Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2019. szeptember 28.

Lengyelország az aranyérmes – bridzsvilágbajnokság, Vuhan, 14. nap

Egyetlen pont választotta el a holland és a lengyel csapatot az első nap végén, tehát szoros csatában reménykedtünk a folytatásban. Ehhez képest nagyon belekezdtek kelet-európai barátaink. (Az eredmények itt találhatók.)

18. leosztás

Bár látszólag semmi esélye a 3 szannak, és a hollandok el is bukták, Nowosadzki hazavitte a bell gémet. Mivel a pikk licitált szín volt, Verhees nem mehetett el az asztali pikk hívásokba, és nem is tehetett kicsit, és mivel kárókat dobott a két magas treffre, nem volt esélye buktatni, a kőr dámával ütésbe került, a pikk nyolcas végül ütéssé vált (az sem segített volna, ha eldobja a vörös hölgyet, ekkor ugyanis partnere kell megadja az asztali treff bubi ütést). Mivel a partner is tartotta a kőrt, két kőr eldobása és a káró tartása megoldotta volna az ellenjátékot. Ezzel a 12 ponttal meglépett Lengyelország. (A bronzmeccsen Kelet–Nyugat játszott kontrázva mindkét asztalon, az amerikaiak +1100-a nagyon jól jött a felzárkózáshoz.)>

Egy érdekes szlemparti következett.

21. leosztás

A hollandok (és az amerikaiak) kihagyták, mert 4 kőrrel indultak. Narkiewitz 1 kőrjére Muller nem szólt közbe(!), de talán begondolkodhatott, különben érdekes, hogy a védtelen pikk királlyal Buras szlemig licitált, de neki lett igaza, újabb 11 pontot szerzett csapatának.

És még nem volt vége – gyönyörű ellenjátékkal újra a lengyelek írtak 10 pontot.

25. leosztás

Már a nyílt teremben is remekül csinálták, hogy a terített 3 szant játszották, de a 4 kőr is nehezen buktathatónak tűnt, hiszen treffben el lehet szöktetni a treff dámát, majd eldobni a királyt a káró ászra, és nehéz elképzelni, hogy megtalálják a 3 pikk lehívásának módját ebből a felszerelésből. Narkiewicznek kicsit több információja lehetett, a relérendszer felfedhette a felvevő elosztását, mert a treff ásszal indult, azonban erre Burasnak lehetősége volt jelezni – a tízest dobta! Kelet pedig nem sokat habozott, már hívott is el a pikk AQx-ből… Bravó, egy bukás.

Minden kisebb-nagyon partin is a lengyelek írtak, DeWijs–Muller pedig fordítva ültek a lóra: először gémet mondtak, míg ellenfeleik nem, és buktak, majd kimaradtak egy jó gémből, az viszont simán benne volt, így 12 pont mínusszal zárták a játékrészt, összességében 58–8-ra vitték a menetet a lengyelek, és nagyon magabiztosnak látszottak.

A többi versenyszám mind szorosabbnak tűnt, sőt, még a bronzmeccseken sem dőlt el szinte semmi, sok helyen egy számjegyű volt a különbség.

Mi persze reménykedtünk, hogy lesznek még izgalmak sportágunk legrangosabb mérkőzésén, ezért maradtunk a Bermuda-kupa döntőjénél.

3. leosztás

Kicsit túltrükközték a lengyelek a licitet egy elég bizonytalan felvételbe tolva ugyan a hollandokat, azonban az pechjükre épp benne volt. A reszponzív kontrára Muller szépen bemutatta a lapját: nincs négyes kőr, sem hatos pikk, de nagyon jó lap – válassz gémet, partner! Persze az összeemelt káróval indultak, el is engedte a felvevő a dámához, és már csak a kettős treff impasszból az egyik, meg a 3–3 adu kellett… Fontos 10 pont Hollandiának.>

Újabb partit licitáltak jobban a hollandok.

8. leosztás

Mindkét asztalon így indult a licit, mindkét Dél úgy gondolta, hogy nem mond 3 szant egyetlen káró fogással, mondjuk most simán benne volt az adu nélküli gém. Kalita még a treff szlemet sem tartotta elképzelhetetlennek, ezért 4 treffet mondott, és végül 5 treff lett a felvétel. Ez ellen két menet káróval kezdtek, amit lopni kellett, és persze nem találta el a felvevő a treffet, így kettőt bukott. Nab viszont egyszerűen 4 pikket jelentett, és ez ellen már nem tudott Buras káróval indulni az ászból. A káró fogás megmaradt a kőr indulás után, ezért Nab kiaduzott, tehát szanzadura váltott. Kiadta a treff dámát, de csak 2 kárót tudtak lehívni, és már minden lap magas volt, 4 pikk, 4 treff és a kőr ász-király amúgy is elég volt. +420 és újabb 11 pont.

A narancsosok 28–11-re nyerték a játékrészt, és 32 pontra csökkentették a hátrányt.

A többi versenyszámban is tartottak az izgalmak. Minden bronzmeccs véget ért, a norvégok 9-cel verték az USA1-et, a nőknél Angliáé lett a medál, mivel 5-tel győztek a hollandok ellen, India is fordított a holland szeniorok ellen (ez nem Hollandia napja volt) 19 ponttal. A vegyes csapatoknál pedig kedvencünk, a szomszéd Románia szerzett világbajnoki bronzérmet, bravó! A nyílt versenyen az indonéz vegyes az utolsó partiban elbukta a bronzot, így teljessé vált a kínai dobogó – micsoda erődemonstráció a helyiektől!

De nézzük, mi történt a fő versenyszám utolsó etapjában.

Először ugyan a hollandok írtak egy 5–2-es pikkben bemondott gémen 7 pontot – a tízlapos káróban is kiállt a három ász.

A folytatásban aztán úgy tűnt, beütött az „unalmas szett”. Az unalmas szett teória szerint minden hosszabb versenyen néha beüt (betesznek?) egy ilyen játékrész(t), amikor szinte minden partiban unalmas töredék vagy gém van, nagy különbségre nem nagyon van lehetőség. Rendszerint Eb-k, olimpiák első meccse szokott ilyen lenni, nyugodjanak meg a játékosok, szokják a versenyt, szokás mondani. Nyilván összeesküvés-elmélet, de tény, hogy a fent említett partin kívül semmi sem történt, a hollandok szerencséjére az apró pontokat ők írták, és 15–0-ra álltak 6 partival a vége előtt, tehát még 17 pontot kellett volna keresni.

27. leosztás

És eljött a lehetőség, De Wijs–Muller bemondta kis erőltetéssel ezt a szlemet, ami odaát fel sem merült, tehát a teljesítéssel akár 6 pontra zárkózhatott volna Hollandia.

Az összeemelt treffel kezdtek, tehát a káróra azonnal el kellett dobni a treff vesztőt – és beesett a dáma. Ezután úgy tűnt, talán Burasnak lesz több kőrje, tehát nem jó a dubló figuráját keresni (persze könnyű 52 lapból okosnak lenni), De Wijs ugyanis erre játszott, kis adu a tízeshez, ezzel már el is bukta a partit. Ha kitalálta volna az adut (kicsi az ászhoz, majd a dáma felé, és érkezik a bubi), akkor bizonyára a pikket is (amit most is), és haza ér.

A 11 leadott ponttal a hátrány újra 28 lett a különbség, és már reménytelennek tűnt 5 partiban behozni. Nem is sikerült, de ha kiszámoljuk, a 22 pont különbség, amit ez a parti okozott, épp egy pontos holland győzelemre vezetett volna…

Még a legutolsó partiban osztottak ellenvonalon egy egy(!) vesztős lapot, nem meglepő módon mindenki szlemet mondott.

32. leosztás

A praktikusabbak 6 treffet mondtak, biztos, ami biztos, ezek a játékosok leadtak 2-3 pontot, mert aki pikk csatlakozást keresett, az talált is, és a major szín jobban ír.

Hollandia tehát ezt a játékrészt is megnyerte 25–15-re, így is kikapott 174–153 arányban a remekül játszó Lengyelországtól (Buras–Narkiewcz, Nowosadzki–Kalita, Tuczynski–Chmurski). Érdekesség, hogy úgy nyerték a vb-t, hogy eredetileg ki sem jutottak, csak Monaco visszalépése segítségével hívták meg őket. A többi pedig már történelem…

A hölgyeknél Kína még két ponttal vezetett a svédek ellen az utolsó menet előtt, azonban egy jobban megválasztott gémmel (a hollandok 6 kőrös partijában Kína 3 szannal próbálkozott…) az északiak szereztek pontokat, és végül 20 ponttal Svédország (S. Clementsson, E. Ovelius, I. Gronkvist, C. Rimstedt, K. Bertheau, J. Larsson) nyerte a Velence-kupát.

Egy bátor partival említsük meg sok magyar kedvencét, a még mindig csak 20 éves(!) Sanna Clementssont.

31. leosztás

Amikor az ember ilyen fiatalon a vb-döntőben játszik, igyekszik óvatosan, nem túlerőltetve játszani, nehogy rajta menjen el a meccs (legalábbis én így képzelem). Sanna azonban bell-mansban is bátran licitált.

Bár a 3 káró bukik, Sanna nem elégedett meg 50 ponttal: passzos partnerrel, egyenletes lapjával, 12 ponttal bátran a 4-es magasságra is felment, bízva jó figuráiban. A +130 hozott is 2 IMP-t a konyhára. Már korábban is említettem, de sokat fogunk még erről a lányról hallani.

A szenioroknál a dánok 9-cel vezettek az utolsó játékrész előtt, végül 27-tel nyertek, nekik is gratulálunk: Nielsen–Boesgard, Schou–J. Hansen, H. Hansen–Christiansen a győztesek névsora.

A vegyes csapatoknál az oroszok a 26 pontból 32 parti alatt előbb 10, majd 11 pontot adtak le, de így is maradt 5, ami bőven elég egy első alkalommal megrendezett világbajnokság megnyeréséhez. Íme a világbajnokok: Gromov–Gulevich, Gerasimov–Volobeychikova, Dubinin–Ponomareva.
A nyílt versenyen a Shanghailvcheng (Chen–Luo, Sun–Lian, Yu–Zhang) győzedelmeskedett, nekik is  jár a gratuláció!

A verseny nagy izgalmakat hozott a nézőknek, reméljük, a tudósításunk is tetszett. Jövőre az Eb-n a magyar csapat(ok)nak is drukkolhatunk majd, bízunk a sikerükben, hátha 2 év múlva már őket is itt nézhetjük.