Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Szetei Zsolt - 2016. április 16.

Groupama Aréna – A budapesti Európa-bajnokság helyszíne

A Groupama Aréna ad otthont 2016. június 16–25. között a budapesti Európa-bajnokságnak. Ezúton szeretnénk bemutatni az Eb helyszínét. Az Európa-bajnokság csapatbajnoksága két külön helyen, a második és a negyedik emeleten lesz megtartva, gondosan elválasztva egymástól. Az Arénában luxus körülmények között játszhatnak európai legjobbjai. A harmadik emeleten lesz az EBL főhadiszállása, innen irányítják majd (Yves Aubry, Jan Kamras, Eitan Levy, Maurizio di Sacco és Harsányi József) az Európa-bajnokságot. Magyar részről Homonnay Géza lesz jelen, valamint e sorok szerzője és Tibor Tamás mint a magyar szervezőbizottság vezető tagjai. Büszkén jelenthetem be, hogy a versenyen három magyar zsűri is aktívan vesz részt: Hegedűs László, Hoffmann Tamás és Magyar Ádám. Egy adottságaiban hibátlan helyen kiváló verseny van készülőben, amelyet rengeteg magyar szervezői munkával hozunk létre!

Groupama Aréna – névjegy
Átadás: 2014. augusztus 10.
Cím: Budapest, 1091 Budapest, Üllői út 129.
Befogadóképesség: nemzetközi mérkőzésen 22 000, bajnoki mérkőzésen 23 700
Tulajdonos: Magyar Állam
Építette: Market Építő Zrt.
Építészek: Streit Ágnes, Kormos Szabolcs
Költség: 14,735 milliárd Ft

A stadion a Ferencvárosi Torna Club, a legsikeresebb magyar futballklub otthona. Hivatalos üzemeltetője a Lagardère Unlimited Stadium Solutions Kft. (LUSS Kft.), amely egyben klub marketing ügynökségeként is működik. A Groupama Garancia Biztosító 2014-ben 7+3 évre szóló szerződést kötött a Lagardère Unlimited Stadium Solutions Kft.-vel, így a létesítmény hivatalos neve Groupama Aréna lett.

A nyílt terem

A második emeleten rendezzük be a nyílt termet, illetve ide tervezik a női párost is.

1700 négyzetméteren...

A zárt terem

A negyedik emeleten 800 négyzetméteren lesz a zárt terem.

Mindhárom verseny, a nyílt, a női és a szenior termei egyben lesznek, de természetesen a nyílt és a zárt terem gondosan el lesz zárva egymástól, van a két játéktér között például egy emelet.

Mindkét helyszínnek külön büféje, illem- és dohányzóhelye lesz.

Zárt termi büfé

A verseny ideje alatt a szurkolói büfé lesz a zárt terem büféje. Innen közvetlenül ki lehet menni a nézőtérre is.

Skybox

13–16 fő részére kialakítható vállalati box, mely a saját designhoz igazítható. Saját balkonnal – a vendégek a mérkőzést saját teraszukról élvezhetik, VIP székeikből. A verseny ideje itt lesz majd az EBL egyik főhadiszállása, illetve egy másik skyboxban fogjuk leosztani a partikat. Ez utóbbi hatalmas feladat lesz, hiszen cirka 100 asztalra kell külön-külön tokokat biztosítani. Illetve terveink között szerepel kihelyezett oktatás is, annak a helyszíne is egy VIP-szoba lenne.

Harmadik emeleti box

Itt lesz az EBL irodája.

A pálya

A Groupama Aréna fűmagjait anno Skóciából hozták és szigetországi szakember bábáskodása mellett telepítették a szükséges berendezésekkel együtt.

Terveink szerint a verseny harmadik játéknapján lesz a megnyitó (összekötve a női páros díjátadójával). Ezen az eseményen hárman mondanak majd megnyitó beszédet: Homonnay Géza az MBSZ elnöke, Yves Aubry az EBL elnöke. A harmadik, illusztris magyar nevét egyelőre még fedje homály. Rövidesen róla is beszámolunk.

A Vugraph és a sajtóterem

A Groupama Aréna saját médiacenterrel rendelkezik, 80 újságíró és tévés számára van benne hely. A sajtótájékoztatók helyszínéül is szolgáló terem közvetlen kijárással rendelkezik a lelátóra. Itt lesz a helyszíni vugraph, valamint a sajtókonferencia.

Az első...
...nem hivatalos meccs
2014. augusztus 4-én játszották az első nem hivatalos mérkőzést a stadionban 6500 néző előtt. A Ferencváros öregfiúk csapata mérkőzött meg az Újpest öregfiúk csapatával.

...hivatalos mérkőzés
2014. augusztus 9-én a Chelsea a Goupama Arenában edzett, hogy a következő napon nyitómérkőzésen vegyen részt a Ferencváros ellen.

...az első gól
A Ferencvárossal három bajnoki címet szerző Gera Zoltán szerezte az első gólt a Chelsea elleni mérkőzés a 17. percében.

...bajnoki mérkőzés
2014. augusztus 24-én játszották az első bajnoki labdarúgó-mérkőzést a stadionban. A Ferencváros a Nyíregyháza ellen győzött 3–1-re.

...válogatott mérkőzés
Az első válogatott mérkőzést 2014. szeptember 7-én játszották a stadionban Észak-Írország ellen. Az Európa-bajnoki selejtező végeredménye 2–1 lett a vendégek javára.

A helyszínen...
...VIP szállodai szolgáltatás
...34 skybox két szinten
...1240 VIP Gold ülőhely
...994 VIP Bronz ülőhely
...480 parkolóhely, ebből 370 mélygarázsban, 110 szabadtéren
...kitűnő közlekedés: Budapest harmadik legforgalmasabb csomópontja, metrómegállók (3-as metró, Népliget, Nagyvárad tér), nemzetközi buszpályaudvar, M5-ös autópálya kivezető, villamosmegállók, könnyű kijutás a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérre
...Gólvonal bisztró és étterem, 80 ülőhellyel
...Fradi Store – Nike és Fradi termékek
...Fradi Múzeum – a Fradi gazdag történelmének bemutatása
...2, egyenként 63 négyzetméteres eredményjelző
...egész stadion területén elérhető Wi-Fi hálózat
...220 LCD TV a stadionban

Szobrok a Groupama Aréna területén
Springer Ferenc szobra
A stadion főbejárata előtt a Ferencváros két legendás alakjának szobra látható: Springer Ferencé és Albert Flóriáné. Springer Ferenc 28-szoros rekordbajnok alapította 1899-ben a Ferencvárosi Torna Clubot. Szobra ifj. Mátrai Lajos alkotása, a szobor talpazatán látható Springer Ferenc domborműve, ez Berán Lajos alkotása.

Albert Flórián szobra
Magyarország egyetlen aranylabdás játékosa, Albert Flórián egész alakos bronz szobra három és fél méter magas, Kligl Sándor műve. A szobrot 2014. augusztus 7-én avatták fel.

Fradi Sas

A bejáratnál a klub kabalaállatát, egy futball-labdát megragadó sast ábrázoló acélszobor található, amely Szőke Gábor Miklós munkája. A szobor 16 méter szárnyfesztávú, tömege 15 tonna.

Ahol a labda pattog
A Groupama Aréna átadása óta több mint 300 eseménynek adott otthont, köztük magyar bajnoki találkozóknak, Európa-liga-mérkőzéseknek, Eb-selejtezőknek, konferenciáknak, szalagavató bálnak vagy éppen akrobatikus motorshow-nak. A Ferencváros új otthonában nyerhette el a Magyar Kupát 2015-ben a Videoton ellen egy emlékezetes 4–0-s meccsen (az idén is itt rendezik a kupadöntőt, az FTC ezúttal is bejutott a fináléba, ezúttal a nagy rivális Újpest lesz az ellenfele). És az a megtiszteltetés is a Groupama Arénát érte, hogy a magyar válogatott 44 év után itt harcolta ki a 2016-os, franciaországi Európa-bajnokságon való részvételt a norvég válogatott legyőzésével.

A legjobb új stadion
A Groupama Aréna a világ legjobb új helyszíne díjat nyerte meg 2015-ben a The Stadium Business Awards díjátadó gálán. Olyan illusztris stadionokat előzött meg a Market Építő Zrt. által épített Ferencváros-aréna, mint az Athletic Bilbao új otthona, a San Mamés, a szingapúri hipermodern Singapore Sports Hub, az NFL-ben szereplő San Francisco 49ers pályája, a Levi’s Stadium és a Szpartak Moszkva Otkrityije Arénája.

A szentély
Engedjétek meg, hogy szokás szerint kicsit elfogult(?), elfogódott(?) legyek.

Kezdjük először egy kicsit messzebbről. Szegény megboldogult barátom, Boóc András anno a fejébe vette, hogy Magyarország képes lenne megrendezni egy bridzsvilágversenyt. Ez az ötlete odáig fajult, hogy nekiállt egyeztetni az európai illetékesekkel, majd elnökségi tagként már a magyar szervezői részt is magára akarta vállalni. Sajnálatosan korai halála azonban nem akadályozhatta meg abban, hogy elérje célját, így tényleg lesz Magyarországon világverseny.

Helyszínként hazánk egyik legújabb és leghíresebb épülete lett kiválasztva. A Groupama Aréna. Engedjétek meg, hogy érzelgős legyek. Kisgyerek voltam még, amikor apám egyszer (hosszas huzavona és nyaggatás után) végre el tudott cipelni az Üllői úti stadionba. Talán a Vasas ellen játszhattunk, és apámmal megígértettem, hogy tuti nyerünk, különben nem élem túl. Persze, hogy megígérte, és persze, hogy nem nyertünk. Az első látogatásom azonban olyan mély nyomott hagyott bennem, hogy ha tehetem, mind a mai napig járok a hazai meccsekre, és mit ad isten, már én viszem a gyerekeimet (egy lányomat és két fiamat) a családi szektorba, akiket jelenleg a Fradi Sason és Bödén kívül nem sok más dolog érdekel.

Könnyes szemmel búcsúztattam el az Albert Stadiont, de tudtam, hogy nem akármilyen épület nő ki a helyén. Így talán érthető, hogy bármikor, ha belépek a Szentélybe, összeszorul a torkom, a szíven majd kiugrik a helyéről, a fejem kóvályog és az ájulás kerülget. Ezeket az érzéseket eddig csak a lelátón „élvezhettem”, most azonban kinyílt előttem a Szentély eddigi előlem elzárt része is.

Elmondhatom tehát, hogy eddig csak a lelátót látogathattam, de most a szervezői munka miatt rendszeres bejárásom van a VIP-szektorba, a sajtószobába, a skyboxokba, illetve bármilyen helyiségbe, amelyet a rendezvény idejére kibéreltünk.
 


További cikkek ebben a témában