Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Bozzai Bence, Gulyás Dániel - 2018. szeptember 7.

Barangolás Oktáviában – csapatbajnokság 2018 1. játékhét

Megkezdődött a 2018-as csapatbajnokság. A III. osztályba 12 csapat nevezett, így keretes rendszerben zajlik a bajnokság: a legfölső és a legalsó divízióban 12-12 csapat játszik, a középső kettőben 16-16 két csoportra bontva. Összesen tehát 56 csapat kezdte meg a küzdelmeket a bajnoki címekért, az érmekért, a feljutásért, a kiesés elkerüléséért. A következő héten a pulai verseny miatt nincs forduló, utána viszont nincs megállás. Érdemes lesz követni elemző, tippelő sorozatunkat – főleg akkor, ha olyan vaskos meglepetésekkel folytatódik a bajnokság, mint amilyeneket az első napon az I/A-ban láthattunk.

I/A (IT)
Meglepetésekkel kezdődött a szezon – ugyanis a címvédő Galim vereséget szenvedett a Budaörs 17-től. A cross IMP szerint az első félidőben olyannyira vezettek a budaörsiek, hogy azt már nem sikerült behozni Szalka Tamáséknak a második 16-ban.

Véleményem szerint az is meglepő, hogy a szerintem végső győzelemre is bőven esélyes Dumbovich csapat is kikapott – köszönhetően az alighanem alkalmi párosként szereplő Cziffra András–Varga István első félidős remek teljesítmények.

Idény eleji forma úgy látszik, nem csak a csapatoknál, hanem nálam is van, ugyanis a jóslatom nem jött be: a .Böszörmény csapatnak végül is sikerült megvernie Szigethyéket.

Tipp a 2. fordulóra: Elastron–FÉSZEK +23
Két nagy múltú csapat csap össze, ráadásul úgy, hogy mind a ketten sikerrel abszolválták az első fordulót – az elastronos, friss lovagkeresztes Csepeli Miklós (gratula neki!) bizonyította, hogy nem csupán a bridzs népszerűsítésében kiemelkedő a teljesítménye, hanem a bridzsezésben is. Vezérletével le is győzik a művészeket!

5. leosztás (GD)
Néhány nehéz (és rosszul sikerült) leosztás után ebben a partiban a következő licithelyzetbe kerültem.

A precíziós 1 treff után a lapom egyre javult, hiszen az ellenfél összeemelte a pikket. Partnerem viszont tagadta a 8 pontnál erősebb lapot, majd információs kontrámra pikk fogást ígért. Mivel a 2 pikkre már adhatott volna Rubensohl transzfert inviterővel (5–7 ponttal), nyilván hatos színt nem várhattam tőle, valószínűleg egyenletes a lapja, esetleg ötös minorja van. Ha a kevés figurája pikkben, illetve a piros színekben van (pl. pikk ász vagy király, 4-5 káró a dámával, esetleg kőr bubi), talán hazaérhetünk a 3 szanban, míg az 5 treffben könnyen lehet, hogy kontrával bukunk, tekintve a borzalmas színminőségemet. Így aztán passzoltam.

Ahogy látható, katasztrofális eredménnyel, három bukással. Vajon kellett volna 4 (5?) treffet mondanom? Nem tudom, de tény, hogy több asztalon megtalálták ezt a felvételt, feltehetően a szín alacsonyabb összeemelése után. Sőt, csapattársaink még a 6treffet is lementették, így 13 pontba került a dupla hiba. Vajon megtalálható a jó gém ebben a helyzetben?

I/B (IT)
A-csoport
Ifik az élen! – maradjon is így a végéig! Köszönhetően annak, hogy nagyarányú győzelmet arattak az Artemix felett (ezt legalább eltaláltam, csak azzal nem számoltam, hogy a fiatalok kvázi kétszer annyi ponttal verik ellenfelüket).

Győzelemmel kezdett a Balásy csapat is: a csapategységre jellemző, hogy szinte azonos pontot hoztak a konyhára cross IMP alapján (jelenleg a 7. és 8. helyet foglalják el). Az eredményük értékét az is növeli, hogy a névadókat még nem is küldték csatasorba.

Első meccsén örülhetett a Relé és az Izobau is – érdekes, hogy ebben a csoportban nem volt 24 IMP-es különbségnél kevesebb az összecsapók között.

Tipp a 2. fordulóra: Relé–Izobau 0
A megújult Relé egészen erős, már csak azért is, mert a tagok között szerepel egy Homonnay és egy Vikor. Csóka Árpiék viszont nagyon rutinos csapattal vágtak neki a bajnokságnak. Hogy mi sül ki a két csapat csatájából? Szerintem egy sok IMP-t hozó döntetlen!

B-csoport
Csonka fordulóval vette kezdetét ez a csoport a Printech halasztása miatt. Azt mindenesetre eltaláltam, hogy a Leó csapata legyőzi Dömöséket, igaz, kisebb mértékben – éljen a családi béke!

A Bóc és a Hodosi csapat viszont cakkra ugyanannyival, 27 pöttyel verte ellenfelét. Információm szerint utóbbi csapatnak, azaz Hámori Zsuzsáéknak úgy sikerült ez a teljesítmény, hogy a félidőben még 19-cel égtek: micsoda fordítás!

Tipp a 2. fordulóra: Pál–Printech –5
Azt hiszem, hogy Budai Lászlóék nem ilyen kezdésre vágytak, ám úgy vélem, hogy egy hetes szünet alatt némely estéken a Mag nevű helyen csiszolnak majd a rendszerükön. Hogy ez sikeres lesz-e, hosszabb távon derül ki, mindenesetre Fogaras Andráséktól is ki fognak kapni – igaz, csak egy picit.

32. leosztás (GD)
Egy határeset szlemet találtam a partik közt, és kíváncsi lennék, vajon mik az esélyei. Matekosok előnyben…

Bár pontból kicsit kevés (18+12) van a vonalon, ezért csak két pár találta meg ezt a 6 pikket, lássuk, jó felvétel-e?

Általában az ember ránéz egy diagramra, és könnyen el tudja dönteni, vajon a felvétel (szlem) jó esélyű-e, de ez nem mindig egyértelmű. Ebben a partiban minden szín tartogat(hat) meglepetéseket, mégis, mivel szinte minden szín barátságos, ezért a 12, sőt, 13 ütést szinte mindenki hazavitte.

Úgy tűnik, hogy az adu impassz szinte mindenképp kell – de persze lehet, hogy ha nincs treff indulás, akkor anélkül is megélhetünk, csak húznia kell a kőrnek a rossz treff eldobásához, és utána a káró impassznak is ülnie kell (ez talán esélyesebb, mint a kárót eldobni, majd azt magasra lopni, hiszen ahhoz a 3–3-as elosztás, vagy az eső dáma kell). Ha jó az adu király, akkor valamelyik piros színnek kell 4 ütést hoznia, és ezt ki is tudjuk próbálni mind.

Treff indulás esetén kicsit rosszabbak az esélyeink persze, de ennek ellenére nem reménytelen a helyzet.

Ha valaki végigelemzi az egészet, és elküldi nekem, szívesen megírom a következő cikkben: gulyas.daniel@hotmail.com. Természetesen érdekes partikat, történeteket, egyáltalán: megírásra érdemesnek tartott leosztásokat mindig szívesen látunk!

II. osztály (IT)
A-csoport
Alighanem a gömbömet fordítva néztem, amikor tippeltem, ugyanis a Lapszámosok nagyjából ugyanannyira kaptak ki, mint amennyire a győzelmüket jósoltam.

Érdekes, hogy ebben az A-csoportban is csak nagyarányú győzelmek voltak (32 volt a legkisebb különbség), főleg a Szeniorok örülhettek: Hüttl Kálmán–Vidóczy Tamás a második félidőben egyenesen brillírozott – legalábbis ezt mutatja a cross IMP. Győzött még a Madarász is.

Tipp a 2. fordulóra: Pikk–Ördögszekér –22
Nem hiszem, hogy Dálya Jánosékat olyan fából faragták volna, hogy ne szedjék össze magukat a következő meccsre, ennek viszont mostani ellenfelük issza meg a levét. Kotányi Zoltánék küzdelme csak arra lesz elég, hogy megszorongassák ellenfelüket.

B-csoport
Elsöprő Hiányzó Málna győzelemmel kezdődött a bajnokság – meg merem kockáztatni, hogy a csoporton belül rajt-cél győzelmet aratnak (milyen oddsot adnál erre, István?)!

Persze nem lesz könnyű dolguk, hiszen jó formában van a Lufthansa (győzelmüket kicsit alábecsültem a valóságnál). De győzött a Wellner is – még akkor is, ha Ferge Sándorék csak szerényebb győzelmet értek el, mint az előzőekben említett csapatok.

Tipp a 2. fordulóra: Wellner–Slambuc –13
Kiss Krisztináék halasztás miatt még nem mutatkoztak be az osztályban, ám belépőjük annál jobban sikerül, ugyanis a Wellner elleni csatából győztesként kerülnek ki. Hogy a győzelem kisebb különbséget hoz, arról maga a névadó, Wellner Péter tesz majd, aki a mezőnyben egyedül teljesít egy szlemet!

1. leosztás (GD)
Ebben az osztályban viszont egy remek szlemből maradt ki a mezőny egy pár kivételével, bár talán nehéz jó licitet fabrikálni rá.

Az első pár licit automatikus, utána azonban máris nehézségekbe ütközünk. Vajon meg kellene emelni a treffet? Talán a legplasztikusabb a 3 kőr licit, ez jelzi az 5–4 elosztásunkat. Ha erre a partner 3 szant mond, akkor passzolhatunk, ha azonban 3 pikk felülicittel kétségét fejezi ki, 5 treffel bemutathatjuk, hogy az ő színéből is van 3, tehát a pikkünk rövid – erre Dél már bemondhatja a szlemet.

Persze megnehezítheti Kelet a helyzetet azzal, hogy ő mond 3 pikket, amire Dél passzolhat, és megint Észak 5 treffre ugrik, esetleg 4-et mond, még jobb lapot jelezve. Itt azt gondolhatnánk, hogy Dél nem ígért gémforszot, azonban Észak 3 kőrje már biztosan gémig kényszeríti a vonalat. Ezután persze Dél már a szép hatos adujával, kőr ászával, tudva, hogy nem kell a pikktől félnie, már szlemet mond.

A javasolt licitmenet tehát kb. ez:

Egyetlen pár, a Wellner csapatból Ferge Sándor és Pető Zoltán mondta be ezt a remek felvételt, gratulálunk!

III. osztály (IT)
12 csapattal vette kezdetét a csütörtöki játéknap. A kiírás szerint ennyi csapatnál a három dobogós biztosan feljut, a negyedik helyezett pedig esélyt kap, azaz osztályozó keretein belül vívhatja ki a hétfőre kerülést!

Az első játéknapon az egyik fő esélyesnek kikiáltott Libella csapat simán verte ellenfelét, egyúttal Joó Attiláék voltak az egyetlenek a mezőnyből, akik legalább 100 IMP-t gyűjtöttek.

Nem lazsált a Budaörs sem: a Solymár elleni győzelmükkel jelezték, hogy bizony vissza szeretnének jutni a II. osztályba egy év után.

A dobogó harmadik fokán jelenleg a Koboldok állnak, ráadásul a Kerényi házaspár még nem is játszott egy partit sem...

Tipp a 2. fordulóra: Lili–Bambi –17
A hazai együttes, azaz Sziráki László csapata győzelemmel kezdett a Zen ellen, viszont a második fordulóban nem lesz könnyű dolga a Bambi ellen. Igaz, nem tudjuk, hogy milyen formában vannak a fiatalok, mert az első fordulóban nem játszottak, de érzésem szerintem azért ezen a mérkőzésen nyerni fognak Argay Zsolték!

4. leosztás (GD)
Egy egyszerű kis gém, és mégis, milyen nehéz ellenjátékra van szükség a buktatáshoz?

12 pont 12-vel szemben, ez talán elég lehet a 4–4-es pikk fit ismeretében a gémhez. Látszólag közepes esélyű, hiszen csak két káró áll ki, továbbá szükséges a két további szín közül az egyikben a sikeres impassz, ha az adu húz, mint esetünkben. Ha nem húzna, akkor már mindkét impassz kéne, tehát kihagyni sem hiba, ahogy ez három asztalon történt.

Első pillantásra teljesíthetőnek is tűnik a parti, hiszen a pikk dáma esik, a kőr impassz ül, azonban egy szép ellenjáték-manőver mégis buktat: három menet kárót hívunk, amibe Nyugat belop a pikk tízessel kikergetve a felvevő magasfiguráját, és partnerünk dámája ütéssé nő (angolul uppercut, magyarul talán alávágás vagy elévágás lehet a technika neve).

Három asztalon meg is találták a buktató ellenjátékot, sőt, a Solymár–Budaörs meccsen ki is húzták a –100-at!

Egy pár pedig megtalálta az elévágás ellenszerét: a bukhatatlan 3 szant választotta. Láng Róbertnek és Spielmann Jánosnak (Koboldok) gratulálunk!