Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Szentandrási Gergely - 2017. október 11.

A ritkán emlegetett 1 szan, avagy a szokás hatalma – csb I/A 4. forduló

Múlt héten a csapatbajnokságban játszott ellenfelünk egy 1 szant mansban, ami ugye ebben a versenyformában a 32 leosztásos meccsek miatt nem a leginkább izgalmas partik közé tartozik. Nekem azonban azóta is sokszor eszembe jut, mert nagyon sok minden benne van szerintem a bridzsből.

Engedjétek meg, hogy a tőlem szokásos módon (értsd: nem a legprecízebb elemzés, hanem inkább a saját gondolkodásom bemutatása) mutassak szerintem izgalmas dolgokat a bridzsből.

17. leosztás

A licitet most nem elemzem. Keletről szerintem kevesen választanának különb indítókijátszást, mint a megállapodás szerinti pikk figura, nálunk ez a király (lapszámjelzést kér).

Kicsi, tízes (páratlan, ígéri a kilencest), ötös. Kis pikk. Mit kellene dobni az asztalról felvevőként? Gyors ütésből van három, a legígéretesebb lehetőség treffből szerezni még 2-3-t (ez az impassz sikerétől függően 5-6 ütésig segít). Aztán ott van még a káró, ahol nagy siker esetén (elöl lévő dubló figura vagy mariázs esetén) szerezhető még egy ütés.

És ott van még ez a kőr is, ami eltalálás esetén plusz 1, óriás siker esetén (elöl lévő KJx) plusz 2 ütést is eredményezhet.

Oké, és mit tudunk az ellenfelek lapjairól. Egyrészt az fontos, hogy egyik sem licitált az 1 szanra, ha valakinek jó lapja is van, az nem lesz 12 pontnál több várhatóan. És ez a pikk… Király, majd kicsi. Gyakorlatilag tudható Kelet KQJ-a pikkből, ha a lapszám nem is.

Ez jelentősen lecsökkenti a treff impassz esélyét, és ezzel együtt jelentősen megnöveli, hogy a kőr sem lesz jó. Főleg, ha kiindulunk abból, hogy a káró figurák legvalószínűbb eloszlása 1 itt, 1 ott. Akkor mi a tervünk felvevőként? Mitől lehet a leginkább megszabadulni?

Várjunk csak, mintha közlekedési problémáink is lennének, összesen kétszer tudunk biztosan ütni a kezünkben (a két ász), plusz ha feladjuk a treff impasszt, akkor a treff dáma is feljövetel.

Összegezzünk: valószínű ki fogunk adni 3-4 pikket, egy treffet, egy-két kárót. Mit tudunk ütni: 1 pikket, 3 treffet, 1-2 kárót, 1-2 kőrt. És: ha eltaláljuk, hogy mikor kell megütni a pikket (4–4 vagy 5–3 a pikk?), akkor jó helyről fogja hívni az ellen valamelyik számunkra jó színt.

Én összességében egy kárótól és egy kőrtől szabadulnék meg, arra az esetre, ha Nyugat kiszáll treffel.

Na nézzük, mi történt az asztalnál? A felvevő eldobott egy kőrt, ütni hagyta a pikk kilencest, majd az újabb pikk hívást is kihagyta (ez szerintem semmilyen reális pikk elosztásra nem jó, ha 5–3 a pikk, akkor nincs értelme kihagyni, ha 4–4, akkor meg azért), ütöttem ellenjátékosként a bubival, és a felvevő eldobott az asztalról még egy kőrt.

Üljünk át Kelet helyére, mit látunk? Az asztali villák, az ismert pikk kiosztás miatt én sokszor, mint most is, automatikusan hívok egy pikket. Egész pontosan nem automatikusan hívok egy pikket, mert a maradék kettőből érdemes lehet jelezni a partnernek/félrejelezni a felvevőnek, de nem gondolkodom más hívásban. Pedig!

Ha most hívok egy pikket, és meg tudom kapni az ütést valahogyan (egyelőre nem látszik, hogyan), akkor szerzünk még egy ütést a pikk hívással. Ez 4 pikk ütés, még szükség van háromra, csapatversenyt játszunk.

Mit tudunk a felvevőről?

Pikk Axxx-a van, és a leginkább feláldozhatónak az asztalról 2 kőrt gondolt. Az világos, hogy szüksége van a négyes minorokra (vagy ezt a látszatot akarja kelteni). Egy treff figurát biztosan érdemes hozzá tenni, de ez egyben jó hír is, minden valószínűség szerint lesz treff ütésünk. A hosszú kőr nem igazán valószínű, csak nagyon zárt kőrnél reális (AKJ vagy AJ9 vezetéssel), egyébként veszélyesnek tűnik dobni az asztalról két kőrt.

Összegezve: mekkora pikket kellene hívni? Semekkorát. Kérdéses, hogy meg tudjuk-e kapni az ütést, és ha igen, akkor is, csak 1 ütést bontunk ki. A treffbe nyilván nem barmolunk bele (hogy ne szedjük fel a partner dubló dámáját és ne bontsunk ki ütéseket a felvevőnek), a káró nem jön szóba, nagyon sok kiosztásnál tömi meg a felvételt, mint például most is. De ez a kőr vonzónak látszik? Miért? Sok esetben tudunk ütéseket kibontani. De leginkább azért, mert ha a partnernek kőr KJ-ja van, akkor ki kellene szabadítani, mert könnyen végállásba hozható lesz. És ha véletlen lenne neki még egy kőr 8-asa, esetleg még egy kártyája az alatt, az gyakorlatilag automatikusan buktatja a partit (3 pikk, 3 kőr és egy minor ütéssel).

Kis pikket hívtam, egyenlő.

Csak egy pillanatra üljünk át a másik szobába, ahol ugyanezekkel a partikkal MP-verseny zajlik. Az elemzés a negyedik hívásig megegyezik. Párosversenyen mit hívjon Kelet a három menet pikk után? Változik a helyzet azzal, hogy nem feltétlenül elbuktatni kell a partit, inkább az ütés maximumot elérni?

Szerintem jelentősen. Ebben az esetben a várható ütésszám az ellenjátékosok számára 6 körül van. Most már problémásnak tűnik kőrt hívni, mert megadhatunk egy olyan impasszt a felvevőnek, ami számára kényelmetlen is lehet akár (sec AJ esetén kifejezetten). Treffből maximum 1, káróból 1-2 ütés várható, kőrből a realitás 1.

A végállásos helyzetnek az esélye most kicsinek tűnik, de lehet például treff impassz, treff vissza, káró a tízeshez, és elő is állt. Erre rá is kell jönni felvevőként, rá is kell játszani, ez nem annyira valószínű. A káró és a treff hívások most sem kerülnek szóba. De akkor hogy is van ez a kőr hívással?

Most hirtelen leginkább a felvevő kőr lapszáma válik fontossá, ha abból indulunk ki, hogy mindkét minorból üt a partner egyet. Ha a felvevőnek dubló kőrje volt, mindenképp kőrt kellene hívni, ha három, akkor csak KJ esetén. Mit tudunk abból, hogy az ellen 2 kőrt dobott? Volt négyes pikkje, a treffből kényelmetlen dobni, de mi van ezzel a káróval? Miért nem dobott belőle egyet?

Szerintem azok a kiosztások, amire jó dolog 2 kőrtől megválni 1 kőr és 1 káró helyett, azok, amelyekben van esély 4 káró ütésre. Ezek tipikusan KJx, KQx, QJx. Tehát pikk ász, kőrből van egy figura, mert egyébként öngyilkosság a négyes kőrből dobni, treffből is van, mert egyébként inkább dobható a treff (csak 3–3 esetén adnánk fel vele ütést). Azaz nem nagyon jön ki, hogy káróból annyi pontja legyen a felvevőnek a 10–13-as 1 szanban. Tehát nem ezek lesznek nála káróban, akkor viszont miért nem dobott egy kárót egy kőr helyett? (Most tekintsünk el attól egy pillanatra, csak a játék kedvéért, hogy pároson messze nem biztos, hogy ezeket a kőröket dobta volna a felvevő.) Mert azt akarja üzenni nekünk, hogy a kőrtől nem fél. Pedig a leginkább a jó hívásunk párosversenyen is a kőr szerintem ebben a helyzetben.

Szóval, kedves partner, mondanám, hogy nagyon párosverseny-hangulatban voltam, hogy nem kőrt hívtam, de pároson is azt kell hívni.

Mondanám, hogy egy éles szlem és egy éles gémellenjáték után volt ez az 1 szan, de az első partink volt aznap.

Bocs, a megszokásaim miatt fel sem merült, hogy ne pikket hívjak.