Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel, Bozzai Bence - 2016. május 8.

IMPulzus – IMP-bajnokság 5. játékhét

A bajnokság feléhez értünk, lassan érdemes a tabellát kezdeni komolyan venni, de még elég sok dolog változhat, tehát a győztesekre még nem fogadnánk. Egy kis vissza- és előretekintés van terítéken, valamint az immár szokásos osztályonkénti partielemzés sem maradhat el.

I/A(GD)

Csepeliék és a Bíró–Demeter pár is remekül tartja dobogós helyét, bár a héten alig változott a pontszámuk. Szalkáék igyekeznek odaérni, már harmadikok, míg az elmúlt két hét nagy feltámadását Szabó Csabiék mutatták be: két forduló után közel 70 pontos mínuszban voltak (ebből az egyik kimaradás volt, tegyük hozzá), most konkrétan kerek 70 IMP-vel nyerték a fordulót, és úgy 24 pontra az elsőtől már negyedikek!

Jól haladnak felfelé Kuttnerék is, az eheti 50 pont már a hatodik helyre hozta őket. Javítottak Gál Péterék és Bárczyék is, valamint mi magunk is folytattuk a felzárkózást, ha így folytatjuk, akár a következő héten pluszba is kerülhetünk…

A „negatív rakétákat” is begyújtották páran, de nevüket fedje homály. Az utolsó helyezett eléggé leszakadni látszik máris, a többiek még némi formajavulással visszatérhetnek a bennmaradók közé.

Ezen a héten nagy rangadók várhatóak, hiszen a Dumbovich és a Galim/Nők kör csap össze, női és nyílt válogatottak ülnek majd mindegyik asztalon, némi ifi és olimpiai csapattagokkal fűszerezve.

A legnagyobb rangadó nyilván a Dumbovich–Winkler vs. Szalka–Kemény összecsapás lesz: ők egymás oldalán értek el épp a múlt hét végén kitűnő eredményt Berlinben, és együtt küzdenek majd Budapesten az Eb-n is, ezúttal azonban egymás vérét szívják. Ha nem kellene játszanom, magam is szívesen kibicelnék ezen az összecsapáson! Bár nehéz lenne választani, talán a rutin, a „zsugásság” dönt Dumbovichék javára, de a különbség 10 pont alatt marad.

A forduló partija: 3. leosztás

A hét témája a színkezelés, valamint az, hogy mikor mellőzzük a pontos technikai megoldásokat.

Általában Észak játszott 4 kőrt, treff király, esetleg kis pikk indulásra.

Akik megtalálták az atombiztos 3 szant, sokat kerestek a partin, de a többség 4 kőrt kellett teljesítsen.

Jól látszik, hogy hiába az ajándék treff ütés, ha kiállhat a kiadó treffen kívül két adu és egy káró is.

Jó lenne tehát az adut úgy kezelni, hogy csak egyet adjunk ki. Erre néhány kevéssé valószínű eseményen kívül (szingli figura Nyugatnál, illetve szek király-dáma bárkinél) van normális játék: kicsi az ász alól, impasszolva a tízest, és ha ezt figura viszi, akkor később a bubit hívjuk, abban reménykedve, hogy a tízes dubleton volt, beimpasszolva Nyugat maradék figuráját.

Ezt a színkezelést jól is csináltam, azonban nem vettem figyelembe egy fontos dolgot: ha az adu nem ennyire barátságos, de 3–2, akkor sokkal jobb, ha nem adok impasszt! Feltételezve, hogy az ellenfelek tisztázták a treffet (bár ezt magunk is meghívhatjuk rögtön), akárkinél is van a hiányzó adu, végállásba kerül vele a harmadik adu hívásakor (a három menet pikket is eltüntettük közben, ha ezt lopják, nem változik a helyzet): kézben és az asztalon is 1-1 adu marad, valamint 3-3 káró, pontosan az AT4 és a K95. Ekkor az ellenfél hív.

Ha fekete színt hívnak, kész vagyunk: a dob-lopra elmegy a vesztő káró. Ha kárót, jobban meg kell figyeljük a helyzetet.

Amennyiben kicsit hívnak, nincs mit tegyünk, elengedjük, és visszafelé impasszolunk, ha osztott volt a figura, teljesítünk. Az ellenjátékosnak persze ilyenkor ki kell hívnia az üres figurát, hiszen ekkor el kell találjuk, hogy vajon nála-e a másik figura (ekkor elengedjük, és visszaimpassz), vagy a partnerénél (azonnal ütünk, és impassz a partnere ellen).

Mivel két figura birtokában jobb kicsit hívni, hiszen lehet, hogy a felvevőnél nincs kilences, amely esetben csak a visszaimpassz működik, ha kicsit hívunk, el fogja engedni a kézi K8x-hez, remélve, hogy a figura-kilencesből hívtuk. Igaz, ekkor a kilencest kell hívni, nem a kicsit, bonyolult parti ez... Hiszen nyilván két figura birtokában is a figurát lehet hívni, hátha úgy gondolja, hogy tudjuk, mi a helyes hívás, tehát biztosan az üreset csaptuk ki (azt gondolom, hogy azt gondolja, hogy…).

A parti lényege tehát, hogy a második adu hívását nem szabad elengedni (mint tettem én, botor módon), hanem beütni, lehívni a külső ütéseket, és aduval kiadni az ellenjátékosoknak – a végjátékban ugyan el kell találnunk, kinél mi van, de jó eséllyel ez sikerülni fog, akkor nincs esélyünk csak, ha a kis lapokból hív a magas aduval ütésbe kerülő ellenfél.

 

I/B(GD)

A Fris–Kovács pár továbbra is vezet, szolid 20 pontot szereztek, csakúgy, mint a második Lukácsi–Szolnay–Hittmann trió, így e két pár közel 40 pontos előnyben van a mezőny maradék részével szemben. Vikorék és Quittnerék 46-46, valamint Csapiék 42 pontja volt a forduló három legjobb eredménye, ezzel utóbbi két pár az első hatban van.

Szép eredmény még az eddig sok mínuszt gyűjtő ifi hölgyek +33-ja is, ezzel talán lassan elindulhatnak felfelé – az első lépést megtették, elmozdultak az utolsó helyről.

A hét partija: 2. leosztás

Ezúttal is 4 kőr, ezúttal is adukezelés, mi kell még? Bár azt az adut kicsit könnyebbnek látszik kezelni, ezúttal nem az optimálist kell választani: ha Dél üt, aláhívhatja a treffet (nehéz azzal indulni, bár egy ellenfélnek sikerült), ezért az adu dáma impasszt Észak felé kell engedni. Ha üt, akkor sincs még baj, a tömör pikkre eldobható majd a kézi egyik kis treff, ha legalább az egyik figura Délnél van. A kőr tízest kell hívni, mert akkor az esetleges negyedik dáma felszedését könnyen le lehet közlekedni.

Az optimális kezelés csak a színt magát nézve: király, majd bubi az asztalról, körbeengedve, ezzel Dél szingli dámája, és Észak negyedleges dámája ellen is védekezünk, míg az azonnali tízes kiengedés jó Dél legfeljebb negyedik dámája ellen, de nem véd Észak szingli hölgye esetén, ha pedig az ásszal kezdünk, Dél negyedikjét nem tudjuk elfogni.

Ezúttal a gondos felvevőknek ez nem volt kérdés: Dél ellen impasszoltak, és szürt csináltak, míg az óvatlanok buktak.

 

II. osztály(IT)

Némileg átalakult az osztály élmezőnye – legalábbis, ami az első és második helyezetteket illeti. Ehhez persze két dolog kellett: hogy a Vass–Blancz duó és a Besenyei–Székelyhidi–Pölöskei trió rossz napot fogjon ki, ellenben a Riesz Bíbor és Horváth István, valamint Papp Csaba és Nagy István pároknak jól alakuljon a nap!

A nap párosa Poór István és Tichler Krisztián. Az ELTE-sek kis híján 100 IMP-t gyűjtögetve jöttek fel a 6. helyre – nem meglepően 3 oktávban is ott jeleskedtek a legjobb három között!

A forduló partija: 32. leosztás

Mikor Nyugat felvette az utolsó oktávbéli, és lehet, hogy az egész napon az utolsó partit, az alábbi kérdést tehette fel: elinduljak-e? Majd kis szünet után: ha igen, akkor mivel?

Szerintem habitus és persze rendszer kérdése az egész. Én szeretek ezekkel 1 pikkel indulni (még ha egy csöppnyit gyenge is a lap), de ha valaki ki akar zárni, szerintem az sem elvetemült ötlet, ahogy tán a passz sem: lévén kizárásnak erős, indulásnak gyenge.

Aki kizáróval indult, most az szívta meg, hiszen Kelet nyilván nem biztos, hogy jó döntést tud hozni. Felmerül az egyből 3 szan licit is akár. Ha 3 kőrt is licitált, arra nyilván jött a 4 kőr válasz, de attól még nem egy életbiztosítás továbbmenni.

Aki 1 pikkel indult, annak könnyű szlemig jutni. Kelet 2 kőrrel bemutatja ötös kőrjét, amire habár Nyugat 4 kőr licittel érzékelteti minimális lapját, de partnere megállíthatatlan: ászkérdés után tuti bevállalja a 6 kőrt, mivel mindegyik színből megvan a legalább második menetfogás.

Amennyiben mégis passz volt, abban az esetben Kelet 1 kőrrel nyit, ami után Nyugat használhatja a Drury-konvenciót. 2 treffel jelzi, hogy maximális passzos és hogy van kőr csatlakozása. Szerintem ez után sem túlzás Kelet részéről ászt kérdezni, és végül betolni a 6 kőrt.

 

III. osztály(IT)

Múlt héten két páros kicsit elhúzott a mezőnytől, de ezen a héten semelyik sem remekelt igazán. Habár Marczona Mariann és Minarik Attila megtartotta az első helyét, Erdős Tibor és Szalma József már felzárkózott hozzájuk, ezzel eggyel hátrébb tolva a Tölgyesi–Négyesi párost.

Érdekesség, hogy míg a többi osztályban a tabella legalján lévő párosok viszonylag közel vannak a bennmaradó helyhez, addig itt van egy jókora szakadás, már ami az utolsó 3 párost illeti. De feladni sosem szabad: még a fele hátra van!

A forduló partija: 16. leosztás

Nyugat 1 treff indulását nem lehet kétségbe vonni, ahogy Észak mansbéli 2 szanját sem. No, persze ha valaki játssza a szokatlan szant. Hiszen végül is a két legalsó színből van egyaránt öt darab és 6 vesztő: ideális kizáró lap.

Annál is inkább, mert elég nehéz utána Keletnek licitálni. A kontra elvileg erős lapot jelent – sokan ezt azzal egészítik ki, hogy meg tudja büntetni az ellenfél legalább egyik (piros) színét. Végül is igaz, mert a kőr felvétel esetén vélhetőleg Észak ásza mögött ücsörög Kelet mariázsa (és ha még véletlenül Délen is lenne a kőr ász, akkor is tartalékban van a kilences, ami által még mindig lehetséges, hogy két ütést hoz a konyhára a kőr felszerelés).

Ha így történik, akkor a további licit egészen sokféleképpen alakulhat. Ha Dél véletlenszerűen kiválasztja az egyik, mondjuk a jobb káró színt, abban bizony nehéz elkapni, habár papíron legalább kettőt bukik (egy pár játszott 3 káró kontrát, ott négyszer bukott a parti). Ha Dél valamiért a kőrt választja, akkor azt passz, passz után Kelet megkontrázza, ami alighanem a végkontrakt marad: három bukás körüli eredménnyel.

Viszont ha Észak–Délnek megvan a megfelelő fegyvere, akkor Dél most rekontrázik(!), ami jelen esetben jelentheti azt, hogy nincs különbség a két színe között: mondja be Észak a hosszabb színt (már ha valamelyik hosszabb). Aztán, ha Észak a kárót választja, azt nem lehet nagyon megkontrázni, míg, ha a kőrt, akkor azt az előzőek alapján simán...

 

IV. osztály(IT)

Hölgyek továbbra is a csúcson! Fehér Krisztina és Kovács Erzsébet sorozatban a harmadik napját megnyerve növelte előnyét. Nyomukban lohol a Boros–Sápi páros, valamint, picit távolabb, a Fazekas–Tamás duó. A következő, vagyis a 4. helyezett már több, mint 75 ponttal van lemaradva az elsőhöz képest. Még jobban kezdene széthúzni a mezőny, mint a múlt héten?

Aki nem szerez pluszt innentől kezdve, már nem is juthat fel? Ezekre a kérdésekre alighanem hamarosan választ kapunk.

A forduló partija: 16. leosztás

Nyilván 52 lapból könnyű okosnak lenni. Sima gém – mondhatnánk. De be kell/lehet-e licitálni? A nyolc asztalból háromnak sikerült!

Vélhetőleg két passz után Kelet elindult 1 kőrrel, amire Nyugat 1 szannal vétette észre magát. Kelet erre 2 kőrt licitálhatott, amire Nyugat invitált, a most már tuti biztos legalább 6-2-es fit tudatában, valamint azért, mert ha úgy jön össze 10 figurapont, hogy az király-ász-király: az bizony eléggé ideális.

De el kell-e fogadnia az invitet Keletnek? Persze az, hogy hetes kőrje van, némileg felértékeli a lapját a gém irányába. Viszont a dubló káró dáma azért nem az igazi, valljuk be. Ha úgy nézzük, akkor 6 vesztője van – optimistáknak 5,5 –, ami azt jelenti, hogy a partnertől 3 fedő ütés kéne ahhoz, hogy legyen esélye a gémnek. Ráadásul nem is akármilyen fedő szükséges, hiszen a pikk királyt, habár fedőnek számíthatnánk, könnyen lehet, hogy mit sem ér, amennyiben mögötte van az ász.

Szóval nem könnyű, nem azt mondom. No de, végtére is IMP-bajnokságon nyomni kell a gémeket, nem igaz?