A magyar nyílt csapat a hetedik helyen kezdte az utolsó napot, majd az utolsó előtti fordulót is, de aztán Lengyelország ellen a legrosszabb eredményét érte el az 53. bridzs csapat Európa-bajnokságon, így a görögök ellen nagy győzelemre volt szükség a világbajnokságot érő hetedik helyhez. Ez nem jött össze, 11. lett a csapat, a nők a 14., a szeniorok a 17. helyen végeztek. Budapest Európa-bajnokai: Franciaország (nyílt), Anglia (nők), Izrael (szeniorok).
Nyílt csapatverseny
Az utolsó napra továbbjutó helyen fordult a csapat. Jól kezdődött az Eb a Dumbovich Miklós, Hegedűs Gál, Kemény György, Szalka Tamás, Szilágyi László, Winkler Gábor összetételű magyar csapatnak, aztán néhány meccsre kissé összezuhant, de a 13. fordulótól nagyon szépen menetelt vissza az élboly felé, ez a teljesítmény érett be az utolsó előtti napon azzal, hogy a 7. helyen mentek aludni a fiúk.
Feröer ellen gyorsan elléptek, döntő volt a 6. parti, Szilágyi László – mint a meccs után mesélte – menetelt a 7 pikk felé, már fejben lejátszotta a partit, de amikor egy hívásirányító kontrából kiderült, hogy számára rosszul fekszik az ellenfél kőr királya, leállt 6-ban. Az ellenfél bemondta a 7-et, ami benne is volt az esélyes játékra, de a feröeri eljátszotta, így mi írtunk nagyot a partin. Később zárkóztak az ellenfelek, nem sikerült kimaxolni a győzelmet, de így is nagy különbségű lett. (Hegedűs Gál interjút ad a záró napon)
A lengyelek elleni sorsdöntőnek ígérkező meccs előtt érezni lehetett a csapaton az idegességet, de ki ne lenne feszült ha a világbajnoki címvédő ellen kell asztalhoz ülnie hazai pályán, hogy sporttörténelmet írjon a vb-kijutással?
Itt is a pikkhez kötődött a kulcspillanat. Dumbovich Miklós okos húzással hibázási lehetőséget adott egy 6 pikkben a lengyel ellenjátékosnak, ő hibázott, és felírtuk a +620-at, pedig bukós a gém. A zárt teremben Szalka Tamás kis híján két megmaradt adujából az ütő nyolcasát tette a felvevő kilencese alá, a lengyelek zsűrit hívtak, úgy ítélték meg, hogy az már hozzátevés volt, igazat adtak nekik, mehetett az adu ütés a levesbe. De innen is bukós volt a parti, csak Szalka nem lopta el az ellenfél hívását, és Kemény György sem lopatta meg aztán, így lett meg ott is a 620. Érezhető volt, hogy ez döntő lehet, hiszen nehéz egy ilyen hibán ebben a kiélezett helyzetben túltennie magát az embernek. Végül a 20–0-hoz is közel jutottak a lengyelek.
Így sem kellett volna csoda a görögök elleni záró meccsen, csak egy becsületes győzelem. Jól is kezdődött, de aztán semmi nem sikerült. Most, itthon sem sikerült. Ez nyilván szívfacsaró érzés játékosnak, kapitánynak, szurkolónak, de a 11. hely, a nagyjából 11,5 VP-s meccsenkénti átlag ezen a másfél hetes nívós versenyen becsülendő teljesítmény.
Még az utolsó előtti forduló végén történt a 2. emeleten. Zászlóval, hatalmasakat vigyorogva várták a BBO-box előtt a franciák, hogy a még játszó párjuk is befejezze a játékot. A kintiek már tudták: Európa-bajnokok lett ez az igen fiatal csapat! Olyan különbséggel nyertek, hogy azt a befejező meccsen már nem lehetett behozni. Nevetve, sírva ugráltak, ölelték egymást a játékosok és a stábtagok. A még játszó szeniorok rosszaló pillantása kísérte az ünneplést, de őket nem zavarta semmi. (Európa-bajnok: Franciaország)
A magyar nyílt válogatott utolsó napi eredményei
Magyarország–Feröer-szigetek 15,92–4,08
(Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szilágyi)
Lengyelország–Magyarország 19,25–0,75
(Dumbovich–Winkler, Kemény–Szalka)
Görögország–Magyarország 17,85–2,15
(Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szilágyi)
A nyílt csapatverseny élmezőnye
1. Franciaország 489,77 pont
2. Svédország 474,92
3. Hollandia 471,07
...
11. Magyarország 421,14
A teljes nyílt végeredmény itt.
Női csapatverseny
A Csipka Szilvia, Fischer Brigitta, Hegedüs Orsolya, Ormay Krisztina, Els Toutenel, Zalai Ágnes összeállítású magyar csapat 14. lett. A 23 csapatos női csapatversenyben Anglia győzött Franciaország, illetve Lengyelország előtt.
A lányoknál a világbajnoki kvalifikáció is megfogalmazódott mint remélt eredmény, de már a verseny félidejében látszott, hogy ez nem fog összejönni. Ráadásul az utolsó fordulókat a Csipka–Toutenel, Hegedüs–Zalai párok játszották végig, a Fischer–Ormay pár szétesett. Pedig jól kezdtek, a párosversenyen előkelő helyen jutottak a múlt szombati döntőbe, de a finálé rosszul sikerült, és a csapatversenyre sem tudtak megújulni, sőt. A csapat egál alatti VP-átlaggal zárt, de legalább az utolsó napon is sikerült nyerni egyet. (Európa-bajnok: Anglia)
A magyar női válogatott utolsó napi eredményei
Észtország–Magyarország 7,97–12,03
(Hegedüs–Zalai, Csipka–Toutenel)
Magyarország–Portugália 6,48–13,52
(Hegedüs–Zalai, Csipka–Toutenel)
A női csapatverseny élmezőnye
1. Anglia 313,35 pont
2. Franciaország 308,78
3. Lengyelország 303,09
...
14. Magyarország 213,82
Szenior csapatverseny
A Gál Péter, Jakab Sándor, Koltai Gábor, Kovács Mihály, Magyar Péter, Szappanos Géza összeállításban asztalhoz ülő magyar csapatnak a verseny kétharmadánál kellett lemondania a világbajnoki kvalifikáció megszerzéséről, végül a 17. helyen zárt a 24-ből. (Europa-bajnok: Izrael)
A négy éve olimpiai bajnoki címet nyerő csapatból nagyon hiányzott Dumbovich Miklós, de ezt előre tudni lehetett. A csapat nem találta a játékát az Eb-n, egy darabig így is jól állt, de aztán lezuhant a középmezőny aljára, és onnan már nem lehetett reménykedni a világbajnoki indulás kiharcolásában.
A lengyelek elleni 43–0-s IMP-eredmény nagy élmény lehetett, de a végeredmény őket a harmadik helyen mutatja, minket meg jóval hátrébb. Az osztrákok elleni presztízsmeccsel búcsúztak a szeniorok a hazai Eb-től. Ezen szép győzelmet arattak, de jellemző erre a Eb-jükre, hogy ezzel is egy helyet visszábbcsúsztak. Talán ha benne van az a 7 kőr az utolsó partiban, amit a nyílt versenyben Winkler Gábor is bevágott és elbukott. De sok már nem múlt rajta.
A magyar szeniorválogatott utolsó napi eredményei
Törökország–Magyarország 15,66–4,44
(Koltai–Kovács, Gál–Szappanos)
Magyarország–Franciaország 7,45–12,55
(Magyar–Szappanos, Koltai–Kovács)
Magyarország–Ausztria 15,92–4,08
(Magyar–Szappanos, Gál–Kovács)
A szenior csapatverseny élmezőnye
1. Izrael 289,67
2. Svédország 287,58
3. Lengyelország 277,32
…
17. Magyarország 223,44