Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Hoffman Tamás - 2012. március 8.

4x4 – Magyar Kupa 5. játékhét

Négy forduló, négy szerző, négy szemléletmód, négy parti – a Magyar Kupa és a Budapest Kupa finisét egy minisorozattal dolgozza fel a Bridzsélet. Most kedden szlemekben fürdött a mezőny, így nem csoda, hogy ezúttal négy szlem kerül terítékre. Négykerékhajtást bekapcsolni, irány a terep!

 
Az életben ritkán fordul elő, hogy egy jól sikerült dolog után azon morfondírozunk, mit tettünk volna, ha rosszabbak a körülmények. Például ha narancsos fekete csokiért megyünk le a sarokra, és meg is kapjuk a kedvencünket, akkor nem állunk le az töprengeni, hogy ha nem lett volna, akkor vajon körtéset veszünk, túró rudit vagy inkább egészséges nyulak leszünk, és az otthoni sárgarépa készletnek esünk neki. Örülünk, eszünk, ennyi. Bridzsben azért más a helyzet. Kedvencünk a szlemjutalom, meg is kapjuk, másnap mégis vannak kérdéseink.
 
Budapest Kupa 30. leosztás – Scharnitzky Péter

 
A lejátszás az adott kiosztásban nem okozott gondot, mivel a 4–0-s aduelosztás kivételesen a felvevőt segítette, mert így nem kellett találgatnia. A treff vesztő eldobható a pikkre, és a végén a káró impasszt már a szürért lehet megadni.
 
De vajon hogyan kellene ezt a partit játszani, ha az ellenfelek végig passzolnak, és az aduászba mindkét ellenfél kis adut tesz? Ha lehúzzuk az adu királyt is, de nem esik a dáma, akkor a teljesítéshez az kell, hogy az adu dámásnál legyen legalább három pikk, és üljön a káró impassz. De van egy kicsi többletesélyünk is, ha nem esik a kőr dáma. Amennyiben ennél az ellenfélnél van négy pikk, a káró király és legfeljebb két treff, akkor végállásba hozható. A kőr király után _amibe nem esett a dáma_ négy menet pikk következik treff dobással, majd az utolsó treff lelopása. Ezután üttetjük az adu dámát, és az ellenfélnek csak kárói maradtak. Ha nem ez lenne az elosztása, és most tudna treffet vagy pikket hívni, akkor még mindig megmarad a káró impassz esélyünk a teljesítésre.
 
A következő eset a Magyar Kupában esett, itt csak kevesen kapták meg a maguk narancsos csokiját, szóval volt mit újragondolni.
 
Magyar Kupa 26. leosztás – Kuttner György

 
A Magyar Kupa-mezőny legtöbb Észak–Dél párjának megoldhatatlan feladatot okozott a terített pikk nagyszlem belicitálása. Sokaknak a 6 pikk jelentette a végállomást, két pár pedig a csíkosfarkú majom csel áldozata lett _az ellenfél megkontrázta kisszlem felvételüket_.
 
A kihívásnak a precíziós rendszerrel operáló Gulyás–Kotányi pár megfelelt, némi segítséggel. Az erős treff indulást az ellenfél 1 kőr közbeszólással „zavarta meg”, így a partner későbbi pikk szleminvitjét könnyebben lehetett a hiányzó káró figurákkal magyarázni...
 
A magunk részéről a szintén sikeres, Talyigás–Surányi pár licitmenetét ajánljuk a természetes rendszert játszók figyelmébe:

 
Vissza a már egyszer kiesettek közé. Debütáló ifjú szerzőnk elengedte a tollát; a ház valamennyi sarkába bekukkantott, de jól tette, mert ínyencségekre lelt. Azért a végén csak kiderül, hogy az utolsó helyiségbe a kedves olvasónak már egyedül kell benyitnia.

Budapest Kupa 21. leosztás – Hoffmann Tamás
Legtöbbünk számára valószínűleg ez a parti nem sok izgalmat tartogatott, a 6 pikk felvétel a 4–0 adu ellenére is egy treff lopással teríthető gyakorlatilag a harmadik ütésben.

Azonban, ha az ember véletlenül 6 szanban köt ki, mindjárt más lesz a helyzet…
 
A 6 szan licit hibás, így utólag nyilvánvaló, hogy szinte biztosan lehet lopni az asztalon treffet a négyes aduval, és így a pikk szlem bukhatatlan. Ennek ellenére az asztalnál a lopástól való félelem miatt inkább a 6szant választottam _nem tudtam, hogy az adukirály vagy az ász áll-e ki, ha káró szingli van az ellenvonalon, a 6 pikk könnyen megbukhat_.
 
Kőr indulást kaptam, majd a pikk tízest a király azonnal ütötte _a dáma is elment ebben a hívásban_, Nyugat kimutatott, káró vissza, ebből kiderült a káró dáma helyzete, a beszorítás innét egyszerű Nyugat ellen a tudott káró dáma és a valószínűsíthető hosszú kőr miatt. A parti azonban nem ezért érdekes, hanem azért, mert adott kiosztásban Nyugat egyszerre kétféleképpen is beszorul. Az utolsó pikk lehívásánál le kell szingliznie a treff bubit és ezek után az asztalról dobhatunk treffet majd a treff ász- királlyal a sima kétszínű beszorítást választhatjuk, az ínyencebbek azonban dobhatnak kőrt vagy kárót és az egyik treff magasfigura, valamint a kőr mariázs lehívása után impasszolhatnak Kelet felé _talán még inkább egyértelmű a helyzet, ha a treff figurát már korábban lehívjuk_.
 
Ez volt az egyoldali rész, de más lehetőségeink is vannak, ha mondjuk Kelet pikket vagy treffet tesz az asztalra, és nem árulja el a káró dámát, de nem is veszi el a beszorításhoz szükséges lemenetet. Ebben az esetben megtehetjük, hogy kétoldali háromszínű beszorításra játszunk, ha a káró dámát Keleten, a kőröket Nyugaton _ez utóbbi szinte adottnak tekinthető_, míg a treffeket osztva képzeljünk el, és lehívjuk a pikkeket és a kárókat is, majd az utolsó kőrre a kézből egy kárótól válunk meg. Megtehetjük azt is, hogy Keletre tesszük a treff dáma-bubit és a káró dámát is _mondjuk treff visszahívás után_ és káró ász-király lehívása után a kőrök hívásával szorítjuk be.
 
Ez mind szép és jó, de akkor hogyan kellene játszani treff visszahívásra? Ütünk, és eljutunk odáig, hogy:

 
Lehívjuk a káró királyt és aztán hívhatjuk a pikket. Nyugat egyetlen minor lapot tarthat meg, míg a pikkre Kelet kőrt dob. Most jött el a lélektani pillanat. Ha nyugatnál a megmaradó lap a káró dáma, akkor treffet kell dobni az asztalról, és a treff király hívással tehetjük fel a pontot az i-re, ha viszont bármi más, akkor egy kőr vált feleslegessé az asztalon, és a kőr mariázs lehívása után biztosak lehetünk a treff esésében, ha nem jött a káró dáma. Hogy mire kell játszani, az nyilván sokban függ attól, hogy a lapok milyen tempóban érkeznek az ellenjátékosoktól, de alapvetően azt gondolom, hogy a második megoldásnak van több esélye.
 
A parti egyetlen hibája, hogy egy kőr visszahívás látszólag végez mindenféle beszorítási kísérlettel, de ha a kedves olvasó lát még esélyt ezután a hívás után is, kérem, hogy írja meg a megoldását a gerikova@yahoo.com címre!
 
Végül egy képzelt riportocska. Újra a legnagyobbak között forgolódunk, lapunk alig volt eddig, pedig már a félidő utolsó partija jön, így viszket a tenyerünk. Türelem, türelem, ilyen kis kellemetlenségek csak nem zökkentenek ki, mondjuk magunkban, semmi kapkodás! Csak aztán el ne aludjunk...
 
Magyar Kupa 16. leosztás – Koltai Gábor
Az első félidőben a Kelet–Nyugat vonalon ülő párokat nem nagyon kedvelte a kártyatündér. Az ellenfeleik hol egy gémet, hol egy szlemet teljesítettek, és ők legfeljebb csak annak örülhettek, hogy ez nem egy pénzpartiban történik velük.
 
Mire az utolsó parti ideje eljött, addigra már elfogyott a türelem… Az alábbi lappal még bellben mans ellen sem lehet passzolni ilyen előzmények után, el is indult egy szép kis lavina belőle…

 
Valami azt súgja, hogy ez a szlem elbukhat, de mivel induljunk? A káró ász vagy az adu könnyen tömő lehet, marad tehát a kőr indulás _a treff eszünkbe se jut_.

 
Felvevő kézben lopja a kőr indulást, és kétszer aduzik, a partnerünk már az elsőbe se ad. A felvevőnek tehát hatos pikkje és hét minor lapja van. Ha nincs káró királya, de van négy treffje a király-dámával, akkor a treffekre most kettőt tud dobni az asztalról – pedig káró indulásra kiállt volna legalább két ütés. Ha nincs treff királya, de van négy kárója _király-tízessel vagy király-bubival_, akkor a kézi káróra fogja eldobni az asztal rossz treffjét – mivel nem találtuk meg a buktató treff indulást.
 
Még végig se gondoltuk rendesen az egészet, máris az asztalon van a káró tízes. Tehát káró királya van, de talán nincs bubija – így még van egy kis remény. Csak most nem szabad hibázni, minden a következő pillanatban fog eldőlni…
 
Rejtvényként könnyen meg lehet oldani a feladatot, de az asztal mellett „rutinszerűen” bele szoktuk tömni az ilyen partikat. A licitmenet biztos nem, de a lejátszás nagyjából így mehetett annál az egy asztalnál, ahol bemondták, és teljesítették ezt a szlemet.