Nézzük, mikor lesz egy licit ORKC.
A legfontosabb feltétel, hogy szlem felé menő, forszos helyzetben kell 4 minort licitálnunk.
Fontos kérdés, hogy játsszunk-e ORKC-t, amikor szélsőséges elosztásunk van, esetleg fedetlen színekkel? Nos, ez a partnerek döntése kell, hogy legyen. Az igazán elkötelezett hívek azt mondják, hogy a kulcslicitek fontosak, de nem helyettesítik elég jól az ORKC-t, és szerintem igazuk van. Ám miért ne használjuk őket együtt?
A megoldás az, hogy a 4 minorunk ORKC lesz a szélsőséges kiosztásokban, a többi 4-es magasságú licit pedig kulcslicit, a 4 szan pedig kulcslicit lesz a relé színében. Így már használhatjuk az ORKC-t minden egyenletes és egyenlőtlen minor vagy szanzadu szlem felderítésénél.
Javasolni szeretnék egy megoldást, ami megoldja a hasznos sikén bemutatását a válaszolónál, és exclusion ORKC-t is használ.Nagyon fontos, hogy a partner hosszú színében ne feltétlenül mutassuk be a sikénünket, mert ebben a színben az ász hiánya fatális lehet akkor is, ha sikénünk van ebben a színben, mert az nem magasodik megfelelően.
Nézzünk egy példát arra, hogyan működik az ORKC:
4 káró: tetszik a szlem, nem limitált szituációkban többlet erőt vagy hosszúságot, limitált szituációkban jó lapot ígér
4 kőr: nem tetszik a szlem, 0 vagy 3 kulcslap
4 pikk: nem tetszik a szlem, 1 vagy 4 kulcslap
4 szan: nem tetszik a szlem, 2 vagy 5 kulcslap, nincs adu dáma
5 treff:nem tetszik a szlem, 2 vagy 5 kulcslap, van adu dáma
5 káró: tetszik a szlem, páros számú kulcslap és egy hasznos sikén
5 kőr: tetszik a szlem, páratlan számú kulcslap és egy hasznos sikén
Nekünk kell döntenünk, hogy akarjuk-e bemutatni a hasznos sikénünket. Ha úgy érezzük, hogy nem kéne szlemet mondani mindenképpen, akkor mondjuk be a kulcslapjainkat negatív opcióval, letagadva a siként, és hagyjuk a partnerre a döntést, hiszen a színhiányt csak az 5-ös magasság felett tudjuk bemutatni.
Most jöjjön a javaslatom, hogy hogyan tudunk siként mutatva is kulcslapot kérdezni:
4 kőr: relé kulcslapkérdés, nincs sikén
4 pikk: relé kulcslapkérdés, káró sikén (Exclusion Blackwood)
4 szan: kulcslap kérdés, kőr sikén (Exclusion Blackwood)
5 treff: kulcslap kérdés, pikk sikén (Exclusion Blackwood)
Például 1 káró–2 káró–3 kőr–4 treff pároslicitmenetre a 4 káró ORKC. Erre a partner 4 kőrje fogadja a szleminvitet. Most AKxx, x, ADxx, KDxx lappal 4 kőrrel kérdezünk öt kulcslapot, míg AKxx, –, ADxxx, KDxx lappal 4 szannal kérdezünk kőr siként mutatva úgy kulcslapot, hogy a partner nem mondja be a kőr ászát. Ha így mind a négy kulcslap megvan, mondjunk nagyszlemet. Persze tehetnénk még fel kérdéseket, ha nem lenne mindkét fekete király nálunk. Az exclusion kérdésre, is a megszokott kulcslap választ adjuk.
Most jöjjön egy nagyon fontos megoldás arra, hogy mi van, ha minor helyett szant kéne játszani. Ha „nem tetszik” válasz jön az ORKC-ra, akkor meg tudunk állni 4 szanban, ami kimarad a további kérdések közül. Ha pedig az ászválasz magasabb, mint 4 szan, akkor az 5 szan licitünk lesz passzt kérő.
Párosversenyen vagyunk:
2 káró: fogás
3 kőr: Splinter, gémforsz jó lappal
4 treff: ORKC
5 treff: nincs töbleterő, két kulcslap az ötből és az adu dáma
Az első feladat, hogy ne ijedjünk meg a partner adu dámájától csak azért, mert nekünk is van. Ez ugyanis vélhetően ötnél több treffet fog mutatni, a partner így azt érzékelteti, hogy a hosszúság miatt nem kell az adu dáma. A partnernek nyilván egyenlőtlen lapja van, de kilóg két kulcslap. Mivel minden színben látunk elég fogást, és vélhetően van 11 ütésünk, tekintettel a versenyformára 5 szant kell(!) mondanunk az 5 treffre.
Ha 4 pikk lett volna a válasz a 4 treff ORKC-re 1 vagy 4 kulcslapot és negatív opciót mutatva, akkor a 4 szan passzt kér, és az 5 káró lesz az adu dáma kérdés. Ha pedig a 4 treff ORKC-ra 5 treff a válasz, az 5 szanunk lesz passzt kérő licit.
A cikksorozat részei:
1. A kickback RKC ászkérdés
2. A preferáltfigura-kérdés
3. A kulcslicitek
4. Az ORKC, azaz opcionális ászkérdés
5. A 4 szan kvantitatív ászkérdés
6. A szlemválasztó 5 szan konvenció