Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kuttner György - 2012. június 21.

Vb 1937, Budapest (VI. 20.) – Culbertson jött, játszott és…?

Amikor a nemzetközi bridzsszövetség elhatározta, hogy az idei versenyt világbajnoksággá szélesíti és Culbertson részvételével Pesten rendezi, a mi örökké kétkedő közönségünk ezt a hírt nem hitte el. Most, hogy a nagy bridzsháború lassan befejeződik, hadd mondjuk el, milyen fogadásokat kötöttek Pesten:
1.      Culbertson nem létezik, és könyveit Pesten írják _odds 4:1_
2.      Nem jön Pestre _odds 4:1_
3.      Ha jön, se játszik _odds 3:1_
4.      Gyenge bridzsező _odds 2:1_
5.      Legfeljebb hat nemzet indul _odds 1,5:1_
6.      Nálunk senkit sem érdekel az egész _odds 1,4:1_
 
Ezúttal a hitetlenek rosszul jártak, a hívők minden fogadást megnyertek. Óriási külföldi mezőnnyel, a közönség hatalmas érdeklődése mellett, Culbertson részvételével zajlott le a verseny. És lassan a címben szereplő kérdés is megválaszolható…
 
A budapesti bridzsvilágbajnokság a magyar híradóban a link egy korabeli híradó-tudósításra vezet, Culbertsonék a Klór–Keleti pár ellen belicitálnak egy 7 pikket, és az amerikai mester az asztal lterülte után azonnal terít, elismerő taps...
 
A mai, utolsó versenynapon a még lejátszandó 36 parti első felében az osztrákok 2500-ra fokozzák előnyüket. Mindenki azt várja, hogy a Culbertson-csapat most „erőszakoskodni fog”, és merész licitálással, hazárd akciókkal próbálja meg hátrányát behozni. Egy ilyenfajta harcmodor csak akkor vezethet sikerre, ha „nagy lapjárás” van; szeszélyes kiosztások és nagy lapok teszik lehetővé az akciókat.
 
Erre az utolsó szakasz harmadik partijában:

 

 
Az osztrák licit érdekessége, hogy az 1 treff náluk egészen minimális, esetleg minimum alatti lapot jelent, viszont az 1 szan válasz igen nagy erőt mutat és mansforsz. Herbert 2 szanja azt jelzi, hogy treffje nem volt licitálható szín. Mindkét asztalon 13-at üt a felvevő.
 
A továbbiakban is érdekes kiosztások adódnak, az amerikaiak mégsem törnek rá a lehetőségek maximális kihasználására. Hazardériát vár a közönség és az ellenkezőjét kapja. Szinte bátortalanul és lanyhán játszanak Culbertsonék, és nem tudnak ellenállni az osztrákok döntő rohamának. Számszerűleg ez a mérkőzés végződik a legnagyobb pontkülönbséggel, 4740 pont az osztrákok javára, ami azonban meccspontban számolva alig 40 meccspont; nem is olyan nagy különbség 96 parti után.
 
Nagy reményekkel várjuk a vegyes párok döntőjét, ahol favoritjaink, a Beregi–Décsi pár még a verseny közepe táján is biztos nyerőnek látszik. Végül azonban csak harmadiknak futnak be. Nyer a Mrs. Friberg–Jörgensen svéd-dán vegyespár, ami az északiak nagy játékkultúrájára mutat. Különösen sikerültek a győztes pár védekező licitjei, blöffjei és mentései. Az alábbi partiban pedig egyedül ők teljesítették a 6 pikket:

 
Dél 4 káró licitje kérdő bemondás. A 4 szan válasz a káró szín második menetének fogását _király vagy blank_ és két ászt jelez.
 
Káró király az indulás. Üti az ász. Kétszer adu. Most kőr ász és káró lopás, majd a kéz lehívja összes aduját. Az utolsó adura Nyugat kényszerdobásba kerül, treffet vagy kőrt dob, az asztal a másik színt. Ha Nyugat a treff mariázst blankírozza, akkor treff ász, treff után magas a bubi. A játék főgondolata az, hogy az aduk lehívása előtt nem szabad a magas kőröket lejátszani.
 
Ezzel be is fejeződtek a világbajnoki küzdelmek, amelyben több mint tízezer játszmát játszottak le. Természetesen a nagyobb része sablonos szürke játék, de emellett oly sok érdekes, szép játszma is akadt, hogy még hosszú ideig lesz miről beszélniök a bridzs szerelmeseinek és tudósainak.
 
A díjakat a versenyt követően a Gellért Szállóban adták át, a záró estebédet a verseny fővédnöke, dr. József Ferenc kir. herceg celebrálta. A győztesek tiszteletére elhangzottak a Himnuszok, kétszer az osztrák, de egyszer a magyar is. Az eseményen Culbertson, a bridzs koronázatlan fejedelme az alábbi sportszerű nyilatkozat tette: „Feleségemmel, egyben legkedvesebb partneremmel együtt az volt életünk álma, hogy olyan erős csapatra találjunk, amelyik a saját licitálási rendszerünkkel minket is le tud győzni. Ez az álom most valósággá vált, és Ausztria válogatott csapata legyőzte az én csapatomat. Az osztrák győzelemhez szívből gratulálok, mert hiszen az történt, aminek minden sportversenyen történnie kell: a legjobb győzött.” _A nyílt csapat-világbajnokság osztrák győztesei: Herbert, Frischauer, a kapitány dr. Stern, Schneider, Jellinek és Blühdorn_
 
Miközben a külföldi tényezők elragadtatással nyilatkoztak a tökéletes rendezésről, a technikai lebonyolításról és a nézőközönség részére biztosított pompás látási lehetőségekről, nem akarunk sokat fanyalogni a magyar eredmények _1 arany-, 2 ezüst-, 2 bronzmedál_ felett. Meg kell azonban állapítanunk, hogy azzal a játékerővel, amit a magyar férficsapat képvisel, le lehetett volna győzni a Culbertson-teamet is. De a magyar csapat túl volt trenírozva és a licitrendszere túl volt mechanizálva. A magyar hölgycsapat szerepléséhez is nagyobb reményeket fűztünk, hiszen játéktudása felülmúlja a győztes osztrák csapatét. A győzelem részben a balszerencse, részben Robicsekné betegsége miatt maradt el.
 
Véleményünk szerint a világbajnokság tapasztalatait hasznosítani kell. A bridzsszövetségnek erős kézzel kell munkához látnia, nem törődve azzal, hogy a szükséges változások egyeseket esetleg személyes hiúságukban érint. Csak így sikerülhet a budapesti kielégítő szereplést jövőre, az oslói Európa-bajnokságon ragyogóvá fokozni.
 
_A cikksorozat Ferenczy György helyszíni tudósításai, valamint Darvas Róbert, Ladányi Lóránt és Sigulescu Miklós írásai alapján készült._
 

Olvasta már?
Nagy válság fenyegeti Európa nyugalmát
Mussolini Hitlerhez utazik július 20-án?
Gyönyörű légi parádéval avatták fel a remek új budapesti repülőteret