem a királlyal. Úgy tűnt, meg is vagyok, hiszen már csak az adu ász áll ki, mi baj lehet? Loptam egy pikket, egy treffre dobtam még egy pikket, és kárót hívtam – Csabi remekül védekezett, a Q987-ből indult a nyolcassal, de a második menetbe a kilencest, míg a harmadikba a dámát tette! Így biztosnak tűnt a 3–3 káró, loptam kicsivel, amit felüllopott Tamás Nyugaton! Újabb pikk jött, ezt lopnom kellett, és a korábban impozánsnak tűnő adufelszerelés kezdett rosszabbul kinézni. Ha balról ütik a kőrt mégis, és jön egy káró szürku, még baj is lehet (ha az adu szingli ász, és négy kicsi volt eredetileg). Végül a kőrt nem ütötték meg, így már hívhattam treffet, tudva, hogy ez elöl fogyott el: ha belelopnak, már csak az adu ász marad kinn (ez történt), ha nem, vihetem kicsivel és már csak két nagy adu marad az asztalon, csak az ász adó ki. +420, húzó.

23. leosztás (KG)

A Visoft–Budaörs 17 mérkőzésen mindkét asztalon ugyanúgy játszottuk el ezt a gémet. A nyílt teremben hasonló, de nem ugyanaz volt a licit, mint nálunk a zártban, aminek végén Északon 3 szanban lettem felvevő.

A kőr hatos 11-es szabály szerint volt Szilágyi László indulása. Nyolc ütésem van hat káróval és a két major ásszal, ha elviszem az első kőrt, két kőr figurát és a két magas treffet tudja ütni az ellenfél, ha sikerül egy treff ütést kimagasítani az asztalon, megvagyok. Másik lehetőség a pikk impassz, ez is biztosan hoz egy ütést, de ha nem ül, az ellenfeleknek öt ütése van. Szóval abban kell bíznom, hogy nincsenek résen, nem Szilágyi üti az első treffet, és hív pikket, hanem Bódis Gyula viszi, és onnan nem lehet bontani a pikket. Ha Kelet mégis berohan a treff figurájával és pikket hív, hát megadom az impasszt.

A kőr dámát elvittem tehát az ásszal, Keletnél várhatóan KJ8… van a színben, nyugtáztam. Treffet hívtam, és úgy tizenhárom másodperccel később azt voltam kénytelen bepötyögni a BridgeMate-be, hogy 3 szan –2. Gyula ütött a treff királlyal, kőr négyes, tízes, ütött a bubi, treff vissza, újabb kőr hívás a K8-as villa felé.

Hibáztam. Arra játszottam, hogy az ellenfél rosszul játszik. Mit látnak ők a partiból? Láthatják, hogy kőrben nem üres ászom van, mert akkor kihagytam volna az indulást, meg tudott szingivel szemben elképzelhető, hogy 5 káró felé vettem volna az irányt 3 szan helyett. Tehát simán nem tudják leütni a kőr ütéseiket. A káró ászt hozzám feltételezhetik, így 5-6 káró ütéssel számolhatnak, hacsak öt káró ütésem van, akkor várhatóan treffben meg tudom szerezni a hiányzó két ütést (mondjuk most pont olyan volt a kiosztás, hogy nem). Szóval össze lehet rakni, főleg Magyarország legtöbb örök mesterpontjával bíró játékosáról nem üldözési mánia azt feltételezni, hogy kitalálja, hogy a második ütésben be kell rohannia a treff figurájával és pikket kell hívnia. Feltéve, hogy nincs nála a pikk király. Mert ha nála van, akkor a pikk impasszal ütéskiadás nélkül van kilenc ütésem. De még kapkodnia sem kell, ha Nyugat üti az első treffet, kőr jön, és most is lehet pikket hívni. Szóval az azonnali pikk impassz a jó játék, mert ha mindkét treff figura Nyugatnál van, mint most, kicsinálnak kőrben, ha meg legalább az egyik magas treff Keletnél van, úgyis beüt és pikket hív, ha az buktat. Vagyis nekem kell abban a színben keresnem a kilencedik ütést, amelyiket nem szeretném, ha az ellenfél bolygatna, mert úgy is bolygatni fogja. Jobb lett volna 5 kárót játszani. Nyolc helyen volt kőr indulás a 3 szan ellen, három helyen bukás, öt helyen teljesítés lett a vége.

I/B (IT)
A-csoport
Hát, hogy is írjam le úgy, hogy írok is valamicskét az eredményről, de próbálok végig tárgyilagos lenni? Na jó, inkább sehogy: a lényeg, hogy ebben a csoportban két KO-s győzelem is történt, ám egyiknek sem örülök (bocs!). Ugyanis a Relé csapat 0,1 VP híján szerezte meg a maximális győzelmet kedvenc ifijeim ellen, továbbá az Izobau meg minket (azaz az Ecosoftot) vert meg, nem is kicsit – B. B., ezt teniszben még visszakapod egyszer! A maradék két mérkőzésen nem volt ennyire véres a küzdelem: nyerni tudott az Artemix és (szerintem egész nagy meglepetésre) a Cyan is.

Vereségével a Balásy kénytelen volt visszaadni vezető helyét a Relének. Utánuk viszont a kép csalóka, mert látszólag az Artemixnek van a legtöbb pontja, de őket elviekben megelőzi jelenleg az Izobau és a (bármilyen furcsa) jelenleg sereghajtó Vida is – természetesen ők azok, akik eggyel kevesebb mérkőzést játszottak. Mindenesetre a tömörülés nagy, erős hajrával bármelyik csapatnak meglehet még a felsőház.

Tipp a 6. fordulóra: Relé–Balásy +35
Mi másra is lenne érdemes odafigyelni, mint az első és második helyezett összecsapására? Homonnay Bálintéknak küzdelmes meccs van kilátásban Tihanyi Katalinék ellen. Egyfelől véleményem szerint a csoportbéli elsőségről fog dönteni, de ami természetesen fontosabb, hogy aki itt nyer, nyilván több pontot fog továbbvinni a felsőházba, s így jóval közelebb kerül a feljutáshoz az I/A-ba. Jó kis meccs lesz, s a gömböm szerint a végén a hazai csapat kelhet fel mosolygósabban az asztal mellől.

B-csoport
Itt sem találtam el a győztes csapatot, ugyanis a Líra-Durostone-nak nem sikerült a győzelem Kaderják Leviék ellen. Egyértelműen életre kelt a Pál csapat, ugyanis két kezdeti vereség után már a harmadik mérkőzésüket nyerték meg, amelynek elszenvedője ezennel a Leó volt. Győzni tudott még a Dienes, valamint a „világbajnokot” még mindig nélkülöző Hodosi csapat is.

Tudom, örökké elégedetlen vagyok, de ennél a csoportnál nem az a „baj”, hogy még nem játszottak le egy mérkőzést, hanem épp az ellenkezője, a Leó–Prichtech mérkőzést már lejátszották előre (a mérkőzést amúgy Földi Józsefék nyertek). Ami biztosnak látszik, hogy a SZTAKI vezet, s őket VP-átlag alapján követi a Dienes és a Pál csapat – közel azonos ponttal. Átlag felett van még a Printech, valamint Jakus Laciék is.

Tipp a 6. fordulóra: Hodosi–Dienes +11
Információm szerint az egyik névadó visszatér (micsoda energiával!), a másik pedig kitartóan játszani fog és reménykedni, hogy a fiatalok (avagy a Berkes Márton, Marcin László, Fodor Dániel trió) továbbra is hozzák formájukat, ugyanis a cross IMP alapján az látszik, hogy megint inkább nekik volt köszönhető a győzelem. Persze, ők is hibázhatnak olykor, még akkor is, ha csak kicsit, ebből pedig kicsi vereség lesz ez esetben.

22. leosztás (GD)

A forduló tele volt olyan partikkal, amit kb. fele-fele arányban mondott be vagy nem a mezőny, de egy közös volt bennük: akik bemondták, szinte mind elbukták, míg a 2-3 majort játszók sokszor ütöttek tízet. Ennek leginkább az az oka, hogy más a feladat 3, vagy 4 major ellen: mindkettőt persze szeretnénk elbuktatni, de eggyel többet kell ütni 3 ellen… Ilyenkor az ember akár szürt is ad, ha buktatási esélyt lát.

Az éles gémek tehát ezúttal nem nagyon ültek, ez a parti sem volt igazán kivétel, de mégis, ezt többen teljesítették. A parti leginkább az indító kijátszáson múlik, az pedig a liciten: ha Dél passzosként tud fites ugrással jelentkezni, akkor gyanús lesz, hogy minorral kell jönni a 4 kőr ellen, míg ha csak egyszerű drury után lesz gém a felvétel, könnyebben akarhatunk aduval vagy a két kis pikkből indulni. És ha passzívan indultunk, a felvétel már otthon is van: adu impassz, pikk kiengedése, és már csak két kárót lehet lehívni, a vesztő treffek elmennek a magas pikkre.

II. osztály (IT)
A-csoport
Az élcsapatok közül hozta a kötelezőt a Lapszám csapata (ugye megmondtam, hogy győzni fognak?), valamint a Madarász is. Sőt, igazából az egyetemisták is, akik egy vereségtől eltekintve folyamatosan nyernek, most épp majdnem maximális VP-t szerezve. És hát végül is győzött a No Trump is, habár kicsit talán savanyú a szőlő, mivel csak 1 ponttal bizonyultak jobbnak ellenfelüknél.

Az állás megint csak kicsit kaotikus, köszönhetően annak, hogy egy elmaradt (Pikk–No Trump) mérkőzést még nem pótoltak, valamint annak, hogy egy másikat (Lapszámosok–Ördögszekér) pedig előrehoztak. Annyi kiindulópontunk legalább van, hogy ki van átlag felett és átlag alatt... Vezet(né)nek ugyanis Dudás Szilárdék, csakhogy átlagjuk több mint egy VP-vel kevesebb, mint Eötvös Lorándéknak. A harmadik helyezett Madarászt pedig Tibor Tamásék követik (itt az átlag is megfelel) – igaz, ha az elmaradt mérkőzésükön 13 VP-nél többet gyűjtögetnek, akkor előzhetnek.

Tipp a 6. fordulóra: ELTE–Madarász +13, No Trump–Lapszámosok –5
Miután a négy éllovas csap össze, nem kivételezek semelyik csapattam sem: nézzük hát a tényeket. Az elmúlt két mérkőzést a No Trumpon kívül mindhárman megnyerték (igaz, a Lapszámosok az előrehozott meccsen meglepő vereséget szenvedtek az Ördögszekértől). Tichler Krisztiánék egy kis megingást eltekintve hasítanak a bajnokságban, miközben a ellenfelüknek már két veresége is van. Ráadásul Mahder Andrásék mind a kettőt olyan csapattól szenvedték el, akik aktuálisan a legjobb négyben szerepelnek. Ezek alapján talán kijelenthető, hogy nem ők győznek, igaz, nem kapnak ki oly nagyon. Alighanem az éllovas szeretne nagy győzelmet aratni, már csak azért is, mert ellenfelük is vélhetőleg felsőházas lesz. Annyi biztos, hogy nekik elég 5 VP ahhoz, hogy biztos bejussanak a legjobb négy közé, de a céljuk, gondolom, a minél előkelőbb befutó. Az ellenfelük viszont abban a tudatban ül az asztalhoz, hogy az elmaradt meccsükön sok-pontos győzelem várható, tehát igazából nem is kell annyira agresszívan odatenniük magukat, nehogy belefussanak egy nagyobb vereségbe – így hát marad a döntetlen közeli vendéggyőzelem.

B-csoport
Az általam esélyesnek tartott Lufthansának nem sikerült legyőznie Dörnyei Gáborékat, akik viszont picivel több, mint 20 IMP-et vertek rájuk. Esélyeshez méltóan nyert a Hiányzó Málna és a Slambuc is, viszont kis meglepetésre vereséget szenvedett a Hazai csapat, legyőzőjük Bánki Zsuzsáék voltak.

Az élen Pölöskei Petra csapata, őket követik Lénárt Zoliék, eddig a megszerzett VP és a VP-átlag is stimmelt. A képzeletbeli dobogó harmadik helyén látszatra Németh Ádámék állnak, ám őket két csapat is megelőzi. E két csapat egymás ellen fog küzdeni, tehát alighanem az egyikük majd eléjük, a másikuk meg mögéjük kerül, tehát kijelenthető az, hogy a Hazai csapat jelenleg a negyedik (felsőházas) helyen tanyázik, aztán a Csipka és a Slambuc küzdjön csak a harmadik helyért.

Tipp a 6. fordulóra: Slambuc–Hazai –18
Persze az épp vendégként játszó Hazai csapat kezébe is veheti a sorsát, hogy a fent említett két csapat közül legalább az egyik ne kerüljön elé: nem kell mást tenniük, mint legyőzni Szalma Józseféket. Ám ellenfelüket sem abból a fából faragták, hogy csak úgy hagyják magukat, már csak azért sem, mert az utolsó mérkőzésüket majd az éllovas Hiányzó Málna ellen fogják játszani, és ott nem nekik áll a zászló. Azaz most mindent meg fognak tenni a győzelemért, ez jelen esetben elég is lesz: két jól bemondott és szerencsés gém miatt Hazaiék szereznek több VP-t.

1. leosztás (GD)

Érdekes motívumra lettem figyelmes ebben a partiban. Bár sok asztalon mentették a 4 kőr felvételt, általában 500-ért bukva, ami megint csak azt mutatja, hogy nem gyakran van a mentésnek egyáltalán értelme (általános mansban még kevésbé, mint esetünkben), ráadásul minden asztalon Nyugat volt kőr játékban felvevő, amire a szokásos ellenjáték hatásos, mint minden „sok adu, de kevés egyéb” felvétel ellen: az aduk hívása, csökkentve a keresztlopásokat. Ezért is az a helyzet, hogy Kelet kezéből benne is van a 4 kőr, mivel Délnek nincs ebből a színből kártyája, és a partnere csak ütésveszteség árán tud két adut hívni: egyet persze káró után, de a pikk dáma hiába átvétel, mivel így elesik partnere ász-királya három menetben, és a pikk bubi lehet a tizedik ütés. Ha Észak indul aduval, a káró ütése után hozhat még egyet, és máris bukik a gém. (Ha pedig nyílt lapos játékkal treff ász majd dáma hívással kimagasítja a felvevő a treff kilencest, egyszerűen 4 fejütés kiáll.)

17. leosztás (HT)
Direkt megvártam, amíg a heti barangolós megjelenik, hátha ezt a partit veszitek elő, de nem így történt. Pedig szerintem ez is megér egy történetet.

Önmagában a licit is érdemelhetne néhány szót, de eltörpül a jelentősége a lejátszásban történtek mellett.

Dél a kőr ászt választotta, majd a dámát hívta (Észak dublót jelzett), az ütést az adu négyes vitte. Öt kézi adu, két káró és egy treff ütés mellett, ha sikerülne 2 treffet lopni az asztalon, az adná a teljesítést, de ehhez előbb a treff ászt ki kell adni, és ekkor az ellenvonal adut hívhat. Ekkor 9 ütést tudunk szerezni, a tizediket pedig valami egész más módon.

Szóval átmenetek hiányában kézből a treff figurát hívtam, amit az ász ütött, majd természetesen adu hívás követett. Leloptam egy treffet az adu királlyal, és Dél a kőr hetest adta. A magas káróval jöttem kézbe, lehívtam a pikkeket, és most ez a helyzet:

Gondolom, jól látszik, hogy a treff négyes után (káró ötös, káró hetes, treff ötös) szegény Észak csak treffet tud hívni, amire Délnek nincs jó dobása.

Aki jó sok beszorításos elemzést olvasott (mint én), joggal hördülhet fel, hogy ugyan, ez egy sima kényszerdobás, nincs itt semmi látnivaló. Azért talán mégis.

Nekem az birizgálta fel az érdeklődésemet, hogy ebben a végállásban elég sok olyan motívum megtalálható, amiért lejárunk hétről hétre. Bizony kényszerhívásba kerül itt Észak, aki nem villába hív, vagy megad maga ellen egy megadhatatlan impasszt, hanem arra kényszerül szegény, hogy kényszerdobásba hozza partnerét.

Az én kérdésem csak annyi, hogy mi legyen ennek motívumnak a neve. Vesztőlapos testvérgyilkos?

III. osztály (IT)
A játéknap legnagyobb rangadóját a Budaörs vívta a Libella ellen, ahol végül is Szabó Zsoltéknak sikerült megőrizniük veretlenségüket, igaz, csak néhány ponttal verték ellenfelüket. Nagy győzelmet aratott a Zen: a megszerzett 19,5 VP-jükkel az élmezőnybe kerültek. A topcsapatok közül továbbra is százszázalékosak Láng Robiék, valamint győzelmet arattak Ernyőék is.

A Libella és a Koboldok továbbra is kéz a kézben vezetnek, utánuk jön látszólag Juhász Kristófék csapata, akiket viszont VP-átlag alapján megelőz a Bambi (az ő meccsüket halasztották a Lujzák+1 ellen). Átlag felett áll még a Budaörs és a Zen is – s habár Kocza Zoltánék vannak előrébb, a kép csalóka, hisz Székely Lászlóéknak van egy halasztott összecsapása a Vasdob ellen.

Tipp a 6. fordulóra: Libella–Koboldok –18
Micsoda rangadó, hölgyeim és uraim! Két veretlen csapat, de a nap végén már csak egy maradhat – eltekintve attól a kis sansztól, hogy pont döntetlen lesz az eredmény. A legutóbbi játéknapon Spielmann János pihentette a Kerényi házaspárt, akiknek alighanem fontos szerep jut majd ebben a 32 partiban. Nem lesz könnyű dolguk, mert ellenfelüknél Joó Attila és Szabó Zsolt jó formát mutat, a cross IMP-ből kiolvasható, hogy a legutóbbi 48 partiban mindig pozitív volt az átlaguk (természetesen 16 partinként..). Gömböm, gömböm mondd meg szépen, melyik csapat lesz továbbra is veretlen? S szólt a gömböm: „A Libella nem lesz már!”

18. leosztás (GD)
És végül a bridzs szépségei közül egy szép felvevőjáték feladat.

A 6 pikk terített, csak lopni kell egy kárót a rövid aduból, utána esetleg kőr vagy treff impasszt adni, de egyik sem ül. A 6 szan nehezebb felvétel (bár egy felvevő 7 szant teljesített…), teljesíthető, ám a többségnek beletört a foga.

Egyszerű úton érdemes elindulni: kőr impasszt adunk, és ha nem ült, kipróbálhatjuk, hátha 3–3 volt a szín. Ha nem, még mindig adhatunk treff impasszt, de annak nem látni sok értelmét, hiszen ha ül, Nyugat úgyis beszorul. Ha azonban Kelet tartja a treff dámát, akkor még könnyebb a dolgunk, hiszen egyikük sem tudja a kárót tartani!

Le kell hívnunk a treff ász-királyt (hiszen akár eshet is a dáma), a maradék magas kőröket (hiszen akár húzhat is), majd a pikkek parádéja következik, és ez a helyzet áll elő az utolsó pikk hívásakor:

A pikk hívására Kelet tartani akarja a treff dámát ezért kárót dob. Dél treff bubija már nem kell, eldobhatjuk, most pedig Nyugat kerül a prés alá: a kőr tízes kell, hiszen magas lenne az asztali hetes, így neki is meg kell válnia egy kárótól. Így aztán lehívhatjuk a kárókat, a kézi hetessel ultit teljesíthetünk (sőt, egyes országokban az ellenfelektől begyűjthetjük a jól megérdemelt sörünket az utolsó ütés káró hetessel való elviteléért is). (Mint Nagyiván Gábor felhívta rá a figyelmet, a három színű beszorítás nem áll elő, ha a treff dáma és a hosszú kőr egy kézben van. A kőr impassz és a 3–3 kőr kipróbálása után döntenünk kell: Ha a treff Nyugatnál van, az impassz a nyerő játék, ha Keletnél, akkor a beszorítás – a szerk.)