A téli szünet előtti utolsó fordulóban számos érdekes leosztást játszhattunk. Némelyiket sikerült megoldani, másokat nem. Utólag, az összes lap ismeretében persze már könnyebb a helyzet _nemcsak a játékosé, a krónikásé is_.
6. leosztás
Kőr bubi indítás után kellene olyan tervet készítenünk, hogy minél többet üssünk. Természetesnek tűnik, hogy engedjük el az indító kijátszást a dámához, így biztosítva két ütést a színben, hiszen a végig passzoló ellenfeleknél csak nem várható 7–1-es kőr elosztás, azaz kőr lopás. Akik így játszottak, és a második ütésben treff visszahívást kaptak _más nem nagyon jöhet szóba_, azok pont teljesítettek. Akik viszont a sémák mögé is láttak, és észrevették, hogy a magas káróra eldobható a kőr vesztő _és megkockáztatták, hogy még a treffeket is a kárókra dobják el_, azok szürt is ütöttek. Ehhez a 3–2-es adu mellett az kellett, hogy húzzon a káró: 3–3-as elosztás vagy dubló bubi, ami összesen 35,5%+45,5%/3=50,7%, tehát egy hajszállal jobb esély egy sima impassznál. Nyilván csapatversenyen az első játékot kell preferálni, de pároson nekem tetszett a második annak ellenére, hogy a felvevő ellenem mutatta be.
13 asztalon játszott Észak 4 pikket, közülük hat-hat csinált szürt, illetve pont teljesített, egy kakukktojás viszont bukott. Kőr indítást kilencen kaptak, közülük csak hárman ütöttek tizenegyet.
11. leosztás
Káró indításra nagyon kényelmes helyzetben van a felvevő, mert kiaduzik, eltünteti a minorokat, majd eliminált helyzetben kis kőrt hív az asztalról, és fedi, amit Észak tesz. Ha a felvevőt nem segítő treff az indítás, akkor még egy menet treff, majd aduzás után kis káró az asztalról. Amikor Észak üt, és kőrt hív, akkor engedjük el a kilenceshez. Később a felvevőnek el kell találnia, hogy melyik figura van Északnál. Ha az ász, akkor a királyt kell szöktetnie, ha a dáma, akkor a tízessel kell impasszolnia.
Sajnos nem nagyon segít, hogy eddig milyen figurákat láttunk a passzos ellenfelektől, mert mindkét lehetőség belefér a passzaikba. Ha ebben a helyzetben nem a logika, akkor talán egy másik szempont segíthet, amit az asztalnál levő aktív jelenlétnek lehetne körülírni _angolul table presence_. Ismerjük-e Északot? Vajon el tudjuk képzelni róla, hogy a kőr ász alól kétszer is kicsit tegyen? Gondolkozott-e _ha igen, mennyit_ a kőr hívásoknál? Elárult-e bármit is a testbeszéde? A szabályok nem teszik lehetővé, hogy azt figyeljük, hogy az ellenfél honnan húzza ki az éppen kijátszott lapjait, sőt nem is fixírozhatjuk őt parti közben, de a tempó érzékeléséből, az esetleges fészkelődéséből a saját kockázatunkra levonhatunk következtetéseket. Azok nyertek _a treff indítást kapó négyből ketten_, akik arra játszottak, hogy legalább az egyik kőr középfigura Északnál van, ami eredetileg másfélszer olyan esélyű, mint hogy az ász legyen nála.
14. leosztás
Kis treff indításra azonnal bukik a parti a treff lopás miatt, de ez nem reális játék. A gyakori kőr indítás után viszont a felvevőnek van egy plusz esélye ahhoz képest, hogy a Délnél levő treff figurákra játsszon. Kőr ász, kőr lopás, kis adu. Ha most Dél elmegy az ásszal, akkor kényelmesen ki tud szállni kőrrel, aduval vagy káróval, de nem hibáztatható, ha kicsit tesz, védendő a partner esetleges szingli adu figuráját. Tehát ha ütünk az adu bubival, akkor újabb kőr lopás, káró ász, káró király, káró lopás, majd adu, és függöny _eliminált helyzet_.
Ha Dél idejében üt az adu ásszal, és _mondjuk_ adut hív vissza, akkor üt a bubi, kőr lopás, káró ász, káró király, káró lopás. Most nekünk kell a treffet bontani, és egyet ütni is a színből. Dél elosztása már kiderült _2–3–3–5_, így Északé is _1–5–5–2_. Hívjuk kézből a treff dámát! Ha Délnél van mindkét figura, akkor a bubit ráérünk később is megszöktetni. De ha Északnak osztottak dubló treff figurát, akkor a második treff hívásba mindkét kézből kicsit kell tegyünk. Ez már nem egyszerű feladat. A tíz 4 pikk felvételből csak négy teljesült, közülük is egy a barátságos treff ász indításra.
16. leosztás
Ez a parti okozta a legtöbb fejtörést számomra a fordulóból az utólagos elemzések során. Ellenünk ugyanis a felvevő simán ütött tízet, míg mindenhol máshol bukott a 4 major. Aztán észrevettem, hogy hatan pikket játszottak, ami a fatális aduelosztás miatt mindenképpen bukik, de a kőr gém hogyan? Káró indításra _vagy pikk ász, majd káró folytatásra_ egyszerű a parti: káró ász, káró lopás, treff ász, káró lopás _hívjuk ezt A játéktervnek_, adu ász, adu. Most már csak két adu és a pikk ász üthet.
A treff indítás pont egy kulcs átmenetet vesz el az előbbi játéktervtől, de most játszható a következő: treff ász, adu ász, adu _hívjuk ezt B játéktervnek_. Kelet már nem tud jót hívni: a káró hívást üti az ász, és pikk. Megint Kelet üt, és nem tud adut hívni, hogy elvegye az asztal utolsó aduját, és így lehívhassanak egy káró ütést később. Ha káró helyett treffet hív Kelet, az sem jó, mert hiába lop Nyugat a nagy adujával _ha nem lop, a felvevő pikket hív_, így egy káró lopás is elegendő, mert a másik vesztő káró a pikk dámára megy el.
Keleten csak az segít, ha az adu ászba hátulról beleteszi a dámát. Így a következő adut Nyugat tudja ütni, le tudja hívni a harmadik menet adut _elvéve az asztali lopás lehetőségét_, és még időben ki tudja bontani a kárót _a pikk ász még bent van_.
Még egy elméleti lehetőség van, az adu indítás. Nem csodálom, hogy ez senkinek sem jutott eszébe. Kis adu indítás esetén üt az ász, és a felvevő visszahívja az adut _B játékterv_. Kelet üt, de nem tudja elvenni sem az asztali káró lopást, sem a pikk dáma felmagasítását, amire a másik vesztő káró megy el. A káró ász, káró lopás, treff ász, káró lopás _A játékterv_ kis adu indításra nem működne, mert az asztalon nem marad adu, így a felvevő kénytelen feketét hívni. Ekkor treff hívásra treff lopás, pikk ász, treff lopás, pikk lopás jön, míg pikk hívás esetén is csak az ütések sorrendje változik. Adu dáma indításra viszont más a helyzet. Most működik a káró ász, káró lopás, treff ász, káró lopás _A játékterv_, mert Kelet az adu kettessel nem tudja felüllopni Északot pikk hívás esetén.
Érdekes, hogy a partiban többször is előfordul a „ha te így játszol, akkor én úgy” motívum: attól függően választ a felvevő játéktervet, hogy melyik minorral indít az ellenfél, illetve melyik aduval támad.
25. leosztás
Ehhez a partihoz csak egy kitalált licitmenetet írok, mert sokféle módon lehet vezetni a licitet, és az ellenfél is közbeavatkozhat, bár bellben meglehetősen veszélyes. Sokan indulnának Észak lapjával 2 szannal, ami után a 3 szan hármat is bukik a borzasztó kőr elosztás miatt. Ráadásul a pikk szín alighanem elvész. Viszont esetleg meg lehet találni a treff színt, amiből még a dáma eltalálása esetén is ki kell adni ütést a 4–1-es elosztás miatt. Most a 6 treff jutalma a bukás ellenére az lett, hogy közel 30%-ot ért. A kitűnő 6 pikk felvételhez természetes alaprendszerben alighanem csak az ellenfelek kőr közbeszólása után lehet eljutni. Ez csak egy párnak sikerült.
10. leosztás
Ennek a leosztásnak a csiki-csuki eseménye Kalmár Zoltánnal történt meg. Innentől kezdve átadom a „szót” neki.
A parti pikk indításra legalább kettőt bukik, de hát a partner treffet kért, tehát treff kilences a kezdés. Beleraktam az asztali dámát, király, ász. Káró ász, majd a káró nyolcast körbeengedtem. Észak ütött a tízessel. Treffel folytatta, ütöttem a nyolcassal. A kőr királyomat Dél vitte az ásszal. Pikk hívás, Északtól ász, majd a treff folytatást a bubival vittem. Ezzel előálltak a feltételek:
Most már nekem is felsejlett a krissz-krossz... Három menet káró, kézből kőrök. Dél eldobott egy kőrt, egy pikket, de a harmadik káróra kénytelen volt megválni a pikk tízestől. Ezután pikk király, kőr, és a magas pikk kilences.