A Magyar Bridzs Szövetség Versenyrendező Bizottsága válogatóversenyt ír ki a nyílt, női illetve senior kategóriában. A válogatóverseny győztesei képviselhetik Magyarországot a 2016-ben Budapesten rendezendő csapat Európa bajnokságon. A nyílt verseny győztes csapata emellett eleget tesz, vagy tehet a válogatott részére érkező meghívásoknak a következő válogatóverseny kezdetéig. A 2016-ban a Szellemi Játékok Világbajnoksága keretében megrendezendő Bridzs Olimpiára külön válogatóverseny kerül majd meghirdetésre, azaz a Bridzs Olimpiára jelen válogatóversenyen nem lehet kvalifikációt szerezni.
Nevezhetnek: 4-6 fős csapatok. A csapat nevezése érvényes, ha befizette a nevezési díjat és minden játékosának bemutatta az érvényes versenyengedélyét, valamint a csapat összes párja a kitöltött konvenció kártyáját eljuttatja a VRB-nek a nevezési határidő végéig. A kártya Word, Excel, PDF formátumban küldhető el.
A senior csapat minden tagjának 1957. január 1. előtti születésűnek kell lennie.
Ha a győztes csapat 4 vagy 5 játékost nevez, akkor a 6 tagú válogatott további tagjait e csapat javaslatára az Elnökség választja ki. A 6 tagú csapatoknál különösen indokolt esetben, játékos _vagy játékosok_ akadályoztatása esetén az MBSZ Elnökségétőllehet kérni a csapat pótlólagos feltöltését. Minden kérdésben az MBSZ Elnökségéhez lehet jogorvoslatért fordulni. A válogatót nyert csapatok tagjai közül legalább négynek a megváltozott csapatban is szerepelni kell. A szövetségi kapitányt az Elnökség nevezi ki a válogató versenyt nyert csapatokkal történő egyeztetés után.
A kiemelés rendje: kiemelés esetén a kiemelés a csapatok játékosai közül a négy legtöbb 2014. évi élő mesterponttal rendelkező játékos mesterpontjának átlaga alapján történik.
A lebonyolítás rendje:
Nyílt csapat:
Két nevezett csapat esetén: 160 leosztásos döntő. Amennyiben ez döntetlen, 8 leosztásos szétlövések, ameddig legalább 1 IMP különbség ki nem alakul.
Három nevezett csapat esetén: 128 leosztásos körmérkőzés. Amelyik csapat kétszer kikapott, kiesik. Minden más esetben a legkevesebb VP-t szerzett csapat kiesik. Amennyiben holtverseny van a második-harmadik helyen, akkor az egymás elleni eredmény dönt. Ha ez is döntetlen, akkor 8 leosztásos szétlövések mindaddig, amíg legalább 1 IMP különbség ki nem alakul. A két továbbjutó 160 leosztásos döntőt játszik. Az egymás elleni meccsen a körmérkőzés során győztes csapat a döntőben előnyt kap: az előny mértéke a direkt mérkőzés IMP-különbségének fele, ha ezt a mérkőzést a körmérkőzést megnyerő csapat nyerte; és harmada, ha ezt a mérkőzést a körmérkőzés második helyezettje nyerte.
Négy nevezett csapat esetén: A legtöbb mesterponttal _a 4 legjobb_ rendelkező választ ellenfelet. 128 leosztásos elődöntő és 160 leosztásos döntő.
Öt, vagy annál több csapat esetén a két legjobb csapatot _MP szerint_ kiemeljük, a többiek 5 vagy 6 csapat nevezése esetén 64, hét vagy több esetén 48 leosztásos körmérkőzést játszanak. Az első kettő továbbjut _holtverseny esetén az egymás elleni eredmény dönt, ha ez is döntetlen, akkor 8 leosztásos szétlövések mindaddig, amíg legalább 1 IMP különbség ki nem alakul. A lebonyolítás további rendje megegyezik a 4 nevezett csapat esetén írtakkal.
Női csapat:
Két nevezett csapat esetén: 128 leosztásos döntő. Amennyiben ez döntetlen, 8 leosztásos szétlövések, ameddig legalább 1 IMP különbség ki nem alakul.
Három nevezett csapat esetén: 64 leosztásos körmérkőzés. Amelyik csapat kétszer kikapott, kiesik. Minden más esetben a legkevesebb VP-t szerzett csapat kiesik. Amennyiben holtverseny van a második-harmadik helyen, akkor az egymás elleni eredmény dönt. Ha ez is döntetlen, akkor 8 leosztásos szétlövések mindaddig, amíg legalább 1 IMP különbség ki nem alakul. A két továbbjutó 64 leosztásos döntőt játszik. Az egymás elleni meccsen a körmérkőzés során győztes csapat a döntőben előnyt kap: az előny mértéke a direkt mérkőzés IMP-különbségének fele, ha ezt a mérkőzést a körmérkőzést megnyerő csapat nyerte; és harmada, ha ezt a mérkőzést a körmérkőzés második helyezettje nyerte.
Négy nevezett csapat esetén: A legtöbb mesterponttal _a 4 legjobb_ rendelkező választ ellenfelet. 64 leosztásos elődöntő és 128 leosztásos döntő.
Öt, vagy annál több nevezett csapat esetén a két legjobb csapatot _MP szerint_ kiemeljük, a többiek 48 leosztásos körmérkőzést játszanak. Az első kettő továbbjut _holtverseny esetén az egymás elleni eredmény dönt, ha ez is döntetlen, akkor 8 leosztásos szétlövések mindaddig, amíg legalább 1 IMP különbség ki nem alakul. A továbbiak mint 4 csapat esetén.
A senior válogatóversenyt ugyanúgy rendezzük, mint a nőit, de ennek nevezési határideje 2016. január 1.
Helyettesítés nem engedélyezett _még rövid se_, csak előzetes Elnökségi engedéllyel.
Mérkőzés feladása: bármelyik mérkőzést bármikor fel lehet adni, de ez a csapat azonnali kiesését jelenti a válogatóversenyről.
Nevezés: a nyílt és női kategóriában 2015. szeptember 15-ig, a senior kategóriában 2016. január 1.-ig a vrb@bridzs.hu e-mail címen.
Nevezéssel együtt a csapatok kötelesek a VRB-nek elküldeni a párok kitöltött konvenció kártyáját. A VRB gondoskodik a kártya közzétételéről.
Nevezési díj: Nyílt válogatón200.000 Ft/csapat, a női és a senior válogatón: 100.000 Ft/csapat. A nevezési díj teljes összege a válogatott költségének fedezésére szolgál, felhasználásáról az Elnökség dönt.
A mérkőzések tervezett időpontjai: 2015. szeptember 26-27, október 3-4, október 17-18, október 24-25, december 12-13. Egy játéknapon lejátszható maximális leosztás szám 64, melytől a két csapat megegyezése esetén, a VRB döntése szerint lehet eltérni.
Vis major esetén a VRB a csapatokkal történő egyeztetés után változtathat az időpontokon. Amennyiben a női válogatón olyan játékos is játszik, aki a nyílt válogatón is érdekelt, úgy a női válogató időpontja az érdekeltekkel történő egyeztetés után módosulhat. A senior verseny lebonyolításának időpontjait a nevezett csapatok számának függvényében a kapitányokkal egyeztetve a VRB határozza meg, döntését legkésőbb 2016. január 20-ig az MBSZ honlapján teszi közzé.
A mérkőzések helyszíne: az MBSZ versenyterme _XII. Böszörményi út 20-22_
A válogatóra a Kontrakt Bridzs Nemzetközi Versenyszabályai _2007_ továbbá a Magyar Bridzs Szövetség Versenyszabályzata érvényesek. Minden fordulóban kötelező a screen használata. A csapatok minden fordulóban előre leosztott, azonos leosztásokat játszanak.
Különleges szabály: A versenyteremben kommunikációs eszközt tartani tilos. A mérkőzések megkezdése előtt a zsűri köteles az ilyen eszközöknek a versenyterem irodájában történő elhelyezésére a játékosok figyelmét felhívni. Azon játékos csapata, aki a felhívásnak nem tesz eleget, az adott mérkőzés megkezdésétől az eszköz leadásáig minden megkezdett 60perc után 20-20IMP büntetésben részesül minden egyes renitens játékos után. Amennyiben kommunikációs eszközt nem játékos tart magánál a versenyteremben, úgy a zsűri köteles őt a versenyterem elhagyására felszólítani.
A jelen versenykiírásban szereplő esetekre a VSZ idevonatkozó részei az irányadók, kérdéses, illetve nem szabályozott esetekben az MBSZ Elnöksége dönt.
A verseny rendezője: Kardos János.
Budapest, 2015. augusztus 1.
MBSz VRB